lira Landbouwers! KRENTEN II. H. Bakkers Firma P. H. Yeenhuizeu, Axel. Landbouw. Gemengd Nieuws.. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Ad verten tien. Nog te koop „Industrie, POOT AARD APPELEN F. Dekker Pz., Axel. werd roor 1915 vastgesteld op 45 cent per kilo levend gbwicht, terwijl in de maand Februari geen contributie zal betaald worden voor 1 varken. Het entreegeld voor nieuwe leden bleef bepaald op 1 gulden en de bezoldiging ran den secretaris-penningmeester werd verhoogd tot 45. Op de Zaterdag alhier gehouden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden waren aangevoerd 41 paarden. Er werden vier prijzen van vijf gulden toegeketfd, n.l. aan L. H. van den Akker, W. P. Dieleman en Joz. van de Wege, allen kooplieden alhier en aan de wed. F. de Munck, landbouwster teZuiddorpe. Er waren vele Hollandsche kooplieden. De handel was zeer levendig. De achthonderd behoeftige vluchte lingen, te Neuzen die door bet comité aldaar verzorgd worden, zijn thans alle van voldoende kleederen voorzien. Bij den burgemeester is bericht ont vangen dat H. M. de Koningin 5 luier manden beschikbaar stelt voor de a. s. moeders onder hen. M. crt. Aankoop van superphosphaat. Donderdag heeft te Middelburg een vergadering plaats gehad van vertegen woordigers van 58 aankoopvereeni- gingen in Zeeland, teneinde de houding vast te stellen, welke de landbouwver- bruiker bij den aankoop van superphos phaat heeft aan te nemen tegenover de door de fabrikanten daarvoor gestelde voorwaarde, dal, in afwijking van de artikels 5 en 10 der Algemeene Handels voorwaarden, de monsterneming en de gewichtscontröle aan de fabriek zal plaats hebben in stede van op de plaats van levering. Het resultaat der uitvoerige bespre kingen was, dat men zonder uitzondering algemeen de meening was toegedaan, hierin niet te moeten treden en slechts aan te kooien, indien van het recht van monsterneming en gewichtscontröle door den koopër overeeukomstig de be doelde handelsvoorwaarden zooals steeds mag worden gebruik gemaakt. Het hoofdbestuur der vereenigiug van koopers onder Algemeene Handelsvoor waarden heeft ongeveer tegelijkertijd aan de koopers op deze voorwaarden in geheel ons land een circulaire ge richt, waarin eveneens sterk er op wordt aangedrongen, in deze bovenbedoelde, afwijkingen niet toe te stemmen. N. R. Crt. Zondagmorgen is bij Kaap duinen (Koudekerke) ten N. W. van het kust licht een mijn op het strand gedreven, vermoedelijk een .Franache welke des namiddags tot ontploffing is gebracHt. Zondag is op het Zuiderstrand te We8tkapelle aangespoeld een Fransche mijn, waarop de woorden Maison Brequet Paris Douai 1328. De aangespoelde mijn op het strand tusschen Westkapelle en Zoutelande was een Duitsche. Deze heeft men Zondagvoormiddag doen springen. M. Crt. Zaterdag viel ongeveer bij de spoorbrug te Vlake van een Ierseksch visschersvaartuig, terwijl het in voile zeilen was, de mast achterover doordat het slot van den mastkoker niet be hoorlijk vast zat. De mast brak in tweeën en veroorzaakte aan het vaartuig zelf niet onbelangrijke schade. Het vaartuig is verzekerd. M. Crt In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. zijn op de hofstede van S. v. d. M. te Wissekerke eenige kouijnen en twee ganzen ontvreemd. Ofschoon de politie'op 3 plaatsen een huiszoeking verrichtten is de dader niet ontdekt. Dat is ook het geval met het stelen van een stuk spek of ham, dat vroeger in de week op de hofstede van den landbouwer v. .d. B. werd vermist. M. crt. Bij Smeermaes, in de buurt van Maastricht is een soldaat die een smok kelende vrouw aanhield, door deze vrouw doodgeschoten. M. crt. Een navolger van den kapitein van Köpeuick heeft te Berlijn een paar autobezitters opgelicht. Als onderofficier van het autobestuur dersbataljon bezocht hij zijn slachtoffers en deelde hij hun mede, dat hij een auto noodig had, om zwaargewonde officieren af te halen. Indien hij den volgenden ochtend niet terugkeerde, had het legerbestuur de auto opgevor derd, de bezitter kon dan aan het be- taalkantoor een bewijs krijgen voor den verkoop van de auto aan de regeering en daarop zou hem later het geld worden uitbetaald. De pseudo-onderofficier trad zoo be slist op, dat de menschen er invlogen. Op het betaalkantoor bleek, aldus ver haalt de A'. R. Crt. den goedgeloovigen autobezitters eerst, dat ze in handen van een oplichter waren gevallen. Bezigheid voor Belgische vluchtelingen. Men deelt aan de N. R Crt. mede Bij de groote vraag naar ondergoed hebben eenige dames te Roiterdam op kleine schaal een proef genomen, om Belgische vrouwen te laten naaien voor hun ongelukkige landgeuooten. Dat die aanvankelijke proef een groot succes belooft te worden, is te danken aan de onverwachte en niet genoeg te waar deeren hulp van drie Amerikaansche heeren, gezonden door de „Rockefeller foundation for war relief". De heer Jenkinson, dr. Rose en mr. Bicknell hebben in opdracht door heel Europa te reizeu, om te zien, waar hulp het noodigst is. In ons land gekomen von den zij ook hier grooten nood, vooral ook onder de Belgische vluchtelingen door de gedwongen ledigheid. Zij zijn bereid hen te helpen, wanneer v&n hun kant de wil tot werken bestaat e,n zij willen in Rotterdam een proef nemen, die, als zy slaagt, over het geheele land zal worden voortgezet. Mislukt die proef, dan trekken zij huu belofte terug. Een comité heeft zich gevormd, be staande uit bovengenoemde dames en den heer Jenkinsondit comité heeft in enkele dagen ruim 80 Belgische vrouwen in het Uraniumbotel aan het naaien en breien gezet. Met groote bereidwilligheid en dank baarheid werken nu deze vrouwen voor hun landgenooten per dag worden er 75 stuks mannenkleeren afgeleverd, waarvAn een derde deel ten goede komt aan de vluchtelingen te Rotterdam en een derde hoofdzakelijk aan geïnter neerde Belgische soldaten. Alle kosten van naaimachines, stol enz. worden gedragen door de Amerikanen, die hier door indirect het land een grooten dienst bewijzen, en aanspraak mogen maken op groote dankbaarheid. De commissie hoopt van harte, dat de stad Rotterdam den hoogen duuk, dien Amerika van Rotterdam heelt, niet zal doen verloren gaan en dat zij zich het in haar gestelde vertrouwen ten volle waardig zaltoonen. In het kolenruim. In èèn der booten, welke den dienst op het kanaal Maastricht- Luik en terug verrichten, hadden zich in het donkere kolenruim vier Belgische jongemannen verscholen, in de hoop, op die wijze, onbemerkt door de Duitsche grensVacht, Hollandsch grondgebied te bereiken.- Aan de greus vroegen de visiteerende Duitschers, of er niets in het hok was. Op het ont kennende antwoord van het bootperso- peel, nam echter een der Duitschers, om zichzelf te overtuigen, een kolen schop en stiet in de donkere ruimte. Men kan zich ziju verbazing voorstellen, toen de schop werd vastgehouden Een andere Duitscher lichtte met een zaklantaarn bij, en nu werden drie jongelieden gevonden en gearresteerd. De vierde bad zich, met bet gezicht naar den muur, in een hoek gedrongen en zich zoo klein mogelijk gemaakt- Deze werd niet gevonden en ontsnapte De kapitein der boot wordt nu niet meer tot de vaart toegelaten. N. R. Cit. Na het vertrek van de Belgische geïnterneerde soldaten uit de kazernes te Amersfoort .is gebleken, dat aan de gebouwen en het meubilair veel schade is toegebracht. Van verschillende ver trekken zijn de deuren geforceerd, zonder dat dit altijd van buiten zicht baar was, kasten zijn opengebroken, atsluitiugen verbroken, en verschillende voorwerpen van meubilair, enz. zijn verdwenen. A. R. Crt. Uit Groningen wordt gemeldt, dat 7 Engelsclie officieren, die daar geïnter neerd waren, zijn ontvlucht. Er worden nasporiugen naar hen gedaan. Uit Soerabaja d.d. 28 November aan de Preanger Bode Gisteren werden vier matrozen een korporaal-kok, een bakker en twee leer ling» koks, naar Malang gezonden, waar heden een honderd n an van de marine werden verwacht. Aan het station Bangil verlieten ze een oogenblik den trein, doch merkten even later het vertrek van den trein niet op, waardoor ze achter bleven. Ze besloten toen een auto te huren en daarmee de reis naar Malang te vervolgen. Deze auto werd gisteravond tegen half zeven nabij Malang aan den kant van den weg gevonden. De wagen was ge kanteld. Aan den weg werd de chauffeur gevonden hij was ernstig gewond. Ook de vier matiozen werden bij de -auto gevonden, ze waren aan armen en beenen gekneusd, terwijl een inlandsche jongen met doorgesneden halsslagader lag. Hij was dood gebloed. De auto was tegen een houten balk aan den kant van den weg opgetornd. Dr. Grün, die toevallig op den weg was naar Malang, zag de gekantelde auto en verleende den gekwetsten de eerste hulp, waarna ze naar Malang werden overgebracht. N. R. Crt. De ontkoming van een kapitein en een Franschen vliegmachinebestuurder, na een ongeluk met hun watervliegtuig in Sinal was weinig minder dan wonder baarlijk. De motor van het watervliegtuig had al meer moeite gegeven en weigerde plotseling, toen men zich 20 mijl landin waarts bevond. De bestuurder zweefde neer en landde op een rotsblok, waarbij bij uit het toestel geslingerd werd en op het hoofd te land kwam. De verkenner die onder den wrakhoop van 't vliegtuig bekneld zat, vroeg zich al, wat zijn lot zou zijn: verhongering of gevangenschap, toen de bestuurder, dien hij eerst had dood gewaand, door kuchen en opstaan bewees, dat hij niet dood, doch enkel bewusteloos was geweest. Na door den bestuurder uit deo wrak hoop te ziju bevrijd, ging de verkenner met zijn makker op weg naar de kust. Maar de wandeling was langzaam eu moeilijk, want de Franschman had een leelijke tuimeling gemaakt en kon maar een paar honderd meter aan één stuk loopen. Na vier uur te hebben besteed om 8 KM. af te leggen, liet de Eogelsehe kapitein ziju makkqr achter in een goede schuilplaats hij liet hem zijn waterflesch en ging alleen verder naar de kust. Hij bereikte die, 25 K.M. verder, na vier uur, enkel om te ontdekken dat het Biitsche oorlogsschip, waarvan zij waren opgevlogen, vertrokken was. DeEngelsch- man legde zich aan de kust te slapen eu toen hij 's'anderen -daags outwaakte, was het schip teruggekeerd. Hij riep haar aan en werd aan boord genomen. Den volgenden dag werd een landings- groep van boord gezonden, om den be stuurder vau het vliegtuig te halen. Een atdeeling vijandelijke troepen nam de wijk voor de zeelui maar van de gezochte was geen spoor te bekennen. Toen dien nacht een zoeklicht van 't schip op de kust werd gericht, klonk een kreeteen boot werd uitgezet, die den vermiste vond en aon boord terugbracht. Het bleek, dat de bestuurder, toen hij na 't vertrek van zijn makker wat geslapen had heel wat opgeknapt wakker was geworden. Hij had naar de kust kunnen loopeü en was daar in slaap gesukkeld. Het zoeklicht, dat hein het gezicht be scheen, had hem gewekt. A'. R. Crt. Van 16-31 Dec. 1914.. Axel. Huwelijks.aang. 17. Julias van de Steene, 48 j., weduwn. en Anna Maria Steppe, 24 j., jd. 28. Johannes Antonie van den Berg (van Hengelo), 32 j., jm. en Maria Jozina van Doorn, 20 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 17. Willem ^driaan Scheele, 21 j., jm. en Sara Willemsen, 32 j., jd. Geboorten. 20. Janneke Elisabeth, d. van Andries van Drongelen en Eli sabeth Neeltje van Bendegem. 25. August, z. van Adolf vau Britsom en Melania Maria Cecelia van Remoortere. Josephus Leonardus, z. van Jacobus Franciscus v. Mossevelde en'Magda.ena Maria Savoij. 27. Johanna Adrian», d. van Jan Cornelisse eu Debora Crina Brakman. 28. Catharina, d. van Mechiel de Visser en Cornelia van de Wege. Vitalus Augustinua Joseph, z. van Guilielmus Augustinua Wiendij en Elisa Carolina Muller (van Antwerpen). 29. Charel Herman, z. van Cesar Arthur van den Steen en Cornelia Clara Petro- nella van Aarsen (van Leuven). Overlijden. 19. .Agnes Alphonsina Slabbaert, 10 j., d. van August en van wijlen Godeliva de Kevar. 20. Anthonij Verhelst, 80 j., echtg. van Christina Meertens. 23. Maria Phelomena Boënne, 69 j d. van Charles Louis eu Melania de Paepe (beiden overl.) 31. Gilles de Bokx, 86 j., \veduwu. van Adriana Dieleman. AXEL, 9 Jan. 191"). Ter graanmarkt van heden ("Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe f14,— k f 14,f0, Rogge f IV,75 4 f 13,zó, Wintergerst fl'2,— k f 12,-2.Zomergerst f h fHaver 1 12,75 af 13,2 Erwten f 15, k f 16, O, Paardenboonen f k f Dui- venboonen fafWitteboonen f a fBiuineboonen f a fB"ek- weit f—a fLijnzaad flö.af 0,— Aardappels f—af Koolaad per ak van U(3 liters f Voorjaar 1914 uit Duitschland inge voerd. Goedgekeurd met de hoogste punten door de Z. L. M. Vraagt prijs. Aan hetzelfde adres Üf L il S iC tA F te koop. Ontving zoo juist een klein partijtje prima kwaliteit welke ik U zeer voordeelig kan aanbieden. In uw eigen belaug is het aan ta bevelen proaf te nemen eu monster aan te vragen, daar het artikel zeer schaaisch is. 11

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3