30e Jaarg. iï LAATSTE LIEFDE. Zaterdag 6 Februari 1915- Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb- V laan der en. F. Dl EL EM AN. FEU ILLE TON. DH blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Gent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaateing 3/2 maal. Advertentiën worden frarmo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De voorgeschiedenis van den Europeeschen oorlog. Verleden week heeft prof. dr. H. Brugmans voor de afdeeling Amsterdam ran Volksonderwijs gesproken over de Toorgeschiedenis van den Europeeschen oorlog. Van de zijden der oorlogvoerenden worden ons brochures, schrifturen, maar gelukkig ook documenten toegezonden, waaruit ons wordt verzocht de voorge schiedenis van den oorlog te distelleeren. Spr. heeft die documenten bestudeerd. Willen wij de voorgeschiedenis van dezen oorlog nagaan, dan moeten wij teruggaan tot het jaar 1871, den vrede van Frankfort. Na dat jaar hebben wij in Europa een voortdurende vrede gehad, echter een gewapenden vrede, dat wil zeggen, geen vrede in den idealen zin, maar een vrede die eed latent geschil in zich sluit, een geschil, dat ten laatste in een accuut geschil overgaat. In de afgeloopen 44 jaren heeft er Umchen Duitscbland en Frankrijk een voortdurende politieke tegenstelling be staan, een tegenstelling, die het gevolg was van de annexatie van Elzas Lot haringen. Bismarck voelde maar al te zeer deze tegenstelling en steeds heeft hij getracht een aanval van Frankryk te voorkomen. Dit heeft hij gezoebt in den drie-keizers-bond, waaraoor hij trachtte Frankrijk te isoleeren. In 18781879 is de drie keizers-bond ech ter uiteengevallen. De Turksch Rus sische oorlog, die Rusland de overwin ning had bezorgd, bracht voor Rusland Roman van Gkoegjs Ohnit. Nadruk verboden.) Mijn taak naast u, gij hebt het gezegd, moet eene zijn van zachtheid. Ik zou liever ophouden te leven dan u 't minste leed veroorzaken. Laat ik u dus verzor gen en trachten u te genezen. Laat ons het land verlaten. I)e droefheid en wer keloosheid waarin gij leeft, doen u geen goed. Willen wij gaan reizen Laten wij naar Italië gaan, Napels en Palermo bezoeken. Is dat nog niet ver genoeg, zult ge ook daar nog droevige herinne ringen hebben Laat ons dan gaan naar het Oosten^ ver over de zee, onder een anderen hemel, waar niets van het ver- ledene u zal kunnen volgen, waar alles anders nieuw, aantrekkelijk zal zijn. Ik zal er u volgen en beloof u slechts te toonen een vroolijk gelaat, u slechts te doen hooreu vroolijke woorden.* Zij drong aan, zij sloeg haar armen hartstochtelijk om zijn hals. als hoopte zij hem te zullen overhalen, hem te zullen onttrekken aan dit vreeselijk leven, waarin zij hem zag $terven. Haar leed had zij vergeten, zij dacht slechts aan dat van hem, voor wien zij ai haar tranen niet de gewenschte voordeelen, wat dit land -had te wijten aan hpt optreden van Bismarck op het congres te Berlijn. Na dit congres brak Duitschland met Rusland en verbond zich krachtiger aan Oostenrijk. Dit was dus een Midden- Europeesche bond, die in staat was zich, zoowel naar het Westen als naar het Oosten te verdedigen. In 1882 sloot Italië zich bij deze mogendheden aan, om met hen den driebond te vormen, den boud, die sedert een politiek van Europa heeft bebeerscht, tot hij in 1914 uiteen is gevallen. Tegenover deze driebond stond Rus land, Frankrijk en Engeland, drie lan den, die zeer uiteenloopende belangen hebben. Bismarck heeft kans gezien de strijd punten tusscheu deze drie mogendheden steeds brandende te houden. Het is hem gelukt met Rusland het Ruchver- sicherungsverbond te sluiten, waarbij Duitschland en Rusland overeenkw amen zich neutraal te houden als zij een van beide werden aangevallen. Daardoor was het voor Rusland niet noodig bond- genooten te zoeken aan de andere zijde van het Duitsche rijk Na den oorlog van 1871 heeft Duitsch land zich krachtig economisch ontwik keld. Deze ontwikkeling sloot in zich de noodzakelijkheid van een naderend conflict met een andere mogendheid, en wel met het laud, dat naast Duitsch land zich bet sterkst economisch heeft ontwikkeld, dus met Engeland. Merk waardig is het in dit verband, dat tot in 1913 in Duitscbland haast nooit is gedacht aan een oorlog met Engeland. bad vergoten, voor wien zij gereed was haar laatsten druppel bloed te storten. Hij voelde al het verhevene dat er lag in Mina's toewijding, maar hij was te zeer getroffen om aan dergelijke plaunen te kunnen toegeven. Zes maanden te voren zou een plotseling vertrek naar verre landen hem hebben kunnen redden thans was het te laat Hij schudde droevig het hoofd en op ontmoedigden toon sprak hij »Neen, maak niet, wat ik u bidden mag dergelijke buitengewone planuen. Laten wij in ous gewone kalme leven blijven. Dat alleen kan mij rust schenken.» »Laat ons dan blijven*, zeide Mina met geveinsde vroolijkheid. >Wij zulleu trachten genoeg te hebben aan elkander.* Zij bleven dus alleen leven, hun zorgen en oplettendüeid voor elkaar verdubbe lendedeze beide lijdende zielen, zij misten den moed elkaar een geheele verklaring te geven vaa hun leed, een verklaring, die een gunstigen keer trad kunnen brengen in hun geestestoestand. Want wat kon vreeselijker voor heu beiden zijn dan te weeneu en tevens elkaar te wautrouweu? Doch een onbeduidend voorral, tegen het einde van S sptember piaats grijpende op eenige honderden mijlen van het kasteel de Cravant, braent een ernstige veran dering in hun toestand. Hector Firmout, die aan zijn hartstocht Men bereidde zich voor op een oorlog, doch op een oorlog met den „Erbfeind" Frankrijk. Wat Oostenrijk-Hongarije betreft, dit is een zeer wonderlijke mogendheid. Een natie is het niet, verschillende rassen zijn in een staatsverband go bracht. Het is een mogendheid, die in de laatste eeuw geweldig in macht is achteruit gegaan, wat niet wegneemt, dat het is blijven bestaan, alsof het een week dier - is, waarvan men stukken kan afscheiden, zonder dat het sterft. iDtusschen is de toestand thans zoo, dat de Donau-monarcbie niet veel meer heeft te verliezen, om geheel ten onder te gaan. Vandaar ook, dat ze zich thans met hand en tand verzet, tegen elke Slavische expausie. Reeds voor den oorlog heeft de monarchie tegen deze expansie gestreden, namelijk door steeds te trachten Servië klein te houden. Sinds twintig jaar loopt hierdoor een conflict, aan de eene zijde de Serviërs, die zich uit willen zetten, aan de andere zijde Oostenrijk, dat terwille van zijn eigen bestaan, die uitzetting wil tegen gaan. Dit conflict, dat twintig jaren slapende is gebleven, is eindelijk tot uiting ge komen in den moord van Serajewo. Ook zonder dezen moord zou het con flict eenmaal tot uitbarsting zijn ge- Komen, maar hij heeft de lont in het kruit geworpen. Dat Rusland_ zich in het conflict zou mengen, was te voorzien, Rusland had dit immers voor zijn eigen prestige noodig. Reeds tweemaal eerder dreigde het conflict tusschen Rusland en Oostenrijk over Servië tot uiting te voor het tooneel liefde voor de jacht paarde, dacht er, nadat de verschillende uitvoeringen, die hij op verzoek zijner talrijke kennissen uit de groote wereld gegeven had, afgeloopen waren, over, wat afwisseling te gaan zoeken in Enge land, om in Yorkshire patrijzen en hazen te gaan schieten. Lord Melivan Grey had hem reeds geruimeD tijd te voren uitge- uoodigd met hem eiken dag een drie, vierhonderd schoten te komen lossen in de onafzienbare koolrapenvelden. Na eeu verblijf vau oen week op Grey House en nadat Firmout een slachting had bij gewoond zooais hij er nog op geen enkele jacht zag, ging hij met den jongen Lord Fitzgerald naar Schotland en vestigde zich daar in eeu huis op de heide om op boscühanen te jagen. Den dag voor zijn vertrek van daar had de seutimeuteele Hector een heuvel beklommen, zich daar neer gezet, en liet zijn blikken dwaleu over het prach tige landschap dat zich voor zijn oogeu ontrolde. Aan zijn voeten lag een meer omgeven door bergen, wier rosachtige toppen in de verte staken in eeu blauw- acntigen, doorsclujnenden nevel. De zon bestraalde dit goddelijk^ landschap en de lucht was zoo helder, dat de oogeo schenen door te driugeu tot in den hemel. Een doodsche stilte heersctite alom en Firmont door dien verneven aanblik geroerd, vond zelts nu, ofschoon hij anders spoedig geuoeg een citaat in poëzie komen, n.l. in 1908 bij de annexatie in Bosnië en Herzogowina en in 1912 bij deu Balkan vrede. Rusland heeft zich echter beide maleu teruggetrokkeu, omdat Duitschland dreigde Oostenrijk bij te staan. Nu, de derde maal is Rusland niet teruggetrokken en Frank rijk, dat door een zeer hechte baud aan Rusland is gebonden, moest met dit land meegaan. Na den val van Bis marck hebben zijn opvolgers het trac- taat met Rusland, dat voor den tijd ran drie jaren was aangegaan uiet ver nieuwd. Nu Rusland zijn zekerheid tegenover Duitschland had verloren zocht het aansluiting bij de Fransche republiek. Er kwam eeu tweebond tot stand, die een tamelijk evenwicht vormde tegen den driebond, echter deze laatste had de overhand en Duitsch land leidde feitelijk de politiek van Europa. Deze toestand van wankel evenwicht bleef bestendigd zoolang Engeland zich buiteu de kwestie hield. Engeland hield zich geisoleerd en dacht alleen aan de overheersching ter zee. Invloed uit te oefenen op deu gang vau zaken in Europa trachtte het niet. Deze politiek vau „splendid isolation" heeft in de laatste jaren een geweldige schok gekregen, namelijk sedert Enge land meer en meer begon te gevoelen van den geweldigen eeonomischen groei van het Duitsche rijk. Toch bestond er, tot voor korten tijd, geen haat tegeu Duitschland, omdat men te veel in eigen kracht geloofde. In de laatste jaren is men echter ongerust geworden eu Engeland is een politiek gaan volgen, die lijnrecht tegen die van Duitschland of proza vond voor alle omstandigheden des levens, geen enkel om zijn bewon dering over hetgeeu hij zag te uiten. Het geluid van voetstappen stoorde hem in zijn overpeinzingen en misnoegd wendde hij het hoofd om, maar zijn gelaat drukte verrassing en tevens vreug de uit, toen hij zijn charme vau Deauville, miss Griffith, herkende. Op drie passen achter haar, volgde juffrouw Andrimont. Hij'stond haastig op en ging de twee dames te gemoet. 'Kan ik mijn oogen gelooven riep hij. Het gevolg van dien uitroep gaf hem dadelijk gelegenheid te zien in hoeverre Lucie deze ontmoeting aangenaam was. Zj bleef plotseling staan eu fronste de wenkbrauwen. Daar zij echter den jongen man niet ontsnappen kon, voegde zij zich bij Griffith, die Firmont met vroolijk gelaat, krachtig de hand drukte. »Hoe, mejuffrouw, u verlaten te Deau ville en u in Schotland op een berg, met een uitzicht op het meer terugvinden!* riep de jonge man vroolijk. »Maar zijt gij het wel, of is het Diana Vernon zelve, uit "Walter Scott's 'dob doij getreden »Ik beu bet, Lucie Andrimont,* ant woordde het jonge meisje kalm. »Ik breng met miss Griffith eenigen tijd bij haar familie door. Het land is bier prachtig. [WordL vervolgd

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1