Binnenland. klaren, dat zij dergelijke lastgevingen alleen rechtstreeks van den Kardinaal ■willen ontvangen en niet van een in kerkelijke aangelegenheden onbevoeg den militairen gouverneur. Zij gaan voort het schrijven voor te lezen en te verspreiden. Uit Budel N. Br.) wordt aan de N. R. Crt. gemeld In het cantinegebouw van de zink- witfabriek huizen tal van uit België gevluchte dienstplichtige jongelingen, meestal afkomstig uit Hamont. Er waren te Hamont ongeveer 100 jonge lingen van de lichtingen 1914, 1915 en 1916, die zich moesten melden aan den kommandantuur. Op het laatst gehouden appèl verschenen er van de ruim 100 slecht 8. Aangezien ouders en voogden verantwoordelijk worden gesteld voor de jongelingen, zijn vele ouders, uit vrees voor de Duitsche straffen, eveneens naar Nederland ge vlucht. De heer H. v. Gorp, wieDs oliefabrie ken in Merxem zijn afgebrand en die sedert enkele dagen in ons land ver toeft wegens ziekte van een zoon, die een operatie moet ondergaau, heeft het volgende meegedeeld aan de N. R. Crt. De fabriek, vroeger „Parqueteries nationales", heet thans N. V. Etablis- sements H. v. Gorp en is gevestigd Vaartkaai 30 te Merxem. Er lagen nog 4000 vaten smeer olie en vetten in voorraad, die waarschijnlijk alle zijn verbrand. De andere fabriek, die in vlammen is opgegaan, is die van Kuhn en Mar tens gevestigd Vaartkaai 31. Daar zijn waarschijnlijk een 2500 vaten vaselineolie verbrand. Als officieel vinden we in de N. R. Crt. de volgende Telegrammen. PARIJS, 12 Jan. (Reuter.) Officieel bericht van 11 uur 's avonds De vijand heeft ten noordoosten van Soissons den geheelen nacht de stel lingen op het plateau van Perrières en bolwerk 132 hevig gebombardeerd en is heden, om laatstgenoemd punt te heroveren, tot een belangrijken aanval overgegaan. Het resultaat daarvan is nog niet bekend. Geen ander feit van beteekenis heeft zich voorgedaan. BERLIJN, 13 Jan. (Wolff.) Ambte lijke mededeeling van hedenochtend uit het groote hoofdkwartier edelmoedig zijt begonnen. Zij verdient den eerbied, dien gij voor haar gevoelt, want trots haar argwaan, heeft zy u lief en zij heeft misschien meer geleden van de vrees te ontdekken dat gij schuldig zyt, dan van de afschuw uw1 slachtoffer te zijn. Zij heeft een edele ziel en een groot hart, tot al wat edel is in staat, gevoelig voor al wat goed is, en zij zal eens twijfel daar niet aan het offer begrijpen aan haar veiligheid ge bracht: zij zal ods meer dankbaar zijn voor onze zwakheid, dan voor onze kracht Schrijf haar dat gij heen gaat. Ik belast mij met het overige. Waar denkt gij heen te gaan >Naar Engeland ik ga reizen. Ik ben treurig gestemd en alleen beweging zal mij afleiding kunnen ge7en.« »Tracht dan niet te zeer hen te ver geten, die gij achter laat,* zeide hij met een weemoedig glimlachje. »Bedenk dat als gij ver van hen zult zijn, als gij treu rig zijt zij het ook zijn, maar dat zij, nog minder gelukkig dan gij, niet vrij zijn en hun leed moeten verbergen. Schrijf af en toe, opdat men wete waar gij zijt, wat gij doet, opdat de gedachte regelrecht tot u kan gaan en u niet op geluk af moet zoeken. En beloof, dat gij, als de kalmte terugkeert tot uw geest als gij u veilig vo"lt tegen elke slechte neiging, tegen elke smartelijke kwelling dat gij zult terugkeeren. Daar zal een tijd komen, Lucie, geloof zulks, dat In de buurt van Nieuwpoort is een hevig artilleriegevecht geleverd, ten gevolge waarvan de vijand een loop graaf by Palingsbrug, een voorstadje van Nieuwpoort, heeft ontruimd. De aanvallen des vijands op het ianaal van La Bassée zijn voorgoed afgeslagen. De aanvallen der Franschen op La Ousselle, in de nabijheid van Nouvron, zijn afgeslagen. De vruchtelooze aanvallen, die de Franschen gisteren op de hoogte .bij Crouy (t. N.O. v. Soissons) hebben ge daan, zyn gevolgd door een tegenaanval onzerzijds, die een volslagen nederlaag der Franschen en hun verdrijving van de hoogten ten noordoosten van Cuffies en ten noorden van Crouy ten ge volge had. Onze mannen uit de Mark vermees terden 2 Fransche stallingen, maakten 1700 gevangenen en veroverden 4 ka nonnen, alsmede verscheiden machine geweren. De aanval der Franschen door middel van een onderaardsche gang in de streek van St. Mihiel is met succes afgeslagen. Onze troepen vermeesterden de heu vels ten noorden en ten noordoosten van Mementy. In de Vogezen is de toestand onge ijzigd. De stryd in het Oosten. Op het linker Weichselgebied hebben de Duitschers, volgens bericht van den Russischen generalen staf, in den nacht van den llden en den geheelen daarop volgenden dag hun pogingen van den laatsten tijd, om met kleine afdeelingen in verschillende streken aan te vallen, voortgezet. Al deze pogingen werden echter gemakkelyk verijdeld. Ons ge weer- en geschutvuur heeft den vijand ernstige verliezen toegebracht. Een meer hardnekkig, hoewel mis lukt, offensief ondernamen de Duit schers in de streek van het dorp Sucha, waar wij vier malen werden aange vallen, en bij de hoeve Mogely, waar zij twee aanvallen deden. Dinsdag, bij het aanbreken van den dag, naderden onze verkenners de Duitsche loopgraven op zeer korten afstand en overstelpten die met hand granaten. De vijand had groote ver liezen. Volgens een nader bericht hebben de Duitschers bij -faun aanval in den nacht van 10 dezer in de streek van het dorp Samice aanzienlijke ver.iezen geleden. Zq lieten 500 dooden op het slagveld liggen. Onze zoeklichten waren ons zeer van dienst. Op de overige fronten geen ver andering. N. R. Crt. Uit Eperjes in Hongarije wordt dd. 4 dezer aan de Tribune de Lausanne gemeld In het wildste gedeelte van de Kar pathen hebben de Russen iets volbracht wat totdusver als onmogelijk beschouwd werd, door artillerie naar de hoogten te sleepen, die den pas van Dukla be strijken. Geen -paarden kunnen op zulke bergpaden op de been blijven; de Russische kanonniers moeten met een schier bovenmenschelijke inspan ning hun stukken tegen de hoogten op gesleept hebben, waardoor de poort van de Karpathen in hun handen gekomen is. In de naburige bosschen heeft de Russische infanterie zich onneembaar genesteld, hooge pijnboomen geveld en voor haar front opgestapeld, die de plaats .van schansen innemen, welke daar in den bevroren groDd onmogelijk te graven zouden zijn. ons zws.k hart slechts liefelijke gedachten zal hebben, waarin wij elkaar zullen zien, zouder leed en kwelling te gevoelen en geuieteD kunnen van dit laatste gelukoris het leed van weleer te her inneren.* WordL vervolgd.) De bosschen wemelen van groot wild, herten, beren en wilde zwijnen, die den i troepen uitstekend voedsel verschaffen. W. R. Crt. i Nu de uitvoer van erwten en boonen naar Duitschland uit ons land is ver boden, worden, zoo meldt men aan de N. Crt. heelo wagens erwtensoep over Gronau Duitschland ingevoerd. De soep is verpakt in bussen van 5 K.G. elk. Brieven naar België. De heer K. J. Kuyk te Sas van Gent schrijft aan de N. R. Crt. De Duitsche overheid deelt ons mede, dat zij zelve een dienst voor den handel inricht tusschen Holland en België, en dat de verzending van particuliere brieven van en naar Holland en van alle particuliere en zakenbrieven van en naar alle andere bevriende en vijan delijke staten voorloopig opgeheven is. De algemeene postdienst door het consulaat ingericht is gestaakt, met uitzondering voor den consulairen dienst. Brieven van waarde (geassureerde en aaugeteekende) en postwissels, die vóór 15 dezer afgezonden worden aan ons adres, Sas van Gent, poster restante, zullen hun bestemming nog bereiken. Onze Neutraliteit. In „Le Journal" schrijft Saint-Brice over de neutraliteit van Nederland o.a. De toestand, waarin Nederland zich bevindt, is precies dezelfde als die van Zwitserland. De geografie en de ethno- grafie, de godsdienst ook, brengen het in Duitschlands onmiddellijke nabijheid en meer nog dan Zwitserland leeft het onder den druk van Duitschlands buiten gewone activiteit op zakengebied, die o.a. van Rotterdam, ongeveer een Duit sche haven wist te maken. Het is on denkbaar, dat bij de thans heerschende crisis de terugslag van een dergelijken stand van zaken niet zou worden gevoeld. Maar wil dat zeggen, dat het Neder- landsche volk ook maar iets van zijn kenschetsende eigenschappen verloren beeft Een volk breekt niet met het ver leden, dat tot de meest glorieuze uit de wereldgeschiedenis behoort. De geest van een Willem den Zwijger, van een De Ruyter, een Tromp, van al die helden uit de Nederlandsche bevrijdingsgeschiedenis leeft nog steeds op den bodem, die het hardaekkigst aan de natuur werd betwist en die geest is bezield met een waren hartstocht voor onafhankelijkheid en liberalisme, met een haat tegen elke verdrukking, het is een geest van trouw aan den eeredienst van het recht. Hoe zouden menschen, met dien geest bezield, in het thans heerschende con fli-ct kunnen aarzelen, wat hun houding betreft Het hart der Nederlandsche natie heeft gesidderd van smart en ongerust heid bij het aanschouwen van België's martelaarschap. Meer dan anderhalf millioen Belgen hebben een schuilplaats gevonden in den naburigen kleinen staat, waar ze vol opoffering en mededoogen worden verzorgd. Dit voorbeeld alleen zou voldoende geweest zijn om Neerlands sympathie te bepalen maar de Nederlanders heb ben nog andere waarschuwingen gehad Men heeft hun zeer duidelijk te ver staan gegeven, dat een Duitsche over winning hun economisch opgaan in het groote Duitschland zou beteekenen. -Verleden, heden, toekomst, alles wijst voor de sympathieën van het Neder landsche volk eenzelfde richting aan. Zondër hun natuurlijke reserve te laten varen, bewegen alle groote organen van de publieke meening in Nederland zich in die richting. En de officieele houding Die wordt voor zulke gebiedende overwegingen voorgeschreven, dat de Nederlandsche Regeering onmiddellijk op 31 Juli 't leger opriep en daardoor haar wil om neutraal te blijven, van den aanvang af, duidelijk onderstreepte. Men behoefde in Den Haag niet ge waarschuwd te worden men wist wat de beste waarborg is om een uitgestrekt koloniaal bezit te kunnen behouden. Ten opzichte van de gevaren van Duitsche zijde, die allesbehalve denk beeldig zijn, houdt de Nederlandsche Regeering voortdurend de oogen open. Na de uitmergeling van België, zou den de Duitschers niets liever willen dan hun krachten op een nieuw land te beproeven, temeer, daar zij, wanneer zij de beschikking hadden over de Schelde- en Rijnmonden niet langer blootgesteld zouden zijn aan de leelijke verrassingen, welke bij Zeebrugge hun deel worden. Wij kunnen slechts wenschen, dat Nederland aan deze bedreiging ontsnapt door gebruikmaking van het eenige wapen, waarover het beschikking heeft, namenlijk de meest strikte neutraliteit. Tern. Crt A.XEL, 15 Januari 1915. Ds. Chr. Bruins, predikant bij de Geref. Kerk alhier, heeft een beroep ontvangen naar de gem. Winschoten. Het toezicht aan de grens te Koewacht wordt met den dag scherper, zoodat het voor de Belgen zeer moeilijk wordt op Hollandsch grondgebied te komen. In het eerst kwamen dagelijks opgeschoten knapen, doch vooral vrou wen en meisjes uit de Belgische grens dorpen naar hier om levensmiddelen en petroleum te koopen maar in de laatste dagen is dit aantal sterk verminderd. Verleden Zondag is de bezetting van Belgisch Koewacht weer met een kleine honderd man vermeerderd. De Duit schers handelen als heer en meester, loopen vry alle woningen in en uit, zoeken naar plaatsen, waar wapenen of patronen verborgen kunnen zijn, nemen personen gevangen en laten die na een paar dagen weer vry. Ver leden week was om 5 minuten over achten nog volk in eene herberg-'op den zoogenaamden Dreihoek. Twee uhlanen traden binnen en 20 personen, waaronder de zoon van den waard, werden met behulp van de Duitsche wacht aan de grens gevaukelyk naar Stekene vervoerd. Daar werden zij zonder eten of drin ken opgesloten, en na 2 dagen vasten weer in vrijheid gesteld. Op het vervoer van brieven zijn ie vooral streng en enkele personen, die brieven bij zich hadden, zijn reeds naar Gept overgebracht. Tem. Crt. In den gezondheidstoestand in het vluchtelingenkamp te Kloosterzande ii geen verbetering te bespeuren. Nog altijd heerschen er besmettelijk# ziekten. In den loop van 3 44 weken zijn veel sterfgevallen voorgekomen, meest onder kinderen, ook enkele ge vallen onder vrouwen en mannen, ge lukkig tot heden beperkten zich de ziektegevallen tot het kamp en ia geen uitbreiding te bespeuien. Zei. Met ingang van 11 Januari is benoemd tot conducteur op den stoom tram IJzendijkeSas van Gent, de heer Pol. Taalman te Philippine. M. Crt In de week van 6 tot en met 12 Januari 1915 werden uit Zeeland ter kennis gebracht van den centralen ge zondheidsraad van typhus of febrii typhoïdea 8 gevallen uit Middelburg. 7 uit Vlissiugen en 1 uit Aardenburg, van roodvonk 1 geval uit Middelburg, uit Vlissingen, uit Sluis en uit Sas vat Gent en van diphteritis 1 geval uil Oostburg en uit Retranchement. Loop der bevolking. Gedurende het jaar 1914 ver meerderde de bevolking van Neuzen door geboorte met 125 mannen en 118 vrouwen, samen 243 en door vestiging met 294 mannen en 247 vrouwen, samen 541, of een totale vermeerdering van 784.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2