Buitenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Landbouw. wordt gateeld. De landbouwers zouden dan ook aan hun plicht jegens het land te kort doen, indien zij zich door geringe ▼oordeelen of andere redenen lieten bewegen, graan door andere gewassen te vervangen. Ik meen de landbouwers echter vol doende te kennen, om te mogen ver wachten, dat de groote meerderheid haar plicht zal doen. Op dit oogenblik is nog volstrekt niet te zeggen, hoe de toestanden in Neder land in den aanstaanden herfst zullen zijn. Dit geldt zoowel van de prijzen als van do door de regeering te nemen maatregelen. Het is mogelijk, dat ten aanzien van geen enkel gewas bijzon dere maatregelen noodig worden geacht; het is echter ook mogelijk, dat Neder land in zoodanige omstandigheden ver keert, dat maatregelen genomen moeten worden, hetzij voor aaidappelen, hetzij voor rogge, hetzij voor beide. Mocht het noodig zijn, van regeerings- wege in te grüpen, dan zal dit zeker niet geschieden zonder overleg met de commissie voor voeding van mensch en dier, van het Koninklijk Nationaal Steuncomité, en het komt mij dan ook ▼oor, dat de landbouwers niet beter kuDnen doen, dan rustig op de gewone wijze met hun bedrijf door te gaan, kalm at te wachteD wat de tyd zal brengen en zich niet door allerlei speculatie overwegingen van den gewo nen weg te laten afbrengen. Ik zou het zeer op prijs stellen, zoo uw bestuur den inhoud van dit schijven voor zoover de toestanden in uwe pro vincie zulks naar uwe meening wen- schelijk maken, ter kennis van de leden wilde brengen. N. R. Crt. DE OORLOG. De Franschen hebben zich gehaast om het bericht van Duitsche zijde, als zouden de 6 Fransche legercorpsen er in Champagne niet in zijn geslaagd den weerstand van 2 Duitsche divisiën te breken, te rectifieeren. Zij deelen nu mede, dat de Duitschers in die streek minstens 4 legercorpsen sterk zijn ge weest, welk getal was vastgesteld op grond o.a. van gegevens uit verlies- lijsten. Bedoelde berichten van Fransche zijde geven bovendien te kennen, dat inder daad de actie in Champagne ten doel heeft gehad den tegenstander terug te houden van het zenden van krachten naar het Russische front. Dat zij hierin ook zouden zijn geslaagd, zooals-van de xyde der Bondgenooten wordt te kennen gegeven, is evenwel uit de gebeurte nissen op het Oosterfront, niet op te maken Wel is voor de Bondgenooten als een succes aan te merken, dat zij het front op dit gedeette een tweetal kilometers hebben vooruitgebracht. Op dit ge vechtsterrein bevinden zij zich dus nu in algemeenen zin, op een lijn die Reims met Verdun verbindt. Met de actie der Franschen in Cham pagne welke ook thans nog voortduurt is gepaard gegaan een krachtsont wikkeling der Engelschen voorwaarts van La Bassée (d. i. dus 20 K. M. Zuidwaarts van Lille). Zij hebben daar en het is ook door Berlijn vastgesteld een paar kilomeiers terrein gewonnen zoodat de positie der Duitschers bij Leus (d. i. Zuid van La Bassée) thans eenigermate wordt omvat. Wellicht zal dus in de naaste toekomst ook op dat frontsgedeelte eenige wijziging kunnen worden verwacht. Ook door de Belgen is ten Zuidoosten van Ypereu eenige vooruitgang in de richting van Lille Met bovenstaande gebeurtenissen hou den wellicht verband de in de laatste dagen uit Noord België komende berich ten omtrent troepenverplaatsingen der Duitschers van uit centraal-België uaar het Yserfront. In het algemeen is in de afgeloopen maand meer wijziging in het beloop van de frontlijn gebracht dan gedurende het geheele voorafgegane wintertijdperk. Zou inderdaad de intrede van een betere weersgesteldheid hierop al van invloed zijn geweest aldus vraagt de Avp. Het is heden een maand geleden, dat de Engelsch Fransche vloot met haar actie tegen de Dardanellenforten is be gounen. Nochtans is de forceering van de zeeëngte nog niet gelukt. Welzijn tamelijk spoedig na het begin van dit krijgsbedrijf de (verouderde) forten aan den ingang van de zeestraat gevallen, maar de versterkingen aan de eigenlijke engte zijn intact. Die forten aan den ingang, al zijn ze verwoest, zijn trouwens niet in handen van de geallieerden, want wel is er den 25sten Januari, een landingsafdeeling op de Azia tische kust ontscheept, die het fort Kum Kaleh heette te hebben bezet, maar later is aldus de N. R. crt. weer ge meld, dat de forten aan den ingang opnieuw werden gebombardeerd, om den Turken te verhinderen ze te her stellen. Ze zijn dus blijkbaar geen van beide in het bezit der bondgenooten gebleven. Italië heeft zich nog niet aan de zijde der entente geschaard, toont zich in tegendeel tot onderhandelingen met Oostenrijk en Duitschland niet onge neigd. Aan den anderen kant valt niet te loochenen, dat dit rijk, al doet het voorhands niets positiefs tegen het drievoudig verbond, zoolang het blijft weilelen, toch ten nadeele van de cen trale mogendheden invloed op het krijgsbedrijf oefent. Want zoolang deze rekening moeten blij ven houden met de mogelijkheid dat Italië tegen hen partij kiest, hebben zij niet de vrije beschik king over de reserves, die zij zoo goed als de entente mogendheden zullen hebben gevormd, of bezig zijn te vormen. De correspondent te Rome van de Daily Telegraph heett iu tegenspraak met vorige berichten van vertrouw bare zijde vernomen dat het Weensche kabinet thans de noodzakelijkheid inziet van het voorstel van Duitschland, om Italië eenig grondgebied at te staan in ruil voor het bewaren van de onzijdig heid voor den duur van den oorlog. Er zijn nog geen rechtstreeksche onder handelingen tusschen Weeuen en Rome gaande. „De Duitschers en hun vrien den hier gaat de correspondent voort doen echter alle moeite om de beide regeeringen tot elkaar te brengen voor een overleg op den grondslag van de concessies waartoe Oostenrijk bereid is „Een van de argumenten voor een minnelijke schikking is, dat de Duit schers voor het geval Italië zijn on zijdigheid mocht prijsgeven, door Zwit seriand heen 250,000 man over de Italiaausche grenzen zouden zenden en Milaan bezetten voor Italië hun dat zou kunnen verhinderen." A'. R. Crt. Verschillende berichten. Uit Rome wordt geseind dat de schrijver Maeterlinck en de Belgische afgevaardigde Destrée vurige redevoe ringen te Rome hebben gehouden in de overvolle zaal der persvereeniging. Beide redevoeringen werden voortdu rend door gejuich onderbroken. Ten slotte weerklonk een algemeen geest driftig hoera voor België, waarop de afgevaardigde Bissolatie „leve de oorlog" schreeuwde. Het publiek beantwoordde den kreet opgewonden. Ook op straat werden levendige betoogingen voor den oorlog gehouden. N. R. Crt. Het Duitsche bestuur in België heeft alle uitvoer naar Nederlaud verboden. In Luik moesten de voor Maastricht bestemde booten worden afgeladen. N. R. Crt De Fransche generaal Pau heeft Lemberg geïnspecteerd en bevindt zich thans te Warschau waar hij, volgens Duitsche bladeD, de krijgsverrichtingen zal leiden. N. R. Crt. AXEL. 19 Maart 1915. Van de ruim 400 behoeftige vluchte lingen welke in de tenten vertoefden, zijn in 't begin dezer maand 150 naar de kampen vertrokken. Een 350 hadden aanzegging gekregen om te vertrekken doch de meesten bleven liever in onze gemeente en voorzien nu in hun eigen behoeften. Op dit oogenblik ontvangen er nog 80 ouderstand van de commissie. Voor het examen nuttige hand werken slaagde te Rotterdam ook nog mej. R. B. Hellinga van Neuzen. Naar uit Koewacht aan de M. Crt. wordt bericht, werden, niettegenstaande de strenge afsluiting der grenzen, van Maandag 8 tot Zondag 14 Maart 11., alleen in de onmiddellijke nabijheid van het dorp, niet minder dan c. a. 30 000 kgr. bewerkt vlas uit België in ons land binnengesmokkeld. Jl. Vrijdag is door de Duitschers, vermoedelijk weder op aanwijzing van een Belg, in de nabijheid van een boerenerf een 125 tal Belgische geweren uit eene kreek opgehaald. De boer, die daar woonde, werd gerequireetd om die geweren op eene kar te laden en te vervoeren naur Lokeren. Er is, daar niet de minste aanwijzing van schuld bestond, niemand aangehouden. Tem. Crt. Maandagnamiddag vond de vrouw van den herbergier Fl. de L., te Bosch kapelle haar tweejarig zoontje in een sloot achter hare woning de armpjes staken nog een weinig boven het water uit. Haar buurman, de heer P. F., die te hulp werd geroepen, begon terstond de kunstmatige ademhaling toe te passen, met zoo'n gunstig gevolg, dat na een tiental minuten de kleine weer teekenen van leven begon te geven, en toen cir ca een half uur later de ontboden ge neesheer ter plaatse was, was het gevaar geheel geweken. M. cit. Naar wij vernemen zullen de Prov. Staten van Zeeland in buitengewone zitting bijeengeroepen worden tegen Vrijdag 26 dezer, voor de verkiezing van een lid der Eerste Kamer ter ver vanging van wijlen den heer Hovy. M. crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw- Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitttng van 19 Maart 1915. A. d. P., 40 j veldarbeider te Zaam- slag (Othene), is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. J. D., 30 j., veldarbeider te Axel, is wegefls als voren veroord. tot j 10 of 10 dagen hecht. M. L V., 33 j., buisvr. van A. v. K. te Hulst, is wegens mishandeling ver oord. tot 10 of 10 dagen hecht. J. F. V., 42 j., schaapherder te Axel, is wegens diefstal veroord. tot f 5 of 5 dagen hecht R. M S., 59 j., boekhandelaar te Middelburg, is wegeus het verkoopen van papier voorzien van het embleme i van het Roode Kruis veroord. tot 0,50 of 1 dag hecht., met vernietiging van het vri sprekend vonnis van den kan tonrechter. J. A. B., 46 j., gemeente-opzichter te Clinge (Zeeland), beklaagd van valschs aangifte, is vrijgesproken. M. A. R., 19 j., landbouwersknecht en P. J. R., 14 j., landbouwersknecht, beiden te Axel beklaagd van mishan deling, zijn vrijgesproken. Het Engelsche stoomschip Leeuwar den, varende in geregelden dienst van Londen naar Harlingen, is 4 mijlen ten noordwesten van het lichtschip Maai door de Duitsche duikboot U 28 in den grond geboord. De bemanning van 16 koppen (14 Engelschen en 2 Hollanders) «is door de stoomloodsboot No. 9 gered en te Hoek van Holland geland. Aan de bemanning werd vyf minuten tijd gelaten om het schip te verlaten en daarna heeft de duikboot de sloepen opgesleept tot bij het stoomloodsvaartuig. N. R. crt. Men meldt uit Kwintsheul aan de Avp.Een der 3 kinderen van A. Boeter» aldaar liep in een slooteen tweede wilde zijn broertje grijpen, doch had eveneens het ongeluk te water te raken, terwijl de derde er bij sprong om zijn beide broertjes te redden. Ware het niet, dat op het juiste oogenblik de hulp brievengaarder Hendriks uit Wate ringen passeerde die zich gekleed te water begaf en de drie kinderen op het droge wist te brengen, dan zouden ze zijn verdronken. H. heeft reeds 7 meDschen gered. Een twaalfjarig meisje uit de Hek- kelaan in Den Haag is Maandag, toen het met een drijftol speelde, gevallen, waarbij de stok van een naaldparapluie, welken het als drijfstok gebruikte, in de neusholte drong. Het meisje is in het ziekenhuis tengevolge van de bekomen verwondingen overleden. Avv. Naar ons uit goede bron werd mede gedeeld, schijft de Bresk. crt. hebben de voormannen uit den Zeeuwschen handel in peulvruchten, in verband met het uitvoerverbod een conferentie gehad met de Zeeuwsche leden der Tweede Kamer in Den Haag. Vergezeld van den afgevaardigde voor Oostburg hebben de heeren ook gecon fereerd met de Ministers van Landbouw en Oorlog. Het schijnt dat ook de voormannen uit den landbouw krachtig de opheffing van het uitvoerverbod hebben bepleit. Het schijnt in het voornemen te liggen binnenkort het uitvoerverbod in te trek ken, zoodra zal zijn vastgesteld, hoe groot de hoeveelheden peulvruchten zijn die in Zeeland aanwezig zijn. De voorjaarsvergadering van het Hoofdbestuur der Z.L. Maatsch. zal ge houden worden te Middelburg den 22en April e. k. Medegedeeld kan worden, dat de meerderheid der afdeelingen is mede- gegaan met het aan de afdeelingen medegedeelde voorstel van de afdeeling Goes om de tentoonstelling, die dit jaar daar gehouden zou worden, uit te stellen tot het volgend jaar. Daarmede in verband staat een voor stel van het Dagelijksch Bestuur om den 16 Juli 1915 te Goes een algemeent vergadering te houden. Op de agenda van de Hoofdbestuurs vergadering zuilen o. m. voorkomen: Mededeelingen aangaande de besluiten genomen in de laatste vergadering van het Hoofdbestuur o. a. omtrent de po- i gingen aangeweud om aan onder de wapenen zijnde bedrijfsboeren een lan- ger verlof te verleeneu iu den zaaitijd Zondag 21 Maart 1915. Voorin. 972 are Ds. J. B. T. Hagenholtz. Nam. 2 ure Ds J. B. T. Hug-enholtz. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. J. fl Lammertsma. 's Av. ."/a ure Ds. Chr. Bruins. (Afscheidsrede.) Door het zepr beferkt aantal s-itplaatsen is het niet mogelijk en plaat- voor met-Gerefor meerden beschikbaar te stellen. Voorm. 9 ure Ds. J. H Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 's Av. 51/, ur - Leeskerk. Lc eskerk. Leeskerk.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2