Algemeene ZangYereeniging „ORELIO". Landbouw. Gemengd Nieuws. Aclvertentien. Verder moet hun de beteekenis der leening van een vaderlandlievend stand- punt worden verklaard. Men moet hun uiteenzetten dat de Staat, om zijn neu traliteit te kunnen handhaven en even tueel om zijn onafhankelijkheid te kun nen verdedigen, geld in kas moet heb ben voorts dat handel, landbouw en rerkeer beter zullen worden wanneer de Nederlandsche Bank bet geld dat tij aan den Staat heeft moeten leenen terugkrygt en opnieuw ter beschikking kan stellen van den boer en den koop man, en dat dit gunstig moet terug werken op het bedrijf van iedereen. Bij vermijding van ingewikkelde bij taken zullen deze eenvoudige waar heden niet nalaten het gewenschte ge- rolg te hebben. En daar zulk gevolg een eerste landsbelang is hopen wij dat ieder lezer onder de „kleine luiden" in zjjn kring ijverig propaganda zal maken voor de Groote Leening. - - Het Stbld. no. 1 bevat het Kon. besluit van den lsten Januari 1915, houdende verbod van uitvoer van brood. De uitvoer is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De kroon behoudt zich voor, dit ver bod tijdelijk op te heffen ot in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen rerleenen. Het militair gezag is bevoegd den uitvoer toe te laten van bepaalde hoe veelheden, bestemd ter voorziening in de dagelijksche behoeften van de in de onmiddellijke nabijheid van de grens op vreemd gebied woDeude bevolking, indien deze zich niet of niet dan onder zeer bezwarende omstandigheden in eigen land van brood kan voorzien. Het militair gezag bepaalt alsdan op welke wijze de uitvoer moet plaats vinden. Brieven naar België. De Nederlandsche consul te Gent, de heer K. J. Kuyk heeft het volgende bekend gemaakt inzake den consulairen postdienst voor Gent en de provincie Oost Vlaanderen Alle brieven, die afwijken van de volgende conditiën, zullen worden ge weigerd of vernietigd en zullen dus hun bestemming niet bereiken I. De brief mag niet grooter zijn dan 1 vel van 14 X 21 c.M. en moet zeer duidelijk geschreven zijn en niet tusschen de lijnen. Handelsbrieven zijn niet gebonden aan het formaat 14 X 21. II. Er mag volstrekt niets over mili taire of politieke aangelegenheden in gezegd worden. III. Er mag maar één enveloppe gebruikt worden en deze mag -niet ge iloten worden, moet dus open blijven. IV. Adres voor het antwoord moet lijn Consul Kuyk, poste restante, Sas van Öent om te bestellen aan.... V. De afzender moet zijn naam en adrss op de achterzijde van de enve loppe vermelden. Alle brieven zijn aan een strenge oensuur van het consulaat en van de Duitsche overheid onderworpen. Gazetten, drukwerken en paketten worden niet aangenomen. Verzocht wordt, geen dankbetuiging voor de te nemen moeite, enz., enz., in te sluiten. Het gebruikmaken van de geboden gelegenheid tot instandhouding van de handels en familierelaties wordt op zichzelf als dankbetuiging aangemerkt. N. R. Crt. Voor de neringdoenden, De minister van oorlog heeft den compagnies-commandanten enz. doen aanschrijven om hun onderhebbenden die behooren tot de kleine neringdoen den, wier zaken door de mobilisatie verloopen en die in ernstige moeilijk heden dreigen te geraken, aan te zeggen, d»t zy zich moeten wenden tot het •teuncomité ter plaatse, waar hun zaken worden gedreven of rechtstreeks tot het Koninklijk Nationaal Steuncomité, dat de noodige hulp zal verleenen. De vooruitzichten voor Nederland. De oud-minister H. P. Staal heeft in zijn jongste oorlogsartikel in het Vaderland uitvoerig nagegaan, hoe wij bij een mogelijk verder verloop van den oorlog er voor kunnen komen te staan Die beschouwingen leiden hem tot de volgende conclusies de omstandigheden zijn voor de Duit schers nog volstrekt niet van dien aard, dat een terugslag voor hen op het westelyk oorlogsterrein als waarschijn lijk is aan te nemen heeft met dat al zulk een terugslag op een gedeelte van hun slagfront plaats dan zal dat vermoedelijk eer6t zijn na een voor de Verbondenen zeer uitputtend gevecht. Houden deze laatsten na dat gerecht dat over een breede strook overal vrlkomen zegevierend moet zijn wil het tot een groot resultaat leiden geen machtige reserves over om het aanvankelijk verkregen succes met kracht uit te buiten en als 't ware bij de tegenstanders een débacle in het leven te -roepen, dan zal de bedoelde terugslag vermoedelijk slechts dit resul taat hebben, dat door de Duitschers op eenigen afstand achterwaarts een nieuwe stelling wordt ingenomen. Worden zij bij herhaling teruggeslagen, en genood zaakt achter den Rijn terug te gaan, daD is er noch voor hen, noch voor de vervolgende Verbondenen eenig voor deel, doch daarentegen groot nadeel aan verbonden om de oorlogshande lingen op ons gebied over te brengen heeft de terugtocht der Duitschers plaats ten gevolge van een terugslag in het Oosten, dan gelden voor beide partijen de motieven om ons grondge bied te ontzien in dezelfde mate zoo niet in nog hoogere mate. Op grond van een en ander ben ik van meenins, dat wij, ook als het eens blijken mocht, dat de Duitschers zich op het Westelijk oorlogstooneel niet kunnen handhaven, de verder volgende gebeurtenissen kalm en met vertrouwen kunnen afwachten. Wil dit nu zeggen dat er, volgens mij, mogelijkheid en aanleiding voor ons zou bestaan om iets te veranderen met betrekking tot onze militaire maat regelen Ik haast mij deze vraag te beant woorden met een uitdrukkelijk: neen! Ook al zijn wat ik natuurlijk aan neem mijne beschouwingen over het algemeen juist, de oorlogvoerende par tijen houden er hun eigen beschou wingen op na, en zullen daarnaar handelen. Voorts zijn bij een oorlog steeds van die onverwachte wendingen mogelyk, die met alle voorafgaande berekeningen en beschouwingen, hoe juist zij ook schenen, spotten. Al verder kunnen zich steeds inter- neeringsgevallen voordoen, die ons ver plichten de wacht te blijveD houden aan de grenzen. En ten slotte kunnen er voor ons, onafhankelijk van den loop der oorlogg- operatièn, moeilijkheden rijzen, waarbij het noodig is, onmiddellijk gewapender hand te kunnen ingrijpen. Neen, de Regeering, die zoo groote verantwoordelijkheid draagt, mag en kan op dit oogenblik niet overgaan tot vermindering of beperking in zake de militaire maatregelen en het parool moet voor haar en voor ons volk voor eerst blijven: „Steeds gereed". Maar en dit duidelijk te maken is het doel van mijn schrijven hoe de operatien daar buiten ook loopen, wij hebben m. i. geen aanleiding om ons ongerust of zenuwachtig temaken. M. crt. AXEL, 5 Januari 1915. Een inzender heeft aangeteekend en opgeteld, dat het aantal dagen, waarop regen gevallen is in het atgeloopen jaar 1914 in de gemeente Axel, bedroeg 2l3 dagen, waarvan in Januari 14, Februari 11, Maart 26, April 15, Mei 18, Juni 16, Juli 19, Augustus 13, September 15, October 20, November 19 en December 27 dagen. Met ingang van 16 Januari a.s. is door den Commissaris der Koningin benoemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente Zaamslag, de agent van politie te Zierikzee, J. van Westen- brugge. M. crt. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de N. R. Crt.z Plotseling is hier buitengewoon veel vraag gekomen naar gezwingeld vlas. De prijzen, die sinds langen tijd zeer laag waren, zijn daardoor 50 a 60 pCt. gestegen. Het vlas wordt door Holland- sche kooplieden opgekocht en is bestemd voor Engeland. Wijl verschillende land bouwers en kooplieden nog met groote hoeveelheden vlas zaten van de oogs ten 1913 en 1914, is de afzet groot. Wyl het te voorzien is, dat Rusland in 1915 niet zooveel vlas als gewoon lijk zal uitvoeren, zijn vele landbou wers voornemens, zich weer op de vlasteelt te gaan toeleggen en m 1915 groote hoeveelheden vla» te verbouwen. Men meldt nader uit IJmuiden De geredde vlieger Hewlett was com mandant van een flottille van 9 water vliegtuigen, die aan boord van drie Engelsche oorlogsschepen deel zouden nemen aan den aanval op Cuxhaven. Van de 9 vliegers stegen er 8 op. Eén bleef achter wegens een defect. Hewlett vloog voor, doch raakte in een nevel den koers kwyt en kwam al vliegende langs de Sleeswijksche kust eindelijk achter Cuxhaven boven Duitsch grond gebied. Toen de mist wat optrok, zag de vlieger dat hij. buiten den koers was. Hij wist zich spoedig te herstellen en moet in een buitengewonen zweefval het punt bereikt hebben dat hy obser- veeren 'wilde. Daarna steeg Hewlett weder op en kwam boven een groote vloot van Duitsche oorlogsschepen en stoomtrawlers, die achter Helgoland op stoom lagen. Nauwelyks was hy in zicht of er werd een ontzettend vuur op het toestel gericht, zonder toestel of vlieger te deren, die zich niet onbetuigd liet en, naar hij zeker meende, een der oorlogsschepen heeft getroffen, getuige een dikke rookwolk, die kort na zijn werpen onder hem opsteeg. Terug vliegende naar het punt van uitgang, vond hij daar de Engelsche flottille niet meer en was hij door het warm loopen van den motor gedwongen te dalen. Vooraf verkende hij een visschersvaar- tuig, en zekerheid verkregen hebbende een Hollandschen trawler voor tehebben is hij, over het water scherende, den trawler genaderd en opgenomen.' Vei ligheidshalve heeft Hewlett daarop zyn toestel onbruikbaar en tot zinken ge bracht. De opneming aan boord van den stoomtrawler Maria van Hattem, schipper Cornelis Konyn van Egmond, had plaats op Eersten Kerstdag des morgens 10 uur. Zeven dagen heeft de nog jouge, koene vlieger aan boord van den stoomtrawler doorgebracht en onder meer den vreeslijken orkaan van Maandag op Dinsdagnachtmedegemaakt. Ofschoon hij lachend vertelde van het primitieve leven aan boord, prees hij ten zeerste de uiterst zorgzame behan deling van den «chipper en bemanning van den trawler. Hewlett rust thans uit ten huize van den heer Reygersberg den Engelschen vice-consul, waar hij enkele uren na aankomst in een diepen rustigen slaap is gevallen. Het vlieg- schip werd op ongeveer 54 graden 40' N.B. door den trawler aangetroffen. N. R. Crt. Een merkwaardig ver haal. Een belangrijke rol is bij de verovering van Vermelles gespeeld door de doofstommentaal. Het .Journal des Sourdmuet8" deelt daarover mede De Duitschers hadden de kinderen bijeen gebracht in de school en daarop hun mitrailleurs geplaatst. De Fransche kolo nel was daardoor in een groote moeilijk heid gekomen hij had last gekregen het dorp 5 Dec. te nemen maar hij kon niet besluiten op de school te schieten. Ach ter een. afgebrokkelden muur kon hij de kinderen zien spelen op het school plein. Onder deze zag hij een manke, uit diens gebaren maakte de kolonel op, dat hij doofstom was. Dadelijk riep de kolonel een man, die de doofstommentaal kende, en gaf hem last de aandacht van den knaap te trek ken, door zonnestralen in een klein spie-' geitje op te vangen. Zoo kon hij den knaap toen den raad geven alle kinde ren byeen te brengen in een hoek der speelplaats. Zoodra dat geschied was plaatste de kolonel de tien beste schut ters achter den wal, en vandaar konden zij de bedieningsmanschappen van de mitrailleurs neerschieten. De kolonel vormde tevens een colonne om de school te nemen. Zoodra de doofstomme het afgesproken sein gegeven had, schoten de scherpschutters de Duitsche bedie ning der mitrailleurs weg, de infanterie nam met de bajonet de school en de speelplaats, en 10 minuten later was Vermelles in handen der Franschen. De ondergeteekende bericht dat hij a. s. Trydag 8 Jan. naar ROTTERDAM en DORDRECHT hoopt te vertrekken, om aldaar in lading te liggen tot Woensdag 13 Jan. M. VAN DOORN. Vorst voorbehouden. Met wederkeerigen geluk- wensch bedanken de Heer en Mevrouw BOM—MEERBURG SNAREN- BERG voor de ontvangen Nieuwjaars- wenschen. jjjDe Heer en Mevrouw BOO- GAERT betuigen, onder aan bieding van wederkeerige gelukwen- schen, hun hartelyken dank voor de bewijzen van belangstelling, bij de wis seling des jaar» ontvangen. De Heer en Mevrouw DEN HOLLANDER - PUNT betui gen hiermede hunnen hartelyken dank voor de vele blijken van belangstelling ontvangen bij de wisseling des jaars en bieden wederkeerig hunne beste wenschen aan. Axel, 2 Januari 1915. Met wederkeerige geluk- wenschen voor het jaar 1915, bedanken wij' voor de ontvangen blijken van belangstelling. Axel, 4 Januari 1915. Wed. HUIJSSEN. Met wederkeerige heilwen- schen betuigen wij karteiyk dank voor de belangstelling bij de jaarswisseling ontvangen. Axel, 4 Jan. 1915. Familie OGGEL. Mevrouw VAN OVERSTRA- TEN KRUYSSE betuigt, met wederkeerigen gelukwensch, haar dank voor de belangstelling op 1 Januari 1.1. Bovengenoemde Vereeuiging houdt repetitie op Dinsdag- en Vrydagavond van 8 tot 10 uur. Bij deze Vereeuiging kunneu ten allen tijde jongelingen en jongedochters ge plaatst worden, die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. HET BESTUUR.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3