Landbouw. Gemengd Nieuws. Buitenland. Verkeer met België. Sedert 6 dezer kunnen naar de plaat sen in het door Duitschland bezette gedeelte van België, onder dezeltde ▼oorwaarden en bepalingen als waar onder daarheen thans verzending van briefkaarten plaats vindt, gewone of aangeteekende gedrukte stukken, mons ters en akten en geschreven bescheiden worden verzonden. Courantenzijn hier onder niet begrepen. M. Crt. Sedert de vorige opgave d. d. 24 Febr. is in Zeeland 1 geval van mond- en klauwzeer geconstateerd te Neuzen. Een belangrijk gedeelte van ons land bleet vrij van de ziekte, terwijl in het overige deel uitbreiding van eenige beteekenis overal kon worden voor komen. In Zuid Holland, die thans de meeste zorg baart, bleet de toestand vrijwel gelijk. crt. Op de Vrydag 12 Maart te Goes te houden alg. vergadering van de „Vereeniging tot Verbetering van het Rundvee in Zeeland", zal o. m. bespro ken worden de wenschelijkheid een opkweekstation voor ionge stieren te stichten. Als grondslag dient een rap port van een commissie in de alg. ver gadering van Donderdag 18 Dec. 1913 benoemd, na een betoog van den heer D. Koopman Pzn. Het rapport dier commissie (omge werkt in overleg met het bestuur) komt tot de conclusie dat le. er in Zeeland best vrouwelijk fokvee aanwezig is 2e. de mannelijke afstammelingen de zer koeien niet tot hun recht komen door dat a. de akkerbouw in Zeeland overheerschend is, en b. van een in Zeeland opgekweekten stier meestal de waarde voor de fokkerij onvoldoende erkend wordt 3e. uniformiteit is de fokrichting niet te vinden is. Door het oprichten van een opkweek station meent de commissie dat: de dieren beter tot hun recht komen en gemakkelijker zullen worden verkocht, en dat de uniformiteit vergroot wordt. Wat de inrichting van het station be treft stelt de commissie zich voor den bouw voorloopig van een verplaatsbare stal, waarin ruimte is voor acht jonge stieren. Daarnaast huur van vijf gemet weiland. De stierkalveren zullen aan het sta tion worden gehouden tot den leeftijd van 14 maanden. Dan zal publieke verkoop plaats hebben van die dieren waarvan men mag verwachten dat zij tot verbetering van den veestapel zullen meewerken. Het benoodigde kapitaal wordt ge raamd op 1500 k 4 pCt., af te lossen in 15 jaar. De ontvangsten en uitgaven worden begroot op 1700 'sjaars. M. Crt. Alsvorens hij naar die stad werd overgebracht werd hij voor den officier van justitie geleid. Deze deed hem in het huis van bewaring opnemen, daar hij ook verdacht wordt van dief stallen te Terneuzen en te Vlissingen. M. Crt. In sommige bladen heeft 't bericht gestaan, dat er door de Duitsche auto riteiten te Antwerpen l8mosselvisschers uit Philippine aangehouden zijn wegens hei invoeren van brieven. Dit bericht is geheel bezijden de waarheid. Er is geen enkele mosselvisscher uit Philip pine door de Duitsche overheid aange houden. M. Crt. De Arrondissements Rechtbank te Middelburg deed in hare zitting van heden uitspraak over een 55 tal per sonen, waarvan slechts 4 werden vrij gesproken, terwijl de overigen, werden veroordeeld wegens verboden uitvoer van verschillende goederenvan een werd de zaak uitgesteld. Vrijdag werd te Vlissingen een Duitsche soldaat binnengebracht, D$ geschiedenis zit zoo. Met een 31 tal kameraden was hij te Mecbelen aan het pret maken. Bekoord door de blauwe oogen van een Vlaamsche schoone, ging hij met deze eenige café's in en liet zich daar hét bier wel smaken. Op een gegeven oogenblik bevond hij zich in den trein die hem in de richting van de Klinge voerde. Hoe wist hij zelf niet te vertellen, doch toen hij zich weer bewust was van zich zelf, bevond hij zich op Nederlandschen bodem. Zonder eenig wapen kwam hij hier aan. Hij behoorde tot het korps pontonniers en was afkomstig uit den Elzas. Blijk baar heeft de Belgische jonge dochter op deze wijze een vijand onschadelijk gemaakt. Hij zou nu opgezonden wor den naar Bergen. TV. Ct. AXEL, 9 Maart 1915. In de week van 24 Februari tot en met 2 Maart kwamen uit Zeeland ten kennis van den centralen gezond heidsraad 3 gevallen van typhus of frebis typhoïdea uit Vlissingen, 3 geval len van roodvonk uit Middelburg, 1 geval dier ziekten uit Kruiningen en Scherpenisse en 1 geval van diphteritus uit Hontenisae, Kapelle en Wemeldinge. Aan de Koningin Wilhelmina- school te Giessendam is tot onderwijze res benoemd mej. J. J. Meulenberg, van Terneuzen. Zondag werd door de politie uit Neuzen naar Middelburg overgebracht de Belg J. E. V., student in de rechten aan wien het verblyf in Zeeland was ontzegd. Op het politiebureau werd hij aange houden, omdat een verzoek daartoe uit Bergen op Zoom was gekomen, daar hij verdacht wordt van diefstal yan 60 aldaar. Inbreker aangehouden. De gemeen tepolitie te Leeuwarden heeft, naar de L. Ct. meldt, aangehouden zekeren K een berucht persoon, afkomstig uit Til burg, die vroeger naar België uitgewe ken, met de Belgische vluchtelingen in ons land is teruggekeerd. Hij wordt verdacht van diefstal met braak in de boterfabriek „Ons Belang", bij Steen wijk. TeveDS meent de politie met deze aanhouding de hand te hebben gelegd op den dader van de inbraken in de coöperatieve zuivelfabriek en ten huize van den heer K. aan den Westersingel. Voorts moet hij nog verschillende dief stallen, o.a. van rijwielen, op zijn kerf stok hebben. Ook is hij in het bezit van een jas, vermoedelijk van diefstal alkomstig. Hij wist tevens op een andere manier aan geld te komen. Hij is nl. in het bezit van Belgische papieren en daarmee meldde hij zich bij de steun- comité's aan om reisgeld, wat hem meer malen gelukte. Reeds eenigen tijd vertoefde hij te Leeuwarden en de politie hield een oogje op hem en stelde in verband met de inbraak te Steenwijk, daar een on derzoek in, waaruit bleek, dat hij de vermoedelijke dader was. He,t vervoer van den aangehoudene naar het Huis van bewaring, had onder hevig verzet plaats, dat reeds aanving toen men het politiebureau zou verlaten. Ten slotte werd de celwagen gehaald, waarin men den inbreker ua veel weder- spannigheid een plaatsje bezorgde. Tus8chen Wyk aan Zee en Egmond aan Zee is naar de Tel. meldt, aange spoeld een 20 meter lange walvisch, aan welks staart zich een mijn bevond. De nationaliteit van de mijn kan nog niet worden vastgesteld. Kazernehrand. Vrijdagnacht is te ongeveer 1 uur brand uitgebroken in de infanteriekazerne op de Paarden markt te Delft, waar nog ongeveer 400 man liggen. Het vuur greep snel om zich heen, vooral door een groote hoe veelheid stroo op de zolders. De brand weer. stoomspuiten van de constructie werkplaatsen en van de spiritusfabriek konden alleen voorkomen dat het front gebouw in asch werd gelegd. Om 3 uur verscheen nog de auto brandspuit uit den Haag. De oorzaak van deu brand is onbekend. De militairen, te*n getale van ongeveer 400 man, die eerst bij burgers waren ingekwartierd, waren Donderdag in de kazerne ondergebracht. Zij zijn Vrij dagavond weer ingekwartierd. Nader meldt men De commandant van de eerste divisie, generaal-majoor Klerk de Reus heeft Zaterdag den toestand op het terrein van de gedeeltelijk afgebrande kazerne in oogenschouw genomen. Ook vertoefde daar met hetzelfde doel de generaal majoor Stuten, inspecteur van de genie. De juiste oorzaak van den brand is tot dusver niet vastgesteld. Wel staat vast, dat Donderdagavond in de kazerne stroozakken gevuld zijn. Of daarbij onvoorzichtig met vuur is omgegaan, zal nader moeten blijken. De brand schijnt tegen 1 uur ontdekt te zijn door den korporaal van den wacht. Ongeveer half twaalf Zaterdagochtend is vauw.ege den generaleu staf uit Den Haag een onderhoek ingesteld naar aan leiding van de brand. N. R. Crt Donderdaguacht is te Wormerveer de nougat- en chocoladefabriek van de firma Stolp en Keijzer tot den grond afgebrand. De belendende woonhuizen bleven met veel moeite gespaard. Alles was verzekerd. N. R. Crt De bewoonster van de St. Jacob- straat in deu Haag, die Donderdagavoud doordien hara kleeren vlam hadden gevat aan vuur in een stoof, met ern stige brandwonden overdekt naar het gemeenteziekenhuis moest worden ver voerd, is overleden. N. R. crt. Zaterdag is bij Zierikzee een in verregaanden staat van ontbinding ver- keerend lijk aangespoeld. Iu de thans onbewoonde pastorie der Ne-i. Herv. Gem. te Lisse ziju op klaarlichten dag, eenige schooljongens door tuin en achterdeur binnengedron gen en hebben in de bibliotheek van wijlen ds. Snethlage een ware verwoes ting aangericht. Tal van boekenplanken zijn van den wand gerukt Vele, waar- ouder zeer kostbare boekwerken, zijn door de jongens gestolen, terwijl ook volwassen personen zich verschillende werken hebben toegeëigend. Avp. Te Stockholm waren twee gelieven een blikslager, met name Pedersen,' oud 22 jaar, en een meisje, met name Greta Holm, oud 20 jaar. Hij was gebrekkig van zijn geboorte at aan en zij zeer ziekelijk. Beiden waren zeer arm en zij besloten een eind aau hun leven te maken. In den kelder van een huis had Pedersen een werkplaats. Daar sloten zy zich op en openden de gaskraan. Een bewoner van de ver dieping boven hen werd 's nachts van de gaslucht wakker en stak een lamp ijan. Een ontploffing volgde en ver nielde het heele huis, dat door verschei den gezinnen werd bewoond. Er ziju vier dooden en elf gewonden, drie daar van zwaar. Een van de zwaar gewonden is Greta HolmPedersen is er goed afgekomen N. R. Crt. DE OORLOG. De stryd in het Oosten. De St. Petersburtische correspondent van de Daily News seint dat Von Hindenburg door de omstandigheden gedwongen wordt, zoo spoedig mogelijk zijn vfcldtochtsolan te wijzigen. Zijn noordelijk leger, dat een veertien dagen geleden Koto no naderde, is van de Njemen teruggetrokken en heeft de grenzen van Oo*t-Prui»en reeds bereikt. Deze troepen zullen ongetwijfeld door de sporen worden vervoerd naar Polen, waar groote dingen op til zijn. Ook het leger dat heeft getracht de Njemen boven Grodno over te trekken, wijkt terug naar het westen, in voort durende gevechten met de Russen, die het zwate verliezen toebrengen. Die opofferingen moet het zich getroosten om den weg naar Lyck te beschermen, de eenige weg, waarlangs een zware legertrein naar de sporen in Oost- Pruisen kan worden vervoerd. De helft van het leger, dat bij het bosch van Augustowo staat, is al vech tende in zuidwestelijke richting naar Grajewo getrokken om de kolonne, die bij Ossowiec opereert, te hulp te komen. Een andere sterke strijdmacht, die onlangs in de bocht van de Bobr bij Jedwabuo stond, is door de Russen naar het noorden gedreven en heeft groote verliezen geleden. De overwinning der Russen bij Pras- nycz heeft het voor Von Hindenburg noodzakelijk gemaakt alle beschikbare mannen en kanonnen naar de bedreigde linie van Mlawa en westelijk daarvan in de richting van Thorn over te brengen. Dezeltde correspondent meldt dat de Russen in de gevechten bij Stanislau 16,000 Oostenrijkers gevangen hebben genomen. Het communiqué van 7 Maart uit St. Petersburg luidt: Onze aau vallen in de streek van Mlawa werden met succes bakroond. Wij maakten 500 gevangenen en ver meesterden 3 machinegeweren. Op den linker oever van de Pilica neemt de strijd het karakter van een grooten veldslag aau. Uit Berlijn meldt Wolff's Bureau uit het groote hoofdkwartier Onze bewegingen ten noordwesten van Grodno nemen het planmatige verloop. Een nachtelijke aanval der Russen op Mocarce ten noordoosten van Lomza werd afgeslagen. Ook is een krachtige Russische aanval ten westen van Przas nycz afgeslagen. Onze aanvallen ten noordoosten van Rawa hebben succes gehad. Wij maak ten 3400 Russen krijgsgevangen en vermeesterden 16 machinegeweren. N. R. Crt. Omtrent de krijgsverrichtingen in het Westen lezen we de volgende telegram men in de N. R. crt. PARIJS, 7 Maart. (Reuter.) Officieele mededeeling van hedenavond. Vier tegenaanvallen der Duitschers op Notre Dame de Lorette, fen Noorden van Atrecht, zijn afgeslagen. Wij hebben vasten voet gekregen in een sterk bevestigd bosch ten Westen van Perthes. Wij namen gevangenen ten Noorden van Perthes en wonnen ook terrein ten Noorden van Mesnil. Ten Noorden van Beau Séjour namen wij weder een loopgraaf. Bij Consenvoye (ten Noorden van Verdun) sloegen wij een tegenaanval af. BERLIJN, 8 Maart. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwar tier van heden Vijandelijke vliegers hebben bommen op Oostende geworpen, die drie Belgen doodden. De gevechten in Champagne duren voort. Bij Souain is de vijand gisterenavond in een handgemeen teruggeworpen. In den nacht is de strijd opnieuw begonnen. Iu de streek ten N O. van Lemesnil mislukte gisterenmiddag een vijandelijke aanval geheel en al. Onze tegenaanval 's nachts had succes. 14U Frauschen werden gevangen ge nomen. Iu het Priesterbosch ten N.W. van Pont-a Mousson hebben wij voorwaart- sche bewegingen van de Franschen afgeslagen. In de Vogezen zijn de gevechten in de streek ten W. van Munster en ten N. van Senheim nog niet afgeloopen.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2