Van Duitsche zijde meldt men dd. 22 Februari Ten OosteD van Yperen is gisteren weder een vijandelijke loopgraaf ge nomen. Alle tegenaanvallen des vijands waren tevergeefs. In Champagne heerscht betrekkelijke rust. Het aantal gevangenen, in de laatste dagen aldaar door ons gemaakt, is tot 15 officieren en meer dan 1000 man gestegen. De bloedige verliezen des vijands zijn buitengewoon groot gebleken. In de streek ten Westen van Verdun viel de vijand gisteren en hedennacht zonder het minste succes aan. In de Vogezen hebben wij de plaatsen Hohrod en Stossweiler na voorafgaande strijd genomen. Voor het overige geen nieuws van belang. W. R. crt. In Essex (ten N. v/d. mond v/d. Theems) heeft men Zondagavond tus schen 8 en 9 uur een vliegtuig voorbij hooren gaan. Een brandstichtende bom viel in een veld bij Bramtrie en ver oorzaakte geen schade. Een andere bom kwam neer in den tuin van een huis bij Colchester. Het huis werd licht beschadigd. De ruiten van de aangren zende huizen sprongen. Niemand werd gewond. A. Ct. cr'- De Voss. Ztg." schrijft dat, tenge volge van de groote overwinningen, die de Duitsche troepen op den noordelijken vleugel hebben behaald, nu de beide uiterste vleugels tegen de flanken en de achterwaartsche verbindingen van de Russische hoofdmacht zegevierend kunnen optreden, waardoor een bij zonder gunstige strategische toestand in het leven wordt geroepen. De Rus sen zijn er ten spijt van al hun po gingen totnogtoe op geen enkele plaats in geslaagd de Bondgenooten met goed gevolg tegen te houden. Het is ook niet waarschijnlijk dat hun nog belang rijke reserves of versche troepen ter beschikking staan, waarmee zij een verandering in den toestand zouden kunnen teweegbrengen. Avp. Volgens een telegram uit Wilna is een geheel gevangen genomen regiment Duitsche lanciers met den bevelhebber en de officieren daar doorgetrokken op weg naar het binnenland. Dit regiment was onlangs, nadat het bij een aanval» in gesloten gelederen zwaar had geleden door machinegeweervuur, opnieuw op sterkte gebracht. De gevangenen zeggen dat voor het gevecht de keizer hen had toegesproken en de hoop geuit dat zij de oude tra dities van het regiment zouden hoog houden. Avp. De Romeinsche Tribuna concludeert uit den stilstand van het goederenver keer op de Ooster- en Zuidersporen in Frankrijk, uit de aanwezigheid van Engelsche troepen tot bij Belfort toe, uit de vorming van nieuwe groote kampementen achter het Fransche front en uit de verrichtingen van de Engelsch- Fransche luchtvloot dat er op het Wes telijke oorlogsterrein een groot offensief van de bondgenooten aanstaande is. N. R. Crt. De stryd ter zee. Het stoomschip Cambank uit Cardiff is uit de kust van Anglesea (dus in de Iersche zee) zonder voorafgaande waar schuwing door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Drie leden der beman ning zijn door de ontploffing gedood, twee zijn verdronken bij het springen in een boot, de andere opvarenden zijn gered. Het schip was met kopererts van Huelva naar Garston onderweg. Het NoorBche stoomschip Bjaska uit Porsgrund, met steenkool van Leith naar Nakskov onderweg, is Zaterdag in de Langelands Belt op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning is gered. De naam Bjaska komt in Lloyd's lijst niet voor. Een Amerikaanseli scliip gezonken. De Amerikaansche consul te Bremen heeft aan het ministerie van^ buiten- landsche zaken bevestigd, dat de Evelyn gezonken is. Minister Bryan heeft den ambassadeurs Page (te Londen) en Gerard (ie Berlijn) om bijzonderheden verzocht. Volgens een bericht van Lloyds, zijn de stoomschepen Hemisphere, Highland Brae en Potaro, het Noorsche zeilschip Semantha en bet Engelsche zeilschip Wilfrid vermoedelijk door de Karlsruhe in den grond geboord. De geheele bemanning en 51 passa giers van de Highland Brae zijn te Buenos Aires aan wal gezet en geïn terneerd met de Karlsruhe incluis. A. R. crt. Verschillende berichten. Volgens de Temps telt het Belgische leger, na met nieuwe manschappen te zijn aangevuld, thans ruim 100,000 man. De werving ervoor wordt ij verig voort gezet. Indien die echter niet voldoends blijkt, zal de Belgische regeering waarschijnlijk den algemeenen dienst plicht vóór mannen van 18—25 jaar afkondigen. Naar de Daily Telegraph uit Havre verneemt heeft de Belgische regeering reeds besloten dat de militielichting voor 1915 de mannen van 18 tot 25 jaar zal omvatten, die onmiddellijk ouder de wapenen zullen worden geroepen. Van het besluit zijn getrouwde mannen uitgezonderd. N. R. Crt. Men meldt uit Roermond aan de A. R Crt Te Molenbeersel, Belgisch Limburg, wetd voor eenige dagen een ongehuwde Belg door een Duitschen schildwacht doodgeschoten. In den beginne deden daarover allerlei verhalen de ronde. Een door het gerecht uit Tongeren ingesteld onderzoek heeft thans aan het licht gebracht, dat de man den schild wacht had aangevallen. De neerge schoten Belg had zich vroeger al meermalen aan dreigementen tegen de Duitsche wachten schuldig gemaakt. In zijne woning werd een geweer, tegen den onderkant der keukentafel verbor gen, in beslag genomen. Zijne drie broers, met wie hij samenwoonde, zijn thans gearresteerd en naar Maeseijck gevoerd. Een goede daad. Een bekend Duitsch vlieger moest bij Verdun binnen de Fransche liniën dalen, omdat zijn toestel door een Fransch kanon getroffen en zijn metgezel doodelijk gewond werd. De bestuurder zelf kreeg een schot door den arm. Een Duitsch blad verhaalt, hoe hij de machine nog in glijvlucht kon doen dalen, waarna hy door de Franschen werd gevangen genomen. Reeds dachten zijn landgenooten, dat hij den dood had gevonden, toen een Fransch aviateur de vermelde feiten meedeelde in een briof, die boven de Duitsche stelling werd neergeworpen. Tevens las men daarin, dat de Duit- scher zich in de meest eervolle gevan genschap bevindt en dat zijn familie zich niet ongerust behoeft te maken De Duitscliers in België. De Duitsche overheid te Gent heeft er de aandacht van den Belgischen landbouw op gevestigd dat het dit jaar voordeeliger zal zijn graan te zaaien dan bieten. „Aangezien zoo luidt de waarschuwing door deskundigen is vastgesteld dat de oogst der suiker bieten het vorig jaar slechts 100,000 ton heeft bedragen, terwijl anders de normale opbrengst op 250 tot 260,000 ton begroot kon worden, is het waar schijnlijk dat dit jaar, tengevolge van het aanhouden der bestaande moeilijk heden, de oogst niet beter, maar veeleer slechter zal zijn. Als voorbeelden van dergelijke moeilijkheden noemen wij in de eerste plaats het gebrek aah land arbeiders en paarden, omstandigheden, die tot Augustus van het vorig jaar hun invloed niet hebben duen gelden.^ Bovendien kan men veronderstellen dat bet getal der paarden nog zeer gevoelig verminderd zal worden na afloop van den oogst der suikerbieten van het vorig jaar. Ook zullen de prijzen, moeilijk stijgen wegens de groote hoeveelheden suiker, welke zich op dit oogenblik op de wereldmarkt 'bevinden integendeel, men kan zelfs een daling dier prijzen verwachten. Anderzijds zal het in de huidige om- j standigheden zeer bezwaarlijk zijn bie tenzaad te doen komen. Gezien de zeer hooge prijzen der granen, zal elk verstandig landbouwer zijn vooruitzichten en inkomsten ver beteren door, zooveel mogelijk, graan te zaaien en in het bijzonder tarwe, met algeheele terzijdestelling van bieten. Ik kan dus (zegt de commandant) aan de landbouwers slechts raden zich dit jaar in het bijzonder met het ver bouwen van graan bezig te houden. Het is verboden het pluimvee te voeden met tarwe en rogge. Overtre dingen worden gestraft. Zoodra een fabriek, op dit oogenblik stilliggend, het werk hervat, moet de Kommandantur daarvan onmiddellijk op de hoogte worden gesteld." In verband hiermede schrijft ons een correspondent is van belang hetgeen de suikerfabrikanten over den afgeloopen oogst zeggen. De resultaten der campagne waren bevredigend het gemiddelde per fabriek was omst. 30 ton tegen 23 in 1913, in welk jaar de oogst te wenschen overliet, wat het gewicht betreft. De suikeranalyse gat voor 1914 eeu gemiddelde van zestien graden, hetzelfde als over 1913. De landbouwers zijn dus tevreden, maar de fabrikanten niet, daar de kosten te hoog zijn geweest tengevolge van de duurdere kolen, de hoogere transport kosten, de ongeregelde verkeersmidde len en de onmogelijkheid van uitvoer. Bovendien waren op het einde der campagne de prijzen dalend. Contrac ten voor de volgende campagne worden dan ook niet afgesloten, eenerzijd» om dat de suikerfabrieken zich, in deze onzekere omstandigheden, niet willen verbinden, anderzijds omdat de land bouwers meer geneigd zijn tarwe te zaaien, aaar zij zeggen dat dit veel voordeeliger zal zijn, want de graan prijzen zullen stijgen en suiker kan steeds uit de koloniën worden aange voerd. Ten slotte zullen vele kleinere fa brieken dit jaar gesloten moeten blijven en men overweegt reeds de mogelijkheid de campagne van 1915 in een paar groote fabrieken te centraliseeren, om de algemeene kosten minder te maken. N. R. Crt. Verkeer met België. Uit Vlissingen meldt men aan de N. R. Crt De afvaarten rpet de salonboot Administrateur de Badts zijn voorlooig gestaakt. De toegang tot Antwerpen is aan de boot ontzegd, zoolang de directie geen verdere toestemming heeft van den gouverneur te Brussel. Ook moet de geheele bemanning zich voorzien van een Duitschen pas. Daar vóór 1 Maart vele Belgen van deze reisgelegenheid willen gebruik maken (met het oog op verhoogde be lasting) zal aan de Duitsche legatie te 's Gravenhage voorloopig toestemming om toch te varen worden gevraagd. Briefwisseling met België. Al de voor Belgische plaatsen bestem de brieven en briefkaarten' onverschillig waar in den lande gepost, worden door alle Nederlandsche postkantoren naar Utrecht gezonden, en op het Utrechtsche postkantoor verwerkt. Van Utrecht uit gaat de heele correspondentie naar Aken uadat te Utrecht eerst is nagegaan, of alle stukken voldoen aan de eischen. Daartoe, zijn op het postkantoor te Utrecht eenige ambtenaren aangewezen, die den geheelen aanvoer van brieven en briefkaarten controleeren en wat niet voor doorzending in aanmerking komt, terugsturen naar het kantoor van afzending. Wat aan de voorwaarden voldoet, gaat van Utrecht uit door naar Aken. Ook de uit België aangevoerde post wordt voor het grootste gedeelte naar Utrecht gedirigeerd en daar uitgezocht en gedistribueerd over ons land. D. In het algemeen slaat de Nooriche pers een krachtige, bijna dreigende toon aan in verband met het torpe- deeren van de „Belridge". Men kan de opmerking niet onder drukken, dat een herhaling van een geval, als met de „Belridge" spoedig de grootste moeilijkheden voor het ver keer met Duitschland en voor de Duit sche onderdanen zou kunnen brengen. „Morgenbladet" zegt, dat ingeval de wettelijke schadevergoedingseischen af gewezen zoudeD worden, overwogen zou kunnen worden om de in de havens van de verschillende landen liggende Duitsche schepen in beslag te nemen, totdat de aangelegenheid op een be vredigende wijze is opgelost. Avp. De Zweedsche regeering heeft reeds kontrakten gesloten voor den aankoop van 60,000 ton graan in het buitenland. De proviandcommissie stelt voor, er 30,000 ton bij te koopen. Uit Rusland zal 11,000 ton tarwe komen. A. R. Crt. Op verlangen van den Keizer is Zondag in alle Duitsche kerken een dankdienst gehouden voor de over winning in Oost-Pruisen. N. R. Crt. De Duitsche militaire overheid heeft bepaald, dat wanneer arbeiders vaD fabrieken die voor het leger of de vloot werken het werk neerleggen of ontslag nemen om bij een andere firma te gaan werken, zij onverwijld bij de troepen zullen worden ingedeeld. Oor- logswerk of soldaat, zet de Vorwarts boven het bericht. A. R. Crt. De magistraat van Walsrode, Lüne- burger Heide, heeft de volgende bekend making uitgevaardigd „Jongelieden in den ouderdom van 17 tot 20 jaar, die totdusver zonder afdoende reden hebben nagelaten zich op te geven voor de Weerbaarheid voor de Jeugd, worden aangemaand zich als nog onverwijld aan te melden. Wan neer zij in gebreke blijven dit te doen, zullen hun namen worden opgegeveu aan de bevoegde overheid en kunnen zij verwachten weldra als ongeoefende landstorm voor arbeidsdoeleinden te worden opgeroepen." De Vorwarts herinnert aan de uit drukkelijke verzekering der regeering dat geen dwang mag worden uitgeoefend om de intrede in de weerbaarheid voor de jeugd te bevorderen, maar zegt, dat de magistraat van Walsrode niet de eenige is die „zachten drang" oefent. A. R. Crt. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Havre deelt mee, dat de Belgische regeering heeft besloten, de lichting 1915 voor haar leger uit de mannen van 18 tot 25 jaar samen te stellen die dan onverwijld onder de wapenen dienen te komen. M. Crt. Hoe lang zal de oorlog nog duren i Aan de opmerking van een Amster- damschen medewerker van The N. Y. Commercial, dat de vraag, hoe lang de oorlog zal duren de groote moeilijkheid is, waarmede de fiuancieele wereld thans heeft te rekenen, worden door menig blad beschouwingen vastge knoopt. O. a. wordt Duitschland's tegenwoordig krachtvertoon aangemerkt als een blijk, dat zijn hulpbronnen nog verre van uitgeput zijn en dat al moge het weinig kans hebben tegen zijn talrijke machtige vijanden op den duur overwinnaar te blijven het einde van den oorlog niet spoedig zal

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3