Binnenland. nieuwerwetsche kinderkostaam. Geen wonder, dat de jongens, aldus uitgerust, zich verplicht achten om aan hen, die tot het dragen van de uniform gerech tigd zijn, het militair saluut te brengen. Het hoofd der politie richt een ernstig afkeurend en vermanend woord tot de ouders om in deze ernstige tijden hun kinderen toch geen uniformen als speel goed te geven. N. R. crt. In de Berliner Börsen-Courier leest men het volgende over den strijd in de Karpathen Niet alleen het onderhoud van de troepen en het aanbrengen van het oorlogsmateriaal stelt ons in dit moeilijke terrein iederen dag weer voor nieuwe en onverwachte problemen, de strijd zelf heeft ook moeilijkheden, die men eerst begrijpen kan, als men ze met eigen oogen heeft gezien. Het heele landschap lijkt één enkel eindeloos stuk gegolfd zink. Iedere ribbel, iedere golf moet stuk voor stuk genomen worden. Uet is veel als men in twee dagen een paard honderd meter verder komt. Onmiddellijk moet men zich weer ingraven in de sneeuw en in den harden bodem. De manschappen zitten onmid- dellyk diep in het ijswater. De sneeuw verhindert al het vooruitkomen, maar de door de dooi week gewordene, glibberige heuvelgrond niet minder. Nist alleen moet men heuvels nemen, ook bergkolossen, zelfs heele bergketens, zooals de Narcowicz en Czerna Hora, zijn er en daar moet de vijand met de bajonet uit sneeuwschansen tegen de hoogte op geworpen worden. Als het eens een keer in den nacht gelukt hem snel te overrompelen, dan hebben de troepen, die de bestorming volbracht hebben, nog volstrekt geen rust. Er moeten kanonnen op het veroverde kopje gebracht worden, zelfs stieren ■pelen dat niet klaar. De houwitsers worden dus in hun kleinste onderdeelen uit elkaar genomen en door de man- ■chappen naar de batterijstelling ge bracht. N. R. Crt. De strtyd in België en Frankrfyk. De Observer spreekt van driehonderd kanonnen, waaronder waarschijnlijk de grootste die er ooit in een oorlog te velde zijn geweest, die bij Nieuw-Kappelle den aanval der Engelschen inluidden en de linies der Duitschers volkomen vernielden. Het blad meent ook, dat de Engelsche verliezen in de zes dagen van vechten bij Nieuw-Kappelle en St, Eloi misschien een 12,000 bedragen. Het noemt den slag bij Nieuw-Kappelle op zich zelf zwaarder dan Blenheim of Waterloo. A. R. Crt. De bladen hebben melding gemaakt, dat Fransche vliegers den Zeppelin- aanval op Parijs hebben beantwoord met verschillende aanvallen op de Duitschers. De Vossische Zeitung ver neemt over een dier aanvallen het volgende Een Fransch vliegerseskader trachtte Zondagochtend over de Elzas te vliegen. Het kwam van Altkirch en vloog in de richting van Blotzheim. Een Duitsch eskader, tijdig van het plan der Fransche vliegers onderricht, overviel hen op groote hoogte. De Franschen maakten snel rechtsomkeert en vlogen naar Belfort, door de Duitsche vliegers achtervolgd. Bg het luchtge vecht legden de Franschen 't tegenover de Duitschers af. Van verschillende kanten wordt bericht dat een Fransch vliegtuig naar beneden is geschoten. Van Bazel uit zag men 's avonds herhaaldelijk het vuur van projectielen en ook Zeppelins zijn van Bazel uit waargenomen. N. R. Crt. Twee Engelsche vliegers hebben Woensdag bommen geworpen op duik- booten die de Duitschers te Hoboken, bij Antwerpen, bezig waren te bouwen. Men gelooft dat de werkplaatsen, waar de duikbooten werden vervaardigd, en twee duikbooten aanmerkelijk zijn be schadigd. De vliegers zagen de werk plaatsen vuur vatten. Er lagen vijl: duikbooten op hellingen. Een derde vlieger heeft in Nederland moeten landen. [Het Engelsche ministerie van buiten- landsche zaken meldt nog omtrent dezeu aanval Woensdagmorgen is door vijf Engel sche mariDe-vliegers met goed gevolg een aanval uit de lucht ondernomen op Duitsche onderzeebooten, die te Hoboken bij Antwerpen worden ge bouwd. De tocht werd onder de moei lijkste omstandigheden uitgevoerd, maar twee vliegers slaagden er in bommen te laten vallen en groote schade toe te brengen aan de inrichtingen, die in brand geraakten, en aan twee onder zeeërs.] Nader meldt men, dat te Antwerpen werd verteld, dat één duikboot is ver nield en één ernstig beschadigd. Een Engelsche vlieger moet bij de werf van Cockerill plotseling tot op 100 M. van den grond zijn gedaald, en daarop zijn bommen hebben geworpen. De Engelsche vliegersofficier die Woensdagmorgen te Kruiningen is ge land, was dienochtend om 5 uur 25 uit Duinkerken gekomen met nog vier andere Engelsche vliegers. Zij hebben bommen geworpen op de werf van onderzeebooten te Antwerpen. De houding van Italië. Central News verneemt dat de Itali aansche regeering alle goederenverkeer per spoor over Zwitserland naarDuitsch- land stil heeft gezet. Volgens den correspondent van de Daily Mail te Venetië, was de politieke toestand in Italië «Dinsdag in de laatste vierentwintig uur volkomen veranderd. Zaterdag leek een vergelijk tusschen Oostenrijk en Italië nog mogelijk, maar Zondag heeft de Italiaansche regeering een zet gedaan. De laóg dreigende uitzetting van Duitsche en Oostenrijksche onderdanen in menigte werd voorbereid. Dertig Duitschers en Oostenrijkers te Venetië kregen ook aanzegging, dat zij den volgenden dag naar de grens gebracht zouden worden. Verschillende wijzigingen in den spoorwegdienst naar de Oostenrijksche grens schijnen er op te duiden, dat de sporen voor troepenvervoer gebezigd zullen worden. Men heeft aan officieren sedert Maandag geen verlof meer toegestaan, zelfs niet voor enkele uren, en een aantal manichappen van de marine zijn naar Tarente geroepen, om aan boord van hun schepen te gaan. Aldus de man van de Daily Mail. Te Cardiff verluidt, dat deltaliaansche regeering twintig Engelsche stoomsche pen gecharterd heeft, om kolen voor de vloot en de sporen te vervoeren. Er wordt geïnformeerd, of er nog meer schepen te krijgen zgn. A. R. crt. Verschillende berichten. Vroeger is al eens melding gemaakt van een brochure van den Ameri kaanschen rechts-geleerde en oud minister James M. Beek, waarin deze de zaak van de entente mogendheden bepleitte. Thans heeft deze zelfde heer James M. Beek te Montreal een lezing gehouden in de Canadian Club, waarin hij verklaarde dat de opvatting van de meerderheid van de Vereenigde Staten nog steeds vóór de Entente is, niet tegenstaande het feit, dat de Duitschers millioenen hadden uitgegeven, om een kentering in de openbare meeDing in de Unie te veroorzaken Mocht Duitsch- land probeeren, de noncombattanten in Belgie uit te hongeren, dan zouden de Vereenigde Staten schepen met voedsel sturen, al zouden daartoe ook alle oorlogsschepen van de Unie moeten worden gebezigd. Nooit zal in dezen oorlog zeide Beek de Unie twist zoeken met Engeland. N. R. crt. Ten einde het gebrek aan veevoeder te bestrijden, acht het gemeentebestuur van Antwerpen het volstrekt noodzake lijk, allerlei keukenafval als voeder bruikbaar te maken. Ten dien einde wordt een beroep gedaan op de bereid willigheid van al de inwoners, om den afval van groenten en vruchten, en in het algemeen dien afval, welke zou kunnen gebruikt worden als veevoeder, niet meer in de vuilnisbakken, noch op straat te werpen. De inwoners worden dringend aangezocht, den keu kenafval te bewaren, om hem ter be schikking der melkboeren te stellen. A. R. Crt. Uit een artikel in het Technisch Bij blad van de Kampioen over losgeraakte zeemijnen „Bij het „mijnen vegen" wordt tegen woordig door de Engelsche marine gebruik gemaakt van een vinding van den schout-bij nacht Ronarch, waarbij slechts één sleepboot noodig is. Bij deze verbeterde mijnvegerij worden de ankerkabels der mijnen doorgesneden, zoodat de mijnen direct naar de opper vlakte komen, waar ze dan op de ge bruikelijke manier onschadelijk worden gemaakt. Misschien is er verband tusschen deze nieuwe methode van mijnen visschen en het onrustbarend getal losgeiaakte mijnen, die op onze kusten stranden." De voorraden brood en graan in Duitschland zijn volgens de ofïieieele cijfers tot 15 Augustus voldoende als voedsel voor het geheele volk. Er blijft dan nog een reserve van 20 pet. De bekende leider der Boerenpartij dr. Heira, heeft onderzocht tegen welken tgd op den nieuwen oogst kan worden gerekend en komt tot het resultaaat dat bij normalen oogst en gunstig weer binnen 100 dagen, dus tegen 28 Juni, het eerste meel zal kunnen worden gebakken, Het eerste koren zal reeds einde Mei op vreemden bodem, waar de Duitsche troepen vele duizenden hec taren bouwland hebben bebouwd, wor den geoogst. Dr.Heim raadt onmiddel lijk te beginnen met de organisatie van het verbruik van den nieuwen oogst. N. R. Crt. Woensdagmorgen werden boven de Schelde bij Hansweert twee vlieg tuigen waargenomen, die in Westelijke richting vlogen, een daarvan keerde eenigen tijd later terug, vloog eenige malen heen en weer en landde ten slotte onder Kruiningen. Het bleek een Engelsch toestel te zijn gemerkt 1001, en bemand met een Engelsch vlieger. Deze werd geïnter neerd. Hij was in de vroegte te Duin kerken opgestegen. Dit is het achtste toestel dat sedert het begin van den oorlog in onze pro vincie neerkwam.» Nader wordt gemeld, dat de officier, die zich bevond in het Engelsche vliegtuig B. Crossley Meates heet. De vlieger was niet gewond. Het vliegtuig kwam uit de richting van Antwerpen. Het had met twee andere daar bommen geworpen. Aldus lezen we in de M. cit. dit zullen waarschijnlijk de vliegmachines zijn, die ook in deze streek werden waargenomen, doch op zoo'n hoogen afstand, dat men geen nationaliteit kan vaststellen en alleen het snorren van de motoren de menschen opmerkzaam maakte. Het stoomschip Pandion meldt dat het op weg van Rotterdam naar Sout hampton Maandagochtend omstreeks 11 uur 25, twaalf mijlen ten noordwesten van het lichtschip Noord-Hinder door een Duitsch vliegtuig is aangevallen. De vlieger liet een bom vallen, die een voet of wat aan stuurboordzijde van het schip in zee neerkwam. Toen de Pan dion met vuurpijlen noodseinen gaf, verwijderde het vliegtuig zich in ooste lijke richting, doch keerde een halt uur later terug en wierp nog zes bommen, die alle op zeer korten afstand van het schip in zee neerkwamen. Het vlieg tuig verdween daarop in oostelijke richting en is niet meer gezien. N. R. Crt. Bij Belgisch Westkapelle werd Dinsdag een Engelsch vliegtuig door de Duitschers neergeschoten. N. R. Crt. Valsche zilverbons Bij het Correspondentschap der Ned. Bank te Delft zijn valsche zilverbons van 2.50 ontvangen met het serie nummer 424. De ondergrond van de valsche bons is slecht nagebootst doch op 't oog levert het weinig verschil op, de druk is iets vetter en het cijfer 2.50 is lichter van kleur dan van een echten zilverbon. Koninkl^k bezoek aan Amsterdam. Woensdagmorgen kwam het Konink lijk gezin te Amsterdam aan. De bur gemeester der residentie was op het perron ter begroeting aanwezig. In open rijtuigen giüg het naar het paleis op den Dam, waar even later het koninklijk echtpaar met hetprinsesje op het balcon verscheen. Volgens de 2V. is H M. de Koningin v.oornemens haar onofficieele bezoeken aan de hoofdstad in den loop van dit jaar nog eenige malen te herhalen. De varkensnood. Naar het Hbld. meldt, heeft dezer dagen een conferentie plaats gehad tusschen den minister van landbouw en het bestuur van den Ned. Slagers- bond. Bij deze gelegenheid gaf de minister als zijn voornemen te kennen binnenkort voor de slagers, tegen lage ren prijs dan op de markt betaald wordt, varkens beschikbaar te stellen. Z.Exc. verzocht in verband hiermede opgave van het benoodigde aantal. t— De leden van de Tweede Kamer de heeren De Jong en Muralt hebben vragen gericht tot den minister van oorlog in verband met het verleenen van verlof aan landbouwers en vee boeren, hoofden van bedrijven, die onder de wapenen zijn. Zij dringen op een uniforme regeling aan. N. R Crt. H. M. de Koningin heeft Dinsdag ochtend den met verlof in Den Haag vertoevenden commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, mr. Dijckmees- ter, ontvangen. In het Belg. „Staatsblad" verschijnt een K. B., door de heeren Ministers Berryer en Davignon medeonderteekend dat in Den Haag een Middenkomiteit sticht, dat een band zal vormen tusschen de verschillende oflficieele en bijzondere hulpinrichtingen in Nederland voor de Belgen gesticht. Voorzitter is graaf BailletLatour, ondervoorzitter Alberic Rolin en schrij ver van Cauwelaert. M. Crt. Men schrijft aan de M. Crt. Het lot van den soldaat, getroffen op het slagveld, en zeer dikwijls diens leven hangen at van de snelheid van het vervoer. Automobielen zijn onmisbaar om een vlugge verplaatsing van de gewonden naar de hospitalen in de tweede linie te .verzekeren. Zeer dikwijls kunnen deze vaste hospitalen niet lang in wer king blijven en zij worden bedreigd met ontruiming. Er is dus ook een voldoend aantal automobielen noodig om vlug de gekwetsten van de vuur linie een twintig kilometer achteruit te brengen waar zg de gewenschte zorgen ontvangen. Het vervoer-materiaal van den dienst vau het Belgische Roode Kruis heeft behoefte om aangevuld te worden. Het kan bovendien niet belangrijk genoeg zijn. Het is dus noodzakelijk het in gunstigen tijd te vernieuwen want de slijtage veroorzaakt door den aanhou denden arbeid en de gesteldheid van het terrein is zeer groot. Een der vaderlandslievende onder nemingen, die het meest aan de be langstelling der Belgische vluchtelingen

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2