BeetenbondAxel-Station" WelEerw. leer Ds. HL BRUINS. A.-R, Kiesvereniging „Ned. en Oranje" Marktberichten. Advertentien. Openbare Vergadering "Verschillende berichten. Aan een brief van een landgenoot, die op een boot van de maatschappij Nederland in Februari het Suez kanaal passeerde, op reis naar Indië, ontleent het Nieuws van den Dag: Wij naderen 6 Februari den Egyp- ttschen oever en kwamen langs het standbeeld van de Lesseps de haven van Port Said binnen, die nu lang zoo vol niet lag als anders. Wij troffen er de Tabanan van de Rotterdamscke Lloyd, op weg naar huis. Wij merkten aan de Tabanan direkt den oorlogstoestand, door zandzakkeu op de brug, die loods en stuurman moesten beschermen tegen geweerkogels en granaatscherven veiligheidsmaat regel, nu twee dagen geleden een loods doodelijk was gewond. Een kanonneer- of een torpedoboot en een watervliegtuig hadden ons verkend vóór wij Port-Said naderden. Zondagmorgen mochten wij het ka naai tot zonsondergang door. Op de brug waren zandzakken bakboord (links) en den passagiers werd verboden daar te blijven, waardoor het er des te voller was. Aanvankelijk leverde de vaart niet veel bijzonders, tot eindelijk bij El Kantara we links looograven zagen, een versterkt blokhuis, zoeklichten, tal van tenten, grauw als het zand der Sahara, massa's troepen met omwonden hoofddeksels, Ghurka's en Australische soldaten. Kameelen, muilezels liepen zwaar beladen prikkeldraadversperringen ge blindeerde trein en zielig een eenzaam graf met wat steenen en een kruis in het barre woestijnzand, far from sweet home. Onderweg passeerden we eemge Fransche en Engelsche oorlogsschepen, die heen en weer voeren, vooral in den avond. Op deze schepen berustte de hoofdverdediging van het kanaal, want voor die 160 kilometerlengte zijn er nu niet voldoende troepen als op een punt geconcentreerde krachtige aanvallen plaats hebben. Wat een verschil als we Engelscbe of Fransche oorlogsschepen voorbij voeren, gene een .beetje wuivend, de laatste enthousiast juichend „Vive la France", „Vive la Hollande". Bij Ismaila, waar de zetel der Kanaal maatschappij is en ook de Hollandsche vlag wapperde, was op den linkeroever (Azië) een zeer uitgestrekt versterkt kampement en vandaar tot de Bitter meren was het aan de Afrikaansche zijde feitelijk een doorloopende loopgraaf die tegen het vallen van den avond bezet werd, om de 15 meter een man met blanke bajonet op het geweer. Ook de loopgraven aan den anderen kant werden betrokken, maar toch werd naar ous gewuifd, voerden Nieuwzee landers een krijgsdans uit en wierpen wij sigaretten, newspapers en tijdschrif ten als belooning terug. Officieren reden een eind mee, wuifden vragend naar de hun onbekende vlag, gracieus groetend de dames aan boord. Toen werd het donker en gingen we in de Bittermeren voor anker. De lichten werden overal zooveel mogelijk gedoofd, in de hutten brandden slechts kaarsen en de dekken waren donker. Maandag moesten we blijven liggen, omdat toen slechts van Zuid naar Noord was toegestaan. De dag werd doorgebracht met roeien, zwemmen en andere vermaken, maar gelukkig gebeurde er niets bijzonders en we waren blij Dinsdagmorgen 9 Februari te kunnen vertrekken naar Suez- Men schrijft van de Geldersch-Pruiei sche grenzen aan de N. R. Crt Niettegenstaande het daaraan ver bonden gevaar, ziet men dagelijks Pruisische grensbewoners kleine hoe veejheden levensmiddelen zooals meel, aardappelen, erwten enz. smokkelen, waaruit voldoende blijk, dat zich het gebrek aan levensmiddelen in de Duit- scbe grensplaatsen doet gevoelen. Ook hebben verschilleude landbouwers zich bij de autoriteiten beklaagd dat het verstrekte dagelijksche rantsoen haver voor de paardeu te gering is om deze op de been te houden. De Duilsche Bondsraad heeft bepaald, dat ieder die voorraden aardappelen bewaart, verplicht is, met ingang vau 15 Maart tot 17 Maart aan de overheid in het district, waar de voorraden liggen, op te geven, hoe groot zij zijn. Aan gifte van voorraden, die nog vervoerd worden, moet dadelijk na de ontvangst ervan gedaan worden. De rijkskanselier wordt gemachtigd, in April of Mei de vooriaden voor de tweede maal te laten opnemen. De Köluiscbe Zëitung meldt, dat de landraad van den kreits Stade bij de eigenaars van graan in dien kreits een onderzoek beeft laten instellen' waarbij bleek, dat in dertig op de honderd gevallen de voorraad valsch aangegeven was. De niet aangegeven voorraden zullen nu, zonder dat er schadeloos- stellidg voor betaald wordt, in beslag genomen worden. Bovendien zullen de eigenaars van het graan strafrechterlijk vervolgd worden. In de Dardanelles De Engelsche admiraliteit geeft de volgende bijzonderheden over de laatste krijgsverrichtingen tegen de Dardanellen Woensdag was hel tot na den middag onmogelijk iets te ondernemen toen het weer, ofschoon nog steeds ongunstig, wat was bedaard, hervatten 's middags de Irresistible, Albion, Prince George eo Triumph den aanval op het fort Dardanos en de verborgen batterijen in de qabijneid daarvan. Deze batterijen vuurden minder dan tevoren en werden door de schepen met meer zekerheid onder vuur genomen. Een watervliegtuig, op verkenning uit gegaan, wees de plaats aan van verschei dene encampementen en van 2 batterijen. Donderdag klaarde het weer op en werd het mijDvegen in de zeeëngte en de beschieting den geheeleD dag voort gezet. Troepen afdeelingen werden bij Koem Kaleh en Seddil Bahr aan laD<i gezet om het terrein aan den ingang der zeeëngte verder schoon te vegen. Zij ontdekten en vernielden vier snelvuur kanonnen. Met den vijand, die enkele dorpen bezet hield, kwam het op beide oevers tot schermutselingen. De Sapphire heeft Donderdag ook ver der op de kust een batterij veldgeschut ten Noorden van Dikeli in de Golf van Adramyti tot zwijgen gebracht De Prince George beschoot de verdedigingswerken van Besika. Onze verliezen hebben Donderdag 19 dooden, 6 vermisten en 25 gewonden bedragen. Vrijdag begon de Q,ueeri Elisabeth den aanval met een indirect vuur op de ver dedigingswerken der zeeëDgte. Deze aanval werd gesteund door de houwitsers van de Inflexible en de Prince George. De Sapphire heeft opnieuw troepen in de nabijheid van de Golf van Adramyti onder vuur genomeD en het militaire station Tuzburna vernield. Het Engelsche smaldeel dat voor Smirna is aangekomen, staat onder bevel van vice ad miraaP Peiree. Het bestaat zoowel uit slagschepen als uit kruisers. Het fort Yeni Kaleh is gedurende twee uur stelselmatig onder vuur genomen. Ofschoon het weer on gunstig was zijn 32 treffers waargenomen. Het lort heeft het vuur niet beantwoord. Het communiqué besluit met de woor den de vernieling van de verdedigings werken van Smirna is een noodzakelijk deel vau de krijgsverrichtingen. Uit Koustautinopel wordt gemeld, dat zeven der grootste schepen van de vijan delijke vloot de streek van Gheikly'en de forten Koem Kaleh en Seddil Bahr zonder succes hebben beschoten. Ver- kenningsafdeelingen die zij hebben ge tracht te ontschepen, zijn door het hevige vuur vau onze batterijen tot den terug tocht genoodzaakt. A. R. Crt. Van de geruchten die er omtrent den Griekschen Kroonraad in omloop zijn, vermeldt men dat Romanos, de Griek- sche gezant té Parijs, namens Engeland en Frankrijk aan Griekenland bepaalde gebieds uitbreiding, en ook financieelen steun, dien het best gebruiken kan, heeft beloofd, indien Griekenland meedoet aan den aanval op de Dardanellen. N. R. crt. Volgens een telegram van den Ween- schen correspondent der KölnischeZeituug taakt men te Weenen steeds meer over' l uigd dat de wereldoorlog op een keerpunt is gekomen. In welke richting Italië beslissen zal weet men nog niet. In- tnsschen behoeft men niet dadelijk aan te nemen dat de beslissing ten gunste van de, drievoudige entente zal uitvallen Binnen enkele dagen zal blijken aldus de opvatting te Weenen dat er een ommekeer zal plaats hebben ten gunste van de centrale mogendheden. Ook de Perseveranza verzacht in een hoofdartikel haar beschouwingen en schrijft nu dat Italië weliswaar bereid is in te grijpen, doch dat men niet geheel moet wanhopen aan den uitslag van den diplomatieken arbeid. A. R. Crt. Ooslenrijksche bladen melden dat op het heele front, vooral in de Karpathen weder overvloedige massa's sneeuw zijn gevallen Het dikke sneeuwkleed en de dichte sneeuwjacht die het uitzicht be neemt maken alle militaire bewegiDg onmogelijk. Zelfs waar de fronten el kander zeer dicht naderen, belemmert het weder te vechten, zoodat er over de gansche linie rust heerschte. Deomme keer in het weder doet zich op bizonder onaangename wijze in de Karpathen ge voelen, waar bovendien reeds veel sneeuw op de bergen was blijven liggen, zoodat alle troepenbeweging daar voor het oogen blik onmogelijk is geworden. De bondsjury heelt een akte van beschuldiging opgemaakt tegen de Hamburg Amerikaliju wegens het indie nen bij de douane vhu valsche papieren voor schepen, welke kolen en andere benoodigdheden aan de Duitsche oorlogs schepen verschaften. Deze beschuldi gingen, omvatten: het indienen van valscbe opgaven bij de douane-autori feiten, valsche scheepcognossementen en valscbe ladingsbrieveu. Onder de in hechtenis genomen personen zijn Bunz, die een gefingeerde overeenkomst had aangegaan met de eigenaars vau de „Sommerstad', en „Fram", Kotter, superintendent van de Hamburg Ameri ka-lijn in New York, Poppenhause, de supercargo van de „Bewind" en de „Seffnet", de supercargo van de „Loren zo", welke schepen alle van New York waren vertrokken met ladingen steen kool voor Duitsche kruisers. Ook zijn nog vijf personen in staat van beschuldiging gesteld. In de zaak der fraude met de pas poorten heeft de federale groote jury Stegler. Madden en Cork in staat vuu beschuldiging gesteld, wegens samen spanning. Toen hun dit werd medegedeeld verklaarden zij zich' „niet schuldig" Hun wordt tot 10 dezer tijd gelaten om, indien zij dat mochten verlangen daarop nog terug te komen. De vrouw met wien Stegler leefde, is 's ochtend vroeg in een hotel gearresteerd, op de aanklacht, zich aan strafbare geweld pleging te hebben schuldig gemaakt, ingediend door een Duitscheu journalist. Later werd zij weer vrij gelaten. Op haar persoon werd ten politie bureele een verklariug aangetroffen, dat er anderen bij het geval betrokken waren geweest en zij het slachtoffer was van een voorberaamd plannetje. Avp. Leden van den Pruisischen Landdag die het gevangenkamp te Döberitz hebben bezocht, deelen mede dat tot nu toe 780,000 krijgsgevangenen in Duitsche gevangenkampen zijn geïnterneerd. Ee-i Fransche officieeie nota maakt uit de Duitsche verlieslijsten de gevolgtrek king, dat de Duitschers, iudien men de zieken meerekent, op zijn minst drie millioen man hebben verloren. AXEL, 7 Maart 1915. Ter graanmarkt van heden Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe f17,a f17,50, Rogge f 13,75 h f 14,25, Wintergerst f 13,- - ti f 13,5é Zomergerst f d f - Haver f 13,7."> a f 14,10, Erwten f 14, a f 16. Paardenboonen f af- Dui- venboonen faf—,Witteboonen f a fBruineboonen f a fBoek weit f a f Lijnzaad f—af Aardappels f3,90 a f4,60, Koolzaad per zak van 1U0 liters f Hiermede betuigen wij on zen harteiyken dunk voor de vele bewijzen van deelneming onder vonden bij het overlijden onzer geliefde Zuster, Behuwd-Zuster en Tante Mejuffr. JUSTIN A MARIA VERHELST. De Familie VERHELST. Axel, 9 Maart 1915. Wegens huwelijk zal op a.s. DONDERDAG II MAART de zaak GESLOTEN zijn. C. J. SCHIEMAN, Stoomsmederij Axel. t A Leden van bovengenoemden bond, kunnen hunne gemeten BEETEN opgeven, die ze in dit jaar voor den bond wenschen te zaaien, vóór ot op Zaterdag 13 Maart a. s. Ook bestaat er gelegenheid, om als lid toe te treden. Het plan bestaat om beeten te aan vaarden, op de Stations Axel en Kijkuit, en om die gezamenlijk te verkoopen, met betalingswaarborgen. Ieder die wil toetreden, gelieve zich op te geven bij één der ondergetee- kenden. Het Bestuur, J. DE PUTTER Jz., Foor*. S. DE FEIJTER Lz., Secr. F. DEKKER Fz., Penninc/m. Axel, 8 Maart 1915. te AXEL. op Zaterdag 13 Maart, 's nam. 57, ure, in het Kerkgebouw, Stationstraat. SPREKER' Onderwerp De roeping van Over heid en Kerk ten opzichte van het sociale vraagstuk. Toegang vrij. Gelegenheid tot gedaohtenwisseling. Namens bet Bestuur van „Ned. en OraDje", A. DE RUIjTER, Voorzitter. J. J. DE FEIJTER Kz., Secretaris. PRO DEO. EERSTE AANKONDIGING. Bij vonnis der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg van 16 December 1914 is het huwelijk vau JOANNES THEOPHILUS STEEL, werkman wo- nende te Axel, en JOHANNA WANTE 1 wonende te Amsterdam op vordering van eerstgenoemde door echtscheiding ontbonden verklaard met alle wettelijke gevolgen daarvan. - De Procureur van eiseher, Mr. W. M. DE PAARDEKOOPER OVERMAN.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3