Gemengd Nieuws. Buitenland. dikwijl» sterkt den geest. Dan zal al» de vrede daar is en de volken zich op moeten gaan maken om al het ver lorene te herwinnen men wel veel verminkten zien, men wel bemerken, dat veel lichamelijk arbeidsvermogen verloren is gegaan, maar dan zal ook blijken, dat het geestelijk leven niet verloren is gegaan, misschien wel ge sterkt uit den «trijd is gekomen. Dan zal de wilskracht toonen onge deerd te zijn, en zelts versterkt te kunnen medewerken aan eene snelle herleving van het nationale welzijn. Met dit feit voor oogen kan zelfs de meest geslagen natie nog hopen op een schoone toekomst. AXEL, 23 Februari 1915. By den dienst der directe belas tingen zijn o.m. verplaatst, metipgang van 1 Maart de kommiezen A. de Vries van IJzendijke naar Nieuw Namen, A. A. M. Verhagen van Aardenburg naar St.Jan»teen, G. Toornstra van Woens- drecht naar St. Jansteen, J. A. de Mant, van Biervliet naar Koewacht, L. J. Ouwehand van IJiendijke naar Philip pine. crt. Zondagavond werd op den Poeldijk door een Duitschen wachtpost geschoten op een smokkelaar, een Belgischen vluchteling, die aldaar verblyf houdt in de Phosphaatfabriek. De man werd op Hollandsch grond gebied opgenomen en ondergebracht in de Roode Kruis vereeniging, gevestigd in de suikerfabriek van den heer Malo- taux. Aldaar werd hij voorloopig behandeld door dokter Temmerman, op wiens advies de zwaar verwonde, die een schot in de zijde bekomen had, Maandag voormiddag per motorjacht „Josette" naar het ziekenhuis te Ter Neuzen is vervoerd. Tem. crt. Bij beschikking der Rechtbank te Middelburg is Fr. L., 46 j., reizende met een woonwagen, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal van een paard in Zeeuwsch-Vlaanderen, in vrijheid gesteld. Op de verplichte hengstenkeuring Zaterdag 20 Febr. te Oostburg gehouden werden er 57 van de 86 opgegeven hengsten voorgebracht. Goedgekeurd werden er 29, afgekeurd 27 en uitgesteld 1 voor cornage. Voor het stamboek van het Neder- landsch trekpaard Belgisch type werden opgenomen 24 hengsten. M. crt. wist dat die washoe Lucie weder te sien. Had men dit lijdende hoofd, dit treurend hart geopend, men zou slechts de beeltenis van Lucie hebben gevonden. Al wat niet haar betrof, bestond niet meer voor hem. En slechts de wilskracht hield dezen armen man daar, waar hij moest blijven tot den dood toe. Een diepe smart, voortgekomen uit medelijden, en niet langer uit toorn, maakte zich van Mina meester. O zeker zij had gestreden voor de verdediging harer rechten, zij had door alle middelen getracht haar geluk te beschermen. Eerst had zij hulp gezocht in veinzerij, toen in geweld. Alles was nutteloos geweest en de fierheid, die zij bezat bij het begin van den strijd, gaf haar thans zelfs geen kracht meer. Haar trots was vernietigd door haar tranen. Zij die eens zoo ge biedend sprak Alles ot niets», zij begon haar drift te betreuren en haar nieuws gierigheid te vervloeken. Zij herinnerde zich wat haar oude vriend, de markies de Villenoisy, had gezegd, toen zij hem voor 'teerst haar vertrouwen schonk: »Waarom wilt gij het weten Stel u tevreden met den schijn!» Zij had dien raad trotsch afgewezen, zij had een der gelijke vernederende schikkinggeweigerd. Alles of niets!» Zij kon thans slechts dat stoute gezegde herhalen. Thans had zij het antwoord daarop. Zij had alles willen houden, thans was haar niets overgebleven. De schikking, Valsche Belgische postzegels. De hootd commissaris van politie te 's Graven hage waarschuwt handelaren in en verzamelaars van vreemde postzegels, dat gebleken is, dat er in Den Haag en waarschijnlijk ook te Rotterdam, Amsterdam en elders in ons land val sche Belgische postzegels in omloop zijn gebracht. Deze zegels hebben de grootte ongeveer van den Nederland schen jubileumzegel 1813 1913 en vertooneu het portret van den koning en de koningin der Belgen. Zij geven de volgende waarden aan 5 centimes (groen gekleurd), 10 centimes (rood gekleurd) en 20 centimes (violet ge kleurd). In Den Haag waren ze ten verkoop uitgestald resp. voor 1, 1,25 en 1,75 per stuk. Uit het door de recherche te Den Haag ingestelde onderzoek is voldoende kunnen worden aangetoond, dat be doelde valsche zegels aldaar zijn inge voerd door handlangers van een te Brussel woonachtig persoon. N. R. Crt. Te Tiel wist het 3 jarige zoontje van den sluiswachter G. J. v. O., zich in de slaapkamer zyner ouders meester te maken van een geladen revolver, waarmee het zich spelenderwijze door het hootd schoot. De toestand van den kleine is hopeloos. N. R. Crt. De krantenlezer. De journalist, die dagelijks zwoegt om den lezer van den oorlog op de hoogte te houden en zich verbeeldt niet de waardeering voor zijn werk te krijgen waarop hij aanspraak maakt, vinde troost in het volgende vers van v. O. in de Haagsclie Post Geef mij een plaatselijk nieuwtje, Een twist, of een inbraak, of brand Want ik ben o, zoo beu van den oorlog. En ik word o, zoo beu van de krant Vertel mij wie heden begraven, Óf wien haast een ran viel op het hoofd, En spaar mij uw Wolff en uw Reuter; 't is een uil, wie die twee nog gelooft. Laat hooren wiens hond overreden En wiens kip er verdronk in de goot Wat Joffre doet kan mij niet schelen, En ik miè.1 om de Engelsche vloot! Bericht mij de namen der helden Benoemd tot kommies, klasse vier Of de Ke'zer vandaag weer aan 'tfrontis Dat interesseert me geen zier Laat mij lezen wie of er beboet is En w»ar klauwzeer weer teistert een koe Laat de Duitschers de Britten blokkeereu, Zij worden 't vanzelf wel weer moê „Een handkar geraakte te water". „Vermoed'lijk gestolen een fiets". Dat is nieuws Doch 't gedoe van de Russen Daarom geef ik heelemaal niets Vermeld wat de Raad heeft bedisseld, Waar een hulploods zal worden gebouwd Hoe de Times redeneer- is mij 'n zorg, Wat de Kölnische zegt laat me koud O, geef mij weer heuschlijke nieuwtjes, Uit mijn buurt, e> mijn stad, en mijn land Want ik ben o, zoo beu van den oorlog, En ik word o, zoo beu van de krant - Het aas-gevaar. Iu het roomsch katholiek ziekenhuis te Enschedé, waar verscheiden Belgische vluchtelingen zijn ondergebracht, ontbraken Zondag aan de ontbijttafel de echtèlieden J. F Michiels, oud 74 en 72 jaar. Bij het ingesteld onderzoek werden beiden be wusteloos in hun slaapvertrek gevonden. De gaskraan stond open. Onmiddellijk ontboden geneeskundige hulp wist bij de vrouw de levensgeesten weer op te wekken. De man kon evenwel niet in 't leven behouden worden. Het ongeluk is ontstaan, doordat de vrouw des nachts het licht opgestoken en de kraan onvol doende dicht gedaan had. M. crt. Aangaande het vergaan van het die zij aaoDam zou even ellendig zijn als die zij zoo verontwaardigd van zich stiet en in stede haar haar lichamelijke rust en zedelijke veiligheid te verzekeren liet deze haar steeds onder de meest, vernederende gedachjen en den vreese lijksten angst. Zij was thans zonder geestkracht, had den moed niet op te treden, was niet in staat eenige beslissing te nemen, op eeü oogetiblik, waarop zij de gebeurtenissen had moeten beheer schen en leiden. Haar kracht was ge bruikt in den strijd en zij.had een gevoel van matheid, dat haar deed wenschen naar een zwaren langdurigen slaap. Wordt vervolgd.) Duitsche marine-luchtschip L III op Fanö bij Esbjerg verneemt de Ber- lingske Tidende De officieren van het luchtschip ver tellen, dat hun schip Woensdag des morgens om 4 uur uit Hamburg vertrok. Het vloog over Fanö naar Skagen en terug. Omtrent 5 uur in den middag waren zij weer bij Fanö. Reeds in den loop van den middag had een der motoren gehaperd, nu stopte ook de tweede, zoodat men verplicht was te landen. Er woei een krachtige zuider storm. Het schip sleepte eerst een heel eind langs het strand het anker bad in het zand geen houvast. Toen men aan boord zag, dat het schip zoo weer naar zee zou drijven, bewerkte de be manning met een raket een ontploffing van het ballonomhulsel. Hetzelfde blad geeft een andere lezing. Het luchtschip landde, waarbij het midden doorbrak. Om te verhoeden, dat het verder afdreef en verwoesting onder de villa's zou aanrichten, be werkte de bevelhebber een ontploffing. Eerst waren de bommen, enz. uit de schuitjes verwijderd. De officieren vertelden ook, dat het schip had deelgenomen aan den tocht over Engeland, en overigens regelmatig verkenningsdienst over de Noordzee had gedaan, tusschen Hamburg en Skagen. De bemanning van 4 officieren en 12 manschappen wordt geïnterneerd. De bevelhebber is kapitein-luitenant Fritz. Van het ongeluk met het tweede luchtschip de L IV verneemt Politiken uit Varde Woensdagavond tegen zessen zag men te Börsmose bij Blaavandshuk een luchtschip uit het Noorden komen en angzaam tegen den wind optornen na een tijd verdween het Noordwaarts. Om 9 uur kwam een gezelschap van 10 mannen, met een zieke dien zij droegen, bij den strandvoogd te Börs mose. Ze zeiden de bemanning van een gestrand schip te zijn. Na eenigen tijd kwamen zij echter, voor de waar heid uit. Ze waren van de L IV. Twee van-de drie motoren haperden; toen men niet verder kon besloot men te lauden, maar de storm dreef het schip af. Toen sprongen tien man in de branding en redden zich. Het ver lichte luchtschip steeg dadelijk. Een elfde sprong er nog uit, maar reeds uit aanmerkelijke hoogte. Hij brak beide beenen. Dat was de zieke. Het lucht schip verdween over de golven met nog 4 man er in. Vermoedelijk is het verongelukt. De geredde bemanning maakte er aanspraak op, niet geïnterneerd te wor den, aangezien ze ongewapend aan wal waren gekomen. De bevelhebber is kapitein luitenant von Platten. Hij schijnt onder de geredden te behooren. De Duitsche oorlogsmarine is met het verongelukken van deze twee lucht schepen „L 3" en „L 4" leelijk gehan dicapt. Naar men weet worden met deze letter de „Zeppelins" aangeduid. zwevende blijven. Hij was 165 M. lang, 18.4 breed en 21 hoog. Voorzoover de offlcieele opgavenstrek ken, is de Duitsche marine nu van al haar luchtschepen beroofd. JV. R. crt. Het comité dat onder voorzitter schap van den burgemeester van New York een onderzoek instelt naar de prijsstijging van levensmiddelen, heeft de regeering aanbevolen de uitvoer van tarwe uit de Ver. Staten te verbieden. N. R. Crt. De Belgische troepen uit de vesting Antwerpen hadden naar uit Bergen op Zoom gemeld wordt, bij hun aftocht groote hoeveelheden munitie indegracht bij de Wilrijksche poort te Antwerpen geworpen om ze niet in handen van den vijand te laten vallen. Donderdagmorgen hebben eenige kinderen van 11 tot 13 jaar een gedeelte van het kruit opgevischt en op den wal laten drogen, waarna zij het in brand staken. Een ontzettende ontploffing volgde. Een groot aantal kinderen werd ernstig gekwetstZondag waren er reeds tien onder hevige pijnen aan hun verwon dingen overleden. Tem. Crt. Het „Journal" verneemt van het Belgische ministerie van binnenlandsche zaken te Havre, dat volgens de ramingen ongeveer 200.000 Belgische vluchtelin gen zich in Frankrijk, 300.000 in ons land en 750.000 in Engeland ophouden. In den laatsten tijd is een tamelijk groot aantal naar België teruggekeerd. Avp. De „L 1" en „L 2" waren reeds vóór den oorlog vergaan. De beide die daarop volgden, behoorden tot de grootste en nieuwste luchtschepen der Duitsche vloot. Ze werden in de periode 1913 '14 gebouwd en zijn waarschijnlijk maar kort voor den oorlog gereed ge komen. De „L 3" mat 27.000, de „L 4" 30.000 kub. M. inhoud. Dit laatste was het grootste luchtschip ter wereld. Het kon een snelheid van 80 K.M. in het uur bereiken De luchtkruiser kon tot op 2500 M. stygen en twee etmalen DE OORLOG. De Fransche legatie te 's-Gravenhage deelt omtrent de krijgsverrichtingen het volgende mede Den 19en Febr. heeft de vijand de badplaats Nieuwpoort en de duinen beschoten. Zijn geschutvuur werd door onze artillerie op doeltreffende wijze beantwoord. De vijand schijnt bij den aanval, die tegen onze loopgraven ten oosten van Yperen werd ondernomen, aanzienlijke strijdkrachten te hebben samengetrokken. Na een hevig ge schutvuur tegen onze stellingen viel hij met de bajonet aan, maar werd teruggeslagen. De verliezen der Duit schers waren zeer groot. In de streek van Souain, Perthes en Beauséjour heeft de vijand in den nacht van 18 op 19 dezer vijf tegenaanvallen ondernomen, om te trachten de loop graven te hernemen, die hij de vorige dagen verloren had. Zij werden alle afgeslagen. De strijd werd voortgezet wij zijn in deze streek verder vooruit gekomen. Het wordt overigens bevestigd, dat de verliezen van den vijand in den loop der laatste dagen aanzienlijk zyn geweest, ook volgens verklaringen van krijgsgevangenen, die verzekerden dat een bataljon geheel werd vernietigd. Op de Maashoogten, by Les Eparges, zijn vier,tegenaanvallen der Duitschen op de loopgraven, die wij den 17en veroverd hadden, door het vuur onzer artillerie tot staan gebracht. Zeer vele lijken bedekken den grond vóór onze loopgraven. Een onzer officieren heeft 200 gedoode Duitschers geteld in een stuk loopgraaf, waarom den 16en een hevig gevecht was geleverd. In de Vogezen, tusschen Lusse en Wisembach, in de streek van Bon- homme, is de vijand, na er in geslaagd te zijn vasten voet te krijgen op den heuvel 607, dien hij met een regiment bad bestormd, er uit geworpen door een legenaauval, die van onze zijd® door anderhalve compagnie werd uit1 gevoerd. Bij Sattel, ten Noorden van de Sudelhoeve, is de vijand er in ge slaagd vasten voet te krygen op den oostelijken heuvelkam (Reichsacker j kopfj. De strijd duurt voort op dit punt, waar wij een vooruitgeschoven, post hadden. N. R. crl-

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2