Rechtszaken. port ran zwaar geschut naar St. Mihiel over Thiaucourt, en de algemeene in druk is er een van koortsachtige haast met een bepaald doel voor oogen. Aldus de correspondent van de Time». Men herinnert zich nog dat er indertijd veel over de omstandigheid gesproken is, dat de Duitschers, nadat zij bij St. Mihiel het Maasfort Camp des Romains hadden veroverd, hun actie tegen de Maaslinie niet voortzetten (tengevolge waarvan het front aldaar zoo'n eigeu- aardigen vorm heeft behouden), maar in het Noordwesten gingen optreden. Men bracht zulks in verband met de vervanging van von Moltke aU chef van den generalen stat door von Falken- hayn. Aan den Yser hebben de Duit schers niets bereikt. Misschien willen zy het ten siOtte toch nog eens tegen de Maaslinie probeeren. Een offensief tegen die linie (verondersteld dat het succes heeft) zou tevens een doorbraak van de Frauschen in de zoo gevaarlijke streek ten Noorden van Verdun ver ijdelen. Wij weten echter niet in hoe verre het bericht van den Engelschen correspondent juist is. N. R. Crt. De nederlaag, die wij de Turken bij Sarykamysj hebben toegebracht, is volkomen. Het negende Turksche leger korps is geheel vernietigd. We hebben den kommandant van het korps ge vangen genomen benevens de bevel hebbers van de 17de, 28ste en 29ste divisie, twee luitenants generaals, de ge nerale staven, ruim 100 officieren en een groot aantal manschappen. De ver liezen der Turken aan dooden en ge wonden zijn aanzienlijk. Tal van kanonnen en mitraljeurs be nevens groote hoeveelheden munitie en levensmiddelen vielen in onze handen. De generale staf van het 9de legerkorps werd door een onzer compagnieën ge vangen genomen. De rest van het 10da legerkorps wordt door onze troepen vervolgd. Bij den aanval op Ardaham vernie tigde een regiment Siberische cavalerie twee Turksche compagnieën. Een es kadron van dat regiment veroverde het vaandel van het 18de TurkBche regi ment uit Konstantinopel. De Turken trekken over het geheele front terug. N. R. Crt. Frankryk's tweede leger. De Parijsche corr. van de „N. Zürcher Ztg." schrijft over Frankrijk's werk achter het front. Alle mannen tusschen 25 en 47 jaar die nog geen dienst deden hebben de keuring te ondergaan. Men kan rekenen dat tegen einde Februari 250,000 man nieuwe troepen in 't vuur worden gebracht. De lichting 1916 wordt in dan loop dezer maand opge roepen, en dan zullen in Frankrijk alleen nog maar verlofgangers en afge- keurden thuis zitten. Er is nu nog sprake van, den dienstplichtigen leeftijd van 47 op 56 jaar te brengen. Zoo hoopt men dan te kunnen vormen wat men in Frankrijk „het tweede leger" noemt. Dit moet den grooten aanval mogelijk maken. Om dit tweede leger stevig in het leger ver band in te lijven is een hervorming op groote schaal bij ons te blijven, ik sou mijn verlangen geheim gehouden hebben, het zou mij «en geluk zijn geweest, aan uw zijde te leven, alles op te offeren wat er onzuivers in mijn liefde lag. Maar toen ik vernam dot gij het met Cravant eens waart, raakte mijn denkvermogen bijna van streek. Ik had eenige oogenblikken het gevoel, dat ik een mensch zou kunnen dooden, als hij zoo gelukkig was u te bezitten. Thans ben ik kalm, heb ik nagedacht en ben ik besloten alles te dragen, u niet langer te plagen of tegen te werken. Ik heb niets geen recht op u, ik had ongelijk tot u te spreken als ik deed, ik heb mij zelfs vergeten, wil het mij vergeven en huw hem, dien gy lief habt en die u bemint.* Wordt vervolgd.) ondernomen. De territoriale reserve en de laatst afgerichte klasse recruten worden naar een deel van het front gezonden, waar zij gedekt door artillerie voor de verdediging van loopgraven en veldstellingen hebben te zorgen. Zij die daardoor vrij komen, moeten behulp zaam zijn bij de africhting van „het tweede leger". Verschillende berichten. Het Belgische gezantschap te Parijs bestrijdt in een nota de beschuldiging van Duitscbe zijde, dat België zich reeds voor de oorlog uitbrak aan den kant van Duitschland's tegenstanders had geschaard en daardoor zelf zijn onzijdigheid had geschonden. Het gezantschap deelt mede dat de Belgische regeering, op den dag vóór den inval der Duitschers, aan alle over heidspersonen bevelen had gezonden om de onzijdigheid des land» zoo strikt mogelijk te handhaven en dat deze bevelen stipt zijn opgevolgd. Enkele uren voor het Duitsche ulti matum inkwam, is op bevel van den minister van justitie Carton de Wiart, het dagblad Le Petit Bleu, dat propa ganda maakte voor Frankrijk, in beslag genomen. W. R. Crt. Verdwenen regimenten. Do Oos tenrijksche 11e, 16e, 28e en 102e regi menten zijn in de slagen in Servië ge heel vernietigd, meldt de „Daily Tel." Haar corr. te Nisj heeft van majoor Rukavina, den commandant van het 79e Ban Yelatchitch reg, gehoord hoe reusachtig dit te lijden heeft gehad. Het trok ten strijde'met 4000 man en kreeg driemaal versterking, in totaal 33000 man. Het heeft bijna overal meegevochten. Twee bataillons, 1800 man, staken bij Limanski de Drina over in den nacht van 22 op 26 Aug. vielen het Servische Toplieza reg. aan en verloren, volgens de oflioieele Oo3- tenrijksche verlieslijst 1280 man en 30 officieren in een gevecht van 3 uur. Voor de laat3te inva»ie telde 'tregi ment nog maar 930 man t werd ont bonden en over andere regimenten verdeeld. Het werd opnieuw gevormd met 500 recruten, van wie zich 15 December 250 overgaven met den com mandant. De „Temps"-corr. te Genéve deelt mede, dat volgens de jongste cijfers het geheele aantal krijgsgevangenen in dezen oorlog 1,179,800 bedraagt. De bondgenooten hebben er nu 604,200 in hun concentratiekampen, Duitschland en Oostenrijk hebben er 575.500. De Tijd meldt dat de kardinaal aartsbisschop van Mechelen, mgr. Mer- cier in zijn eigen paleis is gevangen genomen naar aanleiding van een her derlijk schrijven met Nieuwjaar. Ver schillende huiszoekingen zijn gehouden door justitie en politie in de pastoriën van het aartsbisdom. Talrijke geeste lijken zijn gevangen genomen doch grootendeels na enkele uren weer in vrijheid gesteld. Zondagavond zou in de Antwerpsche cathedraal het Lof door kardinaal Mercier gecelebreerd worden, doch in een toespraak verklaar de pater Ruttem dat de kardienaal niet kon verschijnen wegens „bijzonder omstandigheden." De ruim 680 gevangen Oostenrijksch Hoogaarsche officieren te Nisj bestaan uit 182 Duitschers, 191 Hongaren, 142 Tsechen, 67 Kroatcn, 130 Serviër», 8 Italianen, 8 Polen, 7 Rumenen, 5 Rus sen uit (Galicië) en 3 Joden. Treinbotsing. Zondagavond is tus schen Esschen en Antwerpen een per sonentrein in botsing gekomen met eeu militairen trein. Er zijn 8 dooden eu 25 gewonden. Op de hofstedo van den landbou wer F. van der Mij, te Almelo is bet mond- en klauwzeer uitgebroken. De geheele veestapel, 55 stuks, waaronder 28 stuks hoornvee «n varkeus, is afge maakt. De Eerste Nederlandsche verzeke ringsmaatschappij heeft voor 2 mil lioen ingeschreven in de vrijwillige oorlogsleening, terwijl zij bij gedwongen inschrijving slechts tot 66.000 ver plicht zou zijn. M. crt. AXEL, 8 Januari 1915. Loop der bevolking. Boschkapelle. De loop der bevolking in deze gemeente over 1914 was als volgt Geboren 22 m., 16 vr., totaal 38. Gevestigd 38 m., 21 vr., totaal 59. Overleden 6 m., 6 vr., totaal 12. Vertrokken 51 m., 18 vr., totaal 69. Bevolking op 31 Dec. 1913 602 m., 612 vr., totaal 1214. Bevolking op 31 Dec. 1914 605 m., 625 vr., 1230. Alzoo vermeerderd met 16 personen. Voltrokken huwelyken 6. Graauw. De loop der bevolking in deze gemeente over 1914 was als volgt Geborën 34 m., 16 vr., totaal 50. Gevestigd 50 m., 56 vrtotaal 106 Overleden 22 m., 11 vr., totaal 33. Vertrokken 43 m., 44 vr., totaal 87. Bevolking op 31 Dec. 1913 1074 m., 1089 vr., totaal 2165. Bevolking op 31 Dec. 1914 1093 m., 1106 vr totaal 2199. Alzoo vermeerderd met 36 personen. Voltrokken huwelijken 114. Levenloos aangegeven 4. Hengstdijk. De loop der bevolking in deze gemeente over 1914 was als volgt: Geboren 7 m., 7 vr., totaal 14. Gevestigd 17 m., 20 vr., totaal 37. Overleden 3 m., 8 vr., totaal 11. Vertrokken 21 m., 17 vr., totaal 38. Bevolking op 31 Dec. 1913 317 m., 330 vr., totaal 647. Bevolking op 31 Dec. 1914 317 m., 332 vr., totaal 649. Alzoo vermeerderd met 2 personen. Voltrokken huwelijken 2. Levenloos aangegeven 1. Zoo spoedig als de tegenwoordige tijdsomstandigheden gunstiger worden, zal te Koewacht worden overgegaan tot het bouwen eener kerk de behoef te aan een nieuw gebouw op Neder landschen grond doet zich hier nu wel gevoelen. De plaats waar de kerk komen zal is echter nog niet definitief aangewezen. M. crt. Tot agent van politie te 's-Gra- venhage is benoemd de heer C. J. de Ridder te Ter Neuzen. Tem. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Ned. Herv. Kerk. Voorin. 97, ure Leeskerk. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. Arrond. Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 Jan. 1915, de volgende vonnisseu uitgesproken A. L., 40 j., statieoverste te Laras- waarde C. A., 33 j. en O. v. D., 36 j, beiden te Sinay en 1. B20 j., arbeider te Bouchuute, zijn wegens poging tot verboden uitvoer naar België (uit Z.- VI.), ieder veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. S. B., 39 j., vlsscher en A. C., 54 j., visscher, beiden te Bouchaute en H. L. J., 41 j., behanger te Antwerpen, zijn wegens als voren ieder veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hecht. F. C., 27 j., zeilmaker en E. d. V., 18 j., voprman, beiden te St. Nicolaas, zijn wegens als voren ieder veroordeeld tot 1 maand gevang. F. d. M., 38 j., te St. Gilles-Waes, is wegens als voren veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hecht. E. v. L., 37 j., te Assenede, is wegens als voren veroordeeld tot 20 boete ot 20 dagen hecht. A. B,, 42 j. en B. B., 35 j., beidea te Moerbeke, zijn wegens als voren ieder veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hecht W. E. v. G., 35 j., meubelmaker te Mechelen; P. V., 40 j., fabrieksarbeider te Willebroek F. d. C., 42 j., te Lo keren A. v. P., 29 j., huisvrouw van E. d M., te MoerbekeP. A. V., 44 j., zonder beroep te Thielrode Chr. d. R., 38 j., schrijnwerker te Temsche en E. R 38 j., te St. Nicolaas, zyn wegens als voren ieder veroordeeld^toi 5 boete of 5 dagen hecht. A. B34 j., te Selzaete, is wegens als voren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. A. R., 20 j., te Temsche, is wegens als voren veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hecht. K. L. d. N., 18 j., te Stekene, is wegens als voren, veroordeeld tot J 25 boete of 12 dagen hecht. B d. (J., 35 j., te Selzaete, is wegens als voren veroordeeld tot 25 boete of 12 dagen hecht. Fr. d. R., 38 j., te Temsche, is wegens als voren veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht'. A. H. H., 25 j., te Nieuwkerke, is wegens als voren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. S. H34 j., dienstbode, is wegens als voren veroordeeld tot 5 boete ot 5 dagen hecht. T. T., 53 j. en D. W. G., 28 jbeiden te Stekene, zijn wegens als voren ieder veroordeeld tot 25 boete of 12 dagen hechtenis. E. G., 18 j., zonder bekende woon plaats, is wegens als voren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. C. d. 1. C., 52 j., timmerman te Over slag, is wegens als voren veroordeeld tot j 20 boete ot 10 dagen hecht. L. d. L., 44 j., te Bouchaute, is wegens als voren veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hecht. A. A., 25 j., molenaarsknecht te Moer beke, is wegens als voren veroordeeld tot 1 week gevang. A. v. O., te MoerbekeJ. v. H. B. P. en A. W., allen te Cyna, zijn wegens als voren ieder veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. Alle veroordeelingen met verbeurd verklaring van de in beslag gtnomen goederen. Behalve een 56 personen, die niet verschenen waren had zich Dinsdag voor de rechtbank te Middelburg te verantwoorden E. O. uit St. Jansteen, die op zijn vrachtwagen twee vaten petroleum had en daarmede in de rich ting van de Belgische grens reed, toen bij door twee miliciens werd aange houden en volgens hunne verklaringen aan hen zeide naar België te gaan, de petroleum werd in beslag genomen. Thans zeide O. onder weg te zijn ge weest naar zekeren De Vos en ont kende hij aan de soldaten gezegd te hebben naar België te gaan. De eisch luidde 14 dagen gevangenisstraf en verbeurdverklaring van de petroleum. Ook de andere 56 beklaagden waren wegens gelijke feilen gedagvaard en werd tegen, hen boeten geëischt van 10 tot 25 en voor enkele wegens gebrek aan bewijs vrijspraak. Uitspraak in al deze zaken, te samen 49, Vrijdag 15 Januari. Tem. Crt Een mengelmoes van nationaliteiten Zondag 10 Januari 1915 Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Voorb. H. Av.) Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Leeskerk Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Leeskerk. Ds. J. H. Lammert ma. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 's Av. 57, ure Dhr. R. Kok Dhr. R. Kok Dhr. R. Kok (van Ierseke.)

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2