ie volgende Roerende Goederen: Kippenloop, Hok en Kippen. „Gloria", De Nieuwste Crêpons, zwarte Stollen, Satijn en zijden Stollen, Patriffloniuin's Chr. Volksbibliotheek Kantoor Mr. P. DIELEMAN, Rechtszaken. Lnuidbouvv. Adver ten tien. (Jeiueimd jNieuws. Burgerlijke Stand. J. DE FEIJTER Pz. Openbare Verkooping. Closetpapier Van het bij een der conferenties ter iprake gekomen denkbeeld om de sche pen van sommige onzer vaste stoom vaartlijnen te doen convoyeeren door Nederlandsche oorlogsschepen, heeft de regeeriüg afgezien, voornamelijk op grond van de overweging, dat daardoor het risico van de niet geconvoyeerde schepen aanzienlijk grooter zou worden. A'. R. c*t. Yerbod van Vloeschwitvoer. Naar men verneemt is binnenkort te verwachten het verbod van uitvoer van alle rund en varkensvleesch, van vlas en van onderdeelen van motorrijwielen. Avp. AXEL, 19 Februari 1915. Belgische vluchtelingen. Op hoog bevel zullen de Belgische vluchtelingen in Zeeland, die van re geeringswege onderhouden worden, a. s. Donderdag deze provincie moeten ver laten. Zij zullen ondergebracht worden in de kampen te Nunspeet, Ede en Uden, aldus meldt de N. R. Crt. Daar men herhaaldelijk vraagt of de vluchtelingen in Zeeland nu blijven mogen of dat zij gedwongen zullen zijn heen te gaan, wil de M. crt. nogmaals uitdrukkelijk verklaren, dat van een gedwongen yertrek uit de geheele pro vincie geen sprake is. indertijd is door de militaire overheid de ontruiming van de plaatsen binnen 2 K.M. van de grens bevolen en hieraan moet natuurlijk gevolg worden gegeven. Voorts is er van dwang geenerlei sprake wel is door denregeeringscommissarisaangedrongen op geleidelijke wegzending uit plaatsen waar een minder goede gezondheidstoe stand heerscht of waar zulks in het belang van de openbare zedelijkheid raadzaam geacht wordt en uit plaatsen waar de vluchtelingen niet kunnen wor den onderhouden van het daarvoor door de regeering bepaalde bedrag van 0.35 per hoofd en per dag. Uit het bovenstaande blijkt wei, dat het in vele opzichten van de gemeente besturen of van de vluchtelingencomités afhangt hoe op de vraag «blijven of niet" beschikt zal worden. Tot zoover over die vluchtelingen, welke van regeeringswege onderhouden worden. Zij die hun eigen onderhoud bekostigen of alleen door vereenigingen of particulieren gesteund worden zijnen blijven (natuurlijk) geheel vrij om te vertoeveD, waar hun goeddunkt, uitge zonderd in die plaatsen waar de mili taire overheid zulks heeft verboden. Sedert 16 Februari worden aan het Duitsche vice conculaat te Terneh- zen geen passen voor België meer afgegeven. Tern. Crt. Blijkens opgave van den centralen gezondheidsraad kwamen uit Zeeland in de week van 10 tot en met 16 Februari ter kennis 3 gevallen van typhus of tebris typhoïdea uit Sluis, 2 uit Vlissin gen (waarvan 1 afkomstig uit Middel burg), 1 uit Honteni3se en 1 uit l^rui ningen van roodvonk 2 gevallen uit Hontenisse, 1 uit Retranchement, Sas van Gent en Vlissingen, en van diphteritis 1 te Hontenisse, te Kapelle en te Sluis. M. crt. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 Febr. 1915. Th. C. v. C., 23 j., veldarbeider te i St. Jansteen, is wegens valsche aan- gifte van een strafbaar feit veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. A. S., 39 j., veldarbeider te Stoppel dijk, is wegens het dooden van eens anders dier veroordeeld tot 15 of -15 dagen hecht, en betaling van 40 gulden schadevergoeding. P. d. K., 19 j., dienstbode te Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot f 7 of 1 week hecht. M. A. R., 19 j. en P. J. R., 14 j., weldarbeiders te Axel, 'beklaagd van het omspitten van een stuk bezaaid land dat niet aan hen toebehoorde, zijn vrijgesproken. Omploegen van Rogge. Het 'in beslagnemen van de rogge tegen een verhouding van ander vee voer te lagen prijs, waardoor bij de rogge boeren indertijd zooveel kwaad bloed i3 gezet, heeft nu een al heel onverwacht en ongewenscht gevolg, wordt uit Groningen aan de Tel. ge schreven. Op verschillende plaatsen ploegen de boeren de in het najaar gezaaide rogge om, met het doel den bodem te bepoteu met aardappelen of er haver of gerst op te zaaien. Voor deze artikelen heeft de Regee ring maximum-prijzen vastgesteld en nu rekenen de boeren er op, dat zij van den grond meer voordeel zullen trekken dan wanneer ze er rogge op telen, welke straks misschien weer in beslag wordt genomen. Vooral vau de aardap-. pelteelt verwacht men veel, omdat de voorraad aardappelmeel spoedig uitgeput dreigt te raken en de fabrikanten de nieuwe campagne stellig zonder eenigen voorraad zullen beginneD, zoodat het zich laat aanzien, dat de pfijs van -dit artikel, welke nu reeds het dubbele vau den gewonen prijs bedraagt, het geheele jaar buitenge woon hoog zaï zijn, wat vanzelf aan den prijs der aardap pelen ten goede komt. Maar met dat al krimpt de oogst van de rogge in, wordt de reeds zoo geringe teelt van broodkoren in ons land nog minder. Het is dan ook te hopen, dat de Regeering een middel zal weten te bedenken om het euvel van het om ploegen, dat hier en daar zelfs op vrij ruime schaal plaats vindt, tegen te gaan. Eene bedreiging, dat in het najaar de Regeering de op omgeploegde rogge velden geteelde producten in beslag zal nemen, welke maatregel reeds door verschillende burgemeesters aau de Regeering moet aanbevolen zijn, zou wel heilzaam werken en aan het on sociaal gedoe een einde maken. groep onder bewaking van een soldaat, die er voor zorgen moet, dat zij zich ordelijk gedragen en geen verboden café's binnengaan. N. R. crt. Er is -Woensdagmorgen een, ver moedelijk ontredderd, luchtschip over ons land gedreven. Het N. v. d. D. meldt daaromtrent Het werd ruim 8 uur boven Ulven- hout, Ginneken en Breda gezien, was om half tien in Amsterdam, om tien uur boven Edam en ging nog geen uur later over Vlieland de ruimte in. Buiten de Oranjesluizen zag men het luchtschip ook. Het ha<J een geel om hulsel en een langwerpigen vorm. Er hing een kabel aan, die te Schel ling wonde de telefoonlijn naar Dunger- dam verbrak en eenige dakpanoen van een huis rukte. Het gevaarte, dat zoo groot was als een dorpstoren, dreef met den wind naar het Noorden. Onze Bredasche correspondent ken schetst het luchtschip vermoedelijk juist als een Duitschen Drachenballon; er hing geen schuit aau. Hij vermoedt, dat deze ballon in een der Duitsche stellingen in België van den kabel los geslagen en door den wind, die nage- Doeg geheel Zuid was, over ons land is gestuurd. Bij Woerden haakte de loshangende kabel aau een opstijgpaal der telefoon, met het gevolg, dat die paal afknapte als gla3 en dwars over den weg viel. De val veroorzaakte geen persoonlijk ongeval. Men meldt uit Roermond aan de A'. R. Crt. Te Maeseijck zijn thans vooral de dames aan een streng toezicht onder worpen. Deze hadden den laatsten tijd de Duitschers op handige wijze om den tuin weten te leiden met hetoverbrengen van brieven en couranten. Dezer dagen werden een vijttiental Belgische vrouwen aangehouden bij een werdén een veer tigtal brieven gevonden, welke tusschen de voering der kleeren, in de kousen en onder de haarvlechten verborgen waren. Hierdoor hebben die vrouwe lijke koeriers den inwoners van Maes eijck heel wat last veroorzaakt. Er worden thans geen passen meer afge geven te Maeseijckdie er een wil hebben, moet nu naar Luik of Hasselt. En de pas, dien ze dan bekomen, is niet langer dan een dag geldig. Voor een automobielpas werd zelfs 100 frank ge vraagd. Over het algemeen gedragen de be woners van Maeseijck en omgeving zich goed naar de voorschriften der Duitsche overheid. Zij foonen zich zeer verbolgen over de daden van hen, die zich aan die voorschriften niet houden. Het Bestuur brengt ter kennis dat de uitvoering op 24 Februari a.s. alleen toegankelijk is voor leden met hunne buisgenooten. Leden be talen f 1,50 contributie 'sjaars en hebben recht van toegang met één lid van het gezin. Meerdere leden van het gezin en vreemdelingen tijdelijk in het gezin verblijf houdende betalen 25 cent. Aan de uitvoering werken mede de violist L. Goudstikker van Gent en de pianist P. de Rooij, onderofficier gedetach. te Hulst. HET BESTUUR. Advocaat Procureur te Middelburg. Zitdag te TER NEUZEN den eersten en derden WOENSDAG der maand vanaf des morgens 9 uur in het hotel „Des Pays Bas" (Nieuwstraat). Zitdag te AXEL eiken ZATERDAG bij J. v. D. BON, vroeger L'Elcuse Mahu. PREDIKBEURTEN TE AXEL Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Geretormeerdë Gemeente. Diusdagmiddag is een Eugelsch water vliegtuig gedaald in den mond van de Wester Schelde. De commandant was luitenant D. Murray. Volgens zijn verklaring was bet vliegtuig eeuige maleu getroffen door vijandelijke koghls, waardoor het neer geschoten is. Er zijn geen bommen op het vlieg tuig aangetroffen. Vlieger en vliegtuig zijn per torpedo boot te Vlissingen aangebracht en aldaar onder militaire bewaking gesteld. De Engelsche officier vlieger Murray, is uit Viissiugeu uaar Gruuiugen ter iuterueeiiug overgebracht. N. R. Crt. De Eugeische geïuteriieerden te Groningen mogen zich voortaan op hun vrije middagen niet anders op straat begeven dan in groepen van vijf, elke Van 1 tot 15 Febr. 1915. Axel. Huwelijks-aang. 9. Salomon Hameliuk, 30 j., jm. en Wilhelmina Boeije, 24 j., jd. Geboorten. 1. Sara, d. van Willem Adriaau Scheele en Sara Willemsen. René Benedictus, z. van Petras Joannes Baert en Emelia Adam. 5. Ebrina, d. van Martinus Dekker en Geertrui Schieman. 9. Augustinus Franciscus Albertus Cornelia Marie, z. van Fran ciscus Portocarero en Florencia Ludo- vica Cornelia Jacobs (van Antwerpen, België). 11. Elisabeth, d. van Karei Marinus Scbeele en Christina Maria Martin. 12. Francina, d. van Jan Cornells Scneele en Jacomina Scheele. Cornelia, d. van Jacobus Koster en Elisabeth Jansen van Roseudaal. 15. Cornelia Benjamin Joseph, z. van Adriaan Abraham Slijpen en Maria Elisabeth Liuschoten. Overlijden. 6. Maria Dingetje Dek ker, 4 j., d. van Jacobus en Jauueke Dieleman. 7. Camilles Slabbaert, 26 j z. vau Augustus eu vau wijleu Godeliva de Kever. 11. Maatje Scheele, 17 j., d. van Karei Marinus en Wilhelmina Peune. vindt men te AXEL, b(j AANBEVELEND. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van den WelEd. Heer A. E. C. KRUYSSE te Axel, op Dinsdag den 2 Maart 1915, des namiddags 1 ure, verkoopen, om kontant geld Bierkar, Vrachtkar, kleine Hand kar, Stroosiiijmachine, Éénpaards- ploeg en dito Egge, Stampbak met stamper, Gareelen en Paardentuig, Ladders, Hooivorken en Rieken, Karlichter, Machine voor het schoon maken vau graau, Bierboomen, Bascule, Bierstellingen, eene partij Biertonnen van 150, 75 en 40 Liter, houten Kuipen, Manden, houten Trap,- Touwwerk, Balen, Schelf- en andere Balken, 10 Litermaat, Slijp steen en wat verder geveild zal worden. Te vergaderen aan de voormalige Brouwerij, Koestraat, Axel. Axel. Ds. BRUINS, Markt. bij F. DIELEMAN, Weststraat AXEL. is geopend: eiken Zaterdagavond van 5—-61/* uur, in de Consistorie der Geref. Kerk tegenover de Nieuwstraat, alhier. Zondag 21 Februari 1915. Vaorm. 91/, ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 uïe Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. '2 ure Ds. J. H Lammertsma. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. '»Ar. 51/» ure Leeskerk.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3