No. 101. Zaterdag 27 Maart I III 5. 30e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. F. DIFXEMAA Buitenland. I D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL, ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De val van Przemysl, Volgens opgave van generaal Kus- manek, de gewezen bevelhebber der vesting, hebben zich te Przemysl negen generaals, 93 hoofdofficieren, 2500 offi cieren en ambtenaren en 117,000 man aan de Russen overgegeven. Het aantal kanonnen en de verdere buit moet nog worden vastgesteld. De oorlogscorrespondent van de Neue Freie Presse meldt over de laatste dagen voor de overgave van PrzemyslDe bezetting had Vrijdag nog een uitval naar de Oostzijde ondernomen. Luite nant-veldmaarschalk vou Tamassy had zich echter reeds onlangs kunnen over tuigen dat Przemysl door een onver breekbaren Russischen belegeriugsgor del was omgeven. De Russen deden gisteren en eergisteren een aanval van 't Noorden en 't Oosten uit. Zij werden echter door de bezetting bloedig terug geslagen. Onderhand werden de voor naamste deelen van de omwalling tot zoolang de ontploffingsmiddelen reikten vernield. Hedenochtend vroeg begaf een parle mentair van het vestingcommando zich naar den commandant van de belege ringstroepen om de voorwaarden der overgave te bespreken. De vesting heeft tot 't uiterste volge houden. De laatste uitval had veel gevergd van de krachten der schraal gevoede troepen. Ziekten in de vesting deden de rest. Het lot is Przemysl in alle stadia der krijgsverrichtingen ongunstig geweest. Einde September en in de eerste dagen van October, toen de vesting de nieuwe groepeering van ons leger moe3t dekken door reusachtige Russische strijdkrach ten tot zich te trekken, raakten de Galicische wegen in zooslechten toestand dat zij op hindernissen gingen gelijken. Daardoor was men gedurende den slag aan de San genoodzaakt de gewonden en zieken inplaats van naar 't binnen land naar de vesting te zenden. Dezen verzwaarden de taak van den verple gingsdienst. Het veldleger moest zelfs ten deele uit de depots der vesting worden voorzien. De spoorverbinding kon eerst op 25 October tot stand worden gebracht. De weg naar Sanok werd op 3 November alweer door het Russische geschut bestreken. De mili taire beteekenis van Przemysl vermin derde steeds. Ten slotte konden de Russen, steunend op den eigen nieuwen gordel van versterkingen, tegenover het garnizoen, dat nauwelijks meer tot een uitval in staat was, zich bepalen tot uiterst dunne insluitingslinies. Voor de tweede maal werd Przemysl teleur gesteld in de laatste week van Januari, toen bet algemeene offensief in de Karpathen tot stilstand kwam alvorens de Russische vleugels konden worden ingedrukt. De Russen kregen toen den tijd om nieuwe troepen bijeen te bren gen. Het oogenblik voor een verrassing ging verloren, al is omgekeerd een Russische tegenaanval evenmin gelukt. In begin Maart hebben onze troepen opnieuw een uitval kunnen doen. Doch juist toen hij zich hoopvol deed aanzien zette de barre nawinter in met zijn overvloedigen sneeuwval. De bezetting heeft de middelen voor de verdediging: Kanonnen, magazijnen en het station voor draadlooze telegrafie, vernield. N. R. Crt. Russische oorlogscorrespondenten ge ven een beschrijving van een autotocht van Lemberg naar Przemysl, dadelijk na den val der vesting. Na verscheidene verwoeste dorpen te zijn gepasseerd, bereikten zij Moscisk, waar zij eeQ aantal Oostenrijksche krijgsgevangenen ontmoetten, die rie pen Przemysl is in handen der Russen en alles is er opgeblazen. Bij Sjelginic zagen zij het tooneel van den laatsten wanhopigen uitval van het garnizoen. De grond lag er nog bezaaid met lijken en verderop gaf een rookzuil de plek aan waar de overblijfselen van een der sterkste buitenforten lagen. Vier werst verder kwam men aan een voorstad der vesting, vanwaar men ujtzicht had op het centrum der stad, doch doordat de bruggen vernield waren, kon men de stad niet binnenkomen. Bij de spoor brug lag een wrakhoop van een door de Russen vernielden gepantserden trein. Rondom de vesting rookten de nog brandende torten als een kring van vulkanen. Onophoudelijk hoorde men outploffingen, gepaard gaande met dikke rookwolken, uit zuidelijke en westelijke richting, waar de Oosten rijksche officieren nog bezig waren voorraden munitie te doen ontploffen. Om vijf uur in den morgen werden over de geheele vesting luide ontplof fingen gehoord, waarop de Russen op de versterkingen toestormden. Om zes uur kwamen parlementairen de over gave van de vesting mededeelen. De stad zélf is intactalleen de buiten- wijkeu hebben geleden. Het leger, dat zich met Przemysl heeft overgegeven, was aanvankelijk 150,000 man sterk. De parlementair gaf die sterkte als 130,000 man op, terwijl uit het verslag van den staf der vesting blijkt, dat er tegen den léden Maart 126,000 man waren. Niettegen staande het gebrek aan levensvoorraad heerschten er in de vesting geen be smettelijke ziekten en waren er in het algemeen betrekkelijk weinig zieken. 20 percent leed echter aan scheurbuik. In telegrammen aan Engelsche bladen wordt het aantal kanonnen, door de Russen te Przemysl buitgemaakt, als 2400 opgegeven. Ruim 600 moeten van groot kaliber zijn. Van het garnizoen zijn volgens een Reuterbericht tijdens het beleg 40,000 gedood. Onder de gevangenen waren ongeveer 20,000 gewonden. De naam van de vesting is door de Russen veranderd in Permysl. Generaal Seliwanof, de bevelhebber der belegeringstroepen, is 68 jaar. Se dert 1910 Is hij lid van den Rijksraad en vroeger is hij gouverneur van Irkoetsk geweest. N. R. crt. De ellende in Polen en Galieië. Aan de mededeeling van het Poolsch hulpcomité in Zwitserland in de Kra kausche „Naprzod" is ontleend, dat in Polen 2 der rijkste en grootste gou vernementen Petrikou en Lublin totaal verwoest zijn Ver Ier hebben de gou vernementen Kielco, Radom, Kalisch, Plock, Suwalki en ten deele Warschau en Lomza geleden. Overal zijn de troeoen twee tot driemaal, vaak nog meer doorgetrokken. In Polen zijn over de 200 steden en stadjes en circa 9000 dorpen getroffen en de materieele schade wordt a 3 milliard francs geschat. 5000 dorpen zijn totaal vernietigd ook vele fabrieken en landgoederen. Ruim 1000 kerken liggen in puin en nog een 1000 zijn zwaar beschadigd. Alle graan en levensmiddelenvoorraden zijn ver nietigd. Een millioen paarden en twee millioen stuks vee zijn deels gerequi reerd, deels wegens gebrek aan voer ge storven. De landbouwproducten, welke anders jaarlijks een twee en een halt milliard opbrengen, is voor jaren naar de maan 7 millioen menschen der Poolsche bevolking is aan den ergsten nood overgeleverd. Ook de productie der fabrieken welke per jaar ongeveer 2 milliard francs waarde heert, heeft zwaar geleden en ruim 400.000 arbeiders zijn werkloos. In Galicië zijn 17 Oostelijke districten van totaal 180.000 vierk. K. M. met anderhalf millioen inwoners door de Russen bezet en verder hebben nog andere Galicische streken geleden. Speciaal de breede pas van Lemberg en Bochnia, van 10.000 vierk. K. M. oppervlakte en anderhalf millioen in woners, waar de groote slagen zijn geleverd. Ze i3 één groote puinhoop. Hier zijn de troepen zelfs 7 maal door getrokken. Circa 100 steden en 9000 dorpen hebben tezamen een schade vau 2 milliard francs geleden. 200 Dorpen zijn geheel vernietigd De landbouw productie ter jaarlijksche waarde vau anderhalt milliard francs is voor langen tijd weg, Daar behooren o. a. de rijke uapthabronnen toe. 100 000 arbeiders zijn werkloos. Vele steden liggen in puin, andere als Brody, Tarnow, Riskow hebben groote schade. 700 kerken zijn deels verwoest, deels zwaar beschadigd. Een millioen Poolsche inwoners is naar de andere Kroonlanden gevlucht. Het aautal vluchtelingen, dat voor de Russen naar Koningsbergen vluchtte wordt op 60000 geschat. Avp. In de Deutsche Tageszeitung houdt graaf Reventtow een beschouwing naar aanleiding van de vernieling van het laatste schip van het Duitsche Oost- Aziatische eskader, de Dresden. Hij betoogt, dat het een hersenschim was, in den Oceaan eeu oorlog met kruisers te voeren, zonder dat men een gepast aantal steunpunten voor de beweging der vloot had. Dat de Eraden en het geheele eskader van admiraal Spee zich zoo lang hebben kunuen handhaven, was alleen te danken aan de bekwaam heid, dapperheid en handigheid van de Duitsche bevelhebbers. Hij wijst er echter op, hoeveel schepen de vijand heeft moeten concenti eeren, voor het Duitsche eskader bij de Falk- land-eilanden vernietigd was. Hij be roept zich daarbij op de woorden van Churchil en zegt dat hieruit blijkt, welk een beteekenis een sterk Duitsch Oceaan-eskader had kunnen hebben, als het beschikt had over een aantal goed verdeelde en versterkte steunpun ten. Zoolang dit eskader zich in den Oceaan bewoog, had het waarschijnlijk een tienvoudige overmacht van vijande lijke schepen voortdurend bezig gehou den. De vijand had op zes of zeven verschillende punten van den Oceaan tegelijk eskaders moeten hebben, die in ieder geval in staat hadden moeten zijn het Duitsche eskader te vernietigen. Al de strijdkrachten, die de Engel- schen beschikbaar moesten houden tot een vervolging der Duitschers, zijn nu op een kleine rest na, vrij gekomen voor de Europeesche wateren. De Duitsche schepen zijn voor het meerendeel er het slachtoffer van geworden, dat zij, voor zoover zy geen kolen en proviand op zee konden laden, neutrale havens moeten aandoen. Na den zeeslag bij Corouel moest graat Spee een Zuid-Amerikaansche haven aandoen. Sedert dien tijd lieten de vijandelijke schepen zijn spoor niet meer los. Voor een mogendheid zonder steunpunten is het niet mogelijk op den Oceaan met werkelijk succes met kruisers oorlog te voeren. Onder werkelijk succes moet men in de eerste plaats verstaau, dat de koopvaardij vaarr vau deu vijand ernstig genoeg benadeeld 'wordt, dat dit in het moederland merk baar wordt. Dit was voor de Duitschers bij voerbaat onmogelijk. De daden van de Ernden en de Karlsruhe en ook van de andere kruisers en hulpkruisers beteekeuden, hoe eerbiedwaardig zij op zichzelven ook waren, voor Engeland slechts geldelyk verlies. Dat ali.j onaangenaam is, maar verder ook niets beteekent. Van Duitsche zijde echter kon men ook niets anders verwachten. N. R. Crt. De Duitsche Keizer heeft een telegram aaa Enver-pasja gericht, om hem geluk te wenschen met het succes van de Turken aan de Dardanelleu en hem te vragen ook zijn geluk wenschen aan Dzjawid pasja, den dapperen comman dant van de forten aan de Dardanellen te betuigen. De Keizer besluit zyn telegram met de woorden „Moge God ook verder met onze wapenbroeders zyn N. R. Crt. In Müuchen had het dragen van uniformen door kinderen zulke afmetiu- gen aangenomen, dat het hoofd der politie zich genoodzaakt heeft gezien er tegen op te treden. Ouders stellen er zich namelijk niet mee tevreden hun jongens in fantasie-uniformen uit te dosschen, maar ze steken hen in een militair pak, dat bedriegelijk op het echte gelijkt; do uitmoustering en onderscheidiugsteekenen van deu rang ontbreken er niet aan, en het ijzeren kruis voltooit de versiering van het.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1