No. 98. 30e Jaan*. LAATSTE LIEFDE. Woensdag 17 Maart 19IS, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwseh -Vlaanderen. F. DIELEMAN, Binnenland. FEUILLETON. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. -ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 CeDt. Afzonderlijke Nos. 5 Cent DRUKKER—UITGEVER V X E L. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. AdvertentiëD worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Naar wij vernemen is te 's-Gra- venhage door de Belgische Regeering een Comité opgericht, dat zich gelast met het verstrekken van voorschotten op schuldvorderingen ten laste van den Belgischen Staat. De werkzaamheden van dit Comité bepalen zich tot het volgende Voorschotten op pensioenenHet Comité verstrekt een voorschot van 75 over de vervallen trimesters van alle pensioenen na overlegging van de akte van pensioen (of bewijs dat men deze verloren heeft) en eene door den titularis geteekende kwitantie waaruit zijn identiteit blijkt. Voorschotten op tracteinenten Deze zijn in elk geval onderworpen aan de bijzondere machtiging van den Minister ot de bevoegde autoriteiten. IiequisitiebonsIndian in den be hoorlijken vorm opgemaakt, model 11, 11 bis en 32, kan het Comité daarop maandelijksche voorschotten verstrek ken, welke 10°/o van het bedrag niet te boven gaan, met een limiet van 1000 franks. De andere requisitiebons moeten door tusschenkomst van den Minister van Oorlog worden ingewisseld tegen een betalingsbevel. Achterstallige renten Aan inteeke naars op het Grootboek, welke naar Nederland zijn uitgeweken, wordt een voorschot verstrekt van 75 vau ^et bedrag van het vervallen semester, tegen ontvangstbewijs en verklaring, Roman vau Gborgr Ohnkt. (Nadruk verboden Zij had de blikken naar omhoog gewend de aarde vergeten en 't had haar toege schenen, dat haar ziel opwaarts steeg, gelouterd, verteederd, kalm gestemd door een straal van goddelijke erbarming. Toen verdween dat licht, dat geschenen had in haar nacht weer en alles werd weer duister, twijfelvol en afschrikwek kend. Zij bevond zich weer tegenover denzelfden toestand, waarvan de vreese lijkheid slechts vermeerderd was door den angst Armand zich te zien dooden. Toch zou hij somber en droevig, lijdend blijven en wat zij had voorkomen zou slechts zijn uitgesteld. Hij zou niet meer de hand aan zich zeli slaan, doch hij zou toch sterven, want hij'zou niet trachten te leveu hij zou zich niet verzetten tegen zijn leed en ontegenzeggelijk zou hij er ouder bezwijken. Het einde zou thans langzaam komen in plaats van snel, doch niettemin onvermijdelijk zijn. Zij had daarvan een miDuut lang, nadat Arinand's laatste woorden weerklonken hadden, duidelijk het visioen gezien. Zij*verzette zich niet, zij sprak geen woord tegen dat de achterstallige renten niet ge troffen zijn door gerechtelijk beslag. Spaarbank en Posterijen Het Co mité verstrekt voorschotten tot s/4 vaa hetgeen de Belgische vluchtelingen te trekken hebben als inlegger op de Spaarbank of begunstigde van een post wissel of postbewijs. Betaling-mandaten Deze zijn be taalbaar te Havre, tot een bedrag van 10% per maand, met een minimum van 1000 franks. Indien noodzakelijk, kan het Comité op denzelfden basis voorschotten verstrekken, doch tot 1000 franks maximum. Lecningen op Effecten.De Belgische vluchtelingen, die kunnen aantoonen, daartoe genoodzaakt te zijn, kannen geld leeaen op Staatsfondsen, Stadsloten, Siuxken van Belgisch Congo, Buurt- spoor- en Spoorwegleeningen. De lee- ning, welke wordt aangegaan voor 6 maanden, raag 50 vau deQ laatst vóór den oorlog genoteerden koer», niet te boven gaan. Het Comité is bevoegd, de volgens contract geleende som ter beschikking te stellen van den leener, naar gelang zijner behoeften. Spaarboekjes en in enkele gevallen ook de bewijzen van inschrijving op het Grootboek zullen worden gelijkge steld met obligaties aau toonder waarop aan den houder een zeker bedrag zal kunnen worden ter leen gegeven. Den 16 Maart zal een afgevaardigde van het Comité zitting houden op het Belgisch Consulaat te Ter Neuzen, waar hij voor een ieder te spreken zal zijn. Het Comité is in werking getreden op 5 Maart. doch zij boog het hoofd als voor een vonnis. »'t Is goed zeide zij, »en ik dank u voor alles wat gij mij goeds eu troostends hebt gezegd Gij weigert mijn offer, dat is uw recht. Maar ik neem uw belofte aan en ik behoud de verzekering dat gij niet weer een dergelijke ijselijke poging zult wagen, als gij straks tegen u zélf wildetdoen. Belooft gij het mij nogmaals.* >Ik beloof fiet u, toch zou het zeer eenvoudig zijn geweest, Mina.* >Spreek daar niet meer over, gij mar telt mij Zij hief de oogea naar hem op om zich rekenschap te geven van de uitdruk kiug vau zijn gelaat en zeide toetr zacht »Dus kau ik geheel gerustgesteld heengaan »Ik heb u mijn woord gegeven.* »Ja. Dat is zoo. Als gij hebt gez woren moet ik gerust zijn.* Hij wierp eeu angstigeu blik op deu revolver, die nog op ieo schoorsteenmantel lag waarop zij hem had neergelegd. Hij begreep wat zij dacht en ipet een bitteren trek om de lippen, zeide hij xNeem hem mede als ge dat geruster vindt Zij maakte eeu afwerende beweging. »Neen neeu riep zij, ^dat behoeft niet, gij hebt gezworeu.* Zij trad <rp hem toe. Vermoeid eu terneergeslagen zat hij in zijn fauteuil. Zij keek hem diep in de oogea, aam zijn Crediet voor den kleinen middenstand. Ia Den Haag is in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin, een vergadering, van vertegenwoordigers van credietin- stellingen gehouden, belegd met het doel, de voldoening aan de credietbe- hoefte van den kleinen middenstand, als gevolg vau de oorlogscrisis, te ver gemakkelijken. Maatregelen tegen vreemde schepen. Men meldt aau de N. R. Crt. dat de in de Staatscourant opgenomen bekend making van het ministerie van marine omtrent maatregelen tegen binnen Nederlandsch rechtsgebied vertoevende handelsschepen van vreemde nationali teit, die den schijn aannemen, dat zij de Nederlandsche nationaliteit bezitten ol tot een Nederlandsche reederij be- booren, het onmiddellijk gevolg zijn vau zich kort geleden voorgedaan hebbende feiten, dat eenige vreemde schepen van buitenlandschen oorsprong op hun scheepsromp met groote letters Rotterdam ol Amsterdam hadden ge schilderd. Op een dezer schepen was zelts valschelijk de naam van een Nederlandsóh koopvaardijschip daarbij geschilderd. Overigens moeten onze autoriteiten reeds lang bedacht zijn geweest op voorkoming van het euvel, dat vreemde schepen de aanduidingen van de Nederlandsche nationaliteit nabootsen, waardoor immers aan het vertrouwen in onze koopvaardijschepen groote afbreuk wordt gedaan en dientegevolge onze eigen schepen uitteraad meer gevaar gaan loopen om door duikbooten hoofd in haar handen, streek hem uiet de hand door het haar en barstte toen in snikken uit. Hij wilde opstaan, ver schrikt door die uitbarsting, doch zij hield hem terug, vond de kracht hem toe te lactien en zeide „Blijf zitten en maak u niet bezorgd. Het zijn de zeuuwen, die zich ontspannen Dat verlicht mij Vergeef mij Gij Uebt genoeg aan uw eigen leed, ik moest u het zien van het mijne sparen. Ik verlaat u thans. Tracht te slapen, bid ik n. Tot morgen Zij richtte haar schreden naar de deur en verdween. In haar katner gekomen zette zij zich in gepeins neder. Zij was thans, dit begreep zij, tot het uiterste puot vau haar weerstand gekomen; al wat zij üad kuunen beproeven, om haar vreeselijkan toestand te verlichten, had zij gedaau. Zij was gekomen tot geweld zonder iets ta verkrijgen tot smeekingen zonder gehoord te worden. Zij had thans haar laatsten strijd gestredeu, haar laatste smeekingen doen hooren en thans was haar' lichaam geheel zonder veerkracht, haar hart zonder hoop. De strijd, dien zij had aangebonden, was geëindigd. Hat ongeluk was volkomen, onherstelbaar. Thans kon zij er slechts de gevolgen van dragen. Eu die gevolgen, nu zij uaderden sc lenen haar minder wreed dan de stnj l zeil. Nooit zon zy om daar losgeld te betalen zooveel lij feu als om haar neder laag te dragen. Zij had thans slechts te aangevallen te worden. Wat de vreemde schepen in volle zee meenen te moeten ondernemen om zich onkenbaar te maken of de aan duiding van een vreemde nationaliteit na te bootsen, is uitteraad niet te beletten maar wel meenden de Nederlandsche autoriteiten er paal en perk aan te moeten stellen, dat zulks gebeurde als 't ware onder hare oogen in onze havens, of onder ons rechtsgebied. Vandaar dat thans, als zich zulke feiten voordoen, het vertrek uit en de vaart door het Nederlandsche rechts gebied zal worden belet. De drankbestrijding. Da Min. van Binnenlandsche Zaken heeft een krachtig antwoord doen hooren aan de geheel-onthouders. Dezen trachten deze moeilijke tijden te benutten voor hunne propaganda. Dat ze door hunne zaak op de spits te drijven dikwijls eene verkeerde propaganda voeren, schijnen ze niet in te zién. Telkens en telkens staan ze met hunne adressen klaar. Nu wilden ze laatstelijk de behoefte aan granen dienstbaar maken aan hunne propaganda. Ze legden netjes uit, dat in deze tijden geen graan mocht gebruikt wor den voor bierbrouwerijen en brande rijen. Dat lijkt op het oog heel mooi. Maar het zou erger dan een paardenmiddel zijn. Dat wist de minister glashelder aan te toonen. rekenen met zich zelve, niet langer met anderen. Voor eeu zoo edelmoedige, goede uatuur als de hare was dat eeu groote troost. Zij had het Armand gezegd zij zou aangenomen hebben geheel alleen den last van al hun ellende te dragen, als zij slechts vvi3t dat hij gelukkig was. Zij dacht weemoedig aan den harden weg, dien zij afgelegd had sedert den dag toen zij zoo woedend werd bij de gedachte, dat haar man haar zou kunnen bedriegen. Hoeveel rustpunten had zij gekend, alle een teleurstelling, een smart, een vernietiging van haar trots, te meer En heden, na eerst van haai rechteu op Armand niets te hebben willen afstaan, had zij hem reeds zijn vrijheid aangeboden, op de eenige voorwaarde, dat hij zou toestemmen te leven eu niet langer te lijdeo. En deze groote toewijding was nutteloos, deze opoffering harer liefde en van haar trots waren ijdel. Zij had zelfs de macht niet zich op te offeren voor hem, dien zij aanbad. Hij nam haar groote toewijding niet aan. Hij weende er over door aandoening, bewouieriug en dankbaarheid, mtar hij wees die op- offeriug al. Even kwam een glau3 van vreugde in die oogen, weleer zoo schoon, thaus zoo dof. Die opoffering, die zij aanbood had hij het reeht te weigeren, maar hij had de macht niet haar te verhinderen, dat zij hem die op irong. Tegenover den wil vau den eeu stond die vau deu ander. AXELSCHEMCOERANT.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1