Binnenland. hoeveel haver, stroo, hooi, boonen, erw ten, koeien, varkens, kippen en eenden ze aan de militaire overheid kannen leveren. Wie niet voldoende had iuge schreven werd met gestrenge straffen bedreigd. Wie zijn vee naar Holland in veiligheid meende te brengen, wordt gedwongen het terug te halen en het ter beschikking van de Duifschers te stellen. De Duitsche landweermannen, die niet aan het front zijn, schijnen het goed te hebben. Alleen de opgeëisch ten wijn krijgen de minderen niethet gebruik van alcohol is hun verboden, maar ze krijgen dagelijks 2 sigaren. Oorlogsnieuws is er op hetoogenblik niet. De laatste berichten maken slechts melding van den oorlog in de lucht. Van weerszijden scbijDt men elkaar te bestoken met vliegmachines, die boven het vijandelijk kamp vliegen om verkenningsdiensten te doen, of met bommen vernieling aan te brengen. Een 12 tal Duitsche vliegtuigen ver schenen boven Duinkerken en omstre ken ep wierpen een dertigtal bommen. Er vielen weinig slachtoffers. Zestien Duitsche vliegtuigen zyn Zondagmorgen boven het Kanaal gezien. Blijkbaar bestond het voornemen, een tocht naar Engeland te maken, doch het weer zal tot de terugkeer over Duin kerken genoopt hebben. Het is opmerkelijk, zooals de Duit- schers voortgaan krachten aan het front van de Yser te onttrekken voor de versterking van hun tweede verdedi gingslinie. Zoo trokken Zondag nog weer vierentwintig kanonnen langs Heijst in de richting van Westkapelle De tram, die de troepen heen en weer voert, rijdt ook 's nachts door. Hedenmorgen zijn de Duitschera bezig geweest aan het zand bij Cadzand aan gespoelde mijnen te laten springen Herhaaldelijk klinken ontploffingen tot hier door, zóó dat de ramen rinkelen en deuren openspringen, aldus meldt men uit Sluis aan de A. R. Crt. De „Daily Chronicle" verneemt uit Frankrijk, dat Zondag Calais bezoek kreeg van een „Zeppelin" en 3 vlieg tuigen, die op groote hoogte boven de stad vlogen. Zij gingen in dë richting van Dover. De luchtkanonnen werden in stelling gebracht, doch de vliegtuigen zetten zonder eenige schade te bekomen of aan te richten hun reis voort. De „Zeppelin" kwam uit het binnenland van België en passeerde boven Veurne en Duinkerken. De „Times" meldt dat Zondagmorgen 16 Duitsche vliegtuigen boven het Kanaal verschenen, die blykbaar een aanval op Engeland in den zin hadden Door het slechte weer waren zij ge dwongen in de richting van Duinkerken terug te keeren. Verschillende berichten. De Nordd. Allg. Ztg. bevatte Vrijdag de volgende kennisgeving: Kardinaal" Mereier, de aartsbisschop van Mechelen, heett met Kerstmis een herderlijken brief aan zijn diocesanen gericht, die volgens zijn opdracht op den len Januari en de daaropvolgende Zondagen op de kansels moest worden voorgelezen. De brief bevat, naast zuiver gods dienstige, een reeks van politieke uiteen zettingen, die niet overeen te brengen zijn met den tegenwoordigen toestand van de bezettiDg van België en derhalve het Duitsche bestuur verplichtten maat regelen te nemen tegen verdere ver spreiding. Toen 5e gouverneur-generaal hem hierop opmerkzaam had gemaakt, heeft kardinaal Mereier schriftelijk en monde ling verklaard dat hij iu geenen deele heeft bedoeld door zijn rondschrijven opwinding te veroorzaken hij heeft zich integendeel laten leiden door het doel, de bevolking tot kalmte aan ta manen en haar, onder eerbiediging harer vader landslievende gevoelens, aan te manen om zich te schikken naar het bestaande Duitsche bewind. Daar echter de gouverneur generaal omtrent het rondschrijven een andere meenmg bleek toegedaan en er een opwindende uitwerking van duchtte, heeft de kardinaal verklaard af te zien van de uitvoering zijner opdracht aan de hem ondergeschikte geestelijkheid, om den brief voor te lezen en aan den inhoud ervan bekendheid te geven. De gouverneur generaal had reeds voor dien de voorlezing en verspreiding van den herderlijken brief verboden. Hiermede kan de aangelegenheid als geëindigd worden beschouwd. N. R. Crt. De Matin ontvangt van een harer correspondenten in den Elzas een van 5 dezer gedagteekende beschrijving van het oprukken der Franschen in de richting van Orbey. Op den 3den Janu ari opende het Fransche geschut bij sneeuwweer ten Oosten van St. Dié een hevig vuur op den vijand over den Bonhomme-pas. Deze pas was door een kleine bezetting Duitschers bezet. Zij hadden machinegeweren langs den weg opgesteld en bewaakten het douane station. Tengevolge van het slingeren van het pad was de schootsafstand der machine'geweren niet meer dan 700 meter. Toen de Franschen tot binnen dezen afstand voorwaarts gerukt waren, verdeelde de aauvallende kolonuezich. Een gedeelte van de troep opende het vuur op het douane blokhuis en een compagnie Alpenjagers ging op ski's tegen de hellingen op om de verdedi gers van achteren aan te vallen. Daar ze scherp uitkwamen tegen de sneeuw werd een aantal van hen van uit het blokhuis neergeschoten maar de Fran schen wisteD door de gevaarlijke zone heen te komen en vielen de Duitschers in de flank aan. Op ruim 200 meter afstand openden zij het vuur en joegen de Duitschers uit hun stellingen en deden een aanval op het blokhuis. Hoewel er nog maar vijf of zes Duit schers in het gebouw waren gebleveD, had hun vuur een vernielende uitwer king en slechts na een onversaagde bestorming bereikten de Franschen ten slotte de deur. Voor die ingeslagen kou worden werden er een officier en een sergeant gedood. De Duitschers in het huis werden met de bajonet afgemaakt en korten tijd daarna daalden de Fran sche troepen aan de Duitsche zijde van de grens door den pas af. De Vossische Zeitung outleeut aaD 25 December uit de Meessen de volgende een dag van vrede 25en, werd plotseling ,Hurree" geschreeuwd. Wy vonden dat merkwaardig, kwamen uit onze muizenvallen en zie, de Engel- «chen kwamen naar ons toe, zwaaiden met witte sigarettendoosjes en doeken. Geweren hadden zij niet bij zich. Het kon dus slechts een felicitatie zijn. En inderdaad, het was zoo. We gingen elkaar haltweegs tegemoet. We liggen slechts twee honderd meter van elkaar. En nu vond in tegenwoordigheid van de wederzijdscbe officieren de begroe ting plaats. We ruilden sigarëtten, sigaren en andere- dingen Wc deden zelfs fotografische opnamen van elkaar. Tot mijn spijt had ik mijn toestel niet meegebracht. Daarop begonnen de Engelschen met een voetbal, dien zij hadden meegenomen, te spelen. Na het invallen van het donker, trokken beide partijen zich in hun salons terug, met de belofte elkaar in de eerste drie dagen wegens de feestdagen niet te beschieten. De wederzijdsche artillerie infanterie heeft dit op eerewoord een brief van loopgraven te schildering van Heden, den door den vijand en afgesproken. De Frauscheu, die verder liggen, en er niet aan deel namen wer den den ganschen dag door onze artil lerie onder vunr genomen. Alle ande ren en ook wij Hepen den geheelen dag vrij rond Jammer maar eindigt de brief dat deze vredesdag in don oorlog niet de definitieve vrede was Ouders van jongens van 14 jaar zijn in Duitschland aangeschreven hen van school te nemen, ten einde de „militarischo Jugendvorbereituug te kunnen ontvangen. Een Engelsch vlieger, die actie ven dienst verricht aan het front, schreef aan een vriend in Londen „Ik probeer, genoeg brutaliteit bijeen te schrapen, om aan de Times te schrijven Wij moeten hier meer mannen hebben en wanneer ik de Franscbe ter. itorialen opgewekt naar de loopgraven zie trek ken, om de Boches (scheidwoord voor Duitschers. Red.) uit Calais te hou den, en ik lees dan van de .voetbal wedstrijden in Engeland, dan maakt me dat misselijk." Men mag uit dezen brief overigens niet afleiden, dat de Engelsche sportlui zich buiten den strijd houden. Op een dezer dagen gehouden jaarvergadering van de. cricket-orgauisatie in het graaf schap Somerset werd meegedeeld, dat van de spelers te zamen misschien 30 a 40 er vijftien hebben dienst genomen en, van wie er al drie zijn gesneuveld. In een artikel, dat tot opschrift draagt een Turksch Sedan, betoogt de militaire medewerker van de Roeskoë Slowo, dat de verpletterende nederlaag van de Turken bij S&rykamysj nog grooter is dan die van de Franschen in 1870. Generaal von Moltke beschikte bij Sedan over een veel grooter troepenmacht dan zijn tegenstander en kon zichlangs prachtige Fransche wegen verplaatsen, terwijl de Russen tegenover een in aantal sterkere" Turksche legermacht kwamen te staan en in een onder sneeuw bedekt bergland moesten op treden. Het is de eerste maal in de militaire geschiedenis, dat twee groote legers op een hoogte van 2400 tot 3000 meter bij streng winterweer gestreden hebben. In sommige opzichten, zoo zegt de militaire medewerker der Roeskoë Slowo herinnert de slag bij Sarakamysj aan de vernietiging van Wessil pasja door Skobelef op de Sjipka pas in 1877. Maar Skobelet vocht slechts één dag, terwijl de Turken bij Sarakamysj elf dagen lang met den moed der wanhoop weer stand hebben geboden. N. R. Crt. Het antwoord van de Engelsche re- gesriug is verschenen op de vriend schappelijke nota der Vereen. Staten, naar aanleiding van de belemmering, die de handel van Amerika ondervond ten gevolge van het onderzoek der ladiug in Amerikaansche schepen van Britsche schepen met het dog], te ver hinderen, dat artikelen te Londen voor kontrabande verklaard, naar Duitsch land zouden worden vervoerd. Volgens een particulier Reuter-tele- gram uit Londen wijst het Britsche gouvernement er daarin o. a. op, dat de uitvoer van Noord Amerika naar Neder land in November 1913 de waarde van 4.389.000, in hetzelfde tijdsverloop van het achter ons liggende jaar die van 3.960 000 dollar vertegenwoordigde. Slechts weinig Amerikaansche sche pen werden tijdens den huidigen oorlog naar het prij^gerecht gezouden. Het antwoord legt bij zonderen nadruk op de onmogelijkheid, om verdachte sche pen goed te onderzoeken in volle zee. Dit dient in een haven te gebeuren, te eer, daar koper in katóenladingen ver borgen werd. Katoen zelf is nooit op de lijst van kontrabande gezet, koper naar men weet daarentegen wel. Om dat te onderzoeken moesten de Katoenbalen dus uitgeladen en gewogen worden. Voorts behelst bet antwoord, dat En geland moeilijk het vervoer van rubber van zijn koloniën uaar de V. S. kan toestaan, daar rubber voor do oorlog voerenden (i. c. Duitschland, Oostenrijk en Turkije) onontbeerlijk is, maar dat het Ver. Koninkrijk geneigd is, toe te De bladen uiten het vertrouwen, dat het antwoord van Grey een goeden indruk zal maken in de Vereenigde Staten, en dat men daar in zal zien, dat de protesten geen redelijken grond hadden. M. crt. De groote leening. Naar men aan de N. R. Crt. meldt, is de groote staatsleening meer dan volteekend. Het juiste bedrag is nog niet mede te deeleu, doch het totaal is ongeveer 300 millioen. Tarwebloem. Door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is de volgende circulaire aan de burgemeesters gericht d.d. 8 Januari 1915. Ik heb de eer u te berichten, dat met ingang van 11 Januari a.s., in af-' wijking van voorgaande regelingen, door mij is besloten le den prijs van tarwebloem, in- laudsch uitsluitend één soort, te stellen op 18,50 per 100 K.G., contant aan tabriek, molen of magazijn, voor bakken en dergelijke verbruikers aan tusschen- personen moet op verzoek 0,25 kor ting worden toegestaan 2e den prijs van tarwemeel(ongebuild) te stellen op 15,50 per 100 K.G.; leveringsconditiën als bij tarwebloem: 3e den maximumprijs voor witte brood vast te stellen op 0,25 per K.G. contant, afgehaald aan bakkerij of' winkel, dien van bruinbrood op 0,22. Deze prijzen mogen dus aanleiding geven tot een verhooging van den brood prijs iu de verschillende gemeenten met 1 cent voor wittebrood en bruin brood. Amerikaaneche bloem (straight) wordt geacht gelijk in prijs te staan met „in landsch uitsluitend één soort" Ameri kaansche bloem „baker" 0,75 lager. Voor Amerikaansche patentbloem acht ik het voorhands niet noodig een prhs vast te stellen. Stct Er worden onderhandelingen gevoerd voor het aanwijzen van afgevaardigden door de oorlogvoerende staten om met den Heiligen Stoel overleg te plegen over de uitwisseling van krijgsgevan genen die ongeschikt zijn voor den militairen dienst. A. R. Crt. Passen uit België. Het Antwerpsch centraal bureel voor vluchtelingen maakt ten einde teleur stelling en tijdverlies te voorkomen, bekend, dat vanwege de Pass centrale het bureel is medegedeeld, dat van heden at slechts voor zeer dringende en afdoende redenen passen naar Neder land worden verstrekt. Het is reeds bekend, dat aan Belgen, Franschen, Engelschen, Russen absoluut geen passen worden afgegeven. 3temmen, dat voedingsmiddelen niet moeten worden aangehouden. AXEL, 12 Januari 1915. Vrijdagavond werd alhier de 148 jaarvergadering gehouden van „Werk- mansbelang", onderlinge maatschappi tot geldelijke uitkeering bij het verliezen van varkens. Het jaarverslag gaf de volgende mede- deelingen Het aantal leden bedraagt f48, donateurs 20. Er werden aange geven 158 varkensdaarvan zijn ziet geweest 29, waarvan weer 13 zijn out eigend en 16 gestorven. De inkomsten bedroegen 667,53 et de uitgaveu 460,70, zoodat er eet batig slot is van 206,83. Het jaar 1914 is dus voor de vet eeniging gunstig geweest. Het kapita» der vereeniging bedroeg op 1 Jan. j f 1545,17. De heerën C. P. Minjon en F. G. va Tatenhove, die aan de beurt van a treding waren, werden als bestuurslid herkozen ieder met 43 van de 48 geldige I stemmen. Er waren 51 briefjes ingfr' leverd, waarvan 3 blanco. De uit ta keeren schadevergoeding

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2