Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Buitenland. ▼an den nieuwen maatregel. Neder landsche schepen met de bedoelde goederen aan boord, tenzij zij uit andere hoofde prijsgemaakt kunnen worden, deze behandeling niet zullen ondergaan het Fransche communiqué laat hieromtrent geen twijfel doch slechts naar een haren der geallieerden zullen worden opgebracht. Aan welk regime zullen zij er echter wel zijn onderworpen Deze pi aktisch zeer gewichtige vraag vindt geene beantwoording in het communiqué der Pransche legatie, maar zal zeker alle aandacht onzer regeeriDg hebben. Bij de beoordeeling van de vraag, welke beteekenis deze nieuwe slag voor de Nederlandsche scheepvaart zal heb ben, zal veel gewicht in de schaal leggen de omvang der scheepvaart met .Duitsche goederen", in den bovenge- noemden, wijden, zin, die onder Neder landsche vlag tot op heden nog mogelijk was, ondanks de Britsche contrabande- politiek. Maar niet minder zal daarbij de mogelijkheid in aanmerking te nemen zyn, dat nu als wederantwoord ook de Duitsche duikbooten bevel zullen krijgen alle vaart van onzijdige schepen op de geallieerde havens binnen het bereik dier booten onmogelijk te maken. A. R. Crt. Omtrent het uitvoerverbod van aard appelen meldt de N. R. Crt.: De regeering wenscht eerst zich te overtuigen van de hoeveelheden aard appelen, welke nog in ons land aan wezig zijn. Daarbij komt, dat om het zeegevaar rekening gehouden moet worden met den minderen invoer van meel eu maïs zoodat het voederen van aardappelen aan de dieren zeer stellig zal toenemen. In de eerste drie weken zullen zeker de grenzen gesloten blijven. AXEL, 5 Maart 1915. Heden werd alhier bij den landbou wer P. D. in den Coegorspolder, onder het rundvee mond- en klauwzeer ge constateerd. Al het rundvee alsmede de varkens werden onteigend en afgemaakt. Dinsdag werd alhier bij den heer M. A. Koole door notaris Mr. A. H. Lydsman te Hulst verkocht le. Een woonhuis met schuur en tuin, groot 2,47 aren (17 roeden). Kooper werd de heer L. Deij Sr. voor 4060. 2e. Een woonhuis met schuur en tuin, groot 4,32 aren (29 roeden). Kooper de heer P. A. van de Walle te Hulst voor 3720. 3e. Een onverdeeld een zesde aan deel in een perceel bouwland en weg, gelegen in den Prins Hendrikpolder te Steenbergen, te zamen groot 9,4230 H.A. (of in Gentsche maat 21 gem. 44 roeden). Hoogste bod 2160. 4e. Een onverdeeld een vierde aan deel in een perceel bouwland en weg, gelegen in den Prins Hendrikpolder, te zamen groot 11,7705 H.A. (of in Gentsche maat 26 gemet 124 roeden). Hoogste bod 2950. Koop 3 en 4 gecombineerd. Kooper de heer P. A. van de Walls voornoemd, voor 5210. PREDIKBEURTEN TE AXEL Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde "Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 5 Maart 1915. A. M. P., 17 j., zonder beroep te Clinge, is wegens oplichting veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. C. J. d. B., 24 j., veldarbeider te Koewacht, is wegens diefstal veroord. tot 1 week gevang. A. J. K., 24 j., veldarbeider te Koe wacht, St. Andries, is wegens vernieling veroord. tot f 15 of 15 dagen hecht. C. F. S., 21 j., veldarbeider te Koe wacht, 'tZand, is wegens mishandeling veroord. tot 3 of 3 dagen hecht. L. P., 24 j., klompenmakersknecht te Clinge, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. toi 10 of 10 dagen hecht. J. A., vrouw van F. K., 58 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. Gisteren werd te Middelburg door een inspecteur en een hoofdagent van politie gearresteerd een ongeveer 20 jarige jongeman. Bij informatie bleek, dat reeds ge- ruimen tijd de heer P. uit zijn pakhuis in het Kerspel verschillende artikelen vermiste, waaronder een groote partij veeren, een veerenbed, 3 ijzeren ledi kanten enz. De heer P. stelde de politie met de vermissing in kennis en deze stelde eenuitgebreid onderzoek in, waarbij de gestolen goederen bij een koopman te Middelburg in beslag werden ge nomen. De aangehoudene, die volledig be kende zich aan de diefstallen te hebben schuldig gemaakt, is zekere A. S., woonachtig te Middelburg. Na opgemaakt proces-verbaal zal S. voor den officier van justitie worden geleid. Af. Crt. Moord. Dinsdagavond omstreeks negen uur heeft de zestigjarige C. H., houder van een logement te Amsterdam, zijn ruim zeventigjarigen knecht Jaap van 't Woud doodgestoken. De ver slagene, een gepensioneerd militair, die reeds ruim twintig jaar in het buis woonde, stond voor de deur van het logement, waggelde de straat op en viel eenige passen verder neer. De dood was onmiddellijk ingetreden. Van 't Woud was met een dolk in de borst getroffen. De dader, die, naar men vertelde, het eerst zou zijn aangevallen, had eenige lichte wondjes aan hoofd en hals. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Beiden waren van zeer op vliegend karakter. N. R. Crt. Uit Groenloo verneemt het V. D. bureau te Amsterdam. Bijna geen dag gaat er tegenwoordig voorbij, of Nederlandsche werklieden komen over de grens, om naar hun woonplaatsen terug te keeren. Ze klagen over het onvoldoende en on smakelijke voedsel in de Duitsche steden en zeggen, daarop den arbeid niet te kunnen volhouden. Naar ze meedeelen, is er in Duitschland wel werk te vinden en worden er hooge loonen betaald, maar ze klagen in de eerste plaats over de verbazende duurte. M. Crt. Te Schijndel is, naar de s' H. crt. wordt gemeld, een veehandelaar, die op weg was naar de Bossche markt, door twee hem onbekende personen aangevallen, ernstig verwond en van een portefeuille met 140 beroofd. Te Winschoten is G. T. uit flaue tange in Duitschland, verdacht van uitvoer van autobandeu uit ons land naar Duitschland, in voorloopige hechte nis gesteld. A. R. Crt. Vleeschuitvoer. In de afgeloopen week zijn, naar de N. Ct. meldt, over 's Hertogenbosch minstens tuRSchen de 200 eD 300 wagens varkensvleesch naar Vlissingen vervoerd voor Engeland. Deze varkens komen uit de exportsla gerijen. Het zijn meest jonge dieren. Dagelijks, behalve Donderdags, Vrijdags en Zondags, loopt er een expresse vleeschtrein, terwijl nog verschillende wagens ook in de gewone treinen worden ingehaakt. Als men weet, dat elke wagen berekend is op 10.000 oond, dan kan men in het globaal een berekening maken van de enorme hoeveelheden varkensvleesch, die ons land verlaten voor het buitenland, terwijl hier haast aan geen varkensvleesch te komen is en zeer dure prijzen moeten betaald worden. Een firma te Tiel had in Duitschland een stoommachine besteld. Dezer dagen ontving ze bericht, dat de machine zou geleverd worden, indien het koper en de gummi, 80 pet. meer dan het benoo- digde gewicht, van hier zouden worden toegezonden. Daar aankoopen van deze grondstoffen hier te lande en het uitvoeren ervan groote bezwaren meebrengt, berichtte de firma den tabrikant, dat deze de levering kon uitstellen tot na den oorlog. Eenige dagen later volgde de mede deeling, dat de Duitsche regeering den uitvoer van de machine had toegestaan. AR Crt. De mijnen. Dinsdag had bij Katshoek een vreese- lijk ongeluk plaats. Vijf menschen werden gedood door het ontploffen van een mijn. De naam Katshoek deed velen denken aan het dorpje Kats op Noord Beveland. De naam Katshoek duidt echter geen plaats aan, maar is de eigennaam van een landbouwer, die op 20 minuten van Zierikzee woont. Een correspondent van de N. R. Crt. meldt uitZierikzee hiervan het volgende De drie volwassen zoons van den landbouwer Katshoek hadden een miju zien aanspoelen en wilden trachten ze boven op de berm te krijgen. Een van hen trok met Verburg, den 66-jarigen arbeider van hun vader, en den 12- jarigen De Haan, aan den staaldraad van de mijn, de beide andere zoons duwden. Opeens sprong de mijn met een ge weldigen knal, aie de huizen in Zie rikzee deed trillen, uiteen, en alle vijf personen vonden den dood. Verburg waren beide beenen afge slagen. De lijken van de beide zoons van Katshoek, die aan de mijn duwden, zijn nog niet gevonden, vermoedelijk zijn ze in de Ooster-Schelde geslingerd Aan den burgemeester van Zierikzee is opgedragen, nameDs H. M. de Ko ningin, deelneming te betuigen aan de ongelukkige betrekkingen van de slacht offers van het mijnongeluk. De slachtoffers van het mijnongeluk ziju: Pieter de Haan, 13 jaar; Marien Cashoek. 27 jaarStoffel Cashoek, 26 jaar; Simon Cashoek, 16 jaar en Andries van Burgh Sr., 66 jaar. Uit Westkapelle schrijft men aan de M. Crt. De Duitsche mijn, welke Maandag aan den dijk is gespoeld, is wegge dreven. Dinsdag c. a. kwart over twaalf is een Fransche mijn op de plaats, waar 16 Nov. '14 het ongeluk plaats had, aangedreven tegen het paalwerk met het gevolg, dat zij gesprongen is. Eenige palen werden vernield, terwijl een stuk ijzer op c. a. 600 Meter afstand door een boerenschuur drong. De slag kwam zoo onverwachts, dat velen op schrikten en na.tr den dijk togen. De dreun was zoo sterk, dat bij een ingezetene in de kom der gemeente, de lamp neerviel in deu schotel met aardappels; de bewouers zaten juist aan het middagmaal Bij een ander, nog verder in het dorp, zakte het kousje van het petro- leumgloeilicht in elkaar, terwijl de koperen rand van de lampekroon er afviel. Op c. a. 300 M. afstand, bezuiden den molen, dreef kort aan de kust een Engelsche mijn, die 4terecht is gekomen op de steenglooiïng by het Zuiderhoofd. Dinsdagmorgen is aan het strand te Oostkapelle een mijn aangespoeld." Nabij de Zuiderpier te'Hoek van Holland is Dinsdag een zwartgeverfde mijn aangedreven, gemerkt met witte cijfers1079. Drie -op Vlieland aangespoelde mijnen zijn vernietigd. Aan het Noorderstrand onder de ge meente Renesse, op Schouwen, zijn twee mijnen aangespoeld, die onder militaire bewaking zijn gesteld. Op 1 en 2 Maart zijn in het Zuidsr- frontier 30 mijnen aangespoeld, waarvan er twaalf in den grond werden geboord en twee ontploften, n.l. naar men weet aan den moud der haven van Zierikzee en bij Westkapelle. De overige mijnen zijn onder bewaking gesteld ten einde zoo spoedig mogelijk onschadelijk te worden gemaakt. Ook in het Noorder- frontier zijn verscheidene mijnen aan getroffen. Door de loodsbooten van Hoek van Holland zijn 8 mijnen vernietigd, welke vóór den Nieuwen Waterweg dry vende werden aangetroffen. Tusschen Katwijk en Noordwijk zijn een drietal mijnen aangespoeld, die onder militaire bewaking werden ge steld. Ze worden zoo spoedig mogelijk onschadelijk gemaakt. De treilende loggers K.W. 28, K.W. 96, K.W. 132 en K.W. 152, Maandag naar zee vertrokken, zijn te IJmuiden teruggekeerd wegens gevaar door mijnen. Zij rapporteeren, tusschen IJmuiden en Noordwijk een groot aantal mijnen gezien te hebben. De marine maakt te IJmuiden drie aldaar aangespoelde mijnen onschade lijk. Woensdag is er een aan het Zuiderstrand opgeruimd. N. R. Crt. DE OORLOG. Een Duitsch oorlogcorrespondent, die met zijn collega's den terugtocht der Russen uit Oost Pruisen uit de verte gevolgd heeft, beschrijft in een brief de volgende episode Bij Neujeningken moesten wij met onze slede stil houden, omdat onze gids later in een auto zou kotfnen. Wij zouden elkaar aan de kruising van vier wegen in een herberg ontmoeten. Wy moesten wat lang wachten, want de auto van onzen leidsman verbrandde onderweg. De groote herberg, waarin wij vier uren lang onze toevlucht zochten, was wel het drukst bezochte lokaal, dat ik ooit in mijn leven heb gezien. Alle kamers vol soldaten, die zich na een uren langen marsch in den ochtend de ledematen wilden verwarmen met een glas warme thee of grog. Voor de herberg wemelde het van honderden rijtuigen, trein wagens, sleden, kannonen, roode kruis-colonnes, veldbakkerijen met de ronde ovens, telegraaf wagens, machine-geweren en pontons. Daar- tusschen hier en daar een boeren-slede, een zware vrachtwagen, beladen met huishoudelijke voorwerpen. Dat waren de vluchtelingen, die achter het leger aantrokken, om eerst hun dorp binnen te trekken. In een hoek van de gelag kamer vond ik een plaatsje. Gewonden strompelen binnen, verbonden aan hoofd, arm of voet en vertellen den hen om ringenden kameraden hun avonturen. Hier en daar vang ik een paar woorden op, dat de Russen in het Schorellerbosch verrast werden, dat de troepen bij Zondag 7 Maart 1913. Vaorm. 91/', are Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. (Voorbereiding H. Avondmaal.) Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. J. H Lammertsma. (Voorbereiding H. Avondmaal.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 's At. 5V» ure Leeskerk.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2