Landbouw. Gemengd Nieuws. AXEL, 2 Maart 1915. Onder voorzitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn werd Vrijdag middag by den heer M. A. Koole de derde jaarvergadering gehouden van de „Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware Trekpaard" gevestigd alhier. In zijn openingswoord wees de voorzitter erop, dat het wel onder zeer bijzondere omstandigheden is, dat deze vergadering gehouden wordt, waar Europa in een vreeselijken oorlog ge wikkeld is. Ook voor de V. V. Z. F. is de oorlog nadeelig geweest. Er is een concours-hippique door vervallen, dat ware dit doorgegaan het afgeloopen jaar uit financieel oogpunt reden tot tevredenheid zou hebben gegeven. Toch mogen we dankbaar zijn, dat tot hiertoe ons land buiten den oorlog bleef. Ook ten opzichte van de paardenfokkerij geeft de toekomst reden tot tevreden heid, wanneer ons land buiten het geschil blijft. Want al mogen we ons niet verheugen over den ellendigen toestand waarin de paardenfokkerij in het naburig België is geraakt, toch mogen we aldus zegt de voorzitter de gelegenheid niet ongebruikt laten, om ons sterk te maken in den paarden handel. Moge daarvoor 1915 een gunstig jaar zijn. Bij .ingekomen stukken" deelde de voorzitter mede, dat zijn meening was gevraagd over het houden van drie paardenmarkten in Zeeland. Ef is daarop vergaderd, waarvan de resul taten in de bladen hebben gestaan. Na een gunstig rapport van de fiuan- ciëele commissie, gal de secretaris voorlezing van de posten op de reke ning over 1914. De uitgaven bedroegen 2637,05, de inkomsten 2563,38, alzoo een nadeelig slot van 73,67. De be grooting werd vastgesteld op 1550. In het jaarverslag werd eveneens als een teleurstelling aangemerkt, dat het 2e concours-hippique in 1914 wegens den oorlog achterwege moest blijven. De tegenwoordige politieke toestand moet echter, indien we geen oorlog krygen, succes brengen voor de paarden fokkerij, daar verwacht wordt, dat de paardenhandel tusschen Duitschland en België zal verplaatst worden naar ons land. Een request aan de Regeering voor vrijen uitvoer van hengsten en fok- paarden is afgewezen. Thans is weer een tweede request verzonden in ver- eeniging met 2 zustervereenigingen, wat uw eerlijkheid aangaat. Weet dan, dat mij niets onbekend is van hetgeen tusschen u en mejuffrouw Andrimont plaats had, dat ik o buiten voorkennis van Lucie tegenwoordig was bij uw laatste onderhoud, dat ik alles hoorde wat gij zeidet, en dat zij met mijn toe stemming, even goed als met de uwe, heengegaan is. Vóór alles moesten wij uwe eer redden, daarin stemden wij overeen 01 ik heb toen met geluk opgemerkt, dat zij, noch gij geaarzeld hebt welken weg te volgen. Hoe ellendig de scheiding ook was, gij naamt die aan. Ik heb er io toegestemd het geheim te bewaren, myn leed in stilte te dragen. Wij hadden geen van allen gebrek aan waardigheid, om te beoordeelen welke onze plicht was, noch gebrek aan kracht dien te vervullen. Er was tusschen ons als 't ware stilzwijgend een verdrag gesloten. Lucie is daaraan trouw gebleven zij is heengegaan en heeft alles gedaan, opdat gij haar zoudt vergeten. Ik draag het verdriet over mijne verloren liefde, van mijn verwoest vertrouwen, ik verduur de smart van het eenzaam, droevig leven dat gij wildet lijden. Ik beproefde alles om u te troosten, u te genezen. Ik heb voor mij de overtuiging, dat ik eerlijk en oprecht alles deed wat ik kou. En thans, antwoord hoe gij ons gemeenschap pelijk leed droegt? Het was voldoende geweest, als gij geduld en gelatenheid hadt getoond. Men vroeg u slecht» om wyziging van art. 5 van de wet op de paardenfokkerij. De vereeniging telt 76 leden en 3 begunstigers. In het terrein heeft de V. V. Z. F. aldus luidt het verslag aan het Nederlandsch Roode Kruis en het Vluchtelingen-comité een uitstekende gelegenheid geboden tot het verplegen van zieken en het plaatsen van ba rakken. Regeering en Gemeentebestuur zal er dankbaar voor zijn. De wensch werd uitgedrukt, dat rijke steun de belooning zal zijn. Nogmaals wordt de toekomst guustig voorgesteld, daar veel tokmateriaal uit België naar Holland is overgekomen, wat geacht wordt in Duitschland bekend te zijn. Dhr. De Putter merkte op. dat de Duitschers in België ook niet hebben stil gezeten, doch zeer veel zware paarden hebben verzameld, ten einde verkoopingen te houden. Hierna kwam aan de orde een ver zoek om 2 gemeten weide te huren voor voetbalterrein, tegen 20 per gemet. Aangezien men van deze vereeniging meer moraliteit verwacht, dan van de vorige voetbal vereeniging, besloot men het verzoek in te willigen, doch dan 3 gemeten voor 54ook omdat de pachter van het overige terrein toch niet te bewegen was om het geheele terrein te huren. Met bijna algemeene stemmen werden hierna de heeren B. C. Puylaert, Kr. van Hoeve en Th. H. herkozen als bestuurslid. Bij de omvraag werd lijkheid uitgedrukt om rekening vóór de algemeene vergadering te doen drukken en aan de leden te doen toekomen. Na bespreking werd het als voorstel in omvraag gebracht en aangenomen. Dhr. W. Dieleman Pz. vroeg nog ot het houden dier paardenmarkten, welke zouden uitgaan van 3 verschillende vereeDigingen ook van invloed zal zijn op de te Axel gehouden paardenmarkten, of is het de bedoeling ook die op andere datums te houden? De voorz. ant woordde hierop, dat bedoelde paarden markten er nog niet zijn, maar het in elk geval geen bezwaar kan opleveren de aanst. Meimarkt kan althans onge stoord plaats hebben. Niemand meer het woord verlangend vroeg de voorz. de meening der ver gadering omtrent het houden eener paardententoonstelling in 1914. Spr. denkt voor zich, dat zooveel mogelijk op den ingeslagen weg dient voortge gaan te worden. Geen enkele fokker draagt eenige schuld of verantwoording Pr. Daelmau de wensche- voortaan de zachtheid en goedheid. Maar is het geduld, als men na twee maanden reeds van een proef afziet? Is het gelatenheid als men opstaat tegen het Doodlot en dat wil veranderen Is het zacht en goed, als men niet aarzelt degenen, die men liefheeft, het vreeselijkste leed te veroor zaken, dat denkbaar is Hij bleef met gebogen hoofd, slap langs het lijf hangende armen, zonder op te zien of iets te zeggen, in een zoo diepe verdooving, dat de toorn, die Mina had meegesleept, plotseling plaats maakte voor ongerustheid, Bezat hij geen geest kracht meer, om zich te verzetten tegen de scherpe verwijten, die zij tot hem richtte? Was hij zoo vast, besloten zijn vreeselijk voornemen niet te laten varen dat alles wat men hem mocht zeggen, hem onverschillig liet? Zij keek hem strak aan. Hij zat daar zonder veerkracht met neergeslagen oogen, strak gelaat, als sliep hij. Zij naderde hem en haar hand op zijn schouder leggende, zeide/ij xArmand, gij antwoordt mij niet? Toch hebt gij mij verstaan. Hebt gij mij dan niets te zeggen Hij schudde zacht en droevig het hoofd en toonde een zoo geheel zedelijke ver lamming, dat Mina sidderde van angst. Wordt vervolgd.) voor het gebeurde in België en daarom vindt hij ook geen redeD om niet zooveel mogelijk het doel na te streven, orq hier puik tokmateriaal te verzamelen en in zilver om te zetten. Men is zelfs niet gerechtigd stil te zitten en diene te profiteeren van de gelegenheid, d. i. handel. De vergadering was het hier mede eens. Met het idee om ook Concours Hip- pique te houden, kon men zich echter niet vereenigen. De vergadering achtte het nu niet de tijd om openbare wed strijden in den vorm van sportfeesten te geven. Ten slotte kwam nog het denkbeeld ter sprake om de tenten, welke op het oogenblik op het concours terrein staan, aan te koopen, als de gelegenheid da.-ir voor bestaat. Men denkt, dat daarvan zonder grootë kosten geschikte over dekte paardenstallen van te maken zijn, terwijl de barakken misschien voor spotprijs van de hand worden gedaan. Men acht het raadzaam die zaak ter gelegener tijd in algemeene vergadering te bespreken. Donderdag werd te Ter Neuzen door de directie van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij aan besteed het bouwen van een station en directiegebouw te Drie Schouwen (gemeente Axel). L. de Meijer re Selzaete voor f 36,750, K. Dieleman te Zaamslag voor 34,200, A. A. v. d. Wnlle te Hulst voor 27,950, B. H Rmli ig te Hulst voor 27,800, J. W. Mattbijs te Utrecht voor 27,777, W. P. Nieuwelink te Ter Neuzen voor 27,000, P. L. Boogaard te Ter Neuzen voor 26,990, M. Jacobs te Goes voor j 25,900, O. H. H. Wisse te Zaamslag voor 25,700, P. F- Voet te Klooster- zande voor 25,600, A. M. Kuiper te Heinkenszaud voor ƒ25,200, A. Ver naeve te Sas van Gent voor 24,882, H. van Luijk A. van 't Hoff te Axel voor ƒ23,200, J. M. van der Velden A. Verlinde te Ter Neuzen voor f 22,831. TVn. Crt. Door den commissaris der Koningin is benoemd tot lid der Gezondheidscom missie, zetel Hulst, de heer F. van Waesberghe, burgemeester van Hulst. Zaterdag jl. werd te Philippine door een nog onbekende oorzaak een der wieken van den houten windmolen weggeslagen.. Nadat de andere wieken nog eenmaal rondgegaan waren, sloeg de geheele molen met een vreeselijk gekraak omver. De molenaarsknecht, die aan het ma len was, had zich door een behendigen sprong buiten gevaar kunnen stellen. Daar lag nu de molen als eeu kaarten huis in elkaar. Vau de molenaarskar, werd een wiel tot splinters geslagen, terwijl een dichtbijstaand stal gedeelte lijk vernield werd. Gelukkig kwamen geen verdereongevallen voor. Hiermede mist Philippine het pittoreske, dat een hooguitstaande molen aan een dorp pleegt te geven. Daar de molenaar reeds het vorige jaar een motor geplaatst heeft, zal de molen niet meer opgebouwd worden. De molen was gebouwd in 1725, dus had den respecta belen ouderdom van bijna 200 jaar. M. crt. Verkeer met België. Het verkeer van Zeeuwsch-Vlaande- ren naar België is, naar men aan de N. R. Crt. mededeelt, thans toegelaten langs Sas van Geut, De Clinge, Kemseke en Watervliet. Nadat eerst u.tsluiteud aan de elders benoemde beroepsconsuls de bevoegd heid was toegekend, de daarvoor uoodige documenten af te geven, is thans daar voor ook. weer de noodige machtiging verleend aan den heer BLtuKers, vice- consul in Terueuzeu. De Belgen, die naar het door de Duitschers bezette gebied willen terug keeren, moeten in het bezit zijn van een oud identiteitsbewijs, afgegeven in hun vroegere woonplaats en bij de aan. vrage een fotografie overleggen om op den pas aan te brengen. De Nederlanders moeten by het aan vragen van een pas hun buitenlandsch paspoort op het consulaat overleggen. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft de volgende order uit gevaardigd Ten einde, voor zooveel mogelijk, te voorkomen, dat, tengevolge van militair verkeer, het gevaar voor eene even- tueele verspreiding van mond- en klauwzeer onder den veestapel zou toenemen, draag ik u op om, zoo eenigs- zins mogelijk, geen inkwartiering te doen leggen op hoeven, waar mond en klauwzeer heerscht en het betreden, zonder noodzaak, door militairen van hoeven, stallen, erven en weiden, waar de ziekte voorkomt, te verbieden. Aan de militairen moet worden onder het oog gebracht, dat zij geen recht van toegang hebben tot ruimten, die niet tot legering of dienstgebruik zyn ge vorderd geworden. Avp. Men meldt uit Vlissingen aan de N. R. Crt: De Vrijdag binnengekomen mailboot Kouingiu Wilhelmina i» twee groote Duitsche onderzeeërs gepasseerd, die evenwel de mailboot ongehinderd hebben laten doorvaren. Men meldt ons van andere zijde, dat de mailboot door de twee Duitsche onderzeebooten met de vlag is gesalu eerd. Reuzel. De rivierpolitie heeft, naar de J\. R. Crt. meldt, thans beslag gelegd op 12 vaten met zuivere reuzel, bestemd om naar Antwerpen uitgevoerd te worden. De vaten lagen daarom aan de Prins Hendrikkade gereed. Zuivere reuzel (pure lard), mag niet uitgevoerd worden, wel neutral lard, hetwelk met olie vermengd i». De voerman J. K. heeft zich bij de politie gemeld, als de dader van den diefstal van 60, gepleegd ten nadeele van den fabrieksarbeider J. B. in diens kosthuis in de Oranjeboomstraat te Rotterdam. Van het gestolen geld had hij nog één cent over. N. R. crt Bij Veele (Gr.) is Donderdag het eerite kievietsei gevonden. Zijn vrouw vermoord. Zondag avond om ongeveer 7 uur heeft de tapper H. C. de J. te Dordrecht, terwijl hij onder den invloed van sterken drank verkeerde, bij zijn thuiskomst zijn vrouw zoodanig met een knipmes in hals en wangen gegneden, dat zij spoedig daarna overleed. De dader is gearresteerd. Het lijk wordt gerechtelijk geschouwd. M. crt. De bommen op Vlissingen. Men schrijft aan het Vad. Twee heeren uit Hengelo hebben het volgende medegedeeld aan de betrokken autoriteit Woensdag 10 Februari den dag, dat de bommen op Vlissingen gevallen zijn, reisden zij naar Hengelo en woonden in den trein een gesprek bij, waarby een der medereizigers, vermoedelijk een Duitscber, de vraag stelde of er geen bommen op Vlissingen waren geworpen. Eent werd er minder acht op geslagen, maar toen den volgenden dag bekend werd, wat er gebeurd was, meenden zij het gehoorde officieel ter bevoegde plaatse te moeten meedeeleu. Zonals men weet ontkent het Fran- sche legerbestuur, dat er dien dag een Fransche of Eugelscne vliegenier boven Vlissingen geweest kan zijn. Het is gebleken, dat de ongeveer 60.000 K.G. koper, welke geladen waren in de uit Hendrik-Ido-Ambacht wegge sleepte motorboot „Geertruida Marga- retha", te Zutphen waren gekocht door

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2