Binnenland. De Engelsche admiraliteit deelt mede dat het mijnvegen de laatste 10 dagen is voortgezet in de Dardanelles Een algemeene aanval is Donderdagochtend door de Engelsche en de Fransche vloot gedaan op de vestingen aan het Nauw. Om kwart voor elven begonnen de Queen Elisabeth, de Inflexible, de Aga memnon en de Lord Nelson de forten van Tsjanak en Kilid-Bahr te beschieten, terwijl de Triumph en de Prince George de batterijen te Dardanus onder vuur namen. Op de schepen werd een hevig ▼uur geopend door de houwitsers en veldkanonnen. Te 12 u. 12 m. voer een Fransch eskader, bestaande uit de Suffren, de Gaulois, de Charlemagne en de Bouvet, de Dardanellen binnen en nam de torten van dichterbij onder vuur. De torten Kilid-Babr en Namezieh antwoordden eerst krachtig, doch wer den door de 10 slagschepen in de zee engte tot zwygen gebracht. Alle sche pen werden tijdens deze krijgsverrich tingen verscheidene malen getroffen. Om 1 uur 25 's namiddags hadden alle forten het vuur gestaakt. De Vengeance, Irresistible, Ocean, Swiftsure en Majestic stoomden toen op om de zes slagschepen in de zee engte te vervangen. Toen het Fransche smaldeel de zee engte uitvoer, liep de Bouvet op een drijvende myn, ontplofte en zonk binnen drie minuten iets ten noordeD van het dorp Kioi. Om 2.36 hernamen de slag schepen die het Fransche smaldeel ▼ervingen den aanval op de forten, die opnieuw bet vuur openden. De mijn- vegers vervolgden inmiddels hun werk. Te 4.9 raakte de Irresistible uit de linie, kreeg zwaar slagzij en zonk te 5.50. Waarschijnlijk was ze op oen dryvende mijn gestooten. Te 6.5 zonk de Ocean, die ook op een mijn was gestooten. Beide schepen zonken in diep water. Bijna de geheele beman ning kon de schepen verlaten en zich ondanks het hevige vuur in veiligheid stellen. De Gaulois werd beschadigd door kanonvuur. Van de Inflexible werd het controle-station op de voor plecht getroffen door een zware granaat. Het schip zal hersteld moeten worden. De beschieting van de forten ea het mijnvegen eindigden toen de duisternis inviel. De schade aan de forten be rokkend door het langdurige recht- streeksche vuur uit de zware kanonnen, die hiervoor gebezigd werden, valt nog niet te schatten. Nader bericht zal hieromtrent worden openbaar gemaakt. De verliezen aan schepen zijn ver oorzaakt door mijnen die op den stroom afdreven in gedeelten van de zeeëngte die te voren waren schoongeveegd. Dit gevaar zal bizondere maatregelen vereischen. De verliezen onder de Engelsche be manningen zijn nist ernstig als men de uitgebreidheid der krijgsverrichtingen in aanmerking neemt, doch bijna de geheele bemanning van de Bouvet is omgekomen bij de ontploffing binnen in het schip, die blijkbaar is gevolgd op de ontploffing van de mijn. De Queen en de Implacable, die uit Engeland waren gezonden om de reeds voorziene verliezen aan schepen aan te vullen, worden elk oogenblik ver wacht, zoodat de Engelsche vloot dan weer op vorige sterkte zal zijn. De krijgsverrichtingen worden voort gezet; de vloot en de militaire strijd krachten ter plaatse zijn ruim vol doende. A. R. Crt. Uit Petrograd werd aan de Daily Tel." geseind „De winter speelt zijn laatste troeven uit. Om negen uur vanochtend vroor het hier nog 29 graden Fahrenheit. De kou is echter niet meer algemeen, maar nog slechts plaatselijk en uit steeds meer plaatsen op het front in Polen komen berichten van dooi, die een ingrijpende verandering in den veldtocht op dat front zal brengen. In verscheidene streken, waar nu hardnekkig gevochten wordt, zullen dan alle krijgsverrichtin gen onmogelijk zijn en andere, die niet onder water komen te staan door het overstroomen van de rivieren, zullen ongeschikt worden voor het vervoer van zware lasten. Het officieuse leger-orgaan zet uiteen dat het nog wel een maand of zes weken zal dureD voor in zulke streken het oprukken van groote legers mogelijk zal zijn. Derhalve is een pauze van dien duur te vei wachten. Een der onvermijdelijke gevolgen van het intreden der lente zal zijn, dat de Bober en Narefflinie hun grootste belang inboeten. De oevers van deze rivieren zijn in het voorjaar zoo drassig dat van bewegingen van groote strijd krachten daar geen sprake kan zijn. Op het oogenblik is de strijd het heetst op het front van ongeveer 20 mijl breedte eveu ten zuiden van de lijn Chorzele Koloo. Daar wordt dag en nacht met de grootste verbittering gevochten. In de straten van de dorpen, waarvan sommige op één dag acht maal worden genomen en hernomen is men voortdu rend handgemeenaanval en tegen aanval volgen elkaar onmiddellijk op. Machinegeweren worden in de huisjes gesleept, veldkanonnen achter haastig opgeworpen dekking opgesteld. De nacht brengt geen verademing, want zelfs in het duister worden de hevigste bajonetgevechten geleverd. Avp. De Turksche bladen melden, dat by 't krijgsbedrijf in de Dardanellen, in de Golf van Saros oorlogsschepen zijn beschadigdQueen Elsabelh, Sufren, Gaulois, Georges Herry en Amiral Charnier. Bovendien zijn verscheidene torpedobooten en mijnvegers gezonken of beschadigd Volgens Engelsche bladen is de schade op enkele schepen aangericht, zoo gering, dat zij ter plaatse kan worden hersteld. A. R. Crt. De voornaamste les te Nieuw Kappelle schrijft de Times schijnt ons toe te zijn, dat de vijandelijke linie kan worden doorgebroken indien men den prijs er voor wil betalen. Dit is, meeuen we, de algemeene indruk aan het front, en te zijner tijd zal zonder twijfel de proef worden genomen. De aanvallende troepen rukken vooruit met de weten schap, dat de vijand nu in den regel alleen dan met goefr gevolg kan ant woorden en tegen aan-vallen onderne men, indien hij het front op andere punten verzwa .t. Nu de troepenmach ten van de bondgenooten in sterkte toenemen, zullen de Duifschers wel beginnen te voelen hoe moeilijk het is zulk een reusachtig front in het Westen te handhaven, terwijl zij een verschrik- kelijken veldtocht hebben te voeren in het Oosten. A. R. Crt. Men schrijft aan de N. R. Crt Het is eigenaardig, dat de algemeene indruk, dien men krijgt op een reis door het z.g „Okkupations" gebied van België, zoo geheel anders is, dan hetgeen men er zich van voorstelt. Het spreekt vanzelf, dat de verwoeste huizen, steden en dorpen nog niet her steld zijn ofschoon men overal ijverig in de weer is, op te ruimen, te herstellen en zelfs nieuw op te bouwen, waardoor die verwoestingen reeds nu en weldra zal dit in nog grootere mate het geval zijn veel minder indruk maken dan in de eerste weken na den val van Antwerpen. Verbaasd staat men echter, dat men, met uitzondering van de geheel geraseerde gedeelten rond forten, op het land bijna geen sporen van den oorlog meer vindt. Men zoekt tevergeefs de loopgraven en verschansingen of de sporen van voor zes maanden over de landerijen getrokken legers. In plaats daarvan vindt men overal de beploegde en bezdaide velden. De landbouwer gaat rustig zijn gang^alsof er' niets ge beurd ware. Op marktdagen is het in vele plaatsen reeds weder druk. In Luik scheen het bekende vracht wagen verkeer nauwe lijks verminderd. Ook in het, na den val van Antwerpen zoo uitgestorven Leuven en Mechelen, is weer vertier gekomen. In eerstgenoemde plaat» vond ik midden tusschen de bouwvallen van de binnenstad een keurig nieuw restaurant opgetrokken, waar men voor een paar francs een uitstekend middag maal kreeg. Ook is het opmerkelijk dat men in de restaurants noch aan de spijskaart, noch aan de prijzen veel van gebrek bemerkt. Het gebrek schijnt uitsluitend te bestaan in gebrek aan voedsel voor den kleinen man. Ook de wegen worden op vele plaat sen weder behoorlijk onderhouden en zelfs geheel vernieuwd, en behalve in dorpen en steden, bemerkt men weinig van Duitsche soldaten, in één woord, op het platteland kan men, oostelijk van Antwerpen en Brussel zich niet voorstellen dat er de oorlog gewoed heeft en men zich in bezet gebied bevindt. Te Heidelberg is thans ook een school voor éénarmige invalieden opgericht. Ze begint met 35 leerlingen die 31 be roepen vertegenwoordigen. Er zal o. m. les worden gegeven in stenografie, schoonschryven, boekhouden machine- schrijven. De school zal spoedig die nen te worden uitgebreid. A. R. crt. Houfton, de voorzitter van de Mans- field Spoorwegmaatschappij en eigenaar van belangrijke kolenmijnen, heeft in een rede te Nottingham gezegd, dat het eenige middel om aan den in Engeland heerschenden kolennood een eind te maken, een uitvoerverbod van steen kool naar neutrale landen was. Het was bespottelijk, zei Houfton, om naar Scandinavië, Italië, Zuid-Amerika en andere neutrale staten kolen uit te voeren, als er kolennood in de Engel sche fabrieken heerschte. De Times publiceert voorts een groot aantal klachten over de kolenduurte uit allerlei hoeken van Engeland. Het gas zal in Londen mede in prijs stijgen, hoeveel schijnt nog onbekend. A. R. Crt. Nadat de landstormplichtigen van 1885—1883 in Duitschland zijn geoefend zal dit thans met de ongeoefende lich tingen 1882—1880 gebeuren De in deeling geschiedt 22 dezer. Voor de examens ter verkrijging van de akte lager onderwijs, welke te Mid delburg zulleD worden afgenomen, en waarvan de commissie bestaat uit de schoolopziener in het district Middelburg als voorzitter, en als leden de schoolop zieners in het district Goes en in de arrondissementen Middelburg, Tholen, Vlissingen en Zierikzee, hebben zich 103 mannelijke en 54 vrouwelijke can didaten aangemeld. Tot deskundigen zijn benoemd Voor Ned. taal en lezen de heeren W! H. Hasselbach, leeraar aan de Rijks kweekschool, C. Weeda. directeur aan de bijz. kweekschool, G. L. J. Waanders, hoofd eener bijz. school, C. de Kok, te Oosterland, hoofd der openbare school. Voor rekenenH. Jougepier, hoofd eener openbare school, R. van de Welle, leeraar aan de bijz. kweekschool. Voor teekeneu en schrijven J. Vree ken, hoofd eener openbare school, J. H. Wattez, leeraar aan de bijz. kweek school. Voor aardrijkskundeG. C. Deen te Goes, hoofd der bijz. school, C. Hack, hoofd eener openbare school. Voor geschiedenis: mej. M. M. Jun- gius, onderwijzeres aan de school voor M. U. L. O., P. H. van Milaan, hoofd eener openbare school. Voor kennis der natuur: D. H. Cocheret, oud hoold eener school te Rotterdam, F. Maijs, hoofd der openbare school te VVilhelmiuadorp, J. de Meijer hoofd eener openbare school te Scboon- dijke, A. de Smidt, leeraar aan de Rijks kweekschool. Voor onderwijs en opvoeding: J. G. Nijk, directeur aan de Rijkskweekschool en J. E. van der Slikke, hoofd eener openbare school te Vlissingen. Voor zangA. Coenen, onderwijzer aan de Rijks normaallessen te Vlissingen en A. Lijsen, leeraar aan de Rijks kweekschool. Voor vak.J (vrije- en orde oefeningen) mej. A. S. Beugel, onderwijzeres aan de school voor M. U. L. O. en W. de Graaf, leeraar aan de Ryks hoogere Burgerschool. Voor vak Kde dames J. de Graaf, onderwijzeres aan de Rijks normaalles sen te Goes en M. J. de Haan, onder wijzeres aan ae school voor M. U. L. O. De deskundigen, bij wier namen geen woonplaats is genoemd, wonen allen te Middelburg. Het schriftelijk examen heeft plaats op Woensdag 7 April, terwyl fret mon deling gedeelte een aanvang neemt op Donderdag 15 April a.s. M. Crt. Nederland en de oorlog. Het bestuur der onlangs opgerichte vereeniging van kleine stedelijke en ptattelandsgemeenten heeft besloten, in overleg met den hoofdinspecteur der visscherijen, den heer Bottemanne, voor de bij die vereeniging behoorende ge meenten den vischverkoop door die gemeenten over het gansche land te organiseeren. Een directeur voor dezen specialen tak van dienst der vereeniging zal weldra worden benoemd. Alle gemeenten, die zulks wenschen, zullen door tusschenkomst van de ver eeniging hare visch inkoopen bij het rijksbureau tot afzet van visscherij- producten en zullen de visch plaatselijk zoo goedkoop mogelijk distribueeren. In den regel zal het, naar het bestuur meent, aanbeveling verdienen, de visch op bestelling af te leveren en geen afslag in het leven te roepen, omdat dit laatste tot prijsopdrijving aanleiding geeft. A. R. Crt. Nederlandsche schepen opgebracht. Het stoomschip Batavier V, dat Woens dagavond van Rotterdam en Donderdag morgen van Hoek van Holland naar Londen is vertrokken, hebben de Duit schers op zee aangehouden en naar Zeebrugge gebracht. Van de aankomst aldaar is van den gezagvoerder van h«t schip bericht ontvangen. De lading van de Batavier V. bestaat uit stukgoed en levensmiddelen. Aan boord bevinden zich ongeveer 50 passa giers voor een deel Belgen. In verband met het opbrengen door de Duitschers van bet stoomschip Zaaustroom, van de Holl. Stoomvaart maatschappij te Amsterdam heeft de directie van deze maatschappij ons meegedeeld, dat het schip uitsluitend levensmiddelen aan boord had, voor namelijk eieren, nl. 300 ton. Contra bande was er absoluut niet in het schip. De directie beschouwt het opbrengen dan ook als een wederrechtelijke daad. De regeering is bezig, deze zaak te onderzoeken. Op welke wijze de Zaanstroom is aangehouden, is niet bekend. Aan boord was alles wel. Zaterdagavond zijn te Ter Neuzen de bemanningen van de Nederlandsche atoomschepen Zaanstroom en Batavier V. aangekomen, die Donderdagmorgen op 16 mijlen afstand van het lichtschip Maas door de Duitsche duikboot U 28 zijn aangehouden en vervolgens met «Duitsche officieren aan boord zijn op gebracht naar Zeebrugge. De bemanningen van de beide stoom schepen, met uitzondering van de officieren, ziju vrijgelaten. Zoo ook de Nederlandsche passagiers en de vrouwen en kinderen onder de Belgische passagiers. Zestien Belgen werden gevangen genomen. A. R. crt. Het van Buenos-Ayres naar Amster dam bestemde Nederlandsche stoom schip Zevenbergen, van de N. V, Fur- ness Scheepvaart en Agentuur Maat-

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2