Binnenland. Vreeselijker nop: i» de verzameling foto's Tan in het hospitaal overledenen. Sterit daar een gewonde, die geen indentiteitsplaatje bij zich draagt en niet meer in staat ii zijn naam op te geren, dan wordt van zijn lijk een ioto genomen, ten einde mogelijk nog later zijn indentiteit vast te stellen. Vaak echter zijn de aangezichten zoodanig verminkt, dat van een herkenning wel nooit sprake zal kannen zijn. Bij deze toto's wordt kort vermeld hoe, waar, wanneer de gewonden zijn opgeraapt van het slagveld en ook deze mededee- lingen zijn ontzettend in haar kortheid. Maar dan is er nog die andere ellende welke nimmer geschreven zal worden omdat niemand ze kentde ellende van hen, die dadelijk na den slag met vriend en vijand werden neergelegd in een groot, gemeenschappelijk grafde ellen de van hen, wier namen zijn vermeld op de lijsten der vermisten de ellende van hen wier verwanten nog lang, heel lang blijven hopen op de terugkomst der vermisten. En die hoop wordt nog gevoed door de onverwachteterugkorast van enkele reeds dood gewaanden. Zoo is er b. v. het geval van den Belgischen soldaat, die reeds maanden geleden als doodwas opgegeven. Er was hier echter een vergissing, een sprekende gelijkenis in het spel. Hij zelt lag zwaar gewond, in hevige koort sen, in een Fransch hospitaal. Toen hij eindelijk zijn naam kon opgeven en de vergissing bemerkt werd, hadden zyn ouders voor de naderende Duitschers hun woning verlaten en waren onvind baar. Enkele dagen geleden ontmoette de doodgewaande zijn vader te Calais. De strfyd in België en Frankrijk Nog steeds duurt, nabij Yperen de strijd voort. Het zijn daar thans de Franschen die de Duitschers bevechten. Nog steeds ligt de stad binnen het bereik van het Duitsche geschut en nu en dan hervatten de Duitschers het bom bardement. De stad heett reeds enorm geleden. Een groot deel van de bevolking heeft de wijk genomen zij die bleven, huizen voor een groot deel in de kelders. Het getal slachtoffers onder de burger bevolking is niet met zekerheid op te geven, maar bedraagt zeker ver over de honderd. Hieronder zijn er verschei dene die in hun huizen gedood werden door de Duitsche projectielen. Aan voedsel is er geen gebrek. Behalve de Hallen is ook de kerk zwaar beschadigd; er is trouwens in heel de stad bijna geen huis, dat niet min of meer te lijden heeft gehad van het bombardement. N. R. Crt. De Duitschers in België. Men meldt uit Sluis aan de N. R crt. Ik meldde u reeds een en ander van den benarden toestand, waarin do Belgische bevolking verkeert in den driehoek, gevormd door de grens van Zeeuwsch Vlaanderen, het kanaal van Sluis naar Brugge en de Leopoldsvaart, na de bezetting door Duitsche troepen en de strenge afsluiting van de grens. Nadat de voorraden grootendeels zijn opgeëischt, komen de menschen hier vrywel alles tekort, ook doelde ik al op het gebrek aan medische hulp, waar van de bewoners der verschillende plaatsen in dezen driehoek nu volkomen verstoken zijn. En het hangt af van de luimen der Duitsche officieren, of er een dokter uit naburige Nederland sche plaatsen mag worden doorgelaten tot ziekenbezoek. Zoo ontving een medicus hier in den omtrek dezer dagen het volgende briefje van een uhlanen officier ,De inwoners van Lapschuere wen schen een dokter, maar de grens is thans door onze troepen afgezet, en burgers mogen niet passeeren. Ik denk het misschien voor één keer te kunnen toestaan, opdat u uwe patiënten zult kunnen bezoeken. Ik moet u mede- deelen, dat ik bevel heb, u nauwlettend te visiteeren, om te zorgeD, dat u geen couranten of andere zaken meebrengt, die tot verdenking van spionage zouden kunnen aanleiding geven. U kent de_ oorlogswetteu. De grenspost moet u voor mij leiden, indien u voor één keer van de vergunning gebruik wilt maken. Ik geloot, dat er in het dorp enkele zieken zijn Gij moet het volgende pasport mee brengen". Volgt het bevel om den genoemden dokter, als hij bij uitzondering voor een maal over de grens mag komen den uhlanen- luitenant „vorzuführen". In Moerkerke liggen een vrouw in het laatste stadium van tuberculose en een kleine jongen met een gebroken dijbeen. Als de boer den Nederland- schen dokter voor deze patiënten komt halen, mag hij naar de grens met een Duitschen soldaat in het karretje en geregeld wordt de boer geheel afgetast. Maar ook is 't al een paar maal gebeurd, dat een man uit dit Belgische gebied 's nachts als een smokkelaar door de Duitsche posten heen moest sluipen, om den Hollandschen dokter te vragen, bij zijn vrouw te komen, die bevallen moet, en dat de medicus dan verplicht is, al even geheimzinnig met gevaar voor eigen leven den boer een paar uren lang in den donker te volgen, door de klei van geploegde landen, door slooten en greppels, om een on noozel menschje meer op de wereld te helpen. En op de „Passierscheine" van de vrouwen, die bij uitzondering uit die dorpjes in Nederland medicijnen mogen gaan halen, wordt haar daartoe twee uur tijds toegemeten. Maar tot wat een wreedheid de wille keur van sommige Duitsche officieren kan leiden, vertelde mij zooeven de dokter uit een Nederlandsch plaatsje aan de grens. Zaterdag kreeg de vrouw van den onderwijzer van Houcke een miskraam. De Hollandsche dokter praktiseert over dit gezin. Reeds eer der had hij deze vrouw in het kraam bed bijgestaan. De onderwijzsr ver zocht den Duitschen commandant om den medicus te mogen gaan halen, doch het werd hem geweigerd. De man smeekte; met vijf van zijn kinderen viel hij den officier te voet. Tevergeefs. Eu zonder medische hulp is deze ge zonde jonge vrouw van 37 jaar moeten sterven. Men verbeelde zich den ge moedstoestand van dezen vader, die met elf kinderen van wie het oudste veertien jaar is achterblijft. Telegrammen. De laatste berichten omtrent de krijgsverrichtingen luiden blijkens on derstaande telegrammen uit de N. R. Crt. als volgt BERLIJN, 17 Januari. Ambtelijke mededeeling uit het groote hoofdkwar tier In Vlaanderen is van weerskanten enkel een artilleriegevecht geleverd. Bij Blangv (ten O. van Atrecbt) heb ben wij een groot fabrieksgebouw in de lucht laten vliegen en hierbij eenige gevangenen gemaakt. Van het overige front ïs behalve ar- tilleriegevechteu met afwisselende hevig heid en een voortzetting van de sappen en mijngevechten niets van beteekenis te melden. In de Argonne hebben wij kleine vorderingen gemaakt. Storm en regen belemmeren bijna op het geheele front de krijgsverrich tingen. PARIJS, 17 Januari. De ambtelijke mededeeling van hedenmiddag behelst Wij hebben onze vorderingen in de buurt van Nieuwpoort en Lombaertzijde voortgezet. Onze artillerie noopte de Duitschers schansen ter lengte van 200 M. achter het Groote Duin te ontruimen, en heett ook een redoute vernield ten noorden van die plaats, en ook werken van den vijand ten zuiden van St. Joris beschoten. Artilleriegevechten zijn geleverd te Yperen, La Bassée en Lans. In een levendig gevecht te Blangy hebben de Duitschers een ijzersmelterij genomenwij hernamen die dadelijk en handhaafden onze stellingen. Tusschen Ailly en Craonne heeft de vijand een mislukten aanval gedaan. Wij hebben verder een aan val afgesla gen bij Beaulue. In de streek van Perthes en Beau- séjour is onze opmarsch voortgegaan ondanks een hevigen storm. In het Bois le Prêtre hebben vrij een aanval der Duitschers afgeslagen. In de Vogezen hebben wij ten westen van Orbey eenig terrein gewonnen. Den geheelen dag heeft het daar zwaar gesneeuwd. De strijd in het Oosten. Het Turksche hooldkwartier meldt Onze in Kaukasië opereerende troepen zetten sinds enkele dagen den verbit terden strijd tegen de Russen, die aan zienlijke versterkingen hadden ontvan gen, voort. De bevelhebber van het Turksche leger deelt mede, dat de Russen als wilden optreden en de regelen van het volkenrecht en de beschaving schenden. Bij hun terugtocht staken zij hun eigen landgenooten, indien het moham medanen waren, de oogeo uitouden van dagen en onbeschermde menschen werden vermoord. Toen de Russen zich uit het Turksche gebied moesten terug trekken, dat zij bij den aanvang der vijandelijkheden waren binnengevallen namen zij de ongewapende bevolking als gevangenen mee. Al hun have en goed en al bun geld werd in beslag genomen, zonder dat daarvoor ook maar eenige quitantie werd afgegeven. Be halve aan deze lafheden, maken de Russen zich nog schuldig aan dingen, die geen volk en geen beschaafd leger het zou wagen te bedrijven. Zij vallen aan op de veldhospitalen, hakken ge wonden in stukken en weigëren wat hun barbaarschheid de kroon opzet de Roode Halve Maan te eerbiedigen, die toch -in de Conventie van Genève als neutraal erkend is. De Turksche regeering acht het haar plicht deze daden van barbaarschheid aan de beschaafde wereld bekend te maken. Uit St. Petersburg, meldt men van den staf van het Kaukasische leger De slag bij Kara Oergan, die drie dagen lang in een verblindende sneeuw jacht gewoed heeft, is met onze volko men overwinning geëindigd. Hst verzet van den vijand is gebroken en zijn achterhoeden zijn vernietigd. Het overschot van het Turksche leger vlucht in de richting van Erzeroem. De vervolging duurt voort. De groote leening. De minister van financiën, gelet op art. 4 van de Leeningwet 1914 (Stbld. no. 612), maakt bekend a. dat de totaal-som der inschrijvingen op de vrijwillige staatsleening, bedoeld in de Leeningwet 1914, welke worden aanvaard, bedraagt: ƒ407,539,000, waar van 142,461,000 recht op voorkeur deden gelden b. dat de inschrijvingen van ƒ10,000 en minder, vooi welke voorkeur is aan gevraagd, ten volle worden toegewezen c. dat de inschrijvingen boven ƒ10,000 voor zoover daarop volgens de bepa lingen van het prospectus voorkeur ia aangevraagd, mede ten volle worden toegew ezen tot het bedrag der gevraagde voorkeur d. dat do inschrijvingen voor welke geen voorkeur is aangevraagd en de inschrij vingen boven 10,000, voor zoover daarop geen voorkeur is aangevraagd, worden toegewezen voor vyttig ten honderd van het ingeschreven en niet reeds volgens het vermelde sub c toegewezen bedrag, met dien verstande, dat bij de toewijzing elk bedrag naar boven wordt afgerond tot het naaste veelvoud van 100. St. Crt. Iniyving lichting 1915. De dienstplichtigen der lichting 1915, toegewezen aan de vesting-artillerie, zullen worden ingelijfd in de tijdvakken 15 Maart en 16—20 October 1915. Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studie- belangen kunnen worden gerekend kan voorloopig alleen aan de dienst plichtigen, die bestemd zyn om in het tijdvak van 15 Maart te worden in gelijfd, uitstel van eerste-oefening wor den verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den Minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. De dienst plichtigen zullen echter rekening moe ten houden met de mogelykheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. St. Crt. Kon. Nationaal Steuncomité. De lijst van de van 3 tot en met 9 dezer voor het Kon. Nat. Steuncomité 1914 ingekomen bijdragen bedraagt 61,987.97. Tot dusver is er in 't geheel aan bij dragen en toezeggingen 1,438,709,58 ontvangen. Bovendien zijn er uit Nederl.-Indië zendingen van kisten met gedragen kleedingstukken, enz. ontvangen. TV. R. Crt. Cacaovoorraad. In verband met de groote aanvragen om cacao heett de regeering den voor naamsten cacaofabrikanten in ons land opgedragen, alvorens tot uitvoering van andere orders over te gaan, eerst zorg te dragen, dat een zekere voorraad cacaopoeder aanwezig is (naar gelang van de capaciteiten der fabrieken vari- eerend van 50,000 tot 100,000 kilo), waarover de regeering ten allen tyde moet kunnen beschikken. By niet-na- koming van dit voorschrift zou vat regeeringswege op eventueel aanwezige voorraden cacao beslag gelegd moeten worden. Hbld. Geïnterneerden. De Belgische soldaten, behoorende tot de linie regimenten 714 en tot het 3e regiment chasseurs, zijn uit de nieuwe kazerne te Harderwijk naar het interneeringskamp overgebracht. N. R. Crt. AXEL, 19 Januari 1915. Op het post- en telegraafkantoor alhier werden in 1914 behandeld Aantal verzonden aangeteekende stuk ken 1538. Aantal ontvangen aangeteekende stuk ken 1996. Aantal gestorte postwissels 8506. Aantal uitbetaalde postwissels 4072. Aantal verzonden pakketten 4045. Aantal ontvangen pakketten 10092. Aantal aangenomen quitantiën 714. Aantal afgerekende quitantiën 6595. Aantal inl. Rijkspostspaarbank 655. Aantal terugbetalingen Rykspostspasr- bank 631. Aantal handelingen inzake Rijksver zekeringsbank 586. Aantal verzonden telegrammen 4662. Aantal ontvangen telegrammen 5022. Aantal opgenomen en verder ge seinde telegrammen 7. Aantal uitgaande telefonische ge sprekken 3392. Aantal inkomende telefonische ge sprekken 3059. Aantal uitkeeringen volgens de in validiteitswet gedaan 8526. Het aantal hulpbehoevende vluch telingen dat in onze gemeente vertoef! is naar men ons mededeelt, den laat» ten tijd weer eeuigszins toegenomen en bedraagt op het oogenblik ongeveer I 400, welke op 38 verschillende pla*1 - sen zyn gehuisvest. Een gedeelte der- nieuwe tent op het sportterrein is vol tooid en kan in gebruikgenomenworden-

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2