Ki L Landbouw. Rechtszaken. Buitenland. Burgerlijke Stand. Te Kampen is op 74-jarigen leeftijd overleden de heer M. Noordtzij, oud- hoogleeraar aan de Theoloische School. Hij had aan deze school ook zijn oplei ding genoten, en werd eerst predikant hij de Chr. Ger. Kerk. In 1875. toen hij te Schiedam stond werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de Theologische School te Kampen, welk ambt hij 38 jaar heeft bekleed. Hij heeft o.m een Hebreeuwsche spraakkunst geschreven. De heer Noordtzij was secretaris van het Centraal comité der anti revol. partij en is ook eenigen tijd lid van de Tweede Kamer voor Kampen geweest. N. R. crt. AXEL, 12 Februari 1915. In verband met het groot aantal voor Belgische vluchtelingen bestemde stuk ken welke ongefrankeerd ter post wor den bezorgd en daardoor veelvuldig tot moeilijkheden voor de afzenders en de geadresseerden aanleiding geven wordt onder de aandacht gebracht, dat voor de verzending van brieven, drukwerken (daaronder begrepen couranten en tijd schriften) enz., gericht aan Belgische vluchtelingen of aan de Vluchtelingen kampen, geen vrijstelling van port is verleend. (Stct.) Dinsdagmiddag zijn te Broskens ruim twintig woonwagens aangekomen alle van de grenzen. Waarschijnlijk zullen er nog meer volgen. Ze zijn alle opgesteld in de duinen buiten de gemeente aan het schietterrein, wat een heele beweging veroorzaakte. M. crt. In de Maandag te Sluis gehouden gemeenteraadsvergadering is besloten dat de burgemeester met een tweetal raadsleden naar Den Haag zou gaan om den minister van oorlog te verzoeken zoo mogelijk het bevel van den terri- torialen commandant, waarbij allen Bel gischen vluchtelingen wordt aangezegd, Sluis te verlaten, te doen intrekken. M. Crt. Bommen te Vlisslngen. Gisterochtend ongeveer 10 uur heeft een vliegtuig, uit Zuid-Westelijke rich ting gekomen, bommen laten vallen boven Vlissingen. Een daarvan is in het water terecht gekomen en een op de steenen glooiing van een dijk bij de Keersluis. In de steenglooiing werd eenkleingatgeslagen. Daarna is de vlieger nog eenige oogen blikken in Oostelijke richting blijven doorvliegen, is toen gekeerd en in Weste lijke richting verdwenen. Hij bevond zich op zeer groote hoogte. Het vliegtuig is vermoedelijk van Fransche afkomst. N. R. Crt. In een Donderdagmiddag door den veldprediker in algemeenen dienst Ds. A. S. Talma belegde vergadering, welke te Vlissingen in't Concertgebouw werd gehouden, is naar men ons meldt, ge constitueerd een Commissie ter beharti ging van de geestelijke belangen der Protestantsche militairen in Zeeland. Opgeroepen waren predikanten van verschillende kerkgenootschappen in Walcheren en de beide deelen van Zeeuwsch Vlaanderen, welke bijna alleD aan de uitnoodiging gehoor hadden gegeven. Mededeelingen werden gedaan wat tot nu toe in de verschillende plaatsen voor de militairen was en wordt verricht waarbij bleek, dat een organisatie zeer noodig was, opdat in die plaatsen, waar tot nu toe niets had kunnen gebeuren, onder de gemobiliseerden zou kunnen worden gewerkt. In de commissie, die onder presidium staat van den veld prediker in algemeenen dienst werden benoemd tot secretaris Ds. De Visser, te Middelburg, en tot leden de predi kanten Van Dis te Zaamslag, Veen te Middelburg, Lindeyer te Groede, Meeu- wenberg te Breskeus, Kobus te Aarden burg en Netelenbos te Middelburg. M. crt. In de week van 3 tot en met 9 Febr. kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad van typhus of febris typhoïdea 11 gevallen te Hontenisse, 2 te Vlissingen, 1 te Middelburg, Sluis, Tholen en St. Maar tensdijk van roodvonk 1 geval te Ter Neuzen en van diphteritis 1 geval te Hontenisse en 1 te Ellewoutsdijk. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Ned. Herv. Kerk. ereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. 9 ure Leeskerk. Stamboek voor het Ned. Trekpaard Belgisch type. De op 22 Dec. 1914 geconstitueerde vereeniging heeft onder voorzitterschap dhr. P. van Hoek, dir.generaal van den Landbouw, te 's Gravenbage haar eerste alg. vergadering gehouden. Vroeger bestonden zooals werd medegedeeld, in verschillende provincies wel afzon derlijke vereenigingen, die echter niet de kracht konden ontwikkelen van één algemeene vereeniging voor 't geheele land. De heer Vorsterman van Oyeu nam het initiatief tot de stichting der vereeniging, krachtig gesteund door den dir.generaal van den Landbouw, Deze eerste vergadering had ten doel de vaststelling van bet Reglement op de Stamboekbouding en het kiezen van een voorzitter en de jury's. De voorzitter wees op den arbeid der Belgische paardenfokkers, die veel hebben gepresteerd. Veel is ook hier te lande nog te verrichten. Met belang stelling had spr. van het initiatie! tot het stichten dezer vereeniging kennis genomen en hij brengt hulde aau den heer Vorsterman van Oyen. Men wist langen tijd niet juist welken kant bet met de fokkerij uit moest. Spr. wijst er op dat het trekpaard het tuigpaard gaat verdringen. De koud- bloedfokkerij wordt krachtig gesteund door het feit, dat men nu de ricbting heeft vastgesteld en er is alle hoop nu een Nederlandsch trekpaard te kunnen fokken. Het doel moest zijn het fokken van een fokpaard, niet van een ge bruikspaard. Men werkt op die wijze voor de toekomst. Niet alleen op de uiterlijke, doch ook op de inwendige eigenschappen dient te worden gelet, en daartoe is een stamboek noodig. De oprichting van deze algemeene vereeni ging, die niet provinciaal docb nationaal zal werken, heeft spr. met vreugde begroet. Evenals iu België zullen ook hier wedstrijden en tentoonstellingen worden gehouden. De voorzitter raadde aan het regle ment eerst het volgende jaar definitie! vast te stellen. Men zal dan over een jaar ervaring kunnen beschikken. Over gegaan wordt dan tot de artikelswijze behandeling. Enkele opmerkingen werden gemaakt waarna het voorl. reglement werd goedgekeurd. Daarna werd als voorztter gekozen de heer F. C. O. M. Hombach te Hulst, die in zijn eerste toespraak voorstelde de heeren Van Ilaek en Vorsterman van Oyen te benoemen tot eereleden. Ten slotte werden benoemd als jury leden voor hengstenkeurioe de heeren M. Govaert, Westdorpe en S. Verheggen, Buggenumj en als plaatsvervangers G. L. Hinrichs, Nijmegen, en A. Bon, Dinteloord. Nog werd besloten, de volgende vergadering te houden te Utrecht. In de daarop volgende hoofdbestuurs vergadering werd tot secretaris be noemd de heer L. J. A.'Meershoek. Avp. Mond en klauwzeer. Omtrent den stand van mond en klauwzeer wordt meegedeeld, dat de toestand in alle provincies gunstig is, behalve iu Zuid-Holland, waar van de veehouders veel tegenwerking wordt ondervonden. In Februari werd in Zeeland tot nu toe geen enkel geval geconstateerd. M. Crt. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 12 Febr. 1915. J. H., 28 j., bootwerker te Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 5 of 5 dagen hechtenis. L. F. S 36 jwerkman te Koewacht, is wegens mishandeling veroord. tot een week gevang. A. P., 47 j., schipper te Sliedrecht, is wegens eenvoudige beleediging te Westdorpe veroord tot 5 of 5 dagen J. B. D 35 j-, loodgieter teKortrijk, thans te Sas van Gent, is wegens weder spannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevang. J. L. J,, venter te St. Jansteen, is wegens overtreding rijksbelasting ver oord. tot 15 of 15 dagen hecht. A. M. S., kleermaker te Hulst, is wegens als voren veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. D. v. K., slager te Hulst, is wegens als voren veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. A. S., slager te Graauw, is wegens als voren veroord. tot 50 of 10 dagen hecht. J. L. J., venter en M. R. J., zonder j beroep, beiden te St. Jansteen, zijn wegens als voren ieder veroord. tot 2 maal 15 of 2 maal 10 dagen hecht. F. R., mosselhaudelaar te Philippine, is wegens als voren veroord. tot 15 of 15 dagen hecht. A. v. P., winkelier te St. Jansteen, is wegens als voren veroord. tot 2,70 of 1 dag hecht. Bij bevelschrift der bovenge noemde Rechtbank is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en instructie tegen O v. T., 18 jaren, arbeider, F. V., 19 jaren, werkman en A. J. S., 22 j., werkmau, allen lijdelijk te Westdorpe, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd vau diefstal van eeue groote hoeveelheid sigaren. DE OORLOG. Uit Boulogne wordt aan de Daily Telegraph geseind Westende heeft de laatste dagen be langrijke versterkingen uit Brugge en Ostende ontvangen en is nu vol Duitsche ieservisten, meest marinesoldaten, die ongeveer negen weken geleden in de Belgische loopgraven lagen. Een verwoed gevecht met tal van bajonetaanvallen aan de Yser is juist het telegram is vsd Maandag af- geloopen. De Duitschers hebben ge tracht de stelling der Belgen in de buurt van Westende te nemen, maar zij zijn met reusachtige verliezen teruggeslagen. De gewonden werden naar Brugge vervoerd, daar voorloopig verbonden en dan rechtstreeks naar Hamburg en Keulen doorgezonden. Zuidelijker, op het geïnundeerde ter rein, is het water nu ongeveer 5 voet diep en op tal van plaatsen is den Duitschers het verblijf in de loopgraven onmogelijk geworden. N. R. Cit. De Duitschers iu België. Aan het 10de rapport van de Belgi- sche commissie tot onderzoek betreffen de de schending van de regelen van het volkenrecht en de wetten en gebruiken in den oorlog door de Belgische legatie te 's-Gravenhage ver strekt wordt het volgende ontleend. Gepubliceerd worden een aantal mon delinge of schriftelijke verklaringen, volgens het rapport alleen door oogge tuigen, die thans als uitgewekenen in Engeland vertoeven, voor de delegatie van de te Londen zetelende commissie afgelegd. Geconstateerd wordt, dat er in België sedert 4 Augustus veel per soonlijke wreedheden, meest door dron ken Duitsche soldaten op ongewapende burgers, zijn bedreven: moorden, verminkingen. Ze zijn uitgelokt door daden vau plundering en vernieling, en door dat alles toe te laten hebben de autoriteiten een indirecte medeplich tigheid op zich geladen. Uit al die getuigenissen blijkt het systeem van intimidatie, wraak en vernieling, los van alle militaire strategie. Dit systeem heeft zich geuit op een wijze, drievoudig strijdig met het volkenrecht en de oorlogswetten. Ten eerste wordt besproken het bar baarsche stelsel om vóór de Duitsche troepen, ten einde deze te beschermen burgers te doen marcheeren. Ten tweede de gevangenneming, hetzij als gijzelaars of anderszins van personen, families, ot geheele bevolkingen zonder geldige redenen, die werden opgesloten zonder voldoende lucht, zonder voedsel, en werden overgebracht naar Duitsch- land, waar zij in treurige hygiënische omstandigheden verkeerden. Ten derde worden genoemd de collectieve moorden op burgers, en het in brand steken van huizen na plundering. Van deze drie groepen worden in het rapport uitvoerig voorbeelden opgesomd. N. R. Crt. VoorbereidEen lid van het Zwitsersche Roode Kruis is in Duitsch- land bij het hospitaalwerk geweest. Het viel hem daar op dat de meeste scholen, nu als hospitaal in gebruik, zoo uitmuntend voor dit doel waren inge richt. Toen hij daarover zijn verwon dering uitte tegenover Duitsche doctoren zeiden dezen dat zij tijd genoeg hadden gehad om elke school in gereedheid te brengen en te zorgen dat ze zelf alle een laboratorium en een keukeu kregen. Een der doctoren vertelde dat acht dagen na den moord te Serajewo het bevel was uitgevaardigd om zich gereed te houden de scholen in hospitalen te veranderen. Een andere Duitsche ofR cier, wien de Zwitser vroeg of hij ook zoo'n opdracht gekregen had, tegen eind Juni, aarzelde geen oogenblik aaarop bevestigend te antwoorden. Avp. A Voorm. Nam. G Voorm. Nam. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 's Av. 5 Zondag 14 Februari 1915. 9V9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. 2 ure Ds J. B. T. Hugenholtz. 2 ure Leeskerk. 9 ure Lees1 erk. 2 ure Ds Chr. Bruins. 2 ure Leeskerk. 7i ure Leeskerk. Van 131 Jan. 1915. Hoek. Huwelijks-aangiften. 7. Da*dd de Groote, IS j.. jm. en Maria Meeuwsen, 2''" j.,jd. Huwelijks-voltr. 21. David de Groote 19 j-., jm en Maria Meeuwsen, 20 j., jd. Geboorten. 5. Gelein, z. van Cornells Kaijser en Jacomi a Buijze. If-. Cornells, z. van Adri- aan de Fouw en Janna van der Pijl Wilhel- mina Janna, d. van Pieter de Putter en Dina Sara Jansen. 1 Sara Wilhelmina, d. van Jacobus den Hooglander en Jacoba Faas. Adriaan, z. van Gelein Meertens en Pieternella Vinke. 26 Aagje, d van Joos Klaassen en Adriana Wilhelmina Rinkhoud. Overlijden. 6. Cornelia Jansen, 10 jd. van Jan en Neeltje Michielsen. 8. Daniël Jacobus Arie Bareman, 3<> j., z. van Leendert en Lena Tholens. 20. Cornells de Regt, 64 j., wedn. van Ji sina Wilhelmina de Kramer. 23. Daniël den t'ooglanHer, 52 j., echtg. van Sara Buijze. 2 Ebrina de Jonge, 21 m., d. van Jozias en Poulina Catbarina Haak. Koewacht. Geboorten. 3. Theophilis Eduar- dus, z. van Aloijsius Mattens en Josephine van Regenmortel 7. Camillos, z. van Petrus Fr. Miggens en Maria Jos. de Jonghe. 8. Emile Eduardus, z. van Emile Vermeire en Rosa ia van Avermaete. 1»Carolina Maria Martens. 13. Alina Rosalie, d. van Franciscus Naessens [uit Brussel B.] en Octavie van Poele. 17. Irma Madeleine Joanna, d. van Augustus

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2