Binnenland. nog nergem gebruikt. Die in Polen en België dienst hebben gedaan zijn lucht schepen ran vóór den oorlog. Graat Zeppelin is op het oogenblik in Frie- drichshaten. A7. R. Crt. Het in Rhansdorf, bij Berlijn, wonende echtpaar Hoffmann had eenige dagen geleden bericht gekregen, dat hun eenige zoon was gesneuveld. Bij een stormaanval op het oostelijk oorlogs terrein was hij gevallen. De ouders hebben zich, naar wij in de Deutsche Kurier lezen, niet heen kunnen zetten over den dood van hun eenig kind. Zij namen het besluit hem te volgen, 's Avonds voor het naar bed gaan open den zy alle gaskranen. Toen het ontdekt werd waren beiden reeds overleden. A. R. Crt. Engelsch oorlogsschip gezonken. Het Engelsche oorlogsschip Formi dable is op 1 Januari in het Kanaal door een torpedo van een duikboot in den grond geboord. Het bericht van het verlies van een Engelsch transportschip by Flam borough Head wordt bevestigd. Er is bij Lymt Regis een boot van de Formidable met ongeveer 40 man opgepikt. Er zijn nu 201 man gered. Iemand van de geredde bemanning van de Formidable vertelt Vrijdagochtend vroeg er ging een hooge zee was er plotseling een geweldige ontploffing. Aanstonds stroom de het water binnen. De vuren werden uitgehaald en de stokers kwamen aan dek. Gelukkig ontplofte het magazijn niet. Anders was er niemand levend afgekomen. Toen ik op dek kwam, helde het schip al zwaar naar stuur boord. De booten werden gestreken. De kofter zonk, maar de barkas en de pinas kwamen te water, al kostte het moeite. Wij roeiden in de barkas weg en bleven op zyn best drijvende. Wij zagen de Formidable langzaam verder overhellen. Een drie kwartier later zonk het schip. Tot het laatste loeiden de stoomfluiten. Den kapitein zagen wy tot het einde op zijn post staan. De seingever bleet aan het werk tot het schip omsloeg en naar den kelder ging. A. R. Crt. De Keizer en de Paus. Wolff's bureau meldt Tusschen den keizer en den paus zijn op 31 December de volgende tele grammen gewisseld Aan Z. M. Willem II, Duitsch Keizer. In het vertrouwen op de gevoelens van Christelyke naastenliefde, waarvan Uwe Majesteit bezield is, verzoeken wij Uw Majesteit, dit onzalige jaar te besluiten en het nieuwe te opeDen met een daad van keizerlyke grootmoedig heid, nl. met de aanvaarding van ons voorstel, dat de oorlogvoerende staten de voor den dienst verder ongeschikt geachte krijgsgevangenen met elkander uitwisselen. Pay^ Benedictus XV. Aan Z. H. den Paus, Rome. Terwijl ik Uw Heiligheid voor haar telegram dank, is het mij een behoefte des harten te verzekeren, dat het voorstel van Uw Heiligheid om het lot van voor verderen dienst krijgsgevangenen te verzachten, mijn volle instemming heeft. De gevoelens van Christelijke naasten liefde, die dat voorstel hebben ingegeven komen geheel met mijn eigen overtui ging en wenschen overeen. Willem. N. R. Crt. De Duitschers in België. Den 9en December is te Antwerpen de volgende bekendmaking van de Duitsche overheid aangeplakt De bevolking van Antwerpen en om geving wordt dringend verzocht, al de kleedings- en uitrustingsstukken, wa- zoudt maken van de ondervinding en niet op nieuw zoo iets zoudt beginnen, maar mijn toestand bij u wordt mij te moei lijk en ik wil dien veranderen." Wordt vervolfé.) pens, krijgsvoorraad, hulzen of deelen daarvan, alsook alle andere voor het oorlogvoeren benoodigde voorwerpen, zoowel van het Duitsche of van andere legers voortkomende, en die zich nog in haar bezit mochten bevinden of door haar zouden gevonden worden, aan de naastbijgelegen troepenafdeeling af te leveren ot, waar het niet ontplofte artillerievoorraad geldt die, wegens het daaraan verbonden gevaar voor onge- vallep, niet mag aangeraakt worden, aan voornoemde troepenafdeeling nauw keurig aan te duiden. Voor het inleveren of ontdekken van zulke voorwerpen zal de volgende prijs betaald worden. lo. voor gesorteerd geel koper, koper, brons, aluminium, zink en lood, alsook voor intanterie-amunitie per kilogram 25 Pfg. 2o. voor ijzer waaraan andere metalen gehecht zijn, (artillerie-ontploffingsstuk ken) per kilogram 3 Pfg. 3o. voor yzer, waaraan geen andere metalen gehecht zijn, per kg. 1 Pfg. 4o. voor al het overige fkleedingstuk- ken, blanke- en handvuurwapens, uit rustingsvoorwerpen van allen aard) per K.G. 15 Pfg. 5o. Voor geld en voorwerpen van waarde, welk ook het bedrag is, 5 ten honderd der waarde op de schattings waarde. 6o. voor afzonderlijke voorwerpen, bijzonder voor zulke van groote waarde en die moeilyk ot gevaarlijk in zekerheid te brengen zyn (veldkijkers, kunstmatig vervaardigde toestellen, wagens, mitrail- leusen, paarden, vee) volgens hunne waarde en de moeilijkheid om ze te bergen, 5 tot 7 ten honderd der schat tingswaarde. 7o. By niet-ontplofte artilleriestukken, voor elke plaats waar ze gevonden worden 50 pfg. Degenen die dergelijke voorwerpen zouden behouden, vernielen, in den grond verbergen of op andere wijze verstoppen of degenen, wien zulke daden bekend zouden zijn zonder ze aan te geven, worden met gevangenis gestraft. A. R. Crt. Kerstmis te velde. Het kanon heeft met Kerstmis niet gezwegen, maar op het Westelijk front zijn hier en daar de geweren toch niet afgegaaD. Een Engelsch soldaat schreef op eersten Kerstdag naar huis, dat hij en zijn kame raden op Kerstavond de Duitschers hadden toegezongen inplaats van op hen geschoten. »Het begon,zegt hij, «met elkaar een gelukkig Kerstmis te wenschen. Na een poos riepen zeEngelschen, zing voor ons We haalden onze gezangboeken te voorschijn en zongen»Lead, Kindly Light*' «Abide with me* en »While shepherds watehed their flocks by night». Zij riepen driemaal hoera voor ons, en toen vroegen wij of zij voor ons wilden zingen. Dat deden zij. Sommigen van onze lui gingen uit de loopgraven tot aan de draadversperring toe en spiaken met eenige Duitschers. Ze spraken af op Kerstdag niet te schieten. Ze verlang den dat we voetbal zouden spelen. We sullen dus een dag vrede hebben. Ik had gisterenavond rantsoendienst. Na de afspraak werd er in het geheel niet ge schoten. We konden naar de loopgraven loopen zonder vrees overhoop te worden gepoft.* Een ander Engelsch soldaat schrijft hetzelfde. >Het waren lang geen kwade lui,* zegt hij. »Je kon nauwelijks geloo ven dat we elkaar een paar uur tevoren nog naar de keel waren gevlogen.* Een derde zegt dat de wapenstilstand voor den heelen eersten Kerstdag was aangegaan, tot 's nachts 12 uur. »Vroeg in den ochtend begonnen de Duitschers zich boven de loopgraven te vertoonen Twee kwamen naar voren, zwaaiden met een flesch en riepen ons toe om dichterbij te komen. Na een poos ging ik met een doos sjoltola bij ons. We gaven elkaar de hand en dadelijk klonk er uit de loopgraven van weerskanten gejuich en handgeklap. Over en weer keek men met belangstelling naar de ontmoeting. We rookten en dronken samen en gaven hun sjokola. Spoedig spraken talrijke troepjes met elkaar. Maar in de verte hoorden we aan weerszijden een hevig gevecht aan den gang, het brommen van de zware kanonnen en het paffen van de geweren.* Een vierde schrijft o.a. >Twee Duit sche officieren en een soldaat brachten twee flesschen whisky, een kistje sigaren en een podding. Ze haddeu meer willen 'geven, maar moesten wat overhouden voor Tweeden Kerstdag.* N. R. Crt. Aan de Yser. De oorlogscorrespondent van de Tijd meldt uit SluisDe bewegingen der Duitsche troepen blijven hoogst eigen aardig. Terwijl de geallieerden voort gaan een krachtigen druk uit te oefenen op de Duitschers, die zich aan de Yser linie bevinden, concentrseren de Duit schers zich ten oosten van Yperen. Nog steeds trachten de Duitschers hier door te breken, om de bondge- nooten te dwingen van hun offensief aan de Yser at te zien. Den 27sten December hebben deze met vlotten de rivier overgestoken. Stil werden de vlotien in het water gelaten en over het kanaal voortge dreven in Westelijke richting. Alles ging goed en blijkbaar bleven de wei nige dapperen onopgemerkt. Nog geen 300 meter waren ze verder, of plotse ling werd de kloeke patrouille, welke ruim 60 man telde, van alle kanten beschoten, tot niemand hunner over bleef. Dit was de tweede maal, dat op die wijze eenigen hun leven waagden. Toch hebben de bondgenooten hun doel bereikt. Des avonds tegen tien uur waren eenige duizenden mannen de Yser recht overgestoken en wadende door den modder, gingen zij over het geïnun deerde terrein met gevelde bajonet op de Duitschers af, want alvorens verder vooruit te kunnen rukken, moesten eerst in gevechten van man tegen man twee loopgraven genomen worden. Dat is een worsteling geweest, die ruim een kwartier duurde en waarbij van beide zijden veel dooden vielen. Zij veroorzaakten echter ten slotte den terugtocht der Duitschers. Toen den volgenden morgen de Duitschers hun artillerievuur weer op St. Joris richtten, werd dat vandaar uit prompt beant woord. De Framchen waren er des nachts in geslaagd hun artillerie in het dorp te brengen en na een vinnig duel moesten de Duitschers hun positie naar achter verschuiven. Maar het dorp hebben zij eerst nog zwaar beschoten. De stryd in het Oosten. Uit St. Petersburg verneemt de Times dat de Turken er in zijn geslaagd om den Kaukasus binnen te dringen in de buurt van Kars en Ardahau. Het Nowoje Wremja zegt, dat de Turken een frontaanval in den zin hadden met hun Noordelyk leger en een omvatting van de Russische hoofd macht in de richting van Kars, Sary Kamysj en Karaurgan, terwijl een Zuidelijke colonne bij Bajazid de ver bindingen moest afsnyden. Het gevecht, dat den 20sten Decem ber op de hoogten by Rarakymysj plaats had, verijdelde de algeheele uitvoering van dit plan. Daar toch werden de Turken door het artillerie vuur der Russen teruggedreven. Maar de sterke Turkache strijdkrach ten hebben zich toch in de buurt van Olty kunnen verzamelen en vandaar oprukken. Zij staan nu (dat was 1 Januari) op 25 werst ten Westen van Ardahan. TV. R. Crt. Het Servische persbureau te Nisj deelt officieel mede, dat het Servische leger sedert het begin van den oorlog heeft vermeesterd4 vaandels, 192 kanonnen van verschillend kaliber, 31 geschutwagens, 492 caissons, 86 machi negeweren en 60,000 geweren. 600 Oostenrijksche officieren en 60,000 soldaten zijn gevangen genomen. Donderdag hebben de Oostenrijkers de beschieting van Belgrado hervat. Er fs niemand gedeerd, doch aan de huizen is eenige schade toegebracht. A. R. Crt. De correspondent van de Times te St. Petersburg schat de verliezen van de Duitschers sinds de hervatting van hun offensief in Polen (11 November) op ,220,000 man. Zooals gemeld ver onderstelt men, dat de 6 legerkorpsen, die aan het Duitsche front in Polen moeten zijn onttrokken, hetzij naar de Karpathen, hetzij naar Frankryk zijn gezonden. Een derde veronderstelling is, dat ze de bedreiging van de Russen in de Duitsche flank van den overkant van den Beneden-Weichsel uit, zullen te keer gaan. Het offensief van de Duitschers aan Rzura en Rawka. zegt de Times, is van dien aard, dat men mag veronderstellen dat zij het niet in hoofdzaak op deze streek hebben gemunt, maar over eeni gen tijd met iets nieuws voor den dag zullen komen. A. R. Crt. De Romeinsche correspondent van de Temps weet nu al te vertellen dat de zending van prins von Bülow, den nieuwen 'Duitschen gezant in Italië, volslagen mislukt is. Dat komt omdat hij Italië geen stellige toezegging heeft kunnen doen voor vergoedingen, inge val het Duitschlaud en Oostenrijk helpt ót onzijdig blijft. Hij heeft slechts vage beloften gedaan, om de Italiaansche regeeriug te bewegen een minder vriendschappelijke houding tegen Enge land aan te nemen. A. R. Crt. De Kleine Man en de Groote Leening. Het is thans, aldus Bchrijft de Nieuwe Financiernaar het ons voorkomt, boven alles, zaak den .kleinen man" voorde leening te interesseeren, en te zorgen dat hij op het postkantoor of bij den naasten ontvanger inschrijft zooveel hy kan. Van zijne medewerking zal het succes der groote uitgifte in hooge mate afhangen. De groote en zelfs de kleine kapitalist, zullen wel van zelf komen. De veiligheid der obligatie, haar hooge rente, haar gemakkelijke beleenbaarheid zullen hun vaderlandsliefde supplemen teeren. Maar de kleine man, of het vrouwtje met wat spaarcenten, zal lichtelijk in den waan komen dat zyn of haar 100 guld. of 200 guld. bij die 275.000.000 geen rol spelen. Die waan moet hem of haar worden uitgepraaten wij doen een beroep op elk lezer, en op elk redacteur, vooral van de honderden kleine couranten waaraan dit nummer, met dit stukje gemerkt, zal worden toegezonden, om het „kleine" publiek te beduiden welke groote rol het bij deze nationale zaak kan spelen. Stel dat er in ons land een halt millioen lieden zijn die de hand kunnen leggen op 100 4 500, dan is het mogelijk zooveel kleine in schrijvingen te krijgen dat niet alleen het succes der leening verzekerd is, maar ook, hetgeen evenzeer telt, dat zij van meet al aan uitnemend geklas seerd zal zijn, d.w.x. in soliede handen komt in plaats van bij speculanten. Met het oog hierop is het van het hoogste belang die kleine menschen voor de goede zaak te winnenen daardoor wordt een dubbel goede daad verricht, aangezien tevens wordt belet dat die menschen hun goed geld ver snoepen aan Lotisico of Tijdgeest Po lissen, en dergelijke dwaasheden. De aangewezen weg om deze vele kleintjes tot inteekenen te bewegen schijnt ons te zijn hen attent te maken op de soliditeit, op de hooge rente, op het feit dat de Nederlandsche Bank ten allen tijde geld op de obligatiën leent, eu op de omstandigheid dat zij steeds door verkoop te gelde zullen kunnen worden gemaakt.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2