Binnenland- succes ran de voorafgaande dagen onze I krijgsverrichtingen blijven begunstigen. Wy hebben daar 1500 soldaten gevan gen genomen. Aan het Oost-Pruisische front, bij Przemysl en in de Karpathen is geen enkele verandering van beteekenis in den toestand ingetreden. PARIJS, 24 December. (Reuter.) Offi- cieele kennisgeving van vanmiddag drie uur Tusschen de zee en de Leie hebben wy vorderingen gemaakt door ons voor uit te graven in de duinen, en hebben wij een aanval op 't front van Lombaert zyde afgeslagen. Te Zwartelen, ten Zuidoosten van Yperen, hebben wij een groep huizen vermeesterd. Het Belgische leger heeft aideelingen vooruitgebracht op den rechteroever van de Yser, ten Zuiden van Dixmuiden en daar een bruggehoofd opgericht. In het gebied van de Aisne hebben de Zouaven verscheidene aanvallen op schitterende wyze afgeslagen en zyn meester gebleven van de Duitsche loopgraven die op 21 December in de nabijheid van den weg van Puisaleine waren genomen. In Champagne hebben wij ons op het terrein dat wij gisteren in denomtrek van Craonne en Reims hadden genomen weten te handhaven. Ten Noordwesten van Mesnil les- Hurlus hebben wij 400 meter Duitsche loopgraaf genomen. De Duitschers hebben een poging gedaan om tot het offensief over te gaan nabij Ville sur Tourbe, doch ons geschut heeft hen uiteengedreven. In Woevre heeft ons geschut de Duitsche batterijen tot zwijgen gebracht In de streek van Ban de-Sapt, ten Noordoosten van Saint Dié, heeft onze infanterie een stormaanval gedaan en zich op het gewonnen terrein genesteld BERLIJN, 24 December. (Wolff. Ofïlcieele kennisgeving van vanochtend uit het groote hoofdkwartier De vyand heeft gisteren in de omge ving van Nieuwpoort zyn aanvallen niet herhaald. Bij Bixschoote hebben onze troepen in de gevechten van den 21sten 230 gevangenen gemaakt. De vijand heeft weer groote bedrijvig heid in de buurt van Camp de Chalons getoond. Op het heftig vijandelijk artillerievuur in deze streek zijn bij Souain en Perthes aanvallen der vijan delijke infanterie gevolgd, die echter zijn afgeslagen. Een door den vijand onder hevig geschutvuur gehouden loopgraaf is ons ontnomen, des avonds echter door ons heroverd. De stelling is na dezen welgeslaagden tegenaanval echter weer opgegeven, omdat gedeelten van de loopgraaf door het vijandelijk vuur vrijwel vernield waren. Ruim honderd gevangenen zyn in onze handen ge bleven. PARIJS, 26 December. (Reuter.) Het ambtelijke communiqué van heden houdt in, dat een niet zeer heftige kanonnade heeft plaats gevonden aan het gevechtsfront tusschen de Noordzee en de Leie (Lys). De hangende mist bemoeilijkte de operatiëu. Bij Lihons werd een loopgraaf, die den Duitschers was ontnomen door dezen hernomen, en to9n weer door ons terug veroverd, hetgeen met hevig vechten gepaard ging. In de buurt van Perthes bracht de Fransche artillerie de Duitsche batte rijen tot zwijgen. De kort te voren door de Franschen genomen loopgraven daarvan af te wijken Er is iets kinder achtigs in uw verwijten. De eenige ware smait is, beroofd te zijn van het geluk en voor u is het geluk Lucie te bezitten. Tracht haar te winnen, plaats u boven de vooroordeelen boven zwakheid en doe, wat gij wilt. Wordt vtrvolgdt) stonden tot driemaal toe aan tegenaan vallen van de Duitschers bloot, die echter werden afgeslagen. In den Boven Elzas hebben wij be langrijke vorderingen gemaakt. Voor Cernay bereikten wij den woudzoom op de heuvelhellingen ten oosten van de stad. Wij hebben er ons, verscheiden tegenaanvallen ten spijt, kunnen hand haven. Wij bezetten ook Aspach, dat Carspach westelijk van daar gelegen - bestrijkt. BERLIJN, 26 December. (Wolff.) Het groote hoofdkwartier heeft hedenmiddag het volgende bekend gemaakt In den nacht van 24 op 25 dezer zijn by Nieuwpoort de aanvallen van de Frauschen en Engelschen afgeslagen. Het resultaat van den strijd tegen de Engelschen en Britsch Indiërs bij Festu- bert kon pas heden worden vastgesteld. Negentien officieren en 819 kleurlingen en Engelschen werden gevangen geno men. Ook werden 14 machinegeweren, 12 mynenwerpers, een heliograaftoestel en verder oorlogstuig buitgemaakt. De vijand liet meer dan 3000 lijken op het slagveld. Een verzoek van de Engelschen om hun dooden te mogen begraven en daartoe een wapenstilstand te sluiten, werd toegestaan. De Duitsche verliezen zijn naar ver houding gering. Bij kleinere gevechten in de buurt van Lihons, zuidoostelijk van Amiens, en bij Frayleval, ten noordoosten van Compiégne, namen wij ongeveer 200 man gevangen. In de Vogezen, ten Zuiden van Diedolshausen en in den Boven-Elzas, ten Westen van Sennheim, evenals ten Zuidwesten van Altkirch, kwam het gisteren tot gevechten van minder beteekenis. De toestand bleef in de genoemde streken onveranderd. Op 20 December had een Fransche vlieger negen bommen laten vallen op het dorp Inor, ofschoou daar slechts ziekenhuizen zijn, die ook voor een vlieger uit de hoogte als zoodanig ken baar gemaakt waren. Er werd geen schade van beteekenis aangericht. Ter beantwoording van deze daad, en ook als antwoord op het gooien met bommen op de open stad Freiburg, die buiten het gevechtsterrein ligt, werden hedenmorgen door de Duitschers enkele binnen de stelling Nancy gelegen plaat sen met bommen van middelbaar kaliber begooid. WEENEN, 26 December. (Wolff.) Hedenmiddag is het volgende ambtelijke communiqué, onderteekend Von Höfer, gepubliceerd Gisteren veroverden onze troepen, na een heldhaftigen strijd, die vier dagen had geduurd, den Uszokpas (Karpathen), In Gulicië zetten de Russen hun, enkele dagen tevoren aangevangen offensief met een sterke strijdmacht voort en kwamen opnieuw in het bezit van het Krosno Jaslo dal. Aan den benedenloop van de Dunajec en de Nida is de toestand ongewijzigd. Ten zuiden van Tomaszot ontplooide zich onze aanval in oostelijke richting. Verschillende berichten. De oorlogscorrespondent van het Berliner Tageblatt schrijft De terugtocht der Russen over de geheele linie, die op de verovering van de sterk bezette heuvels ten noorden van Lipiny door de Duitschers volgde, was een vlucht en niet een door strate gische overwegingen gebodon achter- waartsche beweging naar een nieuwe positie. Lowicz is door onze troepen reeds drie dagen geleden ingenomen. De ten Oosten van Lodz staande vijan delijke strijdkrachten zijn met achter lating van talrijke dooden, gewonden en gevangenen ongeveer in de richting van Rawa teruggewekën. Ook het be richt van den aftocht van het vierde Russische leger bij Pe.trikow wordt be vestigd. Het schijnt dus dat Warschau het gemeenschappelijke doel is, doch de Russen zullen tevoren nog wel een of meermalen stand houden voor het hun dicht op de hielen zittende Duit sche leger. De ook nu weer door de Duitschers behaalde voordeelen hebben bewezen dat men terecht in vredestijd samen werking tusschen de zware artillerie en de infanterie heeft bevorderd. Aan het goed in elkander grijpen van deze beide wapens is reeds menige zegepraal te danken. N. R. Crt. Do Omaha-Tribüne, een Duitsch-Ame- rikaansch blad, meldt dat een negentig tal Europeesche stoomschepen onderweg zijn naar Baltimore om Amerikaansche waren te halen. Meer dan de helft dezer schepen zijn Engelsch de andere voeren alle mogelijke vlaggen. Alleen de Duitsche vlag is er niet bij. De meeste schepen vervoeren graan over den Oceaan verder paarden, prikkel draad, en auder oorlogsmateriaal. Alles gaat naar Engeland, Frankrijk, Rusland enz. Duitschland en Oostenrijk krijgen er niets van, omdat zegt de Omaha Tribüne het Engelsche militarisme ter zee voorloopig nog den Oceaan be heerscht. Het blad richt zich dan tegen de Amerikaansche regeering, die, meent het, tegen den geest der Amerikaansche onzijdigheid handelt door dezen toestand te gedoogen, al erkent het blad, dat deze handel in oorlogsmateriaal niet in strijd is met de wet. De Amerikaansche regeering behoorde het middel toe te passen, dat destijds tegen Mexico is aangewend, namelijk het leggen van een embargo op den uitvoer van wapens en munitie. Dan is de zaak gezond. Millioenen Amerikaansche burgera van niet-Engelsche afkomst wachten op dezen regeeringsmaatregel. N. R: Cit. De Paus heeft bij het in ontvangst nemen van de Keratwenschen van het heilige college een toespraak gehouden, waarih hy zijn spijt uitsprak over het mislukken van zijn poging om ter ge legenheid van het Kerstfeest een wapen stilstand in te stellen en krijgsgevan genen uit te wisselen. De Paus zeide echter geenszins ontmoedigd te zijn en te zullen voortgaan zijn uiterste best te doen het einde van dezen vreeselijken oorlog te verhaasten. Hij sprak hoopvol over de mogelijkheid om krijgsgevan genen uit te wisselen, die voor den militairen dienst van geen nut meer zijn. N. R. Crt. De Amerikaansche consul-generaal te Berlijn heeft in een persgesprek mee gedeeld, dat zich in Amerika reeds gebrek aan sommige Duitsche producten doet gevoelen, vooral aan chemicaliën. Om daaraan tegemoet te komen, is met de Duitsche regeering overeengekomen dat Amerikaansche schepen katoen en vet naar Duitschland zullen brengen en daarvoor als lading terug chemicaliën zullen meenemen. Op het oogenblik zijn 6 schepen met aanzienlijke ladingen katoen onderweg. De Amerikaansche regeering moet zelf de verzekering op zich hebben genomen voor nog 5 andere schepen, die eveneeus katoen zullen vervoeren. A'. R. Crt. I)« leening van 275 millioen. Nauwelijks had Woensdagmiddag de Eerste Kamer de leeningswet aange nomen of de Koningin heeft baar onder teekend. En tevens heeft, naar de Midd. Cri. meldt, H. M. een schitterend voorbeeld gegeven door aan den Minister var; Financiën een inschrijvingsbiljet op de vrijwillige leening te doen teekenen, ten bedrage van 273 millioen gulden. Ook Z. K H. de Prins heeft opdracht gegeven een bedrag in te schrijven op de leening van den Staat. Dadelijk is ook de regeering begonnen met het in wérking stellen van de be palingen der wet. Donderdag verscheen de uitnoodiging tot deelneming in de leening. Dit «tuk luidt: „Ten einde het Rijk in staat te stellen aan de gevolgen, welke de om ons heen woedende krijg voor de schatkist heeft, het hoofd te bieden, heeft de wet be paald, dat een vrijwillige leening zal worden uitgeschreven van 275 millioen gulden. Voorwaar een groot bedrag, veel grooter dan waarvoor ooit in Neder land een ataatsleening uitgeschreven werd. Maar wat staat daartegenover niet op het spel De onafhankelijk heid van het land en de instandhouding voor zooveel de Staat daartoe bijdragen kan, van de economische kracht van het volk, waaronder ook het zooveel mogelijk verhoeden van blijvende daling in den levensstandaard der arbeiders, Daar het geld er wezen moet, heeft de wet bepaald, dat, ais de vrijwillige leening niet voldoende zou opbrengen voor de meest nijpende behoeften van de schatkist, daarnaast een gedwongen leening zal worden uitgeschreven. Maar daartoe moet bet niet komen en raag het niet komen, 's Lands belang eischt, dat de vrijwillige leening slagen zal, en het eigen belang der bezittenden wijlt in dezelfde richting. Wie deelneemt in de vrijwillige lee ning krijgt een volkomen zekere schuld bekentenis ten laste van den Staat, die 5 pet rente draagt. Bovendien vrij waart hij er zich tegen, door aanslag in de gedwongen leening, zich met een schuldbekentenis, die slechts 4 pet, rente draagt, te moeten vergenoegen. Wie op de vrijwillige leeniug inschrijft behoeft tot het bedrag van die inschrij ving, hetgeen hij in de gedwongen leening moet deelnemen, niet nog eens te storten. Behalve wat betreft de rente, die zal worden vergoed, staat de gedwongen leeuing ook in andere opzichten bij de vrijwillige leening achter. Hiervoor gelijk voor alle bijzonderheden van de beide leeningen zij verwezen naar de bijgevoegde prospectus. De aandacht wordt in het bijzonder'" gevestigd op de voorwaarden van be leenbaarheid der fondsen bij de Neder- landsche Bank, voorwaarden, die voor de vrijwillige leening aanmerkelijk gunstiger kunnen zijn en aanmerkelijk gunstiger zijn dan voor de gedwongen leening. De Regeering rekent met vol ver trouwen, dat de bepalingen omtrent de gedwongen leening, welker opneming in de wet alleen als maatregel vai voorzichtigheid is op te vatten, een doode letter zullen blijven. Vrijwillig zal het NederlandBche volk het groote aantal millioenen, dat thans noodig is voor de handhaving van 's Lands hoogste ideëele goedereD, aan het Rijk ter leen geven. Ieder zal daartoe bijdragen naar de mate zijner krachten. Daaraan wil en daaraan kan de Regeering niet twijtelen. Ieder 'die deelneemt, krijgt een stuk, waarop hij geld zal kunnen verkrijgen indien hij dat, in moeilijke dagen, voor zijn bedrijf of voor zijn onderhoud lijdelijk mocht noodig hebben. Deelneming in de leening zou dan ook nauwelijks een offer beteekenen, als het thans, ook voor zeer vermogen- den, niet zoo moeilijk was, geld' los te maken. Nu die moeilijkheid groot is, zal het slagen der leening een bewijs te meer opleveren, dat by allen, die eenig vermogen hebben, het besef leven dig is van hun zedelijken plicht, den ■Staat thans aan de gelden te helpen, die hij behoeft. Moge het beroep, dat hiermede op allen gedaan wordt, om naar de mate hunner krachten, tot het welslagen der leening bij te dragen, niet vruchteloos wezen. De Minister van Binnenlandicbe Zaken, tijdelijk Voorzitter van den Ministerraad, CORT VAN DER LINDEN, De Minister van Financiën, TREUB.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2