Plaatselijk Steuncomité. ff Rsicsiiioirt^ Firma P. H. Yeeuhuizen, AxeL (xemengd Meuws. Marktberichten. Advertentien. wil, kan een dergelijke veronderstelling verspreiden. Het Duitsehe leger is een nationaal leger en geen soldeniersarmee waarin men een vreemd volkselement kan inlasschen De Duitsehe soldaat dient zijn vader land en zijn koning in lietdo en trouw zooals het zijn vader en grootvader I gedaan hebben; voor hem is zijn diensttijd zoowel in vrede als in oorlog een „eeretijd". In een leger dat op zulke grondslagen gebouwd is vreemde mannen te willen indeelen zou deze grondslagen onder mijnen. Het Duitsehe leger kan slechts Duit sche soldaten gebruiken. Degenen der Belgen die op de be volen kontrool-verzamelingen komt, zal door de Duitsehe regeering in niets worden lastig gevallen. Wie echter beproeft langs verboden wegen over de grenzen te geraken en zich bij Duitsch lands vijanden te voegen, die zal, volgens de krijgswetten, behandeld worden; hij stelt zich bloot doodgescho ten of gevangen genomen te worden en streng gestraft De Duitsehe regee ring kan een heimelijk vertrek over de grenzen niet dulden en zal de achter gebleven bloedverwanten verantwoor delijk stellen indien toch iemand over de grenzen mocht geraken". N. R. Crt. De Opstand in Zuid-Afrika. Met Kemp heeft zich ook de rebel Bezuidenhout overgegeven' De corres pondent te Kaapstad van de Times seinde Donderdag net volgende „Kemp heeft zich overgegeven en het is vrij zeker, dat zijn voorbeeld over eeD dag of twee door Maritz zal worden gevolgd. Deze dubbele gebeurtenis is van groot gewicht, zoowel politiek als strategisch. Zoo lang deze beide leiders nog in het veld stonden, bestond er altijd gevaar, dat een strooptocht over de grens zou worden ondernomen. En ofschoon de opstand binnen de Unie reeds is onder drukt, hield de overweging, dat Kemp en Maritz een bedreiging bleven vormen, een geest vaD onrust in het leven en trokken onruststokers daaruit voordeel. Tezelfdertijd was de regeering niet in staat, haar geheele macht daar samen te trekkeD, waar het veldtochtplan zulks eischte. Thans, nu Kemp zich heeft overgegeven, bestaat er niet meer het geringste gevaar voor een inval in het gebied van de Unie, en de geheele strijdkracht van de Unie kan in de ge weuschte richting worden gestuurd. Kemp heeft naar ik in staat ben mede te deelen enkel van den nood een deugd gemaakt. Zijn burgers wa- reD na den recenten tegenslag bij Upington tot de overtuiging gekomen, dat zij met fabeltjes over het herstel van de Republiek om den tuin waren geleid. Zij lieten, zonder er doekjes om te winden, aan Kemp weten, dat, wijl dit thans duidelijkerwys onmogelijk was geworden, zij niet van zins waren, in het veld te blijven ten bate van Duitsch- land. De autoriteiten te Windhoek vielen Maritz en Kemp hard omdat dezen hun belofte, met een macht van 10,000 burgers over te komen, niet waren nagekomen. De ontgoocheling was aan beide kanten volkomen en de opstandelingenleiders hadden geen an dere keus dan onvoorwaardelijke over gaaf. Kemp en Maritz üadden samen naar men aanneemt 1200 a 1500 Unie burgers bij zich. Kemp' s com mando waarbij de z.g. profeet van Rensburg zich bevond, telde waarschijn lijk 700 a 800 man. Van Rensburg had ofschoon hij een aartsbedrieger is enorm veel invloed op Beyers, en draagt in hooge mate de verantwoor delijkheid voor den opstand." N. R. Crt. AXEL, 9 Februari 1915. Onder voorzitterschap van den heer J. M. Oggel werd Vrijdagavond alhier in ,Het Wapen van Zeeland" de 18de jaarvergadering gehouden der vereeni ging Steunt Elkander. De vergadering was zeer matig bezocht. Aan het eind van het vereenigingsjaar bedroeg het aautal buitei.gewone leden 72 en gewone leden 259, tegen 76 en 266 het vorige jaar. Door het bestuur werden 6 nieuwe leden aangenomen. Als men nu weet, dat wegens mobilisatie enkele leden tijdelijk uk de vereeniging zijn getreden, ziet men dat het ledental iets vooruitgaat. De heeren Joh. Smies, onder-voor zitter, A. E. C. Kruysse le penning meester, C. P. Minjon secretaris. L. H. Burm, Adr. van Hoeve Pz., J. Verijzer, J. A. van Vessem en Abr. Wiemes commissarissen werden herkozen, zoo dat geen veranderingen in het bestuur hebben plaats gehad. De leden der commissie van toezicht B. J. Coppieters, J. Dieleman Jz., C. J. Martin en C. Rinn werden eveneens herkozen, terwijl in de plaats van het overleden lid F. Wiest gekozen werd J. A. Lensen. De ontvangsten over het afgeloopen jaar hebben bedragen 1636,02, waar onder aan contributie der gewone leden 1370,80 en der buitengewone leden J 168,25. De uitgaven bedroegen ƒ1716,58, waaronder 1681 aan ziekte geld. Er is dus 80,56 meer uitge geven dan ontvangen, waardoor het kapitaal der vereeniging van 2995,25s is verminderd tot ƒ2914,696. Aan het eind der vergadering deelde de voorzitter mede, dat de contributie vóór 1 Januari tot het einde van het vereenigingsjaar, zijnde 31 Januari, dient te worden afbetaald, zulks in het belang van een tijdige afsluiting der rekening. Aangezien er geen gebookt vlas naar België wordt vervoerd in nor male omstandigheden gaat alle vlas dezer streek daarheen wordt er tegenwoordig pit het land van Hulst en Axel veel verkocht naar Holland, dat per scheepsgelegenheid langs Wal soorden en Ter Neuzen wordt vervoerd. Naar gelang de kwaliteit wordt er van j 8 tot 12 besteed; puike partij tjes van 1913 besommen nog t l meer. Het gewas van 1912 en 1913 is zoo goed als opgeruimd. Tem. Crt. Vrydagmorgen is te Amsterdam bij hare bloedverwanten uit het Bel gische plaatsje La Panne bericht ge komen van het overlijden van zuster Ro sa Vecht, die als Roode-Kruisverpleeg- ster werkzaam was in het leger der geallieerden aan het westelijk front. De 23 jarige Rosa Vecht was vroeger te Amsterdam als particulier verpleeg ster werkzaam bij het begin van den oorlog vertrok zij naar Antwerpen en stelde zicb daar in dienst van de Belgische troepen. Na Antwerpens val i» zij korten tijd in Den Haag geweest; later vertrok zij weer over Engeland en Frankrijk naar het front en daar, in de buurt van Yperen, bleef zij werkzaam. Totdat in het laatst van Januari zij door een bom, geworpen uit een Duitsch vliegtuig, zoo zwaar werd getroffen, dat haar rechterbeen tot aan de heup moest worden afgezet. Aan de gevolgen van die operatie is zuster Vecht gestorven, gevallen in de uitoefening vau haar liefdewerk. Op het kleine kerkhof te Aerdeukerke werd zij ter ruste gelegd en een Engelsch geestelijke heeft ge beden op haar graf. Hdb. Te Haarlemmermeer is de land bouwer M. door een bij hem logeereud nichtje voor 300 bestolen. Het Elzass Lotharingische Schulblatt ineldt, dat de oorlogsvrijwilliger AIIods Köberle, een knaap van 131/, jaar uit Kolmar, het IJzeren Kruis heeft gekregen. Toen hij geoefend was, nam hij eerst i deel aan patrouillediensteD, zoo meldt liet blad, waarbij hij bijzondere bedreven heid aan den dag legde in het opzoeken en waarnemen van de vijandelijke stel ling. Bij de hoeve Eichwaldle bij Schlucht geraakte hij in Fransche gevan genschap. Door handige uitvluchten kon hij zichzelf en de manschappen, die bij hem waren uit groote ongelegenheid* redden en toen hij na twee dagen in een onbewaakt oogenblik aan de Fransche patrouille ontsnapte, nam hij baar nog acht geweren af. Het was hem te zwaar, om die alle te dragen. Hij verstopte er vier in het bosch, en met de aüdere vier ging hij naar Münstei terug. Tot beloo ning werd hij tot korporaal bevorderd. Bij de gevechten om den Buchenkopf kwam hij in nog grooter gevaarals patiommdrager geraakte hij daar in een moeras, waaruit hij slechts met de grootste moeite bevrijd kon worden. Op het noordelijke oorlogsterrein legde de jonge vrijwilliger weer een bewonderiDgswaar dige tegenwoordigheid van geest aan den dag. Aan zijn koelbloedige en handige bediening van een machinegeweer hadden twee officieren hun leven te danken en daarvoor werd hem de hoogste onder scheiding, het IJzeren Kruis 2de en 1ste klas, ten deel. De wond, die hij aan de hand kreeg, is al lang weer geDezen. Volgens de bepalingen, mag Köberle de onderscheidingsteekenen pas dragen, als hij zestien is. In het hoofdkwartier werd hij aan den Keizer voorgesteld, die hem beloofde, dat hij op een onderofficiersschool geplaatst zou wordeD. De jongen, die de zoon vaD een dag looner is, heeft het op school slechts met de grootste moeite tot de 4de klasse (5de schooljaar) gebracht. Maar door zijn karakter wist hij zich algemeen bemiod te maken. Hij toont du ook een groote aanhankelijkheid voor zijn onderwijzer en zijn medescholieren, en,bij hen bréngt hij zelfs het kortste verlof door. Verleden week Zaterdag, zoo zegt het blad, kwam hij weer in volle uniform op school om van de klas afscheid te Demen. N. R. Crt. De Temps, het Fransche regeerings- orgaan, waarschuwt tegen pogingen, middellijk en onmiddellijk van Duitsehe zijde in 't werk gesteld, om tot een Fransch Duitsehe toenadering te gera ken ter voorbereiding van den vrede. Hiervan wil de Temps niets weten. De oorlog moet tot het bittere einde worden voortgezet. Wat Duitschland wil, dat is geen vrede, maar een wapen stilstand die gelegenheid biedt om weer tot zichzelf te komen en zich gereed te ma en tot een nieuwen en nog on menschelijker te voeren oorlog zoodra het daartoe het oogenblik rijp acht. Daarom acht de Temps het gevaarlijk zich met zulke vredesvoorspiegelingen in te laten. De bondgenooten moeten den oorlog voortzetten net zoolang tot de imperialistische Duitsehe politiek, waarvan het Duitsehe volk zelf zich niet los kan maken, is vernietigd. Dit is de eenige waarborg voor een duur zamen vrede. „De goede zielen, die, hetzij uit verkeerde menschlievendheid, hetzij uit zedelijke medeplichtigheid, zich zooveel moeite geven om de hoop op vrede, in welken vorm dan ook, te wekken, zullen er niet in slagen de meeniug der verbonden natiën van de wijs te brengen". AV R. Crt. Het Zweedsche orgaan Aftonbladet schrijft: De vrachten zullen dus nog meer stygen en daardoor ook de prijzen van alle overzeesche waren. De fiuan- cieeie elleude van de geheele wereld begint dus eigenlijk pas met het tweede halfjaar van den oorlog. Men meende in Engeland dat de Engelsche handels blokkade binnen enkele maanden Duitschland zou ruïueeren, Duitschlaud heeft het echter thans niets erger dan zijn vijanden, ja in sommige opzichten staat het er beter voor dan Rusland en Frankrijk. N. R. Crt. In de Finsche Golf is een nieuwe mijnvernieler opgetreden het ijs. Het drijfijs botst, tegen de mijnen op en brengt ze tot ontploffing voor ze sebade aan de scheepvaart kuDnen doen. Er zijn er, voor zooveel men heeft kunnen nagaan, op die manier al tien oDschacfe lijk gemaakt Visscherlui hadden het in den herfst al voorspeld, dat het y» de golf van het mijnengevaar zou be vrijden. Te Kopenhagen is een pariculier be richt uit Hamburg ontvangen, volgens 't welk de Derfflinger, de grootste en nieuwste liniekruiser van de Duitsehe viootj in de slag bij Helgoland zoo zwaar is beschadigd, dat hij nu op de werf van Blum en Voss te Hamburg wordt hersteld. Ofschoon de keizer beeft be volen het herstel zoo spoedig mogelijk te voltooien en 1500 man er dag en nacht aan bezig zijn, zal het wel zes weken duren voor de kruiser weer dienst kan doen. De gepantserde kruiser Seydlitz, die in de slag in brand is geraakt, ligt op dezelfde werf. Het herstel zal 2 tot 2Vj maand duren. N. R. Crt. De Hamburger Nachrichten verneemt uit St. Petersburg over Stockholm, dat daar (in St. Petersburg) een cholera- epidemie is uitgebroken, die zich dage lijks met groote snelheid uitbreidt. Reeds zijn er velen aan de ziekte be zweken, volgens Duitsch bericht. N. R. Crt. AXEL, 6 Febr. 1915. Ter graanmarkt van beden ('Zaterdag waren de prijzen als volgt Tarwe f 15,75 k f 16,20, Rogge f 13ƒ0 k f 14,— Wintergerst f 13,f 13,50, Zomergerst f 19,75 k f 13,—Haver f 13,75 4 f 14,-'5, Erwten f 16,— f 17,Paardenboonen f kt Dui- venboonen f—kt—Witteboonen f f—Bruineboonen f k f—Boek weit f—k f Lijnzaad fkt— Aardappels fk f Koolaad per zak van 100 liters f Het Plaatselijk Steuncomité te Axel, brengt onder de aandacht van belang hebbenden, dat allen, die tengevolge van de bijzondere tijdsomstan digheden in moeilijke omstandighe den zijn geraakt, zich schriftelijk kunnen aanmelden bij een der onder- geteekenden. Het bestuur zal alsdan de aanvragen in overweging nemen en zoo noodig in overleg treden met het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze steun alleen wordt verleend aan ingezetenen der gemeente en geen vreemdelingen. Axel, 2 Februari 1915. Het Bestuur van voornoemd Comité L. J. DEN HOLLANDER, Voorzitter. A. E. C. KRUIJSSE, Secretaris'. J. M. OGGEL, Vice-Voorzitter. J. A. DREGMANS, Penningmeester. Voedingsmiddel voor kinderen, zie ken, zwakken en herstellenden. Bereid volgens voorschrift van Dr. v. WELY, v/h. Geneesheer-Directeur van het Kinderziekenhuis te 's Gravenhagè. Aanbevolen door H.H. Doctoren. iVilt gij, dat Uw kinderen, die er bleek en zwak uitzien en zoo goed als niets willen gebruiken, gezond en krachtig worden, geeft ze dan 's mor gens een bordje „RACAHOUT" en U zult over de resultaten verbaasd staan. Prijs per pakje f 0,50. Alléénverkoop te dezer stede,

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3