No. 83. Zaterdag ^3 Januari 1915. 30e Jaarg. LAATSTE LIEFDE. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IMFLFWW Binnenland. FEUILLETON. ■emie Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENT "S PR IJ S: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groete letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Staat van beleg. Het Stbl. no. 18 bevat een Kon. be sluit van den 19den dezer, waarbij is bepaald, dat met ingang van heden in Jtaat van beleg worden verklaard de navolgende gemeenten in de provincie GroningenGro ningen in de provincie Friesland Gaaster- land, Hemelumer, Oldephae. t en Noord- wolde, Lemsterland, Sloten en Stavoren in de provincie Gelderland Balgoy, Beuningen, Doornspijk, Elburg, Ermelo, Harderwijk, Oldebroek, Overasselt en Wijchen in de provincie UtrechtAmersioort, Leusden, Soest en Zeist in de provincie Noord-Holland Urk in de provincie Zuid-HollandBode graven in de provincie NoordbrabantBeers, Beugen en Rijkevoort, Boxmeer, Cuyk en St. Agatha, Echaren, Gassel, Grave, Haps, Linden, Maashees en Overloon, Oeffeit, Oploo, St. Anthonis en Lede- acker, Sambeek, Velp en Vierlingsbeek. De atkondigiDg van den staat van beleg in de meeste der bovengenoemde gemeenten is, naar men aan de N. R. Crt. meldt, geschied, omdat in of in de nabijheid van die gemeenten de inter- neeringsdepöts gevestigd zijn en het thans mogelijk zal wezen, de gewenschte maatregelen van orde beter te kunnen handhaven. De afkondiging van den staat van beleg in enkele Noordbrabantsche ge Roman van George Ohnkt. {Nadruk verboden.) De gravin wendde zacht het hoofd af, ali wilde zij dit feit niet loochenen, doch zeide niets. «Dus u waart beneden vroeg Lucie angstig. Ditmaal knikte de gravin bevestigend zonder te spreken, als was het haar on mogelijk een woord te uiten. Lucie vouwde de handen en mompelde >Mijn God U En zonder er nog een woord bij te zoegen, liet zij zich smeekend, ontsteld, rallen aan de voeten harer medetninna res, greep haar kleed en verborg haar gelaat in de plooien daarvan, Zoo bleet zij liggen in diepe ontroering, het niet vagende de oogen op" te hefien bij de ffedachte dat mevrouw de Fontenay haar had gehoord en gezien, alles wist van hetgeen zij zoo zeer gewenscht had dat zij nooit zou weten. Na eenige oogen blik ken voelde zij dat Mina haar hand vatte en hoorde zij haar zeggen »Sta op, mijn kind. Wat er is gebeurd, h een groot ongeluk, maar ik heb het techt niet u er verantwoordelijk voor te meenten is geschied om den smokkel handel te kunnen tegengaan. Inlijving lichting 1915. Op 16 en 17 Februari a.s. zullen worden ingelijfd de dienstplichtigen der lichting van 1915: lo. die toegewezen zijn aan het tweede bataljon van elk der regimen ten grenadiers, jagers en infanterie, met uitzondering van hen die in het bezit zijn van het bewijs, bedoeld in art 70 eerste lid, der Militiewet 2. die toegewezeü zijn aan het wa pen der infanterie en van wie, op grond van het door hen genoten onder wijs kan worden verwacht, dat zij de geschiktheid bezitten om in opleiding te worden genomen voor den rang van officier 3. die toegewezen zijn aan het eer ste bataljon van elk der onder lo. ge- noemde regimenten en in het bezit zijn van het daarin bedoeld bewijs. De inlijving van de dienstplichtigen die, toegewezen aan het tweede batal jon van elk der regimenten grenadiers, jagers en infanterie, in het bezit zyn van het onder lo. bedoeld bewys, zal, behoudens nadere bevelen, geschieden op 16 en 17 a.s. Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studie- belangen kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven dienstplich tigen uitstel van eerste oefening wor den verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den Mi nister van oorlog te kennen geven, met stellen. Ik hab de fout begaan en het is recht dat ik er de gevolgen van drassg Dadelijk was Lucit overeind en de gravin met verbazing aanziende, zeide zij »U. mevrouw »Ja, ik. want van het eerste oogeriblik had ik beter dan gij zelf in uw gedachten gelezen ik had uw liefde begrepen, en toen gij u als door instinct gedreven, vau ons wildet afzonderen, heb ik u, genoopt te blijven. Ik heb te veel rekening gehouden met mijn verstand, toen ik had moeten rekenen met mijn hart. Hoe kon ik een oogenblik denken dat gij en Armand bij elkaar zoudt kun nen leven, zonder dat in uw beider hart een onweerstaanbare liefde werd geboren? Was van allen, die u omgaven, één in staat u zoo te behagen, als hij Ik ben zoo trotsch geweest te gelooven, dat ik zou kunnen strijden tegen uw jeugd, uw aanvalligheid, in één woord, tegen de geheimzinnige aantrekkingskracht der verboden vruchtIk ben er zwaar voor gestraft, maar, helaas ik ben niet de eeuige die er voor gestraft is Als verpletterd door de edele groot moedigheid van deze vrouw, die, zelve Zoo ongelukkig, slechts het ongeluk van anderen beklaagde, koD het jonge meisje niet anders uitbrengen, dan »0 1 mevrouw 1 Gij beklaagt ons 1 Gij beklaagt ons Gij U Waarom zou ik u niet beklagen, ik, die uw lijden, uw opoffering keu overlegging van een deugdelijk bewijs stuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. De dienstplich tigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. M. Crt. Verbod van uitvoer. Het Stbl. no. 19 bevat een Kon. be sluit van den 19den dezer, waarbij de uitvoer van chilisalpeter, kalksalpeter, kalkstikstof, stikstofkalk, zwavelzuren ammoniak, ammouiak-superphosphaat, guano en andere stikstofhoudende mest stoffen is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Het Stbl. no. 20 bevat een Kon. be sluit van den 19den dezer, waarbij de uitvoer vau hars en terpentijn is ver boden van den dag der afkondiging van dit besluit. Het Stbl. no. 21 bevat een Kon. be sluit van den 19den dezer, waarbij de uitvoer van superphosphaat is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Bij Kon. besluit kunnen deze ver boden tijdelijk worden opgeheven of kan in bijzondere gevallen daarvan ontheffing worden verleend. Bij Kon. ^besluit van 16 dezer is met ingang van 18 dezer de uitvoer van vaseline verboden. Bij Kon. besluit kan dit verbod tijde lijk worden opgeheven ot in bijzondere gevallen daarvan ontheffing worden verleend. Heb ik voor mij sehuldigen of onschul digen, getroffen door het Doodlot, waar tegen zij zich met al de kracht, die in hun was, verzetten Gij hebt niet bedro gen, gij zijt vrij van eiken smet! Mag ik u dan veroordeelen »0, mevrouw riep Lucie wanhopig, uw toegevendheid treft mij meer dan uw toom zou kunnen doen !c Mina, wier oogen strak stonden, als waren zij gericht op eea bovennatuurlijk visioen, herhaalde »Neeu, gij hebt mij niet bedrogen Gij zijt vrij van alle schuld Ed als verlamd de armen langs het lichaam latende vallen, 3laakte zij een diepe zucht. Lucie keek haar verschrikt aan, zich afvragende of die vrouw niet krankzinnig zou worden. Doch Mina scheen zich niet meer te herin neren dat het jonge meisje daai was.. Zij had plotseling voor zich zien verschijnen het beeld van den prins Sehwarzburg, treurig eu ernstig.als hij was in dien nacht, toen zij hem, dol van liefde, haar geheim ten opzichte van Armand en de bedreigingen van Waradin had toevertrouwd. Zij zag hem weer voor haar, haar troostende, de trauen van haar gelaat wisschende als was hij haar vader, haar beklagende in stede haar met verwijten te overladen. Zij was toen toch schuldig en de grijsaard vloekte haar niet. Hij weende met haar en dacht er slechts over haar rust te verze- Birakmutsen voor soldaten. Men rerzoekt het volgende mede te deelen Het hoofdcomité van Nederlandsche vrouwen voor het breien van bivak mutsen voor soldaten heeft sedert begin December j.l. tot heden ruim 56,600 stuks bivakmutsen beschikbaar gesteld voor de troepen aan kusten, grenzen en bruggen, of in forten. Op 10 December had bet van H. M. de Koningin opdracht gekregen te voor zien in de toen nog bestaande dringende behoefte aan bedoelde mutsen, waarbij H. M., voor de aanschaffing van grond stoffen, een bijdrage schonk van f 500. Enkele dagen geleden heeft het hoofd comité aan H. M. bericht, dat aan de opdracht was voldaan en dat het erin geslaagd was ruim 10,800 bivakmutsen te verkrijgen en te verstrekken. Het hoofdcomité zet zijn werkzaam heden nog voort tot 1 Februari a. s., teneinde zooveel mogelijk te voorzien in de nog overgebleven zeer ruime verdere behoefte aan bivakmutsen. Maar niettemin blij ven de dames, leden van dat comité, volkomen bereid om ook na dit tijdstip nog bivakmutsen, welke haar mochten worden toegezon den, in ontvangst te nemen en te ver strekken. En het vertrouwt in elk geval vóór Februari nog een flinke hoeveelheid van deze door de militairen algemeen zoo bijzonder gewaardeerde verwarmingsartikelen te zullen krijgen, ter uitreiking aan troepen, die er nog het meest behoefte aan hebben. N. R. Crt. keren, haar eer te verdedigen. Ja, dus had hij gehandeld, niet als verontwaardigd echtgenoot, maar hij had haar beschouwd als een afgedwaald kind. Daar ging haar eea rilling over de leden nu zij plotseling dacht aan de woorden, die de grijsaard had geuit toen hij dit vreeselijk onderhoud eindigde »Ik heb nog slechts weinige dagen te leven. Wanneer ik er niet meer zal zijn en hij heeft u oprecht lief, dan kunt gij vereenigd zijn.c Haar hart kromp ineen van droefenis. Was deze toestand niet gelijk aan dien van toen? Was zij tusschen Armand en Lucie niet de eenige hinderpaal, zooals eens de oude prins die was tusschen Armand en haar? Welk wrekend noodlot deed haar dit verduren P* Zij had reeds eenmaal, zes maanden geleden, toen zij .haar man begon te verdenken, voor zich de schim zien verrijzen van den ouden prins, die als een ijselijke boodschapper haar de vreeselijke toekomst kwam aan kondigen. Zij had er toen reeds een voorgevoel van gehad, dat, na tien jarea van onvermengd geluk, het ongeluk zich vreeselijk op haar zou wreken. Zou zij thans dit visioen, dat dreigend terugkwam als dieu dag, teu tweede male iu deu weg treden Was zij onmeedoogend veroordeeld zich op haar beurt op te offeren, opdat Armand geluk kig zou zij q Zich opofferen maar hoe Wordt vervolgd.) COURANT. t

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1