Buitenland. Binnenland. haar adres te kennen dat door de militaire autoriteiten haar gewoon lokaal is ontnomen, en haar daarna de oude leerlooierij in gebruik was afgestaan. Omdat in deze inrichting niet kan ge stookt worden is deze plaats in den winter onbruikbaar en heeft de vereeni- ging zich daarom tot het gemeentebe stuur gewend. Het advies van het hoofd der school luidt om gedurende de mobilisatie het lokaal af te staan waarin thans „Con cordia" is ondergebracht, en de repe- titiedagen te bepalen op Woensdag en Zaterdag met dien verstande dat des Woensdags niet voor 81/, ure mag worden begonnen, wil men het onder wijs der vakvereeniging niet onmogelijk maken. De raad besluit m. a. s. op grond van dat advies het verzoek in te willigen. k. Verzoekschrift aan B. en W. van A. A. Slijpen te Axel om een kelderval te leggen op de stoep voor zijne woning. Het advie3 van den gemeente-opzichter luidt het verzoek in te willigen. De Voorz. stelt voor, hoewel het verzoek eigenlijk aan den Raad moest zyn gericht, het verzoek toe te staan. M. a. s. wordt daartoe besloten. II. Wijzigen Gemeente-begrooting voor 1914, en TTT- Wijzigen Gemeente-begrooting ▼oor 1915 worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, daar zij beiden hoofdzakelijk schikkingen der financiën behelzen. in den regel de ontvanger het werk doet, en diens tractement, dat aanvan kelijk 60 was is laatst pas aanmerke lijk verhoogd. Bovendien acht hij het verkeerd om alle mogelijke^ baautjes te gaan scheppen waar salaris aan vei bonden is. Hij stelt voor het eindcijfer te behouden en den post van 2o te brengen onder die van „onvoorziene uitgaven". M. a. s. wordt besloten den post in de begrooting te schrappen. VII. Benoemen lid commissie tot wering van schoolverzuim. Op de aan bevelingslijst zijn geplaatst het aftre-, I dend lid P. Koole en P. Bakker. Eerst genoemde wordt m. a. s, gekozen. VIII. Reclames in zake hoofdelijken omslag. Worden met gesloten deuren behandeld. Na heropening wordt bekend gemaakt dat A. Maas is teruggebracht van de 9e naar de 6e klasse. Op het verzoek van P. van Alten.om vermindering van aanslag wegens mindere verdiensten tengevolge het ouder de wapens moeten komen, wordt afwijzend beschikt. M. Mieras wordt van het kohier afgevoerd, terwijl Andries Scheele van een belast baar inkomen van 1300 teruggebracht wordt naar 700. Nog wordt medegedeeld dat B en VV gemachtigd werden informaties in u winnen, aanleiding kunnende geven tot den aankoop van twee nieuwe bram, spuiten. IV. Verzoek van het Bestuur der Zeeuwsch—Vlaamsche tramwegmaat- ■chappij om het Axel's subsidie-besluit in dien zin te wijzigen dat 300 gulden subsidie zal worden gestort wanneer het traject Hontenisse Zuiddorpe-Belgi- sche grens in exploitatie komt en de restende 400 gulden, bij in exploitatie brengen van de lqn IJzendijke— Sas van Gent—Drie Schouwen. M. a. s. wordt daartoe besloten. V. Adres van P. Dees e. a. te Axel (Sassing) om een urinoir te plaatsen. Adressanten geven te kennen dat, aangezien zij de zedelijkheid willen eerbiedigen tot het EdelAchtb. bestuur komen met het vriendelijk verzoek eene waterplaats te willen plaatsen op het gehucht Axelsche Sassing. Daar door de groote drukte de men- schen niet in staat zijn, wanneer zij van hun „overlast" gebruik willen maken, niet weten waar zich heen te wenden. Wij denken en vertrouwen in deze niet teleurgesteld te worden. De Voorz. zegt dat de begrooting door den gemeente-opzichter gemaakt hoogstens 45 is, maar dan moet de urinoir tegen een of ander gebouw geplaatst worden. B. en W. geven in overweging tot plaatsing over te gaan en de urinoir tegen de weegbrug aan te brengen. Dhr. OggelTegen welke, daar zijn er wel drie. t Dhr. Kruijsse Tegen „Ieder t Zijne M. a. s. wordt besloten tot het voorstel ▼an B. en W. VI. Begrooting Burg. Armbestuur. Deze begrooting is tot,onderzoek in handen geweest van eene commissie, die een rapport uitbrengt, onderteekend door de h.h. Wolfert en P. Dekker Fz. De commissie rapporteert dat het eindcijfer bedraagt 5048,23. De sub sidie van de gemeente is geraamd op f 4600 voor het loopende jaar bedroeg dit f 4500. Zij maakt eene opmerking bij Hoofdstuk V art. 4 (jaarwedde van den Secretaris 25). Om reden die post nog nooit op de begrooting is voor gekomen, en daar zij dat ooa niet noo lig achten wordt voorgesteld om dien post er af te doen. Dhr. Oggel vraagt of die nieuwe post in de begrooting toegelicht wordt. De Voorz. antwoordt ontkennend. Dhr. Kruijsse acht het niet noodig dat de Secretaris bezoldigd wordt omdat de oorlog. De strijd in liet Oosten. Wat het Oosten betreft beleven we een periode,van afwachten, hoever de terugtocht der Russen en de opmarsch der Duitschers en Oostenrijkers in het uiterste Noorden en het uiterste Zuid oosten gaan zal. Daar de Russische staf spreekt van het front van de Njemen en den Weichel mag nu wel als zeker worden aange nomen, dat de Russen voorloopig vrijwel het heele gpuvernement Soewalki aan de Duitschers zullen laten, en eerst aan de rivier Njemen, (Memel) tusschen de vestingen Kowno en Grodne opnieuw tegenstand zullen bieden. Of zij ook verder Zuidwestelijk, ten Noorden van den beneden Weichsel tot achter hun tortenlinie zullen terugtrekken, is nog aan twijfel onderhevig. Het is mogelijk, dat de gevechten, die in dat gebied Ren Zuiden van Oost- en West-Pruisen) plaats vinden, slechts dienen om den terugtocht te dekken, m. a. w. dat het achterhoede-gevechten zijn. Volgens het bericht van Duitsche zijde komen echter nieuwe Russische strijdkrachten over Lomza aanzetteu. Dit, en de omstandigheid, dat een verdere op marsch van Duitsche troepen langs den rechteroever van deq Weichsel, den toestand van de Duitschers aan den anderen oever aanmerkelijk zou ver beteren, pleit voor de veronderstelling, dat da Russen benoorden den Weichsel niet veel verder moer zullen teruggaan zonder slag te bieden. In de Karpathen, naar uit de beider zijd8che berichten valt op te maken, duurt de strijd voort, zonder een van beide partijen een voordeel van be teekenis te brengen, behalve in het Zuidoostelijk gedeelte van dat gebergte. •Sterke Oostenrijksche strijdkrachten rukken langs de wegen naar Nadworna en in Bukowina op", zoo melden de Russen daarover, en de Oostenrijkers, wiens bericht iets later schijnt te zijn uit^e^even, melden de bezetting van Nadworna en een verderen terugtocht der Russen in de richting van Stamslau. De opmarsch der Oostenrijkers inde Bukowina scheen aanvankelijk voor namelijk van politieke strekking en zonder rechtstreeksch verband met net overige krijgsbedrijf' Maar hun heele rechtervleugel in de Karpathen is nu aanzienlijk opgerukt in de richting van Dnjestr. Misschien is dit als -iet begin bedoeld van een groote vleugelbeweging die ten slotte in den strijd in de Kar paten de beslissing zou moeten brengen. Hier is het nu nog ecbtér ver van at en ook hier geldt afwachten, zoo goed als in het Noorden. Aldus beschrijft de A7. R. Crt. den toestand op het oostelijk gevechtsterrein. Als aanvulling ontleenen we aan dat blad nog de volgende draadberichten omtrent de laatste krijgsverrichtingen in dat gebied BERLIJN, 16 Februari. (Wolff.) In den slag bij de Mazurische meren zijn gevechteu in en om Lyck van groot belang geweest. De Russen hadden bij Lyck sterke stellingen, waaruit onze troepen hen onder de oógen van den keizer den 14en dezer wisten te verdrij ven, Nauwelijks waren de overwinnaars de stad binnengetrokken, toen ook de keizer er verscheen. In de hoofdstraat en op het marktplein waren behalve tal van Russische gevangenen, afdee- lingen van de elfde landweerdivisie en van de tweede infanteriedivisie, met name het roemrijke Oost-Pruisische fusiliersregiment graaf vor. Roon uo. 33 bijeen. Op het marktplein, waar de huizen voor 't meerendeel in puin waren geschoten en de kerk zwaar beschadigd I heeft zich toen een gedenkwaardig tooneel afgespeeld, dat allen ooggetuigen onvergetelijk zal blijveu. De juist tfit den strijd gekomen, met modder en bloei bedekte soldaten, drongen zich juichend om den keizer heen, die vele soldaten en alle officieren toesprak. Plotseling werd het volkslied aangeheven en daarop „Deutschland, Deutschlaiid über alles". Alle vensters der huizen waren bezet met soldaten, die den keizer wilden zien. Bij het verlaten van de stad ontmoette de keizer nog twee binnentrekkende bataljons van het Pommersche grena dierregiment no. 2 met doorschoten vaandels. De troepen vormden een carré en in het midden van de soldaten bracht de keizer den grenadiers dank. Zij hadden het in hen gestelde vertrou- I wen schitterend gerechtvaardigd en zich hun voorvaderen waardig getoond, die in 1870 en voor honderd jaren met onge temden moed het vaderland hadden verdedigd. De keizer was overtuigd, dat zij en het geheele leger ook verder niets zouden nalaten om den vijand te verslaan, waar hij zich ook zou vertoonen, tot hij vol komen zou zijn overwonnen. De troepen beantwoordden met don derend hoera deze woorden van den keizer. W. Crt. Een nader inzicht in den toestand geven de volgende telegrammen, die zijn ontleend aan de N. R. Crt. PARUS, 16 Februari. (Reuter.) Het öfficieele communiqué van hedenavond luidt: De krijgsverrichtingen zijn den 16den gunstig voor ons geweest. Over het geheele frost is een artillerieduel ge voerd. In België zijn de Engelschen ten Z. van Yperen in het bezit van een aantal loopgraven, waar de laatste dagen hevig voor gevochten is. J Bij Baillev, tusschen de Oise en de Ai3ne, heett onze artillerie met goed gevolg troepentransporten beschoten, In den sector vatl Reims zijn wij opgeschoten. Bij Loivre hebben we drie kilometeis loopgraven genomen en honderdeD krijgsgevangenen gemaakt. Ten noordwesten van Perthes, ten noorden van Beauséjour in Champagne is de infanterie opgetreden. Tusschen Four de Paris en Boureuilles en Argonne wordt de strijd met gunstig verloop voortgezet. Bij Bois le Prêtre, ten noordwesten van Pont a Mousson, hebben we ver- scheidene blokhuizen genomen. BERLIJN, 17 Februari. (Wolff.) Öffi cieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier van heden: Blijkbaar daartoe bewogen door onze groote successen in het Oosten, onder namen de Franschen en Engelschea gisteren en in den afgeloopen nacht op verschillende plaatsen bijzonder hard nekkige aanvallen. De Engelschen ver loren bij mislukte pogingen om hun op 14 dezer verloren stellingen te her winnen, opnieuw 4 officieren en 1 lO man aan gevangenen Ten N.O. van Reims zijn de aanvallen van den vijand afgeslagen en 2 officieren en 179 man Franschen vielen in onze handen. Een bijzonder sterk offensief richtte zich tegen onze linies in Champagne, dat op veie plaatsen tot verbitterde gevechten op korten afstand leidde. Op een enkel kort gedeelte van de linies na, waar de vijand binnendrons en waar de strijd nog voortduurt, zijl de aanvallen afgeslagen. Ongeveer 30C Franschen zijn gevangen gemaakt. In de Argonnen zetten wij ons offen sief voort en hebben wij weer eer gedeelte van de hoofdstelling van den vijand veroverd en 300 gevangenen, twee bergstukken en zevèn machine geweren genomen. Ook in het Le Prêtre bosch ten a Toul zijn kleine voordeelen tt van De correspondent van de Times seint uit Petersburg, dat hij geen spoor van zenuwachtigheid of neerslachtigheic kan ontdekken onder de Russen, burgers of militairen, ten aanzien van den op marsch van de Duitschers. In de Karpathen is die opmarsch niet geslaagd terwijl de Russen in belangrijke rich tingen voortgerukt zijn en buit behaalt hebben. De hardnekkige strijd aan het front van Tuchla tot Wyzkow bewijst, dat de poging van de Duitschers van de voornaamste passen in de Karpathen af te leiden, volkomen mislukt zijn. Kolonel Sjoemsky schat het tegen woordige totaal van de Duitsche troepen aan beide fronten op 60 legercorpsen of 2,4000,000 man of. incjien men een maxium van 20 nieuwe corpsen sedert het begin van het nieuwe offensief aan het Fransche front aanneemt, op zijn allerhoogst op 3 millioen. De rest is een „vormelooze massa die gebrek aan wapenen, munitie en onderofficieren heeft." N. R. Crt. De strijd in België en Franki-yk. Op het Westelijk oorlogsterrein schijnt ons van belang een offensieve beweging der Duitschers in het Lauch dal. Zij melden dat Remspach door de Fran schen is ontruimd, een plaatsje 12 K. M. ten Oosten van de grens en 5 K. M. ten Westen van Lautenbacb. vermelden. Daarbij zijn twee machine geweren genomen. Van de grens van het rijksland niet» nieuws te melden. BERLIJN, 18 Febr. Volgens eet bericht uit Genève aan de I aij Rundschau", moeten de Franschen al dorpen in het Lauchdal ontruimd hei ben. Gewonden deelen mede, dat di Fransche verliezen in de Vogezen ze« groot zijn. 'Ook in het Largdal moetei de Duitschers het offensief hebben a*n gevangen. Omtrent de resultaten van de besp kingen tusschen-.de ministers van mari en "van buitenlandsche zaken met v tegen woordigers der groote stoom va« lijnen in ons land, kan worden medej deeld, dat de regeering heeft aan be vol' om den gezagvoerders der schepen te dragen om, zoodra zij een onderze boot op hun weg ontmoeten, te stoppt en zich gereed te houden voor het geve van alle inlichtiDgeu omtrent schip lading. Ten tweede heett de regeering de directies in overweging gegeven, silho etten te doen vervaardigen van du schepen en die op uitgebreide scha verkrijgbaar te «tellen.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2