Provinciale Staten van Zeeland. Niet de vijand heett ons bedwongen, maar wij moeten zwichten voor den honger." Toen Kusmanck aan Stanger de hand tot afscheid reikte, xeide Kusmanek aangedaan: „U bent in elk geval de eenige van ons, die, naar ik hoop, uit deze vesting zult komen. Vertel u wat u hier gezien hebt, opdat de menschen weten wat wij geleden hebben, opdat zij overtuigd zijn, dat wij tot het laatste oogenblik gestreden en onzen plicht vervuld hebben." De laatste nacht was ontzettend. Heel den nacht duurden het in de lucht laten vliegen van vestingwerken en het artillerie vuur voort. Heel de omtrek was vervuld vau stofwolken, die uit de vernielde forten opstegen. Temidden van die eindeloos lijkende vuurzee steeg Stanger voor zes uur 's ochtends op eu vloog op eeu hoogte van zeshonderd meter over de Russische linies heen, zonder door kogels getroffen te worden. Ritmeester Lehmann was bij hem als passagier. Deze omarmde hem nadat zij goed en wel geland waren om hem voor zijn redding uit de ge vangenschap te bedanken. Er is geen bericht ontvangen over het lot van den vuurwerkmaker Meltsch die voor Stanger om vier uur 's ochtends ondanks de heersehende duisternis te Przemysl was opgestegen. De Keizer heeft te Schönbrunn rit meester Lehmann in langdurige audiën tie ontvangen. Lehmann is zooals men weet de laatste officier geweest, die met luitenant Stanger met eeu vliegtuig Przemysl verlaten heett. Hij bracht den keizer rapport uit. De strjjd ter zee. De bemanning van bet stoomschip Lizzie, dat Zaterdag uit Dieppe te Llanelly is aangekomen, doet een om standig verhaal betreffende het rammen van een Duitsche duikboot. Bij het eiland Wight kreeg de Lizzie de duik boot U 37 in het gezicht, die de beman ning van het Liverpoolsche stoomschip Delmira op sleeptouw had, dat door haar getorpedeerd was. De duikboot zag de Lizzie, kapte de lijn en kwam recht op de Lizzie af. De kapitein van de Lizzie liet zijn schip dadelijk haar reisplan een buitengewone geest verrukking en een begeert# spoedig te vertrekken, zoodat beide mannen haar verbaasd aankeken. »Maar, mijn beste graviD,* zeide de markies, »gij gaat morgen nog niet. Waartoe u zoo op te winden Wacht tot het tijdstip daarvoor is gekomen, anders is het genoegen er dan af en zult gij geen plezier meer hebben in de reis als gij die beginnen zult,« »Goeddan zal ik andere plannen maken en die goed ten uitvoer trachten te brengen. Is overigens niet de droom eigenlijk het zekerste en beste in het leven Nooit evenaart hem de werke lijkheid in bekoorlijkheid, goedheid en glans. Laat ons droomen ja, droomen Dat is het middel om gelukkig te zijn Armand keek haar ongerust aaD. Die schitterende levenslust, welke volgde op die droeve naargeestigheid der verloopen maanden en na een week, die zulke ernstige en heftige aandoeniugen bracht, boezemde hem angst in. Hij vroeg zich soms af of Mina's geestvermogens door zooveel heftige schokken, soms geknakt kondeD zijn. Maar, hoe vreemd ook, haar vroolijkbeid ging vergezeld van zooveel beminnelijke goedhartigheid, dat het niet mogelijk was er iets in te vinden dat aan krankzinnigheid deed denken. En in zijn gedachten teruggaande, her innerde zich Armand thans zijn vrouw, van voor een jaar geleden slechts en hij zag haar weder voor zich zooals zij nu was, stralend van genot en bevalligheid, Al die glans was getaand door zijn misdaad, hij had die bevalligheid doen verkeeren in droefheid. Wordt vervolgd.) met volle kracht in de richting van de duikboot den steven wenden en overvoer haar. De duikboot verdween uit het gezicht en er verscheen olie aan de oppervlakte van het water. De Lizzie bleef langer dan een uur iu de buurt, maar zag niets meer van de duikboot. N. R. Crt. De Duitsche en Oostenrijksche stoom schepen, die in Amerikaausche havens liggen, zullen naar uit New York aan de Daily Telegraph wordt geseiDd waarschijnlijk binnen kort alle worden geïnterneerd en bun machines gedemonteerd, „om hun onmogelijk te maken, met kanonnen aan boord heimelijk uit te varen." De regeering der Vereenigde Staten zou tot dien maatregel hebben besloten, omdatenkele schepen reeds pogingen in dien zin hebbeD gedaan. Alleen van de Olden- wald is dit Daar buiten algemeen bekend geworden. Het heet uu, dat de kapitein van de Oldenwald, om eeu vervolgiüg te ontgaan, zal beweren dat zijn schip tot de Duitsche marine reserve behoort en dat hij zelf Duitsch reserve officier vaD de vloot is. R. N. Crt. Volgens een bericht uit*Portsmouth aan de Times is de Deimira vrijdag ter hoogte van Honfleur gerorpedeerd door de U 32. De onderzeeër, die iu het zog van de Delmira boven water was gekomen, had ODgeveer eeu halt uur jacht op het schip gemaakt. Toen de kapitein zag, dat de Duitscher op hem inliep, gat hu na een hagel van projectielen de poging tot ontsnapping op en stopte. De duikboot wordt be schreveu als eeu groot en snel vaartuig, dat aan de oppervlakte 20 knoopen scheen te loopen. N. R. Crt. Verschillende berichten. Het gebrek aan goederenwagens op de Russische spoorwegen moet zeer groot zijn. Er zullen 10,000 nieuwe in Amerika besteld worden. N. R. Crt. In Pruisen is volgeus besluit van de regeering het rijden van automobielen als zij niet ten algemeenen Dutte be stemd ziju, op openbare straten en wegen verboden. N. R. Crt. Den 2den dezer hebben drie Oosten rijksche vliegers bommen geworpen op Antivari, Virbazar en de stellingen op den berg Lowtsen. In de Montegrijn- scbe hoofdstad is een bom op het gebouw van de tabaksregie gevallen eu heeft er het dak van vernield, te Virbazar is het station beschadigd. Op den Lowtsen hebben de vliegers een groot aantal houten pijlen met stalen punten laten vallen. N. R.Crt. Naar de Vossische Zeitung, dd. 25 dezer uit Boedapest verneemt, is aan de Pester Lloyd uit Czernowitz gemeld Het wordt steeds duidelijker, d t de Russen iu het gevecht, dat ten Noorden eu ten Oosten van Czernowitz heeft plaats gehad, een groote nederlaag hebben geleden. Oostenrijkscb- Hougaar- sche troepen, die teu Noorden van Czernowitz tusschen Proetb eu Dnjestr voortdrongen, verdreven den vyand naar het Oosten, terwijl Russische af- deeliugen die ten Oosten van Czerno witz vochten onder het aanhoudende vuur van ons geschut over de gansche linie den terugtocht aanvaardden. De onzen bezetten de dorpen ten Noorden en ten Oosten van Czernowitz, de Russen verzamelden het overschot van hun verstrooide troepen in Novosielica. De Oostenrijksch-Hongarijsche troepen zijn heden de Russische grens op ver scheiden punten overgetrokken. Elk uur komt er te Czeruowitz een nieuw transport gevaugenen aau. N. R. Crt. De rechtstreeksche Engelsch Russi sche kab-d, die ua het uitbreken van den oorlog van Peterhead in Schotland naar Alexaudrowsk aan de Amoer kust is aangebracht, blijkt binnen 9 dageu door het kabelschip Colonia te ziju gelegd. Het schip heeft arm één stuk door 8^2 knoop geloopen en werd begeleid door het stoomschip Eskimo. Het werk van het aan land brengen van dtm kabel te Alexandrowsk heett drie dagen gekost. De kabel is Engelsch en wordt door Engelsche telegraafisten bediend. Het geheele ambtelijke verkeer tus-chen Engeland en Rusland gaat er langs. N. R. Crt De bevelhebber van het 7e Pruisische legercorps heeft zich in een oproeping tot de vrouwen gericht wier mannen bij het leger zijn, om te verzoeken dezen geeu klachten te schrijven over gebrek aan brood, welke hen zouden kunnen verontrusten. De uitgereikte broodkaarten dienen juist om de goede voeding der bevolking te verzekeren. N. R. Crt. r>inncnhm<l. Nederland'en de oorlog. Volgeus een Reuterbericht uit Dover verklaarde de kapitein van de Medea in een onderhoud, dat de onderzeeër werd gezien tusschen wind en water met den commandotoren volkomen zichtbaar. Hij voerde een vlag, maar daar de afstand zeer groot was, kon men niet onderscheiden of het een witte vlag was of de Duitsche oorlogsvlag. Later bemerkte men dat het de Duitsche was. De bemanning van de Medea zag slechts één onderzeeër, maar toen het schip op sleeptouw was genomen gaf de onderzeeër een vlagsignaal dat scheen aan te duiden dat een andere onderzeeboot in de nabijheid was. De directie van de Kon. Ned. Stoom vaartmij. kreeg reeds Vrijdagmorgen van onze regeering de officieele be vestiging van het in den grond boren van bet schip. De heer den Tex, een der direc teuren, noemde het in een onderhoud met een der redacteuren van de N. R. C. onjuist, dat sinaasappelen zouden vallen onder het begrip voedingsmiddelen, die conditioneele contrabande zouden zijn. Op die manier zouden b.v Haagsche hopjes ook tot de voedingsmiddelen gerekend worden. Sinaasappelen zijn zijns inziens een genotmiddel. De Britscbe admiraliteit meldt, dat het Nederlandsche stoomschip „Medea", dat met sinaasappelen geladen op weg was van Saloniki naar Londen, den 25sten Maart 's morgens om 10 uur ter hoogte van het eiland Wight door den Duitschen onderzeeër U 28 in den grond is geboord. De „Medea", een schip van de Kon. Ned. Stoombootraij te Amsterdam was 1254 ton groot en in 913 te water ge laten, voerde de Hollandsche vlag, had een Hollandsche bemanning en het woord AMSTERDAM in groote letters naast den naam geschilderd. De kapitein kreeg bevel de scheeps papieren naar den onderzeeër te bren gen. Vervolgens moest de bemanning in de booten gaan eu werd het schip met kanonschoten in den grond geboord. De teruggave der scheepspapieren werd geweigerd. De bemanaing werd opgepikt door den Britschen torpedojager „Teviot". M. crt. De Belgische legatie in Den Haag deelt mede, dat het aantal Belgische passagiers van de Zaanstroom en van de Batavier V slechts 16 bedroeg, van wie 5 mannen, ouder dau 50 jaren, en vrouwen en kiudereu. Ter keuuis van belaughebbenden wordt gebracht, dat naar verschillende plaatsen in het door de Duitschers be zette gebied van België thans mede per post de verzending is toegelaten van de navolgende nieuwsbladen: Algemeen Handelsblad, De Maasbode, Nieuwe Courant, Nieuwe Rotterdamsche Courant, De Toestand, Het Vaderland en De Wereldkroniek. Nadere inlichtingen zijn len post kantore te bekomen. AXEL, 30 Maart 1915. Zaterdag had de eind les plaats aan den Landbouwcursus alhier. Het Rijkstoezicht op het Landbouw onderwijs was vertegenwoordigd door den beer Van den Broek, leeraar aan de Rijkslaudbou wwinterschool te Goes. Verder was aanwezig de Commissie van Toezicht, ae heer Joh. de Feyter, vertegenwoordigende de atd. „Axel" der Z. L. M. en enkele belangstellenden. Aan de acht leerlingen werd een diploma uitgereikt als bewijs dat zij den cursus getrouw en met vrucht gevolgd haddeu. Het waren in alpha- be tische volgorde P. van Bendegem, P. Dekker, M. W. Dieleman, P. de Klerk, A. Koster, A. C. de Kraker, J. de Putter en G. Weijns. Aau het eiud werdeu gebruikelijke toespraken gehouden. Namens de leerlingen bood A. C. de Kraker de onderwijzers Le Feber en Zonnevijlle elk een prachtig cadeau aan. Daar er te Hulst voor de lranken ruim 3 cent minder wordt gegeven, dan te Middelburg, is door de te Zaamslag en omgeving vertoevende Belg. vluch telingen een vergadering gehouden, om pogingen aan te wenden, om te Hulst tegen denzelfden koers te kunnen in wisselen als te Middelburg. Mocht op dit verzoek afwijzend wor- deD beschikt, dan zal een der Belgen zich wekelijks naar Middelburg begeven om daar hunne franken te verzilveren. In Axel is men wat dat betreft actiever geweest en heeft men reeds eenige wekeü geleden een comité gevormd, dat door eeu adres aan den Belgischen gezant te 's Gravenhage heeft weten te verkrijgen, dat wekelijks te Middel burg Belgisch geld tegeu Hollandsch kan worden ingewisseld aan den koor» van 47.75. Daartoe maken een tweetal personen de reis wekelyks naar Middelburg, die naar we vernemen ongeveer voor 1500 alleen voor te Axel vertoevende inge wisseld krijgen. Door den yisscher G. te Stoppel dijk werden op het vischwater aan de Sassing twee enorme snoeken gevangen: de eene woog 10 K.G., de aDdere 13 K.G. De laatste was ruim 1 Meter lang. M. crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Vrijdag 2 April 1915. Ned. Herv. Kerk. 's Av. bJ/a ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Voorber. Avo> dmaal en Bevi stig ng Lidmaten.) Overige kerken geen dienst Vrijdagmiddag om 2 uur opende de voorzitter van de Staten, de Commissa ris der Koningin in onze provincie, mr. H. J. Dijckmeester de buitengewone zitting, welke noodig is geworden ten gevolge. van het overlijden van het Eerste Kamerlid, den heer W. Hovy. Aanwezig waren 40 leden, afwezig de heer Kakebeeke. Na bet voorlezen der besluiten, hou dende machtiging tot het bijeenroepen van deze buitengewone zitting werd medegedeeld, dat de heer Kakebeeke door ziekte verhinderd is tegenwoordig te zijn. Hierna was aan de orde het onder zoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid der Staten voor het district Hulst, den heer B. C. Puijlaert. Tot commissie vaD onderzoek hiervan werden beuoemd de heereu Dieleman, Paap eu Ysebaert. Bij monde van den heer Dieleman werd tot toelating van den heer Puijlaert geadviseerd en werd tot ziju toelating besloten. Nadat hij in handen van den voor-

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2