Buitenland. Goed zoo. uit bet oogpunt van gezondheidsbelangen heelt de betrokken commissie te Lübeck allen jeugdige personen beneden de 16 jaar het rooken van tabak, sigaren en sigaretten ver boden. Eveneens is de verkoop van dergelijke artikelen aan die knapen verboden. Overtredingen van dat verbod worden met geldboeten tot 60 mark ot met hechtenis tot 14 dagen bestraft. De LokaLAnzeiger schrijft, dat Rusland met Witte zijn grootsten Staa(p man heeft verloren. Zelfs Stolypin was geen man van Witte'» beteekenis. Witte was niet enkel een Russisch staatsmau, doch bovendien een Europeesch staats man. Engelsche hond. Het gebeurde op de Groote Markt. Een tweetal geïnterneerden komt aangewandeld, een pijp rookend, handen in de jaszakken. Achter hen loopt als dritte im bunde, voorzichtig trippelend in de modder een hond, waarvan het ras moeilijk te definieeren is. Het beest verbeeldt zich blijkens kleur, houding en manieren een fox te zijn. De matrozen stappen in den tram, gevolgd door den hond, die zich bij den baas op het achterbalcon neerzet, én poot vooruitop de plaats rust. Als het tijd is weg te rijden staakt de conducteur het praatje met zijn collega's, begeeft zich in de tram-en wil juist afbellen, als zijn Argusoog het verboden voorwerp ontdekt. De man neemt het dier bij den nek en bij dat lichaamsdeel, wtit men bij een anderen hond staart zou noemen en zet hem op straat. Maar veel vlugger dan den conducteur heeft de hond zijn plaats hernomen. De baas glimlacht. De conducteur herhaalt de manoeuvre met hetzelfde negatieve resultaat, waar op hij den eigenaar aanspreekt:. Die hond mot eruit." De baas glimlacht„yes, yes." Dat helpt ook al niet. Weer wil de conducteur den hond aangrijpen, maar deze snapt de bedoeling verkeerd, vindt het als spelletje heel aardig en bijt speelsch den beambte in de hand. Dat gaat te ver en de man zegt uit noodigend den Engelsman met een verklarend hoofdgebaar: ,U mot eruit met den hond." „Noooo," zegt de baas. En nog altijd glimlachend beveelt hij den hond: „stay outside Johnny." De hond is een en al verbazing, kijkt met vragenden blik den man aan. Deze herhaalt nog eens ,stay outside now." Met één sprong staat het dier buiten, ziet eerst den conducteur en dan zijn baas aan, en protesteer tegen de hondsche behandeling. De Engelschmau lacht; zijn kameraad en de passagiers ook. Zelfs de conducteur voelt zich verplicht. Het belletje klinkt en de tram ver dwijnt. De hond volgt met groote sprongen, onder luid gekef. A. Gr. Crt. De krijgsraad te Rennes had den 26en Pebr. een Duitsche soldaat, wiens naam in de Daily Telegraph" als Karl Wogelgesang wordt opgegeven, ter dood veroordeeld op beschuldiging van plun dering, brandstichting en medeplichtig heid aan moord op gewonden. De ver oordeelde was van dat vonnis in hooger beroep gekomen, maar 't heeft hem niet geholpen. Het doodvonnis, de kogel, is bevestigd. N. R. Crt. De voedingsmiddelen. Een be richtgever van het übl. meldt Een merkwaardig schrijven kwam mij deze week onder de oogen, een brief waaruit maar al te duidelijk blijkt, dat in de landstreken in 't hart van Duitschland gelegen, een meer dan ge woon gebrek aan de allernoodigste levensmiddelen moet heerschen. Het betreft het schrijven van 'n voor naam Duitsch handelshuis aan eenNe- derlandsch handelsvriend, waarin aan- geboden werd, een zeker artikel, waar-, van in Duitschland de uitvoer verboden is, toch naar Nederlaud te leveren, daar hiervoor wel op medewerking van de Duitsche Regeering kon gerekend wor den, mits de Nederlaudsche koopers de tegenwaarde in allenei artikelen op voedingsgebied voor mensch en djer wilden leveren. Voor onderhandelingen te dezer zake werd verwezen naar een bestuurslid eeuer machtige handelsorganisatie in een der eerste Duitschekoopmanssteden. Uit toon en opzet van het schrijven bleek overduidelijk, dat hier meer dan "n gewone handelsusance tusschen koop lieden wordt bedoeld. De briefstellers schenen er echter belang bij te hebben, het buitengewone karakter der zaak zoo goed mogelijk te bedekken. Geheel gelukken kon dit echter niet omdat een voornaam bestuurslid eener machtige handelscorporatie in Duitsch land voor verdere onderhandelingen met name werd aangewezen. In 't schrijven werd er de nadruk op gelegd, dat alle mogelijke voedingsmid delen, in elke hoeveelheid, noodig en welkom zijn, waartegenover gaarne het bewuste artikel waarvan in Duitschland de uitvoer niet is toegestaan, voor den Nederlandschen consument ten dienste staat, onder medewerking der Regeering welke medewerking, alhoewel nog niet als een vaststaand feit in het schrijven aangeduid, toch van ufficieele zijde, in uitzicht schijnt te zijn gesteld. -« De correspondent van de Times" te Sydney meldt, dat de Marshall Shoe Company aldaar met de levering van 400,000 paar schoenen voor het Rus sische leger is belast. A. R. Crt. Keizer Wilhelm, In de Revue des Deux Mondes schrijft baron Beyens, vroeger gezant van België te Berlijn, een belangwekkende studie over den keizer, waaraan het volgende is ontleend Voorzeker, de keizer is een begaafd, verstandig en ontwikkeld mensch, maar men krijgt toch dikwijls, bij een gesnrek met hem den indruk, dat hij slechts een oppervlakkige kennis bezit van de onderwerpen, waarover hij graag spreekt. Zijn zelfvertrouwen heeft de mede werking van een hoogstaand en onaf haDkelijk persoon bij de regeering steeds ondragelijk gemaakt (schrijver herinnert aan Bismarck enz.). Voor de rijkskanseliers was regeeren niet voorzien, maar den wil uitvoeren van een veranderlijk en wilsvast meester. Frankrijk is in 's keizers oog altijd de hoofdvijand geweest. De gedachte zich met Frankrijk te verzoenen, is her haaldelijk bij den keizer opgfekomen, maar zonder dat hij er een oogenblik bij dacht, den Elzas terug te geven of te neutraliseeren, of zelfs maar een vrije grondwet aan dat land te geven. Maaf de keizer heeft meer dan eens eerlijk gemeend, dat hij de betrekkingen zou kunnen verbeteren tusschen Berlijn en Parijs en hij heeft zelfs een weg trachten te banen door bijzonder vrien delijke ontvangst van Fransche autori teiten die Duitschland bezochten, b.v. Coquslin en mademoiselle Grenier, die door de verhalen van de ontvangst de Parijzenaars amuseerden, terwijl dezen door een duidelijk verslag in de pers hun dankbaarheid toonden en zich daarmee quitte jegens den keizer be schouwden. Vad.) DE OORLOG. Als officieel vinden we in de N. R. Crt. omtrent de krijgsverrichtingen de volgende telegrammen PARIJS, 14 Maart, 6 uur: De Belgen hebben aau de Yser nieuwe vorderingen gemaakt. Hun artillerie, die door onze zware kanonnen gesteund werd, vernielde een Duitsch steunpunt op het kerkhof van Dixmuiden. De vijand bombardeerde Yperen en doodde verscheidene burgers. Ook bombardeerde hij Soissons en Reims, na een vruchteloozen aanval bij deze laatste stad gedaan te hebben. Wij hebben twee tegenaanvallen in Champaane afgeslagen Wij vervolgden den vijand en namen verscheidene loopgraven. In een ervan lagen honderd dooden en een hoeveelheid oorlogsma terieel. BERLIJN, 14 Maart. Op het Weste lijke gevechtsterrein hebben gisteren eenige vijandelijke schepen in de wa- teren noordelijk van La Panne en j Nieuwpoort zonder resultaat de Duitsche posities onder vuur genomen. Bij Neuve Chapelle vond, behalve een op zichzelf staande aanval der Engelschen, die werd afgeslagen, enkel een artilleriegevecht plaats. In Champagne herhaalden de Fran- schen ook gisteren hunne aanvallen, die met zware verliezen voor den vijand mislukten. In de Vogezen zijn de gevechten hervat. De Frauschen maken hier thans gebruik van een nieuw soort handgranaten, die ook in Argonne reeds toepassing vonden, en waarbij na de ontploffing de lucht verpest moet wor den. Ook schiet de Fransche infanterie met ontplofbare kogels die bij het in slaan brand stichten. BERLIJN, 14 Maart. (Wolff.) Het .groote hooldkwartier deelt mede, dat op het Oostelijk gevechtsterrein de toestand ongewijzigd is. PARIJS, 14 Maart. (Reuter.) Avond communiqué Engelsche vliegtuigen hebben Westen- de krachtdadig met bommen bestrooid. Het succes van de Engelschen bij Neuve Chapelle is gebleken volkomen te zijn. Zij zijn vooruitgegaan op een front van 3 K.M en hebben drie linies loopgraven en een sterk werk ten zuiden van Neuve Chapelle genomen. Hevige tegenaanvallen werden afgesla gen. De vijand heeft zware verliezen geleden en veel gevangenen in handen der Engelschen moeten laten De En gelsche veld- en zware artillerie heeft het krachtig optreden der infanterie goed voorbereid en gesteund. Wij hebben ons nieuwe front in Cham pagne versterkt en uitgebreid, 300 meter loopgraven in de Argonnen genomen en twee tegenaanvallen afgeslagen. BERLIJN, 15 Maart. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwar tier van'heden: Twee vijandelijke kanonneerbooten hebben gisteren, zonder uitwerking, Westende beschoten. Een aanval op een door de Engelschen bezette hoogte ten Z. van Yperen heeft goeden voortgang gemaakt. Gedeeltelijke aanvallen van de Fran- schen ten N. van Lemesnil in Cham pagne zijn met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In de Vogezen wordt op sommige punten nog gevochten. Verschillende berichten. Er is een officieele opgave verschenen waaruit blijkt dat sedert het begin van den oorlog 54 Engelsche koopvaarders door vijandelijke kruisers in den grond zijn geboord of genomen. Elf zijn op mijnen geloopen en gezonken, 22 door duikbooten tot zinken gebracht. In het geheel zijn 88 verloren gegaan. In hetzelfde tijdperk zijn 40,745 koop vaarders boven 300 ton van alle nati onaliteiten Engelsche havens binnenge loopen ot er uitgevaren. Het aantal Was in de week 512 Augustus 801 en is gestadig gestegen tot 1557 in de week 3 -10 Maart. Sedert het begin van den obrlogzijn 47 visschersvaartuigen verloren gegaan. N. R. crt. Het Belgische leger. Koning Albert heeft 't contingent 1915 opgeroe pen. Het leger wordt gevormd voor den duur van den oorlog, door al de lichtingen, welke op het oogenblik onder de wapens zijn, de vrijwilligers en tevens door het bijzondere contingent 1915. Dit contingent wordt voor den duur van den oorlog, uitsluitend gevormd door alle Belgen van 1825 jaar (lichtingen 19101916) die nog niet onder de wapenen zijn, en op den datum van dit besluit, of van dien datum af, zich in 't door den vijand onbezette gedeelte van W. Vlaanderen, in Frankrijk of in Groot-Brittannië bevinden. Avp. De Duitscliers in België. De gouverneur-generaal heeft bepaald dat de schoolwet, die leerplicht invoert, en met Sept. in werking zou treden, thans reeds zal worden toegepast. N. R. Crt. - De ontvangers der belastingen te Antwerpen hebben, van wege de Duit sche overheid bevel gekregen dadelijk over te gaan tot het opmaken der rollen voor de tienvoudige belasting op de af wezigen, aldus meldt de Nieuwe Gazet. Deze belasting zal dus worden toege past. Na 15 Maart zal er de betaling van geëischt worden. De politie wordt gelast met het na zicht der afwezigen. - De Duitsche gouverneur-generaal in België heeft een waarschuwing tot de Belgen gericht, waarin hij meedeelt, dat er in den laatsten tijd tal van Belgen wegens poging tot landverraad tot tucht huisstraf zijn veroordeeld, omdat zy dienstplichtige laudgeuooten behulp zaam waren by pogingen om het Bel gische leger te bereiken. De gouver neur-generaal waarschuwt opnieuw tegen dit misdrijf, waarop zware straf is gesteld. N. R. Crt. Men meldt aan de N. R. Crt. De Duitschers beschouwen alle Bel gen, die meegewerkt hebben om land- geuooten in de gelegenheid te stellen in het Belgische leger te dienen, als landverraders. De stemming van het Belgische volk is echter zoo, dat te Luik stelselmatig de Belgische jonge lieden, die konden dienen en er nu rondloopen, niet meer worden gegroet. Engeland is met zijn hulpkruisers ongelukkig geweest. Nu is de derde reeds in de Engelsche wateren gezonken, telkens met groot verlies aan menschen- levens. De twee eerste zijn met man en muis vergaan. Men weet zelfs niet hoe het gebeurd isaangespoelde lijken en wrakstukken vertelden de treurige geschiedenis. In het Lagerhuis is eens en andermaal het vermoeden geopperd, dat die schepen, door de kanonnen dia men er op had aangebracht, onzeewaardig waren geworden. Men dacht, dat zij bij een storm gekanteld zijn. De regeering legde te dien opzichte geruststellende verklaringen af, maar de bezorgdheid is niet verdwenen. Met de Bayano is het blijkbaar een ander geval. Volgens de verhalen is er een ontploffing geweest, toegeschreven aan de torpedo van een Duitsche duikboot. Het is mogelijk. Daar aan den ingang van de Clydebaai, d. i. ook in het Noord kanaal, dat naar de Iersche Zee leidt, zijn er al meer Duitsche duikbooten ge weest. Dat er, naar het schijnt, geen duikboot is gezien en ook de bellebaan van de torpedo niet is opgemerkt, kan aau het donker hebben gelegen. Maar het is ook mogelijk, dat het schip op een mijn is geloopen, die dan even goed een Duitsche mijn kan zijn het is bekend dat duikbooten die wel uitzetten als een Eugelsche, ter versperring van de Schotsche kust of van den toegang tot Clydebaai en Iersche zee gelegd. N. R. Crt. Volgens de bladen heeft het Rus sische Roode Kruis zich tot Noorsche geneesheeren gewend met het verzoek in Russische geneeskundigen dienst te treden, daar het'Russische leger gebrek aan geneesheeren heeft. Avp.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3