Publicatie. Openbare Vergadering Een Zenuw- stillend NIEUWIGHEDEN Kostelooze Inenting en Herinenting Voorjaar 1915. Firma P. H. YEENHÜIZEN, Axel. Patrimonimn's Chr. Volksbibliotheek Landbouw. Gemengd Nieuws. Bekendmaki ngen. Advertentien. GESLOTEN. Gezondheids-Commissie, Woensdag 3 Februari 1915 in bet „Jtotel Centraal" Jtiarkt, Ter jleuzen. MIJNHARDT's ZENUW TABLETTEN. als getuigen, en probeerden het aldus voor te scrllen, dat bun wapenbroeder niet de eenige schuldige was en het lang niet vast stond, dat hij bet bier teli gekaapt had. Hij kon het wel weer van een derde hebben gekregen. De officier vroeg 6 maanden gevan- (enissiraf, onder attrek van de voor lopige hechtenis. Mr. Jordens riep voor den Belg de clementie van de rechtbank in, er op (vijzende, dat zes maanden gevangenis- itrat z i. véél te erg is voor .een een- voudigen diefstal van een tonnetje bier waarop de officier nog eens onderstreep te, dat deze dietstal beschouwd moest worden in het licht van de verzwarende omstandigheid van .dietstal tijdens muiterij." De rechtbank doet 1 "Februari uit- «praak. U. D.) Mond- en klauwzeer. Naar de Avp. verneemt, heeft de min. van Landbouw in een onderhoud dat de heer F. Lieftinck, lid van de Tweede Kamer met Z.Exc. had, te kennen ge geven dat hij denkt voort te moeten gaan met het thans gevolgde systeem in zake het mond- en klauwzeer. Op 1 Febr. heeft de Min. wederom een conferentie met landbouw-autori- teiten, om wederom hun gevoelen in 'deze te vernemen. Mocht de ziekte tegen den weide tyd niet zijn bedwongen dan zal met het thans gevolgde systeem natuurlijk moeten worden opgehouden. Op dit oogenblik zal dus van een verdere poging om verandering te ver krijgen, hetzij door middel van een interpellatie, hetzij door het richten langs parlementairen weg van een schriftelijke vraag tot den Min., geen resultaat te verwachten zijn. Men schrijft uit de Baronie van Breda aan de Tijd Op verschillende plaatsen in den omtrek is onder het vee het mond- en klauwzeer uitgebroken. Met prijzens- waardigen ijver worden door de over heid maatregelen genomen om deze verwoestende ziekte in haar voortgang te stuiten. Waar zij zich vertoont, wordt de heele stal onmiddellijk ont eigend, het vee wordt afgemaakt en de «tal ontsmet. Het vleesch, dat nog voor gebruik geschikt is, wordt verzonden naar Rotterdam en daar voor rekening des Rijks verkocht. De ervaring bij vroegere gelegenheden opgedaan, doet echter vreezen, dat het der regeering niet zal gelukken deze gevreesde ziekte tot staan te brengen. En wat het woeden dezer ziekte voor de belanghebbenden beteekent, men moet het aan den lij ve gevoeld hebben, om daarover een juist oordeel te kun nen vormen. De Regeering vergoedt de momenteele waarde van het ont eigende vee, doch van een vergoeding der veel grootere schade, door stilstand in het bedrijf, kan natuurlijk geen sprake zijn en er is niet veel verheel ding voor noodig, om zich voor te stellen- hoe flinke boeren, wien twee of driemaal een bezoek dezer ziekte treft, totaal naar den kelder gaan. Ook laat zich gemakkelijk begrijpen dat deze ziekte de toch reeds buiten sporige vleeschprijzen nog meer zal opdrijven, Bij het vee van den landbouwer J. B. op Notsel bij Breda is mond- en klauwzeer geconstateerd. Het vee, totaal '20 stuks, alsmede een drietal varkens, zijn afgemaakt. De hoeve wordt door de politie bewaakt. Een 50 tal militairen, bij J. B. inge kwartierd, zijn elders ondergebracht. Dinsdag hebben, naar het Hbld. meldt, rechercheurs een man aange houden, die verdacht wordt Zondag avond op het Kattenburgerplein te Am sterdam den politieagent Titseler te hebben doodgestoken. De aangehoudene is de 49-jarige kolen werker A" G. Hij werd gearre. steerd op zijn werk aan de Suriname- kade, waar hij tijdelijk als betonwerker aan den arbeid was. Zijn voorkomen komt geheel overeen met. het uitvoerige signalement, dat verschillende getuigen van den dader hebben gegeven. G. ontkent zich aan het misdrijf te hebben schuldig gemaakt. Hij moet beweerd hebben Zondagavond niet uit te zijn geweest. Hiertegenover- staat de verklaring van een getuige, dat hij dien avond om kwart over negen is thuis gekomen. Voorts moet bij zich vroeger uitge laten hebben, dat hij een hem bekenden agent van het bureau Kattenburger gracht (niet Titseler) wegens een veete tusschen hen aan het mes zou rijgen. Is dit. juist, dan zou hij Zondagavond den verkeerde hebben voorgehad. N. R. Crt. Van een verloren sleutel. Mevrouw en dochter komen 's avonds laat naar huis. Er is niemand „at borne". De dochter heeft den sleutel. Maarind'en donker van 't voortuintje, aan den Sin gel te Den Haag, valt bij 't willen ont sluiten van de deur dat voorwerp. Zoeken; ma en dochter, ijverig met de handen door 't grint, 't Is hopeloos werk in de duisternis. Dochter gaat een buurman halen met een lantaarn. Samen omwoelden ze langen tijd het kiezelzonder resultaat. Buurman pruttelt dat ie er genoeg van heeft. Mevrouw zegt een dagmeid te hebben, die nog een sleutel bezit, maar ze weet niet waar deze woont. Buurman raadt mevrouw naar 't politiebureau te gaan, daar zullen ze allicht het adres kunnen vernemen. Mevrouw en dochter be sluiten dan in 's hemels naam dien toch: te ondernemen. De politie helpt hen terecht. De dagmeid reikt geeu wend het zoo begeerde voorwerp. Eindelijk zijn mevrouw en dochter vermoeid en nerveus waar ze wezen willen. Op de piano staat het liedje dat 't zoo'n lange weg is Den volgenden morgen regent het dat 't giet. De dochter moet naar de H.B.S. Ze steekt haar parapluie op. Er valt iets uit: „O, mama, kyk u nu toch eens, ik heb den sleutel in mijn parapluie laten vallen". Tableau 1 De meid grinnikend „Gus, juffrouw, dan bebt u hem al dien tijd bij u gehad." N. Crt. Een soldaat vertelt in de Köluische Zcitung. Lodz was in ons bezit en wij zaten de Russen achterna. Wij hadden een onrustigen nacht achter ons, want wij hadden een grooten marsch te doen en konden ons eerst bij het aanbreken van den morgen in de open lucht op een oor leggen. Wij zullen twee uur ge slapen hebben, toen ons een zacht al arm wekte. Allen holden naar de geweren, want de voorposten hadden het naderen van een groote troep Rus sen gemeld. We verspreiden ons en wachten den aanval at. Een uur ging voorbij en niets bewoog zich. Een half uur later hoorden we een enkel schot vau onze voorpost en zagen tegelijkertijd dat deze zich terugtrok. De Russen moesten dus in aantocht zijn. Het was echter nog een harde beproeving voor ons geduld, eer wij iu de morgen schemering ver voor ons uit een donkere massa zagen opduiken, die echter on middelijk weer verdween. Niet schieten, voordat ieder een Rus op het vizier kan nemen, beval onze kapitein. Dan moesten wij echter nog lang wachten, want de Russen guuden zich den tijd Drie pas gingen zij telkens vooruit, en dan lieten zij zich weer vallen. Ten slotte sprong ouze kapitein op Jongens, niet schieten!'' riep hij, „die doen een storm aanval zonder geweren." De kapitein gaf mij zijn kijker en ik kou mij overtuigen. Een dergelijke bestor ming was iets nieuws voor mij. Wij begrepen wel, wat dit te beduiden had, maar bielden toch onze geweren gereed. Nauwelijks merkbaar kwam de troep nader. Zonder schot, zonder eenig ge luid, steeds op de zelfde manier over eind, eenige schreden voorwaarts, dan weer vallen, een korte pauze. Ten slotte moeten de Russen ons gezien hebben, want honderden handen gingen omhoog en nu zetten zij met de armen in de lucht den stormloop zonder onder breking voort. Met groot lawaai werden zij bij ons ontvangen, Lachend gaven zij zich over en met trots vertelden zij ons hoe zij op de gedachte waren ge komen, een stormloop met de handen in de lucht te doen. Zij waren als dekking achtergelaten voor de terug trekkende Russen, maar achtten het verstandiger zich in gevaogeuschap te begeven, dan in het overstelpende vuur van de Duitschers. Voor hun eigen troepen deden zij het voorkomen, alsol zij een aanval ondernamen, en daarom zochten zij voortdurend dekking, om niet door hun machinegeweren dood» geschoten te worden. Hun geweren hadden zij achtergelaten en die vonden wij later. N. R. Crt. De stad Berlijn heeft indertijd groote voorraden meel aangekocht. Evenals ieder ander bezitter van voorraden, moet volgens de nieuwe verordening ook het gemeentebestuur een verklaring afleggen. Men verwacht echter, dat inbeslagneming niet zal plaats hebben, omdat de voorraad van de stad feitelijk in geval van nood ter voorziening van de arme bevolking moet dienen. Hoe in de toekomst de bevolking van brood zal worden voorzien, is op het oogenblik nog niet te zeggen. Voor afzien baren tijd zal, naar van Duitsche zijde wordt verzekerd, de uitreiking van rantsoenen nog niet noodig zijn. Ten aanzien van de vleeschvoorzie- ning heeft het gemeentebestuur van Berlijn reeds sedert einde Augustus gehandeld in den geest van het jongste besluit van den bondsraad. Er zijn belangrijke voorraden verduurzaamde leveusmiddelen aanwezig die op een gegeven oogenblik ter markt kunnen worden gebracht. N. R. Cit. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., ter standplaats Middelburg; Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 485) en van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448), waarbij verschillende gemeen ten in de Provincie Zeeland zijn ver klaard „in Staat van beleg" Gelet op artikel 22 van de wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); Stelt bij deze de navolgende nieuwe verordening van Politie vast en besluit te bepalen Artikel 1. Alle vaart in de Wielingen is ver boden bewesten de lijn, die de rood en zwart horizontaal gestreepte gasboei van de Sardijngeul verbindt met het hooge licht van Nieuwesluis, tenzij het vaar tuig voorzien is van een loods. Aldus moeten de vaartuigen, die NIET van een loods voorzien zijn, de route van- en naar de reede van Vlis singen uemen door de Sardijngeul. Art. 2. Overtredingen van deze verordening wordt, ingevolge Artikel 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand, of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Uitgegeven te Middelburg, 25 Jan. 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., B R O C X. BURGEMEESTER en WET HOUDERS ^an de gemeente AXEL maken bekend, dat op Dins» dag 2 Februari a. s. des. namid dags van 2 tot 4 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot van de ingezetenen, die zich ten raad- huize aanmelden. N. B. Belanghebbenden wordt verzocht hunne trouwboekjes mede te brengcD. Axel, 21 Januari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. De ondergeteekende Wed. W. Dieleman te Axel maakt bekend, dat hare herberg „DE KOOP HANDEL" den 3len Januari a. s. zal worden Ook' zal er geen gelegenheid meer zijn voor AFSPANNING. Dankende voor de genoten gunst. Wed. W. DIELEMAN. VAN DE voor de vereeniging van gemeenten, welke haar zetel te NEUZEN heeft, op des namiddags ten 4 ure, J. WISSE, Voorzitter. J. M. MULDER, Secretaris. middel, dat aan elke zenuwachtige toestand een einde maakt, dat U kalmte en rust schenkt eu een verkwikkende slaap, dat'gejaagd- heid en onrust doet ophouden is een koker Zij kosten slechts 50 cent p. koker van 50 tabletten, p. 3 kokers f 1,40. Alléén echt met de hand- teekening. De meeste Apothekers en alle goede Drogisten in iedere plaats verkoopen Mflnhardt's Zenuwtabletten. !n 't groot Pharm. Fabr. A. MIJN- HARDT, Zeist. (-27) De ondergeteekende bericht de ont vangst van de nieuwste voor hef a. s. seizoen. Aanbevelend, is geopend: eiken Zaiepdayavond van 5—6V2 uur, in de Consistorie der (üeref. Kerk tegenover de Nieuwstraat, alhier. i

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3