Binnenland. Landbouw. Gemeenteraad van Axel. p nabij Alexandrië zijn opgericht. Ook op Tenedos worden groote kampementen gebouwd er zijn 150 tenten ontscheept, aldus meldt men van Duitsche zijde. De zilverbons. De St. ct. van heden bevat de be schrijving van de nieuwe zilverbons van 2.50, welke tot een waarde van 10.000.000 gulden naar gelang der behoefte zullen worden uitgegeven. De oude bons van f 1 en f 2.50 wor den ingetrokken op 6 April a.8. en blijven tot 15 April inwisselbaar aan de kantoren der betaalmeesters, der ontvangers van de directe belastingen •n aan de postkantoren. De termijn voor de inwisseling der bons van 5 staat nog slechts open tot 3 April. Te Leiden heeft een soldaat spelen derwijze een geweer, waarvan hij niet wist, dat het met scherp geladen was, aangelegd op den soldaat Wijn voort. Het schot ging W. door de borst. In zorgwekkenden toestand is deze naar het St. Elisabethsgesticht vervoerd. N. R. Crt. Keuring van dekhengsten. Bij de te Goes gehouden centrale keuring van dekhengsten werden o. a. goedgekeurd Afdeeling I, 3 jarige hengsten Pierrot de Waterloo, van A. X. Aernoudts, Sluis; Indigène de Lemines, id.Max de la Courte van C. F. Bonte, Sluis, Blociis, G. Buijsse, BiervlietCambrines, Gebr. Adriaanse, Stoppeldijk. Afdeeling II, 5jarige hengsten: Mon rêve de Feluy, E- F. Bonte, Sluis Lutus, P. Lancriet, LapscheureRobert de Cognebeau, H. V. „Graauw", (C Steij- aert)Arceau, H. V. .Eigen Hulp", Axel (J. de Feyter Lz.)Monaco, H. V. ,de Toekomst" Axel (W. Dieleman Pz) Joyeuse, A. J. Daelman, Westdorpe Albanais, H. V. .Westdorpe" (E. B. v; Acker). .Afdeeling III. 5 a 6 jarige hengsten Gertain de Corroy, H. J. Aernaudts, Sluis; Bristol, H. V. „Vooruitgang", Kloosterzande, (P. Stallaert)Baron, Joh. de Feijter Pz.. Zaamslag Collosse, A. M. Daelman, Westdorpe. Verder werden alle overige aange houden hengsten zonder uitzondering toegelaten als plaatsvervanger. M. Crt. Zitting van 1 April 1915. Tegenwoordig de h.h. Lamaitre, F. Dekker, Dieleman, Smies, De Feijter en Wolfert, afwezig de h.h. Kruijsse, Dregmans, Van Driel, Oggel en P. Dekker. Voorzitter dhr. L. J. den Hollander, burgemeester, secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen van de vergadering van 16 Febr. 1.1. worden zonder voorlezing gearresteerd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Kennisgeving van de heeren Kruijsse en Dregmans van hunne af wezigheid. b. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van de raadsbesluiten tot wijziging der begrootingeu voor 1914 en 1915. c. Beschikking van Ged. Staten, waarbij de aanslag in den hoofdelijken omslag van P. de Jonge wordt terug gebracht van de 15e naar de 12e klasse. d. Kennisgeving van P. Koole dat hy zijne herbenoeming als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim alhier aanneemt. Verslag van den toestand en de exploitatie der gasfabriek gedurende het jaar 1914. Dc voorz. geeft lezing van het verslag, en maakt hierna be kend dat het voornemen van het Dagel. Bestuur is om, nu de teer niet meer kan verkocht worden, een proef te nemen om den Graatjansdijk met eene eerlaag te verharden. Eene missive van de verplegings- commissie ia Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk Deel, luidende als volgt Korten tijd nadat de mobilisatie in ons land was afgekondigd, bleek al spoedig in Zeeuwsch Vlaanderen Ooste lijk Deel, dat in enkele gemeenten gebrek bestond aan petroleum, koloniale waren, enz.een gevolg van den on voldoenden voorraad, die in dit deel van Zeeland was opgeslagen. Er was altijd gerekend op een gere gelde wekelijksche aanvoer van elders. Moeilijker werd de toestand, toen in enkele gemeenten een uitvoerverbod werd afgekondigd. Gelukkig kwam er spoedig verande ring ten goede, en bleef men naar den ouden toestand voortleven. Eenigen tijd daarna kwam het vraag stuk van de voeding aan de orde en menigmaal heeft de Verplegingscommis- sie in Zeeuwsch Vlaanderen Oostelijk Deel zich hiermede bezig gehouden, teneinde belanghebbenden tijdig te waarschuwen of maatregelen te nemen tegen te grooten uitvoer, voor zoover daartegen geen bezwaar kon bestaan bij de Provinciale- en Rijksbesturen. Thans zjjn we wederom aan een oogenblik genaderd, waarop het gebrek aan tarwe en andere artikelen zich zal doen gevoelen, en wel op eene wijze, die het nemen van maatregelen noodig zal maken. En dit klemt te meer, nu de stand der oorlogvoerende partijen van dien aard is, dat bij eene even- tueele opkomende oorlogsverwikkeling met ons land wij hier van allen toevoer worden afgesneden. Volgens een ingesteld onderzoek is er nog hoogstens voor zes weken tarwevoorraad in Zeeuwsch Vlaanderen Oostelijk Deel, wanneer althans een direct uitvoerverbod werd afgekondigd, doch nu uitvoer kan geschieden wordt er nog dagelijks uitgevoerd. Evenzoo staat het met andere ar tikelen. Hoewel wij niet mogen verheelen, dat door de regeering voor tarweaan voer wordt gezorgd, welke telkens voedsel geeft voor ongeveer 14 dagen, zoo achteu wij het wenschelijk en heeft de toestand ons aanleiding gegeven de gemeentebesturen op dezen toestand de aandacht te doen vestigen, en, wanneer dit noodig wordt geacht, maatregelen te nemen, waardoor zijn bestuur in de misschien te komen noodstand kan voorzien door voedings en andere artikelen voor eene zekere hoeveelheid in te slaan en die aan de ingezetenen tegen den kostenden prijs te verkoopen. Waar evenwel de gemeentekas niet toelaat groote uitgaven te doen, geven wij in overweging zich tot de regeering te wenden om een voorschot voor dat .jloel aan te vragen. Aan twee onzer bestuursleden is op gedragen, den toestand van Zeeuwsch Vlaanderen Oostelijk Deel bij de regee ring uiteen te zetten. De Verplegings- commissie kan niet nalaten, de ge meentebesturen met aandrang te wijzen op den min of meer mogelijken toestanc die kan ontstaan wanneer Zeeuwsch- Vlaanderen eventueel door den oorlogs toestand mocht worden ingesloten. Naar aanleiding van dit schrijven vraagt de voorzitter machtiging tot het doen van eenige kleine uitgaven voor het nemen van maatregelen voortvloei ende uit genoemd schrijven. Hij zegt dat wanneer we onverhoopt in oorlog mochten komen, de etappendienst wel zoo goed in elkaar zit o.a. met 400 auto's, dat spoedig door heel Nederland de noodige hulp zou kunnen worden gebracht doch Zeeuwsch-Vlaanderenzou worden afgesloten. Daarom zou dit er op te vinden zijn om de voorraden, niet alleen voor wat betreft meel en tarWe, maar ook petroleum e. a. bij winkeliers en particulieren te verster ken. Voor die gemeenten wier middelen niet toereikend zijn om zelf te betalen stelt bet rijk de noodige gelden beschik baar. Z. h. s. wordt de machtiging ver eend. II. Voorstel van B. W. tot aankoop van eene brandspuit. De Voorz. zegt dat bij de laatste oefeningen gebleken is dat de brand spuiten der gemeente vrijwel ongeschikt gebleken zijn. Wij hadden gemeend dat door vernieuwing van eenige onder deelen de spuiten weer bruikbaarzouden zijn, maar ze hebben niet aan de ver wachting voldaan B. W. waren er aanvankelijk niet voor om een motor aan te schaffen omdat die nog al eens durven weigeren, maar thans zijn ze daarvan teruggekomen, nu de Directeur van de Nederlandsche stoomspuitenta- briek hen verzekerde dat van weigeren geen sprake meer is, wanneer de motor iedere week een paar minuten in gang wordt gezet. Het Dagelijksch bestuur is er bij geweest toen de spuiten in werking gesteld zijn, en moet verklaren dat de handspuiten ook zeer goed voldeden, maar die menschen weten er ook beter mee om te springen 'dan hier. Het voordeel van de motorspuit is echter dit, dat men er uiet zooveel personeel voor noodig heeft, en bijgevolg de uit gaven veel. minder zijn. De laatste brand o.a. die we hebben gehad heeft aan personeel meer dan 300. gekost. Voor de aflevering stond gereed een nieuwe stoomspuit voor Monster deze had echter te smalle wielen en zou niet deugen voor onze slijkerige wegen daarom hebben we gevraagd om eene velgenbreedte van 10 a 12 cM. De leverancier zeide dat hem dit eender was en in den prijs geen verschil bracht. De motor zou een 2 cylinder zijn met 10 paardenkrafcht, en zou 500 Liters water per minuut kunnen, leven. De tijd van levering der spuit 8 weken en tijd van betaling 6 maanden. De ge- heele spuit met bijbehooren zou kosten J 3087. De spuit heett het vermogen om het water tot 15 M. hoog te brengen wanneer zelf het brandende perceel 350 Meters van het water verwijderd is. Op verzoek van den voorz. heeft de stedelijke opzichter - een punt der gemeente aangewezen dat het verst van het water verwijderd was, en de afstand was slechts 300 Meters dus het verste punt is met de nieuwe spuit altijd te bereiken, terwijl de waterstraal nog 5 meters komt boven de openbare school die 10 meters hoog is, en als het hoogste gebouw van de gemeente wordt be schouwd. Dhr. Lamaitre zegt dat hierdoor eeu honderd man minder uoodig zal zijn. Dhr. de Feijter is ook hard voor aan schaffing van een motor, maar vraagt of B. W. al een voorstel hebben om manschappen af te schaffen. De Voorz. zegt dat de gemeenteop zichter de spuit zeer goed zal kunnen bedienen, terwijl de directeur van de gasfabriek als desituudige zou kunnen optreden, terwijl bij loting zou kunnen worden bepaald wie er van het personeel zouden aanblijven. Een van de oude spuiten zou de leverancier voor onge veer 125 weer in orde willen brengen voor 't geval b. v. eens op 2 plaatsen tegelijk in de gemeente brand mocht ontstaan, terwijl hij die 2 andere spuiten wil koopen, waarschijnlijk voor het oud koper dat er aan zit. De heeren Dieleman en de Feijter dringen er op aan vooral op de breedte en hoogte der wielen te letten. Het voorstel van B. W. om een nieuwe motorspuit aan te schaffen, en de beste der oude spuiten te laten repareeren wordt aangenomen met algemeene stemmen. III. Af en overschtü ving gemeente- begrooting 1914. M. a. s. wordt besloten een post van 10 vau onvoorziene uitgaven over te brengen op „verzekering tegen onge vallen". IV. Af- en overschrijving Algemeen Burgerlijk Armbestuur over 1914. Wordt afgeschreven op bestedings kosten en overgebracht op onvoorziene uitgaven eene som van 135.44. V. Wijziging begrooting gasfabriek. De gascommissie maakt de opmerking dat er op den post stokers een tekort is van 318.14 en noemt dat te veel. I B. W. zijn het daarmede eens, maar de directeur zegt dat hij het personeel dat er nu is niet kan missen inet bet cokes kloppen en andere werken. Die arbeider, die er laatst bijgenomen is houdt de Directeur in dienst om met eigen personeel den gashouder te kun nen schilderen B. W. zullen er nader met den Directeur over spreken om het personeel te kunnen vermin deren. VI. Aanbieding verslag Woningwet art. 52. Daar bizondere maatregelen tot uit voering der wet niet zijn voorgekomen, wordt dit verslag voor kennisgeving aangenomen. VII. Verkoop grond aan de Zeeuwsch- Vlaamsche tramwegmaatschappij. De Voorz. zegt dat hier bedoeld wordt een klein strookje grond aan de voor malige Ger. Kerk A waarvoor de maat schappij f 1 per M3. wil geven. Dhr. Smies zegt wel eens gehoord te hebben dat sommige menschen twee gulden per Meter hebben gekregen en zou dat ook willen bedingen. Dhr. Dieleman zegt dat het een groot j verschil is of het tuingrond is of een f stukje van den openbaren weg. Voor het eerste kan altijd meer worden ge vraagd omdat men dan zijn gebruik kwijt is. Dhr. Smies trekt na deze verklaring zijn voorstel in en wordt besloten het hoekje aan den publieken dienst te ont trekken voor verkoop aan den tram. VIII Verpachting grond gelegen in de Oude Wijk. De Voorz. zegt dat D. de Blaaij daar een strook grond van de gemeente in pacht heeft tot den 30en April 1915. Nu kan volgens art. 1 der verpachtings- voorwaardeu met onderling goedvinden de pacht worden verlengd. De grond is in heel goed gebruik en het wordt door de Blaaij goed in orde gehouden, hij stelt daarom voor om de pacht op dezelfde condities met een jaar te ver lengen. Dhr. Wolfert zegt dat De Blaaij het weer uitpacht en dus onderhoudt hij het niet maar de menschen, die van hem pachten. De Voprz. zegt dat De Blaaij nog al veel uitgaven heeft gehad voor afraste ring zetten, en dat deze zoo goed in orde worden gehouden, wat misschien bij publieke verpachting wel eens mis zou kunnen loopen. Dhr Lamaitre verklaart zich tegen publieke verpachting. Dhr. Smies vindt een pacht van 5 wel te weinig. De Voorz.We zouden misschien vragen kunnen of De Blaaij genegen is de pacht te verhoogen. Dhr. DielemanWe zouden den ouden pachter de voorkeur kunnen geven en een hoogere pachtsom vragen. Dhr. De Feijter vraagt hoeveel opper vlakte de verpachte grond heeft. De Voorz.13 are. Hij zou het niet goed noemen om openbaar te verpachten voor een gulden of 5 pacht meer en er later dan verdriet en allerlei klachten over te moeten hebben. Nu wordt alles heel netjes in orde gehouden. Dhr. Smies zou met den pachter willen onderhandelen. De Voorz. zou in overweging willen geven rekening te houden met art. 1 der verpacbtingsvoorwaarden. Dhr. De Feijter zou een prijs willen noemen van b. v. 15, omdat hij ook 5 te laag vindt. De Voorz. meent wanneer het publiek verpacht wordt het dan wel noodig zal

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2