Buitenland. Binnenland. Rechtszaken. inging. Eduard YII is het geweest, die de Engelsche politiek in die richting heeft geleid, hij heeft gewezen op het Duitsche gevaar. Hij heeft stelling genomen tegenover het Duitsche rijk door tal van tractaten. Met Rusland is een overeenkomst gesloten, waarbij Perziö werd verdeeld en alle andere moeielijkheden voor de toekomst werden opgeruimd. Tusschen Frankrijk en Engeland bestond een spanning sedert den strijd om Egypte. Engeland stond echter Frankrijk toe zich in Marokko te nestelen, waartegenover Frankrijk alle rechten op Egypte liet varen. Duitschland trachtte intusschen ook zich in Marokko te vestigen, en Wil helm II bezocht zelfs Tandzjer. Bij de conferentie te Algeciras moest Duitsch land zich uit Marokko terugtrekken. Dit was een groote diplomatieke neder laag voor Duitschland, een nederlaag, die Duitschland niet kon vergeten. Duitschland gaf Marokko niet op en het zond een oorlogsschip naar Agadir. In November 1912 werd het Marokko tractaat tusschen Duitschland en Frank rijk gesloten, waarbij beide landen zich benadeeld achtten. Dit tractaat heeft de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland verscherpt. Zoo was de toestand in Europa toen de moord te Serajewo plaats vond, die tengevolge had het -ultimatum aan Servië. Oostenrijk wist, meende spr., dat Servië het ultimatum zou afwijzen en het hoopte dat ook. Het wist, dat Rusland Servië zou bijspringen en dat Frankrijk moest volgen. Engeland liet zich echter niet uit. Tot het uiterste heeft het getracht den vrede te hand haven. Met ronde woorden gezegd, dat het Frankrijk zou bijspringen wilde het niet. Intusschen volgde de bekende telegrammenwisseling tusschen den Tsaar en den Keizer, wat tengevolge had nieuwe onderhandelingen tusschen Weenen en St. Petersburg. Het kwam ■pr. voor, dat deze onderhandelingen een gunstig verloop hadden, al is dit niet zeker, omdat de Oostenrijksche documenten ontbreken. Intusschen kwam het Duitsche ulti matum aan Rusland, om te demobili seeren en het ultimatum aan Frankrijk, waarmee de oorlog was uitgebarsten van Duitschland tegen Rusland en Frankrijk en toen Duitschland België aanviel was ook de oorlog met Engeland onvermijdelijk dat geen groote mogend heid aan de Westkust van Europa kan dulden. Zoo is dus de oorlog gekomen, wat het einde zal zijn? Spr. zal zich niet aan voorspellingen wagen. Alleen dit wil hij zeggen, dat, wat ons land be treft, wij moeten trachten het standpunt, dat wij sedert het begin van dea oorlog hebben ingenomen, n.l. handhaving van onze neutraliteit, te blijven innemen. JV. R. Crt. DE OORLOG. Terwijl de Duitsche berichten over het front in het Westen zeer kort zijn, melden de Franschen Duitsch offensief op allerlei punten aan de Yser, bij Yperen, la Bassée, Soissons en de Ar gonne. Vruchteloos offensief tot dusver echter. We schijnen in de groote stilstandperiode weer een nieuw stadium ingegaan. Van half October tot half December waren de Duitschers offensief maar schoten niet op, de bondgenooten hernamen het in December, schoten ook niet op, en nu hebben de Duitschers het hervat, voorloopig weer zonder resultaat. Zou het waar zijn dat de bondgenooten slechts op het nieuwe Engelsche leger wachten om weer den aanval te beginnen. Zijn wellicht ook versterkingen van de Duitschers onder weg, waarmee dezen hen willen voor komen vraagt de A7. R. Crt. Als officiéél vinden we in de N. R. crt. de volgende Telegrammen. ST. PETERSBURG, 2 Februari De gevechten in de streek van Mlawa blijven een voor ons gunstig verloop nemen. Een aanval der Duitschers, in de streek ten noorden van Borjimow onder nomen, is onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Een zeer hardnekkige strijd is ge voerd ten zuiden van het dorp Gumin, waar wij de op 31 Januari verloren vooruitgeschoven loopgraven hebben heroverd. Ten zuiden van de Pilica en aan de Dunajec heeft de vijand bij dag en bij nacht een heviger vuur onderhouden zonder succes echter. In de Karpatheu is de strijd op 31 Januari en 1 Februari voortgezet. Onze troepen, die langs een uitgestrekt front tot bijna in den Duklapas zijn opgerukt en die in de streek van Jaalisk en Meso Laborez de voornaamste hoogte over zijn getrokken, vermeesterden een batterij van 6 kannonnen en 2houwit sers en mitrailleurs, en maakten vele gevangenen. BERLIJN, 3 Februari. Aan de Oostpruisische grens niets nieuws. In Polen ten Noorden van den Weichsel zijn de cavalerie-gevechten geëindigd met het terugwerpen van de Russen. Ten Zuiden van den Weichsel hebben onze aanvallen ten Oosten van Bolimow geleid tot de verovering van het dorp Humin (Russisch Gumin). Om Ola Szydlowiecka wordt nog gevochten. Sedert 1 Februari zijn hier ruim 4000 gevangenen gemaakt en 6 machine geweren buit gemaakt. De nachtelijke aanvallen van de Russen tegen onze stellingen aan de Bzura zijn afgeslagen. Set Suez kanaal. Naar men van bevoegde zijde ver neemt is hier te lande het volgende in het Fransch gestelde telegram ont vangen De Suez kanaal Maatschappij maakt bekend dat het Kanaal voor de scheep vaart geopend blijft. Gelijk trouwens blijkt uit de dage lijksche bekendmaking der reisrouten, heeft de doorvaart overdag plaats met de inachtneming der voorzorgsmaatre gelen en onder de beperkende voor waarden, vastgesteld door de militaire overheid, ten einde de volkomen veilig heid der schepen te verzekeren. De biljetten zyn gedrukt: voor de coupure van 10 op papier van 16 X 8 8 c.M. voor de coupure van 25 op papier van 1678X9 c.M.voor die van 40 op papier van 16.8X9.7 c.M. en voor die van ƒ60 op papier van "17.2 X 10.1 c.M. De kleuren der biljetten zijn de vol gende Voorzijde coupure 10 onder grond licht geel, rand met tekst staal blauw. Coupure 25 ondergrond oranje, rand met tekst donkerbruin. Coupure 40 ondergrond licht groen rand met tekst donkergroen. Coupure f 60 ondergrond licht paars bruin, rand met tekst donkerpaars. Achterzijde coupure 10 ondergrond licht blauw; coupure 25 oranje cou pure 40 licht groen coupure j 60 licht paars-bruin. Rand met vignetresp. blauw-bruin, donkerbruin, donkergroen en donker paars. Waarde in letters aangegeven resp. licht bruin, lichtbruin zijde, groen en licht bruin. N. R. Crt. Nieuwe tydeljjkc bankbiljetten. De directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij zal over gaan tot uitgifte van nieuwe, tijdelijke typen bankbiljetten *van de coupures van 10, 25, 40 en f 60. Links bovenaan is de serieletter, rechts het nummer van het bankbiljet aangebracht. In den r^nd onderaan zijn de woorden „De Nederlandsche Bank" uitgespaard. De biljetten ziju bedrukt aan den voorkant met een in filmlijuen doorwerkten geguillocheerden ondergrond. De rand is versierd met baroc-ornamenten, aangevuld met guil locheeringen. Aan den linkerkant der voorzijde staat in een geguillocheerde medaille het waardecijfer dit komt ook voor in den rechterbovenhoek in een vierkant geguillocheerd vakje. De biljetten dragen op de achterzyde aan den onderkant links de serieletter en rechts het nummer. De achterzijde vertoont een in filmlijnen doorwerkten geguillocheerden ondergrond middenin is aangebracht een geguillocheerd vig net. De waarde der coupures is boven en onder dit vignet in letters aange geven, terwyl aan weerszijden de straf bepaling van art. 232 van het Wetboek van strafrecht overdwars is afgedrukt. AXEL, 5 Februari 1915. Het verslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheidscommissie wier zetel gevestigd is te Neuzen over 1914 bevat onder Algemeene Beschou wingen o.a. het volgende Zooals van algemeene bekendheid is, is Zeeuwsch-Vlaanderen en zijn dus ook de gemeenten tot den kring onzer Commissie behoorende, in de laatstver loopen maanden getuige geweest van een niet onder woorden te brengen ellende. Duizenden slachtoffers van den verschriukelijken oorlog, welke nu reeds sedert Augustus Europa teistert, hebben hier hulp en steun en een schuilplaats gezocht en ook gevondeu. In de eene gemeente meer, in de andere minder, doch geen enkele gemeente of er zijn tijdelijk van huis en haard ver drevenen ondergebracht en hebben er, voor zooveel dat bij de.op eenige dagen overstelpende massa's mogelijk was, liefderijke verzorging gevonden. Ook thans nog verblijven in verschil lende gemeenten honderden arme vluch telingen, welke daar gedurende den winter een onderdak en voedsel vonden. Ook in den krijg gewonden hebben verpleging en geneeskundige verzorging gevonden. Voor zooveel het ressort onzer Com missie aangaat, waren in Neuzen en Axel gelegenheden gemaakt, gewonden en zieken op te nemen. Vooral in Neuzen zijn tal van ernstig en lichtge wonde vreemde soldaten verpleegd Door de afdeeling Neuzen van het Roode Kruis waren voor dat doel inge richt verschillende lokalen in gemeen teschool B en in het Diaconiehuis, terwijl de -zwaarstgewonden werden verpleegd in het Ziekenhuis. Op 7 Augustus ontving onze Commis sie een telegram van het lid der Tweede Kamer den heer De Muralt, met verzoek de afdeeling van het Roode Kruis te Neuzen te steunen. Bij een onder houd met den Burgemeester van Neuzen, Voorzitter der afdeeling, were. Overeengekomen ter bespreking van die samenwerking, een vergadering der Commissie te houden op 11 Augustus d.a.v., waarbij Z.EdelAchtb. uitgenoodigd werd. De belegde vergadering is even wel zooder zijn tegenwoordigheid ge houden. Besloten werd toen deze zaak voorloopig aau te houdeuendesgevraagd alle mogelijke steun te verleenen, welke evenwel niet meer is gevraagd. Verder wordt er o.a. in vermeld, dat te Axel zijn voorgekomen 2 gevallen van diphtheric, 1 geval van roodvonk en 7 gevallen vau febris tvphoïdea. Voor het beroep tot predikant bij de Geref. Gemeente (Vlooswijkstraat) te Ter Neuzen is door Ds. W. den Hengst te Venendaal bedankt. De territoriale bevelhebber in Zeeland enz. heeft het verblyf in de in staat van beleg verklaarde gemeenten in Zeeland ontzegd- aan de heeren V. A. M. Crooy, gepensionneerd kapitein van het Belgische leger, laatstelijk verblijthoudende te Vlissingen, J. Jacq- min, zonder beroep, (dern, en V. J. Co- lumbien. De heer Columbien is eergisteren uit de voorloopige hechtenis te Middelburg ontslagen, waarin hij sinds 22 December vertoefde, verdacht van schending van de neutraliteit. M. crt. De Staatscouraut bevat de statuten van de afdeeling St. Jansteen van den Roomsch Katholieken Boerenbond van Zeeuwsch-Vlaanderens Oostelyk deel, gevestigd te St. Jansteen. In de week van 27 Januari tot en met 2 Februari kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezond heidsraad, van typhus of febris typhoï- dea 3 gevallen te Hontenisse, 2 te Sluis en '2 te Vlissingen; van roodvonk 1 geval te Hulst en 1 te Sas van Gent en van diphteritis 1 geval te Goes en 1 te Retranchement. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. ereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreet. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gebouw Stationstraat. 9 ure Ds Chr. Bruins. Gereformeerde Gemeente. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 5 Febr. 1915. C. K., 50 j., koopman te Westdorpe, ia wegens poging tot om cooping ver oordeeld tot 1 week gevang. Bij beschikking der Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en ver wijzing naar de terechtzitting tegen F. E. d. W., 30 j., A. L. Th., 44 j. en A. d. B., 35 j., alien vluchtelingen, verblijvende te Zuiddorpe en Sas van Geut, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake van diefstal van 60 kistjes sigaren. J. P., 44 j., koopman te Hoek, thans gedetineerd te Middelburg is in booger beroep gekomen van het vonnis der Rechtbank te Middelburg van den 22 Jan. j.l. waarbij hij ter zake van verduistering bij herhaling is veroord. tot 9 maanden gevang. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg zijn overgebracht A. J. S., 22 j., F. V., 20 j. en O. F. v. T., 18 j., werklieden, wonende te Westdorpe, ter zake van diefstal met braak in den avond van 29 Jan. j.l. te Westdorpe. Bij bevelschrift der Arrondisse- ments-Rechtbauk te Middelburg is V. 46 j., boutkooper te Gent, gede tineerd te Middelburg, ter zake van overtreding van art. 100 van het Wet boek van Strafrecht (in gevaar brengen van neutraliteit door het aanwerven van krijgsvolk door een vreemde mogend heid) buiten vervolging gesteld en uit zijne hechtenis ontslagen. Bij bevelschrift der Arrondisse- ments-biechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen J. v. d. V-, 43 j., leurder te Nieukerken, tijdelijk verblijvende te Hulst, thans gedeti neerd te Middelburg ter zake van verduistering vau geld dat hij te Hulst ter wisseling had ontvangen. Veorm. Nam. G Voorm. Nam. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 's Av. 5 91/, ure 2 ure Zondag 7 Februari 1915. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. 2 ure Ds. Chr. Bruins. 2 ure Ds. J. H. Lammert-ma. 9 ure Leeskerk. 2 ure Leeskerk. ur.i Leeskerk.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2