Buitenland. nog beschikking te kunnen geven over de eenige oudere (reeds ontslagen) lichtingen. N. R. Crt Oorlogszeeonge vallen wet. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, houdende bepalingen betreffende «verzekering van schepe lingen en hun nagelaten betrekkingen, tegen geldelijke gevolgen van onge vallen hun op zee overkomen tenge volge van of in verband met een ge beurtenis, welke een onmiddellijk ge volg is van den huidigen Europeeschen oorlog." Voorgesteld wordt o. m. te bepalen, dat de schipper van een Nederl. zee vaartuig een Nederl. haven niet mag verlaten, tenzij hij in het bezit is van een schriftelijk bewijs, inhoudende dat ten genoege van den Minister van Landbouw is aangetoond, dat de leden der bemanning (waartoe ook de schipper behoort) en hun eventueel nagelaten betrekkingen voldoende zijn verzekerd tegen geldelijke gevolgen van onge vallen aan de leden der bemanning overkomen, tengevolge van of in ver band met een gebeurtenis, die een on middellijk gevolg iB van den huidigen oorlog. Aan alle verbruikers vau gras-en klaverzaad wordt vanwege de directie van den landbouw in overweging ge geven, ten spoedigste de hoeveelheden zaden, die zij noodig hebben, in te slaan. Mochten zij deze niet kunnen bekomen of alleen tegen prijzen, die aanmerkelijk van de normale afwijken, zoo ware daarvan mededeeling te doen aan de directie van den landbouw te 's Gra- venhage. Deze mededeelingen worden ▼óór 4 Maart ingewacht. Gemeld wordt ook, dat binnenkort is te verwachten een uitvoerverbod van bieten, mangelwortelen, knolrapen, kool rapen en paardepeen, ook in gedroogden toestand ot op andere wijze geconser veerd, alsmede een verbod van uitvoer van aardappelmeel. N. R. Crt. In den toestand van het Eerste Kamerlid Hovy voor Zeeland te Amster dam, wiens ziekte een slepend karakter droeg, is, naar uiU Den Haag wordt gemeld, een ongunstige wending ge komen. M. crt. DE OORLOG. De strtyd In het Oosten. Ten opzichte van het feitelijke nieuws over den strijd in Polen komen de Duitsche en Russische berichten vrijwel overeen. Het komt hierop neer, dat er zich bij Ossowiec, ten Noorden van Lomza en by Przasnyse gevechten ont wikkelen, alsmede in de richting van Plonsk, dat is dus op eenigen afstand van de Russische vestinglinie (aan den Duitschen kant). De Duitschers melden nog dat zij vorderen in de richting van Wyszogrod. Wyszogrod ligL op den rechteroever van den Weichsel, vlak tegenover Kamion, waar het front op den linkeroever van den Weichsel begint. Bereiken de Duitschers inderdaad Wyszogrod, dan is voor hen dus het groote nadeel, dat hun front rechts van den Weichsel op grooten afstand achter hun linies op den linkeroever lag, opgeheven. Zij zullen in dat geval bereiken, wat zij reeds halt November met hun dubbelen opmarsch van Thorn uit hadden beoogd. Die opmarsch is toentertijd aangevangen langs beide oevers van den Weichsel. Slechts op den Zuidelijken oever had hy verderen voortgang. Op den Noor delijken oever bleet de opmarsch op eenige tientallen kilometers afstand van de Duitsche grens steken, tot zij eerst nu, in verband met den voortgang in Oost-Pruisen, is voortgezet. Ten Zuiden van den Weichsel melden beide partijen een plaatselijk offensief der Russen, dat volgens de Duitschers is afgeslagen, volgens de Russen echter hen eenige voordeelen opleverde. Men mag veronderstellen, dat dit offensief ten doel had te beproeven in hoever de Duitsche strijdkrachten in deze streek waren verzwakt ten bate van het Duitsche offensief elders. In de Karpathen geen wijziging van beteekenis. Wat de gevangenen aan gaat in den loop van de gevechten daar gemaakt, zijn de Russen en Oosten rijkers nu, volgens de wederzijdsche berichten, ongeveer quitte. Uit het laatste bericht van Duitsche zijde, blijkt wel dat de Duitschers nog heel wat te vechten zuflen hebben, voor zij over de vestinglinie heen kun nen komen. Op verschillende punten brengen de Russen weer nieuwe troepen ia het vuur. N. R. Cr'. De stryd ter zee. Het stoomschip Branksome Chine van Cardiff is Dinsdagmiddag om 2 uur ten Z.O. van Beacby Head (a/h Kanaal) op een mijn geloopen of-getorpedeerd. 18 leden der bemanning zijn te Newhaven aangebracht. De gezagvoerder en de eerste stuurman zijn nog aan,boord. Een boot ligt bij het schip, dat zwaar beschadigd is. Ook zijn de reddingsbooten uitgegaan om hulp te bieden aan een grooter stoomschip, dat in de buurt van dezelfde plaats in nood verkeert. Volgens de Times zegt de bemanning van de Regin, dat het schip met een volle lading op weg was naar een Amerikaansche haven. Het lag om den mist eenige, uren op de Kentsche kust voor anker. Net dat ze om 6.30's och tends het anker hadden gelicht, had er een hevige ontploffing plaats. De Noor sche matrozen zijn overtuigd, dat het een torpedo was, want het schip was nog niet in bewegiug gekomen. De duikboot gaf geen enkele waarschuwing en trachtte op geenerlei wijze te ont dekken van welk laud het schip was. Het Fransche ministerie maakt bekend dat Dinsdagmorgen een Fransch schip een Duitsche duikboot, die ter hoogte van Boulogne aan de oppervlakte van de zee voer, beschoten heeft. De on derzeeër werd getroffen, dook en liet een laag olie achter op de plaats waar hij verdween. De Engelsche admiraliteit bericht dat de mailboot, welke tusschen Folkestone en Boulogne vaart, gisterenavond door een duikboot is aangevallen, kort nadat het schip de haven van Boulogne had verlaten. De torpedo ging op een af stand van 30 yards voor het schip heen. Er waren 9z passagiers aan boord, uit sluitend burgerlijke personen, o. a. onderdanen van neutrale staten. N. R. crt. President Wilson beschouwt het ver loren gaan van de „Evelyn" als een tragisch incident. Hij heeft gisteren aan bezoekers verklaard dat hij een niet- officieele mededeeling had ontvangen, volgens welke de gezagvoerder niet de hem aangewezen ongevaarlijke koers had gevolgd en wel gewaarschuwd was voor de zone, waarin het schip is ge- zouken, en die met tnijuen was bezaaid. In de bijeenkomst van het kabinet werd de kwestie besproken. Meu meent t? weten, dat geen stappen gedaan zullen worden zoolang geen nadere bijzonder heden vernomen zijn. De regeering ziet in het incident niets, dat aanleiding kan geven tot internationale verwikke lingeu. Naar „Wolff" van bevoegde zijde verneemt, heeft de kapitein van de Evelyn" bij zijn verhoor verklaard, dat hij voornemeus was geweest zijn koers meer Noordelijk te nemen. Hij was echter onderweg aangehouden dooi een Engelsch oorlogsschip, waarvan een officier hem had gelast meer Zuidelijk aan te houden en zoo dicht mogelijk bij de Oost-Friesche kust laDgs te varen M. crt. Iemand, die juist uit Antwerpen terug is, deelde aan de N. R. Crt. mede, daar uit bevoegde bron 'ver nomen te hebben, dat bij de Cockerill- werf te Hoboken bij Antwerpen duik- booten zijn en nog steeds worden ge maakt. De werklui van een groote onderneming, beleydend aan deze werf, verwonderden er zich reeds lang over, dat men de werf met een boogen muur omgaf. Mijn zegsman zoo achrijft men ons verder en eenige anderen werden hiervan op de hoogte gesteld en door de werklieden geholpen, slaag den" zij er in spoedig te ontdekken wat er aan de hand was. Op die onder neming namelijk was er een groote hijsehkraan, die zij wisten te gebruiken om een blik te werpen aan de andere zijde van den nieuwen muur. Mijn zegsman stelde de aanwezigheid vast van een groot aantal Duitsche werklui, marinepersoneel en nog onafgewerkte duikbooten. Eenige dagen later werd de hijsehkraan opgeëischt en nu bleek aan de bovenbedoelde getuigen, dat rqen daarmede duikbooten in het water uederliet, ter vaststelling van de zee waardigheid, proefstoomen, enz. Bij nadere zijdelingsche navraag bleek, dat men dan later de goedgekeurde, afgewerkte duikbooten per spoor naar Zeebrugge of Oostende overbracht en wel onherkenbaar verpakt of verdeeld. Verschillende berichten. Uit Wellington wordt gemeldDe minister-president heeft een commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van scheepvaart- en vleescbmaatschap pijen, meegedeeld, dat de regeering had besloten te voldoen aan het verzoek van Harcourt, om de legers der bond genooten bevroren vleesch te doen toe komen. De commissie besloot in dezen met de regeeriug samen te werken. De Parijsche correspondent van de Tel. meldt Op verzoek van de Fransche regeering heeft generaal Joffre een onderzoek ingesteld om vast te stellen, of het een Fransche vlieger geweest is, die 11 Februari een bom te Vlissiqgen heeft laten vallen. Het is gebleken, dat dien dag geen enkele Fransche of Engelsche vlieger zich bevonden heeft in de streek ten Noorden van Vlaanderen. Het is dus volstrekt zeker, dat het geen Fran sche vlieger geweest is die dien dag over Viissingen gevlogen heeft. Te Parijs is men van meening, dat men in dit geval te doen heeft met een Duitsche intrige om verwikkelingen tusschen Nederland en Frankrijk in het leven te roepen. Waarschijnlijk heeft een Duitsche vlieger, gebruik makend vau een Frausche vliegmachine, die zich in Duitsche handen bevindt, boven Vlissingen gewaagd om in Nederlaud het vermoeden te verwekken, dat een Fransche vliegmachine de Nederland- sche neutraliteit schond. Van Duitsche zijde schrijft men aan do N. R. Crt: In Nederland bestaat de onjuiste op vatting, dat Belgen tusschen 16 en 45 jaar niet meer in België worden toegela ten of dat zij daar als krijgsgevangenen behandeld worden. Beide opvattingen berusten op een dwaling. Elke Belg is vrij om terug te keeren. Manneu van dienstplichtigen leeftijd worden na hun terugkeer weliswaar gecontroleerd maar ondervinden verder geen overlast. De papieren die voor de reis noodig zijn, worden alleen nog door de Duitsche consulaten te Amsterdam, Rotterdam, Vlissingen en Maastricht verstrekt. De Vorwarts heeft een artikel van een medewerker, die den draak steekt met de boetpredikaties van allerlei physiologen en audere geleerden aan het adres van het Duitsche volk, waarin dezen betoogen, dat dat volk voor den oorlog te weelderig en te overdadig heett geleefd. Als meu tallooze beschouwingen in de burgerlijk pers en in de tijdschriften over de volksvoeding in oorlogstijd doorloopt, zou men tot de slotsom moeten komen, dat in Duitschland alle klassen in de laatste jaren verkwistend ueleefd en zich met name aan een voedselver- spilling schuldig gemaakt hebben, die'i niet alleen voor hun beurs, maar ookl voor hun gezondheid nadeelig geweest is. Koddig is ook om te zien, hoe men van den eenen kant beperking van het broodverbruik en uitbreiding van het verbruik van aardappelen aanprijst, maar van den anderen kant aanbeveelt, om zuiniger met aardappelen om te gaan, omdat Duitschland daar niet al te veel voorraad van heeft. Naast aardappelen en groenten mopt de ar beider zooveel mogelijk meelspijzen gebruiken, zegt een van de schrandere raadgevers. Maar in de eerste plaats zijn meelspijzen tegenwoordig niet goedkoop en verder behoort meel juist tot de levensmiddelen, waarmee d< Duitsche bevolking het zuinigst moei omspringen. In de praktijk kan men dus met de fraaie raadgevingen niet veel aanvangen. Men zou ze als afge daan kunnen beschouwen, indien niet tegen de opvatting die eraan ten grond slag ligt, nameiijk dat de arbeiders te veel vet en vleesch gebrutken, een protest uitgesproken moest worden. De medewerker komt met name op tegen twee artikelen, een van dr. Karl Oppenheimer te Bérlijn en een van dr, A. Theilbaber te Munchen. De eerste verklaart, dat Duitschland het „nu gelukkig zoo ver heett gebracht", dat het van alle Europeesche landen hel grootste vleeschverbruik per hoofd heell aan te wijzen, de tweede wijt het ver meerderde vleeschverbruik aan de snelle toenemipg van den rijkdom in de veertig laatste jaren, waardoor het voedsel „duur en slecht" is geworden omdst de prijzen van de levensmiddelen ge stegen zijn, maar omdat het gebruik van dure spijzen als vleesch, eieren et boter in de laatste jaren sterk toege nomen is. Vele rijke geziunen eten volgens hem maar eenmaal daags vleesch, terwijl er betrekkelijk vele arbeidersgezinnen zijn, die 's middagi ruudvleesch, 's avonds worst en kout vleesch, ja soms nog een tweede ontby met worst eten. De man van de Vorwarts stelt tegen over die bewering de getallen van een statistiek, waaruit blijkt, dat het g# middelde vleeschverbruik ineen Duitsch werkmausgezin in 1907 slechts 27.5 K G. per hoofd bedroeg, tegenover de 53 K. G. die in dat zelfde jaar per hoof( van de Duitsche bevolking aan vleesch werd gegeten. Laat men bij de ar beiders niet aankomen met praatjei over weelderig leveu en een te groot vleeschverbruik. Uit de studies van Bauer en Lichtenfeldt over de voeding van de Duitsche arbeiders weet men ook dat frequentie en duur van ziekte toenemen met de vermindering van hel gebruik van dierlijk eiwit. De medewerker van de Vorwarti wil, besluit hij, voor het overige niets inbrengen tegen het verlangen, dat men zich in een buiteugewonen tijd als nu zal beperken. Dat is een noodzakelijk heid waarin de achtergebleven arbeiden zich met een bewonderenswaardige offervaardigheid schikken. Dat neeml echter niet weg, dat men na den oorloj moet blijven streven naar een verbete ring van de levensvoorwaarden, waarbi de volksgezondheid slechts gebaat kal worden. N. R. Crt. De financieele correspondent van d Times seint uit New-York, dat de rt geering der Vereemgde Staten het niet alleen niet noodig acht een verbod vsi uitvoer op tarwe uit te vaardigen, doch van oordeel is, dat tot Juli a. s. pet dag een millioen bushels kunnen worden uitgevoerd, zonder dat de Vereenigd# Staten zelf tekort zullen krijgen. De Times teekent erbij aan, dat dit bericht de vrees voor gebrek aan graan in Engeland zal wegnemen, want met 1 Juli zal men over graan uit Britsch- Iudië kunnen beschikken.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2