Een uitgebreide collectie Zomer-Artikelen EngeJsch Kinderwerk. ONTVANGEN: Maatregelen tegen het MOND- EN KLAUWZEER. Kantoor Mr. P. DIELEMAN. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. De BURGEMEESTER van Axel maakt bekend, dat de Axelsche Sassing, Coegorspolder en de Smits- schorrepolder voor zoover het grondgebied der ge meente Axel betreft, zijn aangewezen als verboden kring, waaruit, waarnaar of waarbinnen het ver- plaatsen van herkauwende dieren en varkens ver boden is gedurende acht dagen met ingang van heden. Honden moeten gedu rende dien termijn in dien kring worden vastgelegd. Axel, 5 Maart 1915. L. J. DEN HOLLANDER Advertentien. BOOMENSNOEIER, Heeren- en Dames-Schoeisel, nieuwste modellen En een prachtige sorteering AXEL. C. SMIES Hermz. Stalluponen hevigen tegenstand ontmoet ten. Intusschen komen twee dokters, die twee zijkamers laten ontruimen, die als verbandplaats ingericht moeten worden. De kachels worden aange maakt:, op den vloer legt men stroo en binnen een halt uur is de ambulance klaar. Zij voldoen wel niet aan de moderne hygiënische eischen, maar zij is toch een plaats, waar de van bloed druipende gewonden verbonden kunnen worden, waaj de doodmoede gekwetsten rust vinden. Spoedig is de eene kamer vol. Daarna de tweede. Hun kleeren druipen van het bloed, aan de kleeron klontert de vuile, zwarte aarde. De soldaten letten bijna niet op de gewon den. Ieder heett zijn eigen zorgen, de de een wil een kop warme thee, de andere een glas rooden wijn. He;t wordt een geroezemoes van stemmen. „Thee, grog, wijn, een sigaar juffrouw en daartu8schen het gesteun en gejammer van de gewonden die in de zijkamer liggen, waarvan de deur open staat, zoodat men alles hoort. Op een draag baar wordt een ernstig gewonde binnen gedragen. Het gezicht is niet te her kennen door bloed, vuil en aarde. De man is door vier kogels getroffen en krimpt van de pijn, als men hem op het stroo neerlegt. Ik kniel naast hem neer en zou hem zoo graag helpen. Doch ik ben in mijn helpen zoo hulpe loos als de man zelf in zijn pijn. Een soldaat komt de gelagkamer binnen en schreeuwt: „Bij Kybarty zijn tienduizend Kussen gevangen ge nomen Een minuut lang is het stil in de kamer en dan breekt er een geschreeuw en hoera geroep los als een orkaan. De gezichten stralen, de glazen worden tegen elkaar gestooten, alleen de gewonden liggen er apathisch Mijn iwaar gewonde krimpt nog altijd vau de pijn en fluistert tusschen zijn gekreuu door met een verwrougen gezicht .Tienduizend Russen heel veel" »Het zullen er nog wel meer worden", zeg ik. Iets van vreugde komt er over zijn vertrokken gelaat, hij fluistert nog- iets, dat ik niet versta. Het roode bloed druipt door zijn vuile kleeren. Tusscbea overwiuningsgejeubel, strydgeschreeuw, vreugde en zegepraal hoor ik steeds de gewonden jammeren, zie de verwrongen gezichten de verdraaide oogen. .In de gelagkamer gaat het nu vroolijk toe. Twee verplegers dragen door de gelagkamer den zwaar gewonde, naast wien ik gestaan heb* De weg dieü zij nemen, wordt geteekend door een smalle bloedstreep, die uit het doode lichaam vloeit. Niemand let op deze kleine groep. Niemand kijkt den man aan, die deze overwinning met zijn bloed betaald heeftD. R. Crt. Een abonné van de N. R. crt. woon achtig in Duitschland, heeft in de Weser Zeitung hej volgende gelezen «Aan de Köln. Ztg. meldt men van de Hollandsche grens de kapitein van een Hollandsche stoomboot verklaarde te Rotterdam, dat de Engelsche regeeriug hem 2 miljoen mark had laten aanbieden als hij zijn schip wilde doen zinken en dan te Rotterdam melden, dat zijn ichip door een Duitsche onderzeeboot tot zinken gebracht was." De abonné verzochtons „opheldering", waarom hij hierover niets in de Nieuwe Rotterdam8che Courant heeft gelezen. Antwoord omdat dit bericht behoort tot de door de Duitsche pers zeer gesmade, schoon blijkbaar niet versmade .Lügenberichte." Men meldt uit Maastricht In alle dorpen en stadjes in het land van Luik zijn door de Duitschers plak katen opgehangen, waarbij alle inwoners verwittigd worden, dat zij, die eenig vertrek vrij hebben, dit gratis moeten beschikbaar stellen met vuur en licht voor eventueel te verwachten inkwar tiering In Luik zouden 20,000 man komen, ie Seraing 5000, te Waydre 1800. Met de industrie gaaf het zeer lang zaam. In H-rsial werkt alleen de fabriek van Pieper-Nessouvaux, waar in vredestijd, behalve ijzeren en stalen snuisterijen, ook hulzen voor kogels enz. gemaakt werden. Thans zijn er ongeveer 280 werk lieden, voor het grootste gedeelte vrou wen, aan den arbeid en worden er alleen huishoudelijke voorwerpen ver vaardigd. Vroeger onder directie van eeu Belg, is er tbansV een geboren Duitscher aan het hoofd. Een voorname oorzaak, dat de indus trie niet in gang komt, is het gebrek aan machine olie, waarvan in ons land de uitvoer is verboden. N. R. Crt Blijkens de l'Echó Beige heelt de Belgische regeering een begin gemaakt met het publiceeren van de verlies lijsten. Een vijftal lijsten kwamen oris onder bet oog, van de eerste serie. Deze omvat de namen van 245 officieren en 2628 minderen. Vele gesneuvelden zijn zeer nauwkeurig aangegeven, door dat niet alleen de naam met stamboek nummer, maar ook de geboorteplaats, jaar van diensttrediug, compagnie en plaats, waar de ongelukkigen vielen, wordt vermeld, zoodat het voor de familiebetrekkingen ot kennissen onbe twistbaar is, welke personen bedoeld worden. De Duitschers toonen in deze dagen eeu buitensporig vernuft, waat1 het geldt de bereiding van nood of oorlogsbrood. In dit verband lezen we van Robert's bloedbrood „volkorenbrood", br5ód van maismeei ot met toevoeging daarvan gebakken, erwten en vischbrood en eindelijk ook van brood uit graan en aardappelen bereid. Kapitein John Beil van de Thordia, Dinsdag te Weymouth aangekomen, heett medegedeeld, dat hij ter hoogte van Beachy Head rechts vooruit de periscoop zag van een duikboot. De gezagvoerder riep alle heus aau dek. De duikboot voer voorbij uaar de haven van Beam, waar zij op 60 tot 40 yard afstand stelling nam. Kort daarna zag Beil aau stuurboord het spoor van een torpedo. Hij gooide het roer snel over en het «chip voer over de periscoop heen. Allen hoorden en voelden den krakenden schok ouder het schip. Van de duikboot werd niets meer gezien, doch aan de oppervlakte van het water zag men een laag olie opkomen. N. R. Crt. De „Corriere della Sera" zegt, dat von Hindenburg op het Oost Pruisische front over een millioen man beschikt. In Russische militaire kringen wordt de gezamelijke strijdmacht van Duit schers en Oostenrijkers in het oosten op 49 legercorpsen geschat, waarvan 22 in Galicië en Hongarije, 12 in Rus sisch Polen, 25 in Oost-Pruisen Avp. Burgemeester en Wethou ders der Gemeente AXEL, brengen ter kennis van de ingezetenen, naar aanleiding van een schrijven van heeren Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, d.d. 26, Februari 1915 No. 168 Ie Atd., namens Z.Ex. den heer Minister van Binneirlandsche Zaken, dat de ge troffen voorzieningen, krachtens welke in bepaaldelijk aangewezen gemeenten de betalingen aau ontvangers der di recte belastingen en aan post- en tele graafkantoren in vreemde betaalmid delen kunnen geschieden, met ingang van 1 Maart 1915 geheel worden inge trokken. Axel, den 5 Maart 1915. -* -De cBuróemeester van Jl^el, Ondergeteekende maakt het publiek van AXEL en om streken bekend, dat hij zich alhier gevestigd heeft als ook van vpuchtboomen. Aanbevelend, LOUIS LAUWERS. Axel, Oude Wijk F 64. Advocaat Procureur te Middelburg. Zitdag te TER NEUZEN den eersten en derden WOENSDAG der maand vanaf des morgens 9 uur iu het hotel „Des Pays Bas" (Nieuwstraat). Zitdag te AXEL eiken ZATERDAG bij J. v. d. BON, vroeger L'Elcuse Mahu. ca c=- AANBEVELEND, "V JAAR. 1915. ONTVANGEN VITRAGE, afgepaste GORDIJNKANTEN, VLOERZEILEN, TAFELZEILEN (ook afgepaste), KARPETTEN, L00PERS, DEURMATTEN, VELVETMATJES, C0C0S-, JAPAN- en CHINEESCHE MATTEN en meer andere artikelen. Aanbevelend, AXEL. JOZ. DE FEIJTER Pz. Van 1." tot en met 28 Februari. Axel. Huwelijks-aangiften. 1 Hendrik Petrus Henser, (van Rotter am; '5 j., jm. en Catharinn Helena Kolijn, 2 j., j<*. 9. Adriaan van Dixhoorn, :3 j., jm. en Hélèna Johanna Maria Pieters, lj., jd. 26. Arij Iannis Schie man. '3 j., jm. en Adriana Elisabeth Wiemes, 33 j.. jd. Huwelijks-voltrekkingen. Salomon Ha melink, 30 j., jm. en Wilhelmina Boeije, 24 j-, jd- Geboorten. 17. Meeuwis, z. van Pieter Cor- nelissen en Anna de Bruine. 20. Suzanna Johanna, d. van Jan Meesen, en Janna Potters. 22. Jan, z van Gerardus Marinus Stou'hamer, en Adriana Paulina Wiest. 2i. altje, d. van Willem de Feijter, en Jan a Maria Boeije. .22. Leet dert, z. van Leendei t de Kraker, en Leentje Koster. 2S. Jan,?, van Jan üieleman, eu Suzanna de Krake Krijn, z. van Krijn Hamelink, en Elisabeth Jozina Hamelink 2 Jan, z. van Pieter Peune, en Francina.^ehieman. Overlijden. 2 Char 1 Herman van den Steen, 6 w., z. van Cesar Arthur en Corne ia Clara Petronella van Aarsen, (van Leuven België). 21. Coh ta de Meij, 75 j., wed. van Constantin van den Abeele. 20. David Kot is, 41 j., echtg. van Maria de Kraker. 22. Pieter van de Velde, 7 m z. van Cornelis en Fran- cina Hamelink. 2t. Abraham Adam Goossen. m z. van Pieter Le.'ndert en Cornelia -chi.'rnan. 2s. Aliua Maria van den Bon, 11 m., d. va Jules Marie Joseph en Marie Virgenie t oei ne. Hoek. Huwelijks-aangiften. 25. Adriaan Leijs 20 j., jm. en Catharina 't Gilde, 23 j.. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4. Guiljaam Klaas- sen, 26 j., jm. en Cornelia Anna Maria van der Gon we, 1 j jd. l-eboor en. 10. Cornelia Jaeomina, d. van Johannes Gerard Verhelst en Cornelia de Groote. 4. Maria Martha, d. van Krijn de Blaeij en Sara Leijs. Overlijden, K Jacob Jansen, 7 j., weduwn. au Adriana de Bruijne. 20.5 icolaas Verbrugge, 1 w., z. van Pieternella. Koewacht. Huwelijks-aangiften. 30 Jan. Eduardus Coone, 34 j., jm. en Clementia de Roover, 21 jjd. Huwi lijks-voltr. 16. Eduardus Coone, 34 j jm. en Clem ntia de Roov. r, 21 j., jd. Geboorte". 1. Arthur Charles Leonia, z. van Emile A. an Baale en Clem ntina van Fauwe. 2. Augustinus, z. van Theophile Rombaut en Leo ie Marie Bonne. 5. Clara Maria, d. van Aloijsius en van Clem» ntina van Poele. 6. Gustavus Franciscus Joseph, z. van Leonardus Borgt 10. Joseph, z van Theophilus Martens eu A - astatia Rietjens. 92. Prudence, d. van Aloij-ins i reijaert en Christina de Block. 24. Bertha M ria, d. van Josephus Goossens en Leonia van Gas.-en. 'verlijden. 3. Een als levenloos aangegeven kind van liet vrouwl. gesl. van Joanna Maria van de Walle. 4. Florentius Gijsel, 7 m., z. van Charles L. en Maria van Overloop. 18. Const-ntia Baert 7 j., wed. van Petrus de Vliegher. Zaamslag. Geboorten. 22. Elisabeth, d. van Maarten Leendert de Regt en Elisabeth Adriana de Kraker. Augusta Maria Anna. d. van Pieter Franciscus Johannes de Vos en Maria Theodora Acke. Aaltje, d. van Jacob Donze en Dingena '■eense 21. Elisabeth, d. van Dirk de Blaeij e.n Sara an Swe< den. 27. Elizabeth Cornelia, d. vau Jacobus van Alten en Cornelia den Hamer. Overlijden. 25. Jan Hermanus Kempe, 2 m., z. van Johannes en Janneke de ruijne. 27. Maatje Hamelink, 23 jd. van Cornelis eu Willemina Cornelia Gerrits. Zuiddorpe. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. a-, C/2 S2C W C/2 Pd W X ca X X C2

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3