Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Buitenland. AXEL, 22 Januari 1915. De Minister ran financiën brengt ter algemeene kennis dat als kantoren waar de Nederland- ■che pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaal ders, guldens en halve guldens, zijn aangewezen a. de Nederlandsche Bank te Am sterdam b. de kantoren der betaalmeesters c. de uavolgende kantoren der di recte belastingen en der directe belas tingen, invoerrechten en accijnen in Zealand Axel, Goes, Hansweert, Heinkenszand, Hontenisse, Hulst, Sas van Gent, Vlissin gen (directe belastingen en accijnen), IJaendijke, Zierikzee d. bet kantoor der registatie en do meinen te Oostbnrg. De aanwijzing voor de onder c. en d. genoemde kantoren geldt slechts voor zoover de vereischte standpennigen al daar voorhanden zullen zijn. Ten overstaan van den ontvanger der registratie te Hulst werd Dinsdag te Koewacht aan het gemeentehuis in het openbaar aan de meestbiedenden verkochtc. a. 3000 K.G. tarwe, een 4000 K.G. bloem en ongeveer een 16 vaten petroleum in vaten, kannen en bussen. Al die goederen waren af komstig van inbeslag neming door mili tairen en rijkspolitie. Buitengewoon veel koopers en nieuwsgierigen waren aanwezig. Zeer hooge prijzen werden niet besteedx alles bleef bij het middel matige. Naar schatting is ongeveer een 2300 a 2400 gulden gemaakt. M. crt Bij den hevigen Westenwind was Dinsdag het water in de Schelde zoo hoog en woest dat te Walzoorden de ■chutbalken op den dijk moesten gelegd wordenhet water sloeg er overheen tot in het veerhuis. Een partij vlas, per tram nit de richting Hulst ter verscheping aange voerd, en ter waarde van circa 30.000 francs, kon niet meer van de kade worden gehaald en leed belangrijke waterschade. De boot Hansweert-Walzoorden kwam anderhalf uur te laat aan. M. Crt. In de week van 13 tot en met 19 Jan. 1915 kwamen uit Zeeland ter kannis van den centralen gezondheids raad 3 gevallen van typhus of febris typhoïdea uit Hontenisse 2, uit Vlis- singen 1, uit Sluis, St. Maartensdijk en St. Jansteen, 2 gevallen van roodvonk te Neuzen, 1 geval van diphteritis te Retranchement. M. crt. Loop der bevolking. De loop der bevolking in de gemeente Hontenisse over 1914 was als volgt: Geboren 165. Gevestigd 117. Overleden 96. Vertrokken 195. Bevolking op 31 Dec. 1913 5110. 31 Dec. 1914 5161. Alzoo vermeerderd met 51 personen De loop der bevolking in de gemeente Sas van Gent over 1914 was als volgt: Geboren 18 m., 26 vr., totaal 44. Gevestigd 119 m., 102 vr., totaal 221. Overleden 11 m., 9 vr., totaal 20. Vertrokken 74 m., 77 vr., totaal 151. Bevolking op 1 Jan. 1914 1126 m. 1092 vr., totaal 2218. Bevolking op 31 Dec. 1914 1178 m., 1234 vr., totaal 2312. Alzoo vermeerderd met 94 personen. Voltrokken huwelijken 14. Levenloos aangegeven 7. duistering veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preven tieve hecht. B. J. C., 55 j., koopman te Axel, is wegens heling veroord. tot 6 weken gevangenisstraf. Th. v. C., 47 j., landbouwer te Clinge, is wegens verduistering veroord. tot 3 maanden gevang. H. M., 27 j., arbeider te Sas van Gent, is wegpns mishandeling veroord. tot 1 week gevang. Fr. S., 27 j werkman te St Jansteen, is wegens als voren veroord. tot J 5 of 5 dagen hecht. A. v. O., 38 j., arbeider te Koewacht, is wegens beleediging veroord. tot J 10 of 10 dagen hecht. Voor den aanvang der terecht zitting van strafzaken van bovenge noemde Rechtbank werden beden geïnstalleerd de nieuwbenoemde sub stituut-officier van Justitie Mr. H. F. Wolfson en de nieuwbenoemde sub stituut-griffier Mr. Th. Portheine. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 24 Januari 1915. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreet. Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. Gebouw Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 22 Jan. 1915. J. P., 44 j., koopman te Hoek, gede tineerd te Middelburg, is wegens ver- De mijnen. Dinsdagmiddag om 2 uur was de luitenant ter zee 2 klasse Luden met 4 schepelingen, alle opvarenden van H.M. „Triton" met de motorsloep in de Wielingen tegenover Nieuwersluis Werk zaam met veranderingen aan te brengen in het mijnenveld. Waarschijnlyk tengevolge van het te vroeg rijzen eener mijn bij hetffiebten, kwam deze tegen de boot en ontplofte, sloep en opvarenden uiteenscheurend. ■Slechts stukken van de lijken der slachtoffers werden op da plaats des onheils gevonden en door een torpedo boot te Vlissingen aangebracht. Het slachtoffer Grijspaard uit Middel burg wa's machiuist bij de Mij Zee.and. Hij was eenige zoon en bereikte den leeftijd van 22 jaren. De luit. ter zee Luden was, naar wij vernemen 26 jaar oud. Van andere zijde deelt men ons mede, dat gedood werden luitenant ter zee 2e kl. L. M. Luden, uit Amsterdam de korporaal torpedist B. J. de Jager, Stamb. 3184 de zeemilicien-matroos L. Reeman, Stamb. 546 de zeemilicien-machinedrijver J. M. Grijspaardt, Stamb. 975. en de zeemilicien A. L. van den Els hout, Stamb. 765. H. M. de Koningin heeft den opper bevelhebber van de land- en zeemacht van Haar groote deelneming doen blij ken met het verlies, dat onze marine rgeleden beeft door het ongeluk op de Schelde en heeft den opperbevelhebber opgedragen, den nagelaten betrekkingen der slachtoffers, die bij de vervulling van hun plicht om het leven kwamen, namens H. M. deelneming te betuigen. Desgelijks deed H. M. de Koningin Moeder. M. crt. De tuinman H., van de Eendracht nabij Apeldoorn, is, toen hij bezig was met het rooien van boomen, onder een neervallenden boom geraakt en aan de bekomen kneuzingen overleden. N. R. Crt. De verbindingsweg tusscben Noord Brabant en Zeeland ii op de be strating na, waarmede van het voor jaar wordt aangevangen, klaar. De weg is 8 Meter breed en wordt verhard tot 4.30 M. met een rijwielpad van 1 Meter breed, evenwijdig loopen- de langs den spoordam tot het station Woensdrecht. M. crt. De b6-jarige W. de H. uit Rotter dam is op aanwijzing van zijn zuster aangehouden. Hij wordt verdacht in het begin dezer maaDd bij den rijwiel handelaar S. op het Burgemeester Hoff manplein, een geldkistje met ongeveer f 80 en een paar fietslantaarns te heb ben gestolen. Na het plegen van den diefstal is de jongen er met een vriendje, dat hij in de tuchtschool had.leeren kennen, van door gegaan naar Enschede. A. R. Crt. Een oolijkerd. Bij het Steuncomité 1914 te Grave heeft zich het hoofd van een bedelaarsfamilie vervoegd, verzoe kende om steun, daar hij door de tijds omstandigheden zeer geleden bad, daar de boeren ten gevolge van den oorlog veel minder gaven dan vroeger. Verder merkte hij nog op, dat het comité ook in aanmerking moest nemen, dat zijn arbeidsveld, doordat de Beerscbe Maas de toegangswegen naar Grave ouder water had gezet, zeer ingekrompen was N. R. Crt. Er is tegenwoordig veel vraag naar Friesche schaatsen voor het bui tenland. In spijt van den hier tot nu toe schier ijsloozen winter hebben de Friesche schaatsenfabrikanten handen vol werk. Zij voeren hun product uit naar Duitschlaud, Oostenrijk en Ame rika. N. Crt. Bij den goudsmid Merckxsem te Roosendaal heeft Woensdag op klaar lichten dag een brutale diefstal plaats gehad. Ontvreemd werden 22 gouden horloges en een bak met gouden ringen. De vermoedelijke dader is een Belg, die even te voren een kleine herstelling aan zijn horloge had laten doen. De diefstal werd ontdekt, toen een der huisgenooten den winkel binnenging en de electrische bel-geleiding doorge sneden bleek, A. R. Crt. De aardbeving in Italië. Naar Maandagavond j.l. uit Rome werd geseind, bevat de eerste officieele lijst van de menschen, omgekomen bij de aardbeving in midden Italië en van wie de lijken zijn gevonden, in totaal 33.541 namen. Veel meer dooden moe ten zich evenwel nog onder de puin hoopen bevinden. Omtrent het reddingswerk worden voorbeelden van menschen verhaald, die, -ofschoon dagen lang bedolven, toch nog heelhuids konden worden uitge graven of zichzelf wisten te redden. Dit' was 0. a. het geval met een echt paar, dat de derde verdieping van een huis te Avezzano bewoonde. Toen de aardbeving plaats had, schenen zij te bed. De heele woning stortte in en kwam in den, blijkbaar zeer omvang rijken, kelder terecht. .De matrassen redden het leven van den man en de vrouw, die gedurende zes dagen daarna bezig zijn geweest om zich door de ruïne een uitweg te banen en daar inderdaad in zijn geslaagd. In een plaats, Sora, bleef maar één persoon gespaard. Ook in Civita Antino is slechts één overlevende, een bejaard en rijk man, die reeds gedurende drie jaar verlamd .is. In zijn leunstoel werd bij uit het huis geworpen en later on gedeerd teruggevonden. M. crt. Op de nieuwe omnibuslijn 9 te Berlijn hebben Zondag j.l. voor het laatst auto's gereden. Maandag zijn op die lijn de paardehomnibussen weer ingevoerd. Wegens het gebrek aan auto's (en benzine kon op lijn 9 nog maar om het kwartier een omnibus rijden, wat het geduld van de menscben die er gebruik van plachten te maken, op een zware proef stelde. A. R. Crt. DE OORLOG. Van het Westelijk oorlogsterrein is geen nieuws van beteekenis. De voor uitgang van de Franschen in het bosch van le Prêtre kan van groote beteeke nis worden, indien hij wordt voortgezet. In dat bosch, ten Noordwesten van Pont a Mousson, buigt de Fransche linie naar het Noorden om. Een door braak van de Franschen op dat front zou de Duitschers op zijn minst dwin gen ten Zuiden van Verdun van de Maas te wijken. Voor bet echter zoo ver is durven we ons niet aan verdere voorspellingen te wagen. Het officieel bericht van 20 Jan. uit Parijs luidt aldus In de streek van Nieuwpoort zijn artilleriegevechten geleverd, tijdens welke de vijand tevergeefs heeft ge tracht onze brug over den mond van de Yser te vernielen, terwijl wij er in zijn geslaagd een deel van zijn bijkomstige verdedigingswerken daar ter plaatse te vernielen. Ook de hoeve bij St. Joris, waar de Duitschers zich sterk hadden verschanst is door ons vernield. In de streek van Yperen en Lens zijn artilleriegevechten van uiteenloo pende hevigheid geleverd. Blangy, by Atrecbt, is bevig'beschoten. Van het front bij Soissons, Craonne en Reims is niets van belang te melden. Iu de streek van Camp de Cb&lons en ten noorden van Perthes en Massiges heeft onze artillerie de vijandelijke ver dedigingswerken met veel succes be schoten. In het bosch La Grurie heeft de vijand een onzer schansen verwoed aangevallen. Onze troepen weken een oogenblik, maar hebben daarna door twee krachtige tegenaanvallen al onze stellingen heroverd en er zich in gehandhaafd. Bij St. Hubert hebben de Duitschers een uitstekend punt ten noordoosten wan onze loopgraven in de lucht doen vliegen, doch onze troepen stortten zich iu den door de ontploffing in den grond geslagen kuil en verhinderden den vijand er zich in te nestelen. De Ambtelijke mededeeling uit het groote hoofdkwartier der Duitschers luidt Tusïchen de kust en de Leie hebben slechts artilleriegevechten plaats gehad. Ten N.W. van Atrecht werden aan den vijand loopgraven, ontrukt. In Argonne hebben onze troepen eenige vijandeliike loopgraven genomen. Op eenige plaatsen bedroeg onze terrein winst in de laatste dagen 500 meter. In het bosch ten noorden van Senn- heim (Cernay) vorderde onze aanval lende beweging goed. N. R. Crt. In den nacht van 19 op 20 Januari hebben eenige marinevliegtuigen een aanval gedaan op eenige versterkte plaatsen aan de Oostkust van Engeland. Niettegenstaande het mistige en regen achtige weer werden met succes eenige bommen geworpen. De luchtschepen, die beschoten werden, keerden onbe schadigd terug. M. crt. De Duitschers in België. Men meldt uit Turnhout aan de Res.-bode De toestand in de Kempen blijft onver anderd. De levensmiddelen zijn echter in prijs gestegen en van de arbeiders bevolking lijden velen gebrek. Het voedsel op het platte land in België rijst schrikbarend in prijs en is veel duurder dan in Antwerpen, behalve eieren en boter. De fabrieken staan nagenoeg allen stil. Te Turnhout is de groote tijkiabrielt van de Gebroeders Vughes, die een 500 arbeiders werk verschafte, stop gezet wegens gebrek aan grondstoffen. Daartegenover staat, dat de diamant- slijperij welke te Turnhout gevestigd is, het werk heeit hervat met 60 man gedurende drie dagen fier week. Vsorm. 91/', ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. H. Lammertsma. Ds. Chr. Bruins. Ds. Chr. Bruins Ds. J. H. Lammert ma Voorm. 9 ure Dhr. J. Overduin Nam. 2 ure Dhr. J. Overduin Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 's Av. 67, ure Dhr. J. Overduin (van Ierseke.)

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2