No. 4. 3ie Jaarg Zaterdag 17 April 1915. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, F. Dl EL EM AA, Landbouw. e. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 2/2 maal. Advertentiën worden franc» ingewacht, uiterlijk tot Dinsdas- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. am am Stand der wintergewassen. Het hieronder volgend overzicht van den stand der wintergewassen op 9 April 1915, dat we ontvingen van de Directie van den Landbouw, is, onder medewer king der Rijkslandbouwleeraren, samen- gesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de Directie vmnd. In den herfst van 1914 bad het zaaien der wintergewassen onder gunstige weers omstandigheden plaats. De winter was zeer zacht, zoodat de planten daarvan niet te lijden hadden. De nawinter ken- k merkte zich echter door grooten regenval, waardoor, speciaal in streken waar de afwatering te wenschen overlaat, nogal nadeel aan te velde staande gewassen is toegebracht. Ook de strenge nacnt vorsten in Maart werkten nadeelig. Ten gevolge van een en ander zijn de gewas sen en ook de graslanden, op lage gronden vooral, achterlijk. De vele regens werkten voorts belem merend op den voortgang der voorjaars werkzaamheden. Men verlangt sterk naar mooi, drogend weer, te meer daar de weinige beschikbare arbeidskrachten het toch al moeilijk maken met den arbeid tijdig klaar te komen. Tarwe. De stand der wintertarwe is zeer goed in Friesland en varieert van goed tot zeer goed in Groningen, Zuidhol land alsmede op de zeeklei van Noord brabant. Overal elders is hij goed. Uit verschillende berichten valt op te makeh, dat meer tarwe is uitgezaaid dan andere jaren. In Zeeland schat men den meer deren uitzaai zelf op 10 pet. en de toe neming zou in die provincie nog grooter *ijn geweest, zoo het natte weer in Januari Februari het bij velen bestaande voor nemen, in die maanden nog tarwe te zaaien, niet had verijdeld. Gerst. De stand der wintergerst is over het algemeen goed. In Noordbrabant f is hij vrij goediu Zuidhollaud van goed tot zeer goed. Rogge. De rogge staat over het alge meen goed. In Limburg is de stand goed tot zeer qoed. Uit de meeste rogge ver bouwende streken wordt gemeld, dat op lage gronden het gewas van den velen regen in den nawinter heeft geleden, ♦terwijl ook de strenge nachtvorsten in Maart er geen goed aan hebben gedaan en het ten gevolge van een en ander r achterlijk is. De met rogge bezette opper vlakte verschilt vermoedelijk zeer weinig van die in andere jaren. Omploegen in verband met de genomen regeeringsmaat- regelen komt, althans op eenigszins be langrijke schaal, nergens voor. In de provincie Limburg, waar meer rogge was uitgezaaid, heeft men hier en daar nogal een stuk moeten omploegen wegens beschadiging door stengelaaltjes, eene ziekte in Limburg bekend als »reubc, »>tockc of >dikkop<, Ook m Noordbra bant komt deze ziekte hier en daar voor. Koolzaad,. De stand van het koolzaad is zeer goed in Noordholland, waar volgens de berichten echter weinig is uicgezaaid, vrij goed in West-Noordbrabant, vrij goed tot goed in Groningen eu iu andere pro VAnciën goed. Karioij. De karwij staat vrij goed in Groningen en Zuidholland, vrij goed in Zeeland, matig tot vrij goed in Noord- brant en matin in Noordholland. Uit de noordelijke bou wpolders van laatstgenoem de provincie wordt bericht, dat in den herfst reeds veel karwij wegens den slechten stand is omgeploegd, zoodat veel minder te velde staat dan andere jaren. Het overblijvende heeft voorts in den winter veel van slakken geleden. In Zeeland heeft de karwij hier en daar een te dunnen stand. Graslanden. De stand der graslanden varieert over het algemeen van vrij goed tot goed. Alleen plaatselijk luidt de beoordeeling iets beneden vrij goed of boven goed. Op de hoogere en goed bemalen gronden is de stand beter dan in de streken met slechte afwatering. Daar leeft het natte weer in den nawinter aan bet gras veel kwaad gedaan. Zoo stonden in Friesland omstreeks 9 April vele boezemlanden nog onder water. In het gebied vau de Holl&ndsche Waterlinie hebben de militaire maatregelen veel schade aan het grasland veroorzaakt door verminderde bemalingen het honger houdeo van den waterstand in de Vecht. Behalve de vele regens hebben de nacht vorsten in Maart schadelijk op het gras land gewerkt. Klaver. De klaver heeft hier en daar ook van de strenge oaehtvorsteu in Maart geleden. Over het geheel is de stand goed. Op de klei in Groningen loopt hij nogal uiteen, n.l. van vrij slecht tot uit muntend De Territoriale Bevelhebberin Zeeland maakt bekend dat, blijkens mededee- ling van den Directeur van Hoogst- derzelve Kabinet, Hare Mijesteit de Koningin wensebt, dat er met het oog op de tijdsomstandigheden, geenerlei openbare feestelijkheden zullen plaats hebben ter gelegenheid van de eerst komende verjaardagen van de Leden van het Koninklijk Huis. Verloven voor gemobiliseerden. De Minister van Oorlog heeft op vragen van het Kamerlid den heer Alberda o. a. geantwoord dat het niet zijn bedoeling is de re geling der z.g.n. landbouwverloven ook te doen gelden voor arbeiders van in dustrie eu landbouw; dat een uitbreiding tot arbeiders die levensmiddelen ten eigen gebruike ver bouwen, een te groot aautal man schappen aan de legersterkte zou ont trekken, maar dat het verlof, dat in April een dag langer mag duren in verreweg de meeste gevallen voldoende zal zijn voor bewerking van den grond bestemd voor verbouwing van eigen levensmiddelen. Mocht dit niet het geval zijn, bij groote oppervlakte van den te bewerken grond, bijv. meer dan 1 H.A., dan zal overwogen worden deze gevallen ouder de landbouwverloven te rekenen. Aan de heeren De Jong eu De Mu- ralt deelt de minister mee, dat betref fende verlof aan vragen voor veehouders, en betreffende tijdelijk verlof aan land bouwers in verband met den zaaitijd advies wordt ingewonnen bij de voor elke provincie aangewezen landbouw organisatie. M. Crt. Belgische vluchtelingen. Omtrent het bericht, dat in verschil lende bladen voorkomt en inhoudt, dat de Belgische vluchtelingen de provincie Zeeland zullen moeten verlaten, geeft de M. crt. na informatiëa te hebben ingewonnen, de volgende opheldering: Bedoeld bericht is in zoover onjuist dat er geen dwang wordt uitgeoefend. De regeling is deze dat de hier on- dersteunle vluchtelingen slechts dan die ondersteuning zullen blijven genie ten, wanueer zij zich buiten Zeeland begeven overeenkomstig de aanwijzin gen van de regelende comité's. Zien zij kans zonder rijks ondersteuning in hun onderhoud te voorzien, dan kunnen zij blijven, want er is over het heen gaan der zich zelf onderhoudende vluch telingen nog niets bepaald. Maar ze hebben wel te weten, dat iedere onder steuning is geëindigd wanneer zij hier blijven. Onder die ondersteunden behooren de vluchtelingen uit de lokalen en loodsen eu ook de zg. stille armen, dat zijn gegoede Bhgen die echter op den duur geeu knus meer zageu zich van 't uoodige te voorzien. Zooals men weet werd voor 't onderhoud dezer vluchte lingen behalve de vaste rijksbijdrage nog een speciale bijdrage verschaft door het Centraal Comité van Belgische uitgewekenen te Amsterdam. Aan de nu in Zeeland vertoevende stille armen onder de vluchtelingen, de pauvres houtèux, zooals ze gewoonlijk genoemd worden, zal nieuwe huisvesting verschaft worden in andere plaatsen vau ons land door bemiddeling van het Centrale comité. De andere ondersteunde armen, die ten deele iu de loKaleu, ten deele ook op kamertjes wonen, zullen geleidelijk naar de vluchtelingenkampen worden overgebracht. Dat kan natuurlijk niet in eens ge schieden want overal iu Zeeland ziju nog vluchtelingen. Er zullen eenige weken mee gemoeid zijn. Naar we vernameu zal eerstZeeuwsch Vlaanderen ontruimd worden, dan Zuid en Noord B'.veland en Walcheren en dau Schouwen en Tholen. Maar dat in onderdeelen van deze algemeene regeiiug wordt afgeweken is natuurlijk best mogelijk. Ongeveer 50J Belgische vluchtelingen zijn met het stoomschip .Copenhagen" vau de Harwichlijn van Rotterdam naar Eugelaud vertrokken. Naar wij vernemen, zegt de N. R. Cit. zal het stoomschip buiteu de territoriale wateren door Eugelsche torpedobooteu gecouvoyeerd worden. Nederland en de oorlog. Volgens mededeeliugen in eenige En- gelscne bladen is aan boord vau het Duitscne sentp .Mam" dat sedert net uitbreken van den oorlog te Vlissingen lag, een draadloos-telegraaftoestel aan getroffen. Omtrent de ontdekking daar van deelt de .Daily Tel." mede: „Op een van de Hollandsche draad- looze-telegrafiestations was een telegram onderschept. Dit kwam van Zeebrugge en hoewel in code taal, wees het op eenigerlei wijze er op, dat het betrek king had op de bewegingen van schepen en onderzeebooten. Bovendien hadden de autoriteiten reden om te gelooven dat het was geadresseerd aan een te Vlissingen liggend schip. In verband daarmee werd een onderzoek ingesteld. Aan boord van de „Main" werd een draadloos telegrafie-toestel gevonden, geheel gereed om te werken. De ont- vaugdraden waren op een vindingrijke wijze langs de masten, ladders en ander scheepstuig gestrengeldde dynamo stond in de machinekamer. Hoewel geen officieele inlichting is gegeven, verneem ik, aldus de bericht gever van de „Daily Telegraph", dat deze zaak door de Nederlandsche auto riteiten als ernstig wordt beschouwd. Het is duidelijk dat het op deze wijze gebruik maken van een stoomschip een ernstig misbruik is van de regelen welke in een neutrale haven op schepen van toepassing zijn." Volgens de N. crt. was, nadat kort geleden reeds een wacht op het schip geplaatst was, het daarna door ome mArine autoriteiten aangezegd, dat, in dien het nog langer in een Nederland sche haven asyl wenschte te genieten, het naar een andere dan Vlissingen had te gaan. De „Main" is daarop van Vlissingen naar Antwerpen vertrokken. Duitsch vliegtuig. Dinsdagmorgen heeft een Duitsche vliegmachine, met een zwart kruis op de vleugels, boven Walcheren gema noeuvreerd, komende uit Oostelijke richting en weer in die richting ver dwenen. De vliegmachine is in den Wilhelminapolder geland de inzittende officier ea een mindere zijn te Goes geïnterneerd. Boven Middelburg heett het toestel een halt uur gekruist en ook hier is druk op de machine geschoten. De Midd. Crt. geeft er de volgende bijzonderheden van Het was een tweedekker en de ken ners kwalificeerden hem spoedig als een Duitscher. Op groote hoogte zweefde het toestel in groote kringen over de stad en verder over het eiland. De machine was ter nauwernood boven de stad, of van alle kanten weer klonken schoten. Overal waagden de wachtposten er een aantal kogels aan, hoewel het toestel te hoog vloog voor kans op treffen. Toen het toestel boven de Loskade was zag men er iets uit vallen dat met een harden slag neerkwam op de weeg brug aldaar. Het bleek een buisje van aluminium te zijn ongeveer twee en een halve centimeter middellijn, aan de eene zijde open, aan de andere zijde dicht met een plaatje waarin zich eenige gaatjes bevonden. Het doorloopenda AXELSCHEjf COURANT 0» 16 '27 82 4V 46 05 Ü8t 7 7,30 ",30 "*,41

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1