No. 99. Zaterdag 29 Maart 1915. 30e «laurg.' Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwse li - Vlaanderen. I F. MELKMAN, Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per oost 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER V X E L ADV3RTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. AdvertentiëD worden franco ingewacht, uiterlijk tot IMnsdae- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Nederland en de oorlog. De minister van landbouw, nijverheid m handel heeft aan de burgemeesters ie volgende circulaire gezonden 's-Grafrenhage, 16 Maart 1915. Aan Heeren Burgemeesters. Bij mijne circulaire van 16 Februari .1. No. 11066/6 werd de maximum-prijs ran ongebuild tarwebrood, z.g. bruin- brood, gesteld op 20 cent per K.G. con tant afgehaald aan bakkerij of winkel. Bij het bepalen van dezen maximum prijs zat de bedoeling voor, dat in alle gemeenten brood, bestaande uit enkel ongebuild tarwemeel, voor ten hoogste dezen prijs op aanvrage verkrijgbaar zoude zijn. Bij onderzoek is mij echter gebleken dat in verschillende gemeenten eene broodsoort wordt vervaardigd, bestaande uit ongebuild meel met toevoeging van gebuild meel of van andere meelsoorten als rijstemeel, enz. (de laatste broodsoort gewoonlijk „noodbrood" genoemd), ter wijl daar geen biood bestaande uit enkel ongebuild meel, tegen eenen prijs van ten hoogste 20 cent per K.G. verkrijg baar wordt gesteld. Het brood, bestaande voor een deel uit gebuild meel, wordt dan gewoonlijk verkocht boven den door mjj voor on gebuild brood vastgestelden maximum prijs, terwijl het z.g. noodbrood natuur lijk aanzienlijk lager in prijs is. Uit den aard der zaak bestaat bij mij geen bezwaar, dat zij, die deze broodsoorten verlangen, in de gelegen heid worden gesteld zich daarvau te voorzien. Ik stel er echter prijs op, dat brood, bestaande uit enkel ongebuild tarw meel, of (zoo dit door u iu verband met den prijs mogelijk geacht wordt) uit ongebuild en gebuild tarwemeel, tegen een prijs vau ten hoogste 20 cents per K.G. bij de bakkers voor iedereen ver krijgbaar is. Beleefd verzoek ik u daarom in uwe gemeente te willen laten bekend maken dat een ieder zich op aanvrage van brood, bestaande uit enkel ongebuild meel, of uit ongebuild en gebuild tar wemeel, tegen een door u te bepalen prijs, welke echter niet hooger mag worden gesteld dan 20 cents per K.G., bij de bakkers zal kunnen voorzien, en in uwe gemeente eene regeling te willen treffen, waarbij deze verkrijgbaarstelling mogelijk wordt gemaakt. St. crt. Verkeer met België. Naar den minister vanbinnenlandsche zaken is medegedeeld, komt het dikwijls voor, dat de kosten, vallende op de passen, die de repatrieerende Belgische vluchtelingen noodig hebben, betaald worden door steuncomités of gemeente besturen. Voor zoover het armlastige uitgewe- kenen betreft, worden deze passen echter gratis afgegeven, zoowel door de consulaten te Vlissingen en te Rotter dam als door het consulaat-generaal te Amsterdam De Pass-stelle te Roosendaal geeft de passen gratis af op een verklaring van het provinciaal comité voor Noord Brabant tot het verleenen van hulp en ondersteuning aan naar Nederland uitgeweken vluchtelingen, afdeeling te Roosendaal, Brugstraat 61. Is voor de passen betaald, dan levert dit voor de belanghebbenden nog dit nadeel, dat zij, gaande naar Antwerpen, voor het traject Esschen-Antwerpeu moeten betalen, terwijl reizigers die een gratis pas hebben, ook een gratis plaatskaart voor dat traject ontvangen. De minister heeft den commissarissen der Koningin verzocht het bovenstaande spoedig ter kennis te brengen van de burgemeesters en van de steuncomités Het Autwerpsch Centraalbureel voor inlichtingen aan vluchtelingen, te Roo sendaal, deelt het volgende mede om trent de voorwaarden, waarop het Duit- sche consulaat aldaar passen aflevert voor België. Voor de reis naar België worden onder de volgende voorwaarden Beschei nigungen en Ausweise afgegeven en paspoorten geviseerd. Voor Belgen 1. Als legitimatie papie ren worden erkend cartes d'identité, paspoorten, trouwboekjes, bewijzen van inschrijving eener Belgische gemeente, spaarbankboekjes en dergelijke. Buiten dien bewijzen van den burgemeester over den tijd, dien men in Holland als vluchtelingen is ingeschreven. 2. Het is noodzakelijk, zich persoonlijk alhier te vervoegen en een goed gelij kend portret uit den laatsteu tijd mede te brengen. Thans door de Belgische consulaten of het gezantschap afgegeven passen of Ausweise zijn niet noodig. Voor Nederlanders Er moeten worden overgelegd 1. Een buitenlandsch paspoort, voor zien van een goed gelijkend portret uit den laatsten tijd. Het portret moet evenals de handteekening van den houder door den burgemeester van de plaats van verblijf gelegaliseerd worden. 2. Een bewijs, afgegeven door den burgemeester of de politie der plaats van verblijf, dat de houder van den pas een betrouwbaar persoon is. Het is noodzakelijk, dat de houder van het paspoort persoonlijk verschijnt. In ieder geval heeft de houder van den pas zijn reisdoel geloofwaardig te maken en te bewijzen. De Bescheiniguug is siechts voor één heenreis geldig. De leges voor het viseeren van den pas en voor de Bescheinigung bedragen te zamen 5.40. Het pasbureau is geopend van 9—12 en van 21/, -5 uur. Er kan echter geen zekerheid gegeven worden, dat men op den dag .van aan vrage geholpen wordt. N. R. Crt. Ouderdomsrente. Daar is gebleken, dat een niet onbe langrijk aantal ouden vau dagen niet tijdig, dat is vóór 3 December 1914, een rente-aanvraag heeft ingediend, heeft de Rijksverzekeringsbank zich de vraag gesteld, wat alsnog tot het ver krijgen van een rente zou kunnen worden gedaan. Nu eens was de vertraging ontstaan, doordat de stukken niet tijdig gereed waren, dan weer hadden belanghebben den zich te elfder ure aangemeld, of waren door den tusschenpersoon terug gewezen. Ten aanzien van deze gevallen zal het standpunt worden ingenomen dat alleen'die aanvragen ontvankelijk zijn te achten, ter zake waarvan vóór het verstrijken van den termijn daad werkelijke stappen tot het doen van aanvrage bij den tusschenpersoon zijn gedaan, hetgeen dan ten genoege van de Rijksverzekeringsbank aannemelijk moet worden gemaakt. Zulks kan geschieden, door b.v. over legging van schriftelijke verklaringen van tusschenpersonen, belanghebbenden of van derden, welke verklaringen zoo noodig in onderling verband beschouwd, voldoende aanwijzing moeten opleveren, dat de voorbereidende stappen althans tijdig zijn gedaan. In alle andere gevallen zullen de aanvragers in hun verzoek niet ont vankelijk worden verklaard, welke beslissing dan door hen aan het oordeel van den beroepsrechter kan worden onderworpen. Bij de S. M. Zeeland is bericht ontvangen van de Britsche admiralitiet. dat de dienst op Folkestone weder gestaakt moet worden. De schroef- booten varen nu van heden af op Til bury Docks. In verband daarmede is het uur van vertrek uit Vlissingen van des morgeus 8 uur tot 6 uur vervroegd. Deze dienst zal dagelijks worden uit geoefend, behalve des Zaterdags, met de zgn. nachtbooteD. M. Crt. Verlof aan Militairen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat, indien aan de betrokken militaire autoriteit in verband met de te verwach ten bevalling van een echtgenoote van een militair, door een geneeskundige, dan wel door een vroedvrouw eeu schriftelijk of telegrafisch bericht wordt toegezondeu, inhoudende dat de aan wezigheid van den militair ten zijnéut noodzakelijk is, door den commandant, onder wiens bevelen de militair ten tijde van de indiening der verklaring staat, het noodige verlof aanstonds wordt ver leend. Bedoeld verlof wordt verieend onder voorwaarde, dat na terugkeer van het verlof wordt overgelegd een behoorlijk gelegaliseerde verklaring van den be trokken geeskundige dan wel van de betrokken vroedvrouw, waaruit blijkt, dat het hierboven bedoelde schriftelijke of telegraphische bericht inderdaad van hem op haar afkomstig is. M. Crt. De Koningin heeft een bedrag van ƒ25.000 geschonken aan de Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens. Uitvoerverbod van varkensvleesch. Mat ingaug van heden is de uitvoer van varkensvleesch in eiken vorm verboden. Tot dezen maatregel is de minister van landbouw, nijverheid en haudel genoodzaakt door de voortdurend stij gende prijzen van het varkensvleesch hier te lande, welke stijging, naar het zich laat aanzien, in de naaste toekomst nog niet tot staan zal komen, zoo geen maatregelen genomen worden. In dit verbod van uitvoer dreigt even wel .het gevaar, dat de fokkers en mesters, verontrust door vrees voor een belangrijke daling van de prijzen, hun bedrijf niet meer loonend achten en dit zullen staken. Dit dient te worden voorkomen en daarom worden maatregelen beraamd, om te zorgen, dat het fokkers- en mestersbedrijf loo nend blijft. Hiervoor is het echter noodig, den uitvoer tijdelijk geheel te verbieden, ten einde een regeling te kunnen treffen, die den minvermogende in staat stelt, tot billijken prijs varkensvleesch en spek te koopen en die tevens waarbor gen geeft, dat de fokkers, mesters en fabrikanten van vleeschwaren met goed gevolg hun bedrijf kuunen voortzetten. In den loop van deze week zijn of worden ten dien einde alle belangheb benden tot besprekingen uitgeuoodigd. Men waarschuwt, dat niemand zich dus behoeft te verontrusten en iedere mester en fokker zijn bedrijf rustig kan voorzetten. N. R. Crt. Vele uit België uitgeweken Neder landers verkeeren in onzekerheid, hoe zij aan hun verplichtingen tegenover den Belgischen fiscus kunnen voldoen. De meesten zijn zelfs niet bekend met den omvang dier verplichtingen, daar hun aanslagbiljet hun niet heeft bereikt. Zoodanige Nederlanders kunnen zich onder opgave van hun adres in België wenden tot den regeeringscommissaris, toegevoegd aan Hr. Ms. gezantschap in België, mr. W. A. Rutgers (p/a. depar tement van buitenlaudsche zaken, Den Haag), die dau zal trachten hun den weg te wijzen, om aan hun verplichtin gen te voldoen. A. R. Crt. Omploegen van roggevelden. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft dezer dagen aan de besturen van de groote landbouworga- nisatiën don volgenden brief gericht In den laatsten tijd zijn uit enkele dee en des lands berichten gekomen, waaruit blijkt, dat landbouwers het voornemen hebben te kennen gegeven, hunne in het najaar van 1914 gezaaide rogge geheel of gedeeltelijk om te ploegen en te vervangen door aardap pelen. i Zij beweren daarin voordeel te zien, met het oog op te verwachten hooge aardappelprijzen .en, de misschien te .vreezen maatregelen ten opzichte van de rogge. Ofschoon ik van meeuing ben, dat de aan het omploegen van de rogge verbonden bezwaren waarschijnlijk zullen beletten, dat daartoe op groote schaal wordt overgegaan, meen ik toch dat het zijn nut kan hebben, op het volgende te wijzen Het is onder de gegeven omstandig heden wenschelijk, dat er in 1915 hier te lande zooveel mogelijk brooikoren

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1