Landbouw. Gemengd Nieuws. Wilt in die inrichtingen aan granen gebruikt wordt staat in geene verhou ding tot de hoeveelheid voor voeding benoodigd. En om deze betrekkelijk geringe hoeveelheid ter bewerking te verbieden en daarvoor stokerijen, brouwerijen en niet te vergeten de vervaardiging van gist «top te zetten en nog honderden menschen meer werkeloos te maken, dat wilde de minUter absoluut niet. Hij zeide, dat de houding van som mige voormannen der geheel onthouders hem door hunne overdrijving, waarbij ze alles voorbijzien, hoe langer hoe onsympathieker werd. Vbld. In staat van beleg. Een wetsonderwerp is ingediend tot bestendiging van den staat van beleg, waarin bij Koninklijk besluit van 11 Fe bruari j.l. zijn verklaard de provincie Zeeland, voor zoover deze niet reeds in staat van beleg verkeerde en eenige andere deelen des rijks. Reizen naar Engeland. Maandag is de maildienst der maat schappij Zeeland naar Folkstone hervat. Er wordt weer dagelijks naar en van Vlissingen gevaren. Er zullen evenwel alleen eerste-klasse passagisrs, tot een beperkt aantal, worden vervoerd. Voorts zal er driemaal per week van Vlissingen naar Tilbury worden gevaren en wel 's Dinsdags, 's Donderdags en 's Zaterdags. Met deze booten zal eveneens een beperkt getal eerste klasse passagiers worden vervoerd. N. R. Crt. Sedert het begin van den oorlog zijn aan de Nederlandsche kust aange spoeld 397 mijnen, waaronder 213 Engelsche, 53 Fransche, 22 Duitsche •n 109 van onbekende nationaliteit. De Leidsche professoren geven een goed voorbeeld. Een aantal hunner oefenen zich in de duinen van Katwijk in het schieten om, wanneer het vaderland in nood komt, in het leger hun plicht te kunnen doen. Men schrijft aan de M. Crt. Tengevolge van den heerschenden oorlog is er eene verplaatsing inge treden van den vlashandel, die vóór den oorlog in vele streken van Oost en West-Vlaanderen zulke groote af metingen had aangenomen. Verschil lende kooplieden uit de thans bezette «treken hebben zich in Zeeu wsch-Vlaan- deren speciaal hipr langs de grenzen gevestigd en doen al het mogelijke om den handel in gemeld artikel ingang te doen vinden. Hun pogingen zijn thans reed» met een niet te miskennen «ucces bekroond. De aanvoer neemt gaandeweg toe en verschaft aan werkvolk en expediteurs reeds eene flinke bron van inkomsten. Een der grootste incónvenienten tot het drijven van dezen handel was het gemis aan bergruimte. Doch ook hierin is voorzien. Er En als Armand weigerde vrij te zijn en niet zou sterven, wie kon Mina verhin deren te sterven om hem die vrijheid te schenken Ja, te sterven 1 Daar was het thans toe gekomen. Het vraagstuk, dat zich voor deed in het onderhoud met haar man en waarvan zij de oplossing voorzien had, toonde zich thans voor haar in deze woorden Omdat hij weg kwijnt, doordat hij niet door Lucie kan bemind worden en omdat hij, wil hij door haar bemind zijn, vrij moet wezen, blijft mij niet anders over dan te sterveu. Maar, daar geheel alleen, had zij een laatste zwakheid bij de gedachte, dat zij niet meer dengene zou zien wiens liefde het beginsel van haar leven was. Maar waar diende haar het leven toe, nu hij haar niet meer liefhad Wordt vtrvolyd.) liggen te Sas van Gent n.l tal van groote ijzeren schepen in welker ruimen het opgekochte vlas goed geborgen kan worden. Nu de eerste stoot tot de opleving van den vroeger zoo drukken vlashan del gegeven is, laat het zich aanzien, dat ook in de toekomst deze bron van inkomgten hier blijvende vestiging vin den zal. AXEL, 16 Maart 1915. Zaterdagavond werd alhier in de Gereformeerde Kerk in de Stationstraat een openbare vergadering gehouden door de anti revolutionaire kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje". Als spre ker trad op ds. Chr. Bruins, predikant aan genoemde kerk. Het aantal aan wezigen was gering, waaruit o. i. vol- doelde blijkt, dat velen den tegen woor- digen tijd niet geschikt achten voor het houden of bijwonen van politieke lezingen, te meer daar het bestuur dezer vereeniging over het algemeen wel kan rekenen op een druk bezoek van de zijde der partijgenooteu, als een ver gadering wordt belegd. De redenaar had tot onderwerp De roeping van Overheid en Kerk, ten opzichte van het sociale vraagstuk. Spr. begon met beantwoording van de vraag, wat verstaan we ouder het sociale' vraagstuk om vervolgens te wijzen op de roeping, die de Overheid volgens de meening der anti revolutio nairen daarbij heeft te vervullen en te eindigen met een uiteenzetting van de roeping der Kerk in verband met de sociale quaestie. Kortelijks samengevat was deze rede een vaststellen van het verschil, dat bestaat tusschen de meening der kerke- lijken en die der ougeloovigen over het sociale vraagstuk en het verschil in denkwijze der liberalen en anti revo lutionairen over de roeping die de Regeering heeft om sociale nooden te verlichten. Spr. deelde mede, dat de vorige christelijke ministeriën gunstig afstaken tegenover de liberale. Van een liberale staathuishoudkunde was volgens hem geen heil te wachten, terwijl de christelijke wetgeving op veel goeds kan terugzien en zijn wensch is dan ook, dat dit ministerie zoo spoedig mogelijk plaats make voor een christelijk. Bij het derde punt, de roeping der Kerk, wees ds. Bruins op de H. Schrift, die daarvoor verschillende leerzame wenken geeft, maar waaromtrent noch tans bij vele broeders in den geloove verschil van meening bestaat. Na de rede bestond gelegenheid tot wisseling van gedachten. Een drietal personen maakten daarvan gebruik en gaven op ondubbelzinnige wijze blijk van instemming met het gesprokene. Ze stelden daarna resp. de volgende vragen aan den redeuaar le. Is het tegenwoordige ingrijpen van de Regeering in ons oeconomisch leven anti-revolutionair óf niet Antw. Buitengewone omstandigheden machtigen ouze regeering buitengewone maatregelen te nemen, vooral ter voor koming van afzetterij, door gewetenlooze kooplieden. 2e. Kan men het beschermend op treden noemen, als de Regeering een leening sluit van 300 millioen gulden tegen 5 rente, waardoor toch de kleine man belet wordt, om tegen min dere rente geld op te nemen Antw. Door den oorlogstoestand wordt alles duur, dus ook het geld. Een ander antwoordde hierop nog, dat 5% de internationale standaardrente zou worden en 3e. Waarom zijn toch zooveel ledeu van de anti-revolutionaire kiesvereeni ging, wars van de vereeniging „Patri monium", die juist zooveel doet in sociale actie. Op deze vraag antwoordde de spr., dat voorzeker een lidmaatschap van beiae vereenigingeu diende samen te gaan, doch dat ook sommige leden van „Patrimonium" aanleiding geven om zich van die vereeniging terug te trekken. Met dankgebed sloot hierna ds. Bruins de vergadering. 'Naast de vele berichten, welke we hoorden van gegoede Belgische vluchtelingen, die zich terecht hadden te beklagen over vernieling en berooving van hunne in het Vaderland achterge laten goederen, kregen we een schrijven onder het oog, dat door 4 Duitsche officieren aan een hier vertoevend notabel ingezetene van Temsche was toegezonden. De officieren gaven hun blijdschap te kennen in zijn modern ingerichte woning te zijn ingekwartierd en beloofden zijn eigendom te zullen behandelen als het hunne, zoodat hij het weer zal kunnen betrekken zooals hij het verlaten heett. Ook betuigden zij hunne tevredenheid over zijn huis houdster, die op uitstekende wijze voor kost en huisvesting zorgt. De brief, welke was voorzien van de handteekeningen der officieren, was voorwaar een groote geruststelling voor den eigenaar der betrokken woning. Ds Chr. Bruins predikant bij de Geref. Kerk alhier zal op Zondag 21 Maart, des avonds 51/» ure, zyn af scheidsrede houden. Zondag speelde de Axelsche voet bal vereeniging „Wilhelmina" te Hulst tegen het eerste elftal van „S. E, O. L. T. O." aldaar. De uitslag van het spel was 3—3, zoodat de strijd onbeslist bleef, Beide vereenigingen speelden met één invaller. De spelers werden door de militaire muziek naar het voetbalveld gebracht en na afloop van het spel weer terug gebracht, waarna oog een wandeling door een deel der stad werd gemaakt. De ontvangst der Axelsche spelers te Hulst mag dus wel schitterend genoemd worden. Een medespeler van „Wilhelmina", van wien we het bovenstaande ver namen, uit den wensch, dat deze ver eeniging wat meer gesteund worde, vooral ook met het oog op den hoogen pachtprijs van haar veld en andere uitgaven die onvermijdelijk zijn. De St. crt. van Vrijdag bevat in bijv. 181 de statuten van de N. V. Midden standskredietbank voor Ter Neuzen en omstreken, welke gevestigd is te Neuzen en omvat de gemeenten Neuzen, Axel, Zaamslag, Hoek, Sas van Gent, West- dorpe en Philippine. De vennootschap eindigt 31 Dec. 1964. Het kapitaal der vennootschap be draagt honderd vijf en twintigduizend gulden, verdeeld in vijf seriën elk groot, vijf en twintig duizend gulden iedere serie is verdeeld in honderd aandeelen, elk groot tweehonderd vijftig'gulden. De eerste serie is geplaatst. De vennootschap wordt bestuurd door een directie, bestaande uit één of meer directeuren, onder het algemeen toezicht van een raad van commissarissen, die aan een door en uit zijn midden ge kozen raad van toezicht het dagelijksch toezicht op de directie opdraagt. De raad van commissarissen bestaat uit ten minste vijf leaèn en de raad van toezicht uit ten minste drie leden commissarissen worden door de alge- meene vergadering van aandeelhouders benoemd en ontslagen. Wnziging van de statuten kan niet plaats hebben dan met goedkeuring van het bestuur der algemeene Nederland sche Centrale MiddenstandsCredietbank. De overgangsbepaling luidt Zoolang geen directie is benoemd worden hare bevoegdheden uitgeoefehd door een of' meer door den raad van commissarissen aangewezen personen. In afwijking van het bepaalde wat de wijze van benoeming betreft, zullen voor de eerste maal als commissarissen optreden de heeren J. A. van Rompu, P. J. Scheele, C. Ribb<ms en Iz. van de Sande, allen te Neuzen enJ.deFeyter te Zaamslag. Voor het examen nuttige hand werken slaagde nog mej. J. L. Nijssen van Sluiskil. Terwijl een Belgische vluchteling Zaterdag te Zaamslag bezig was met op een gasstel boenwas te koken, sloeg op een gegeven oogenblik de vlam in de pan waardoor de inhoud vlam vatte. Bij de daarbij door hem aangewende pogingen om de vlam te blusschen, werden hem de hauden en het aange zicht ontzetteud gebrand, zoodat direct geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De vrouw van den heer K. ten wiens huize het ongeval voorviel, stond op dat oogenblik ook in de nabij heid met een kind op den arm. Van vrouw en kind geraakten ook de klee deren in brand doch door de tegen woordigheid van geest der dienstbode werden de vlammen gedoofd met water. De vrouw bekwam geen lichamelijk letsel, doch een arm van het kind werd geschroeid. Voor het slachtoffer, dat overigens een zeer zwak lichaamsgestel heeft, be staat er veel kans, dat hij blijvend letsel van het ongeval zal ondervinden. M. Crt. De heer L. J. Geelhoedt, te Apel doorn, vroeger te Zaamslag, is met ingang van 1 April a. s. benoemd tot correspondent der Nederlandsche Bank te Ter Neuzen. In de Donderdag te Neuzen ge houden raadszitting werd het kohier van de hondenbelasting vastgesteld op een bedrag van 868. Instemming werd betuigd met het adres van den gemeenteraad van Hoek, aan den min. van financiën, verzoekende bedijking in den Braakman. De begrooting voor den dienst 1914 werd gewijzigd, terwijl in verband met den achterstand op de secretarie, door de vele werkzaamheden in verband met de mobilisatie enz. ontstaan, Burg. en Weth. werden gemachtigd een tijdelijk ambtenaar ter «ecietarie op te roepen. Nu de dading met het rijk is gesloten, werd door Burg. en Weth. ter tafel ge bracht een stratenplan, bij uitvoering waarvan zou beschikbaar komen 12.640 Ms. bouwterrein, waarvan de kosten van uitvoering worden geraamd op 43.000, welk bedrag eventueel in ge deelten zal besteed worden. Voorloopig werden Burg. en Weth. gemachtigd in de door hen aangegeven richting een en ander voor te bereiden. M. Crt. Bij bevelschrift der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg, is rechtsingang verleend met last tot ge vangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen G. S.,- 23 jaren, werkman te Wachtebeke, thans gedeti neerd te Middelburg, ter zake van diefstal te Overslag. Rechtsingang werd verleend met last tot gevangenhouding en instructie tegen E. J. v. d. S., 21 jaar, student, wonende te Lokeran, ter zake van diefstal te Overslag en te Vlissingen. Door Z. D. H. den bisschop van Breda is benoemd tot pastoor te Zeeuwsch Clinge, de WelEerw. heer C. Oomen. Tem. Crt. Rockefeller heeft volgens de Ham burger Nachrichten aan het Amerikaan- sche ondersteuningscomité voor België een maandelijksche bijdrage van 4 millioen mark beloofd. iV. R. Crt. Een bewijs dat het groote aantal afwezige Antwerpenaren tot de gegoede burgers behoort, vindt men in het feit dat in de betalende gemeentescholen er het meeste kinderen ontbreken, schrijft „Antwerpsche Tijdingen". Alleen voor deze scholen bedraagt het aantal ruim 2000In de talrijke niet betalende gemeentescholen beloopt het aantal af wezigen nog ruim 5000 N. R. Crt.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2