Landbouw. Gemengd Nieuws. burgerlijke Stand. Men schrijft uit Koewacht aan de N. R. Crt. In de laatste dagen komen hier des svonds Belgische vluchtelingen over de grens. De meesten komen uit Brussel en bebooren tot den gegoeden stand. Zy blijven hier gewoonlijk logeeren en vertrekken den volgenden dag naar Engeland of Holland. Hoe die menschen nog steeds over de grens komen, is voor velen een raadsel, zoo goed is de grens langs alle zijden afgezet. Het aantal behoeftige vluchtelingen neemt hier ook met den dag toe, waarom het comité besloten heeft weer geregelde uitdeelingen van levensmiddelen te houden. In de Belgische grensdorpen heerscht nog steeds gebrek aan brood en petroleum, doch de menschen kun nen niet meer hier komen om deze waren aan te koopen. Deze week is de Duitsche generaal-majoor met zijn staf er geweest om de afsluiting der grenzen in oogenschouw te nemen. Door de rijkspolitie te Koewacht werd Donderdagavond aldaar circa 2500 K.G. bloem in beslag genomen, die van Sas van Gent gehaald was voor een winkelier te St. Jansteen. In den namiddag werden ten nadeele van een anderen winkelier aldaar nog 3 vaten petroleum in beslag genomen M. crt. Loop der bevolking. De loop der bevolking in de gemeente Axel over 1914 was als volgt Geboren 68 m., 78 vr., tot. 146. Gevestigd 106 m., 94 vr., toi. 200. Overleden 35 m., 34 vr., tot. 69. Vertrokken 104 m., 91 vr., tot. 195. Bevolking op 31 Dec. 1913 2552 m., 2510 vr., tot. 5062. Bevolking op 31 Dec. 1914 2587 m., 2557 vr., tot. 5144. Alzoo vermeerderd met 82 personen. Voltrokken huwelijken 37. Levenloos aangegeven 3 m. en 1 vr. Geboren niet tot de werkelijke be volking behoorende 8 m. en 4 vr. Overleden niet tot de werkelijke be volking behoorende 3 m. en 9 vr. De loop der bevolking in de gemeente Koewacht over 1914 was als volgt Gevestigd 46 m., 42 vr., totaal 88. Geboren 40 m., 36 vr., totaal 76. Vertrokken 50 m., 54 vr., totaal 104. Overleden 25 m., 22 vr., totaal 47. Bevolking op 31 Dec. 1913 1335 m., 1272 vr., totaal 2607. Bevolking op 31 Dec. 1914 1346 m., 1274 vr., totaal 2620. Alzoo vermeerderd met 13 personen Geborenen niet behoorende tot de werkelijke bevolking 5 m., 9 vr., tot. 14. Overledenen niet behoorende tot de werkelijke bevolking 6 m., 3 vr., tot. 9. Levenloos aangegeven 2. Vollrokken huwelyken 14. me wat vooral in beide Vlaanderensi is opgekocht. Men kan nu nagaan wat er zooal gewonnen wordt; de genoemde cijfers zijn niet overdreven. De winst wordt natuurlijk verminderd met de kosten, voor het vervoer, het verkeer en het smokkelloon. Tevens ziet men wel in dat die invoer in Nederland nief geschiedt met toestemming der Duitschers. Zij nemeu t wel eens een partijtje af, maar wa.,r j zoo kolossaal gewonnen wordt komt een verlies van een 1000 francs er in de verste verte niet op aan. Gesmokkeld wordt er toch, daartoe leent zich op sommige punten van de grens hier, de lokale toestand te goed. Het Vlas. Men schrijft uit O. Z. Vlaanderen De vlashandelaren in deze streek beleven in deze treurige tijdsomstandig- heden een gouden tydperk. De handel in vlas staat in België grootendeels stil en de Duitschers besteden daarvoor geen hooge prijzen. Deze zijn nu hoog in Nederland en vooral in Engeland de voornaamste afnemer' Men mag veilig aannemen, dat om ronde getallen te noemen' op elke 100 K.G. vlas, hetwelk uit België komt tusschen 50 en 60 francs gewonnen wordt; dit haugt natuurlijk af van de kwaliteit van het vlas, Ongelooflijk is het welke enorme hoeveelheden van dit handelsartikel in Nederland wordt ingevoerd, althans in deze streek. In den loop der vorige week is misschien wel een 50000 K.G. vlas over de grens gekomen en dat duurt zoo al een week of drie, vierde eene week wat meer, de andere wat minder en dat zal wel zoo lang duren tot de geheele voorraad vlas in België en daar zit Automobiel ongeluk. Donderdagnacht omstreeks 2 uur keerde een gezelschap heeren uit Vlis singen in een tweetal auto's naar Mid delburg terug. Even voor het café van den heer Davidse aan den Nieuwen Vlissingsche weg, onder de gemeente Koudekerke geraakte de voorste auto, die van jhr. A. E. B., welke door den eigenaar zelf werd bestuurd en waarin voorts plaats hadden genomen majoor M., kapitein H., luitenant de H. en de korporaal der artillerie van W., vermoedelijk tengevolge van slippen op de tramrails in den diepen Vlissiugschen watergang. D» inzittenden, behalve de kapitein Hackstroh wisten zich alle te redden. De heer van W. zwom naar denoverkant en begaf zich vandaar naar de woning van zijn schoonvader dr. B. aldaar. Met de tweede auto spoedde men zich naar Middelburg om daar hulp te halen daar deze wegens het late uur in de omgeving niet te verkrijgen was. De inspecteur van politie van den Dolder en de hoofdagent Haak waren dadelijk bereid mede te gaan. Onmiddellijk na aankomst ter plaatse werd met dreggen aangevangen echter zonder resultaat. Eerst nadat de heeren van der Harst, de rijwielhandelaren uit de Noordstraat met eenige chauffeurs en burgers de stukken van den geheel vernielden auto hadden verwijderd slaagde men er omstreeks half acht in het lijk van den ongelukkigen kapitein te vinden, dat naar het politie bureau hier ter stede werd overgebracht, vanwaar het later naar het verpleeghuis werd vervoerd. De kapitein der infanterie A. Hack stroh was gedetacheerd bij de hooge krijgsschool, hij was gehuwd en woonde te 'a Gravenhage. Jhr. B., wiens zenuwen door het ongeval ernstig waren geschokt is naar het gasthuis overgebracht. M. Crt. St. Elmut vuur. Men schrijft ons uit Sluis Maandagavond elf dezer maakteD twee douanebeambten hier even buiten het stadje kennis met bovenvermeld natuur verschijnsel. EeD hunner vertelde het mij als volgt »'t Was 's avonds zes uur, en mijn collega en ik bevonden ons in den Water hoek op een vlakken weg, die door het openveld loopt. Het was bar slecht weer er woei een hevige storm met sneeuw en regen. En boven ons waren zulke onheilspellend donkere wolken samen gepakt, dat wjj besloten haastig op huis aan te gaan. Toen, plotseling, dreunde er een zware donderslag. Even later zie ik onder aan de koperen taas van mijn wandelstok een vreemd fel wit licht uitstralen. Ik toon het mijn makker. Het scheen of er twee gloeiende luciferskoppen wonderlijk fel uitstraalden en niet op de taas zelf, maar aan weerskanten er los van op enkele milimeters afsrand. Doch verbeeldt u onze verrassing, toen we datzelfde witte lichten, diezelfde geheim zinnige uitstraling waarnamen, op al de punten der baleinen van zijn paraplu langs den rand van onze petkleppen, op orize knoopen, oin de toppen van de gehandschoende hand van mijn makker als een lichtenden ring. Een groote plak wit gloeiend licht kon ik met weggeveegd krijgen van mijn wollen das. En op alle gedeelten van onze kleeding, die uitstaken, stonden diezelfde witte vlam metjes. »Wij waren zoo verschrikt, dat we 'top een loopen zetten. Toch voelden we niets, ook geen Warmte als we er met de hand aankwamen. Het duurde onge eer tien minuten. Toen was 'teven plotseling weg als 't gekomen was. En en paar menschen, die op een vijf honderd meter voor ons uit geloopen hadden, hadden niets gemerkt. DE OORLOG. Verschillende berielften. Vluchtelingen uit Crouy, te Parijs aangekomen, vertellen dat de Duitschers Soissons bombardeeren en dat de kathe draal zeer ernstig is beschadigd. Er zijn niet minder dan zeventig bommen op het gebouw gevallen. Alle wijken der stad hebben zwaar geleden van de beschieting. N. R. Crt. Een nachtaanval. Het Duitsche blad „Ueber Land und Meer" geeft een beschrijving van een nachtelijke be storming van een vijandelijke loopgraaf. Het gaat er afschuwelijk toe. Langs doorweekte wegen over een moerassig bietenveld gaat het bataillon in moei lijken marsch zoo stil mogelijk vooruit. Tot op 50 pas nadert men de vijan delijke draadversperring. Tot nu toe heeft geen vijandelijke patrouille de troepen gezien. Als 'n electrische schok gaat 'tdoor de gelederende bestorming begint. De vijandelijke sperpatrouilles by de doorgangen door het prikkeldraad schreeuwen ontvet en vuren als razend hun alarmschoten in de donkere men- schenmassa, die nu zichtbaar wordt. De handbommen doen hun werkze vliegen en springen alles vernietigend, waar zij treffen. Wy er achter aan. Het woedende welkom uit de loopgra ven, die wij nemen moeten en willen, knettert en suist ons om de ooren. Er vallen zes, zeven man, verder ziet men niets. Men kan ook enkel vooruit zien, waar het vuurwerk van het snelle vuur vangewerenen machine geweren in een onafgebroken lijn op flitst. Niet stilhouden De menschen- menigte stort vooruit, valt, staat weer op, trekt met bloedende handen het prikkeldraad los, dat in de algemeene verwarring rond beenen en voeten ge slingerd wordt en verwilderd en gejaagd werkt men zich in overspannen geestes toestand „energie" noemt men dat door de verraderlyke mazen van het stalen spinneweb. Het is werk van een oogenblik, zoo schrijft de correspondent, die den storm aanval meemaakte, We hebben de smalste, onbegrijpe lijk genoeg slechts vijf meter breede plaats van het net voor ons gehad. Op breeder» plaatsen gaat zulk een aanval met veel zwaardere verliezen gepaard dan hier. Tandenknarsend, met verbeten woede, de hauden om de bajonet geklemd, dondert onze men- schengolt voorwaarts op de vijandelijke schansen aan. Mijnen ontploffen, heele dozijnen van de bestormers vliegen bloedend en ver scheurd uit elkaar, maar niets houdt den troep in zijn doodsverachting op. Weer doen de handbommen dienst en zij vernietigen de vijandelijke borst wering, menschen, ja eens zelfs een heel machinegeweer. Kolfslagen, bajo netten en dat alles in pikdonker. Als bezetenen steken de overrompelde vijanden om zich heen. Van de borst wering af springen onze soldaton in de loopgraaf en steken met de scherpe bajonet omver, wie stand hdudt. Uit de aardkuilen komen de vijanden te voorschijn en het flikkeren van hunne schoten verlicht ons vreeselijk en gru welijk werk. Springende mynen begra ven vriend en vijand. De loopgraaf is genomen het moordend werk verricht. Van rust is echter geen sprake. In de nu helder geworden nachtlucht werpen wij schansen op tegen den vijand en brengen van prikkeldraad versperringen aan. Avp. Reuter meldt uit Rome, dat Duitich- land volgens ambtelijke berichten de militaire toebereidselen op een gewel dige schaal voortzet. Het roept alle reserve» op om in het begin van het voorjaar een uiterste poging te doen en heeft ook de leiding van de veld tochten van Oostenrijk tegen Rusland en Servië en van Turkije tegen Rus land en Engeland in handen genomen. WilsoD, de president, der Ver. Staten, heeft den Washingtonschen correspon dent der Daily Telegraph te woord gestaan over het geschil tusschen de Ver. Staten en Engeland. Hy ontkende dat hy gelyk in sommige bladen was beweerd mis noegen had te kennen gegeven over het antwoord van Grey op de Ameri- kaansche nota. Hij heeft zich over dat voorloopige antwoord in het geheel niet uitgelaten en zal dat ook niet doen, vóór het difinitieve antwoord is ont vangen. Die afwachtende houding zal de geheele regeering aannemen. Iutusschen verklaarde de president dat de regeering ingenomen is met den ronden en vriendschappelijken toon van het antwoord ofschoon verdere gedach- tenwisseling zal volgen, is zij overtuigd dat het geschil zal worden beslecht in voor beide partijen bevredigenden zin. De Deutsche Kriegszeitung verneemt uit Amerika, dat de Engelsche admira liteit den laatsten tijd meer dan honderd oude passagiersstoomschepen heelt aan gekocht en die heimelijk, door ze met cement en steenen te beladen, en er houten betimmeringen op aan te brengen het voorkomen heeft gegeven van oor logsschepen. Ze zijn ook geverfd als oorlogsbodems en met houten kanonnen voorzien. Enkele dezer schijn dread noughts zijn in Belfast uitgerust en voor den dienst gereed. Het doel dat men er mee beoogt wordt natuurlijk geheim gehouden, maar 't waarschijn lijkst is, dat zij moeten dienen om havens, die voor Duitschland van belang zijü, te blokkeeren. Verder wordt be weerd dat de schepen aan de Belgische kust zullen worden gebezigd en ook dat zij, na door de Deensche wateren te zijn gevaren, iets tegen Kiel zullen ondernemen. N. R. Crt. Van 1 tot 15 Jan. 1915. Axel. Huwelijks-aang. 12. Cornelis Lisseveld- (van Amsterdam), 28 j., jm. en Cornelia Yzebaart, 32 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 7. Jacobus vau Doeselaar, 22 j., jm. en Dina Diele- man, 21 j., jd. Geboorten. 1. Helena, d. van Chris- tiaan de Pooter en Pieternella Hofman. 3. Jan, z. van Jan Fred, den Doelder en Neeltje Magdalena Kiaassen. 5. Petrus, z. vau Camillus Alphonsius Verstraeten en Leonia Breepoel. 6. Janneke Maria, d. van Marinus Haak en Jacomina Dieleman. 7. Rosalia Philomena Josephina, d. van Jan Baptist Spoelders (van Mechelen) en Maria Ludovica de Maijer. 13. Leentje, d. van Marinus de Fouw en Janna Cor nelia Meijer. Overlyden. 31 Dec. Louisa Antoi- netta de Caluwé, 86 j., wed. van Charles Louis Temmerman. 6 Jan. Abraham Le Feber, 7 m., z. van Pieter en Catha- rina Sara vap Houte. 12. Maria Ange lina Siebens (van Puers, België), 59 j., d. van Petrus Benedictus en Rosalia Amelia Huijgelen (beiden overleden). 13. Jacobus Gonstantinus van Damme, 40 j., echtg. van Mathilde de Bakker.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3