SPROT. Firma P. H. Veenhuizen, Axel. de Nederlandsclie Briefsteller, Prima! Prima! BLANKEST, it. Lokaal van dhr. KOOLE Zaterdag 26 December, (2en-Kerstdag) L. F. QEERLINQ, Buitenland. Posterijen. Burgerlijke Stand. Advertentien. Giften voor het Kerstfeest Gemeubileerde hamers te huur Ie rang 60 ct., 2e rang 40 ct. VOORHANDEN bij F. DIELEMAN, Boekhandel, te Aïel nas. week te Deze en VAARZEN, zuiver liefhebbers van een doet uwe wegende bestellingen slachten twee beste vette 850 en 750 pond. Dus stuk gezouten best Rundvleesch aan onderstaand adres. Minzaam aanbevelend, V leeschhouwerij. 5. Bestellingen worden dagelijks en zoo spoedig mogelijk aan huis bezorgd. Door J. P., 44 jaar, geboren ee wo nende te Hoek, gedetineerd te Middel burg is hooger beroep aangeteekend legen het vonnis der Rechtbank te Middel burg van den 4 December 1914, uarhij hij ter zake van verduistering i veroordeeld tot 9 maanden gevang. De officier kwam eveneens in hooger oep. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. DE OORLOG. De militaire deskundige van de Times schrijft in een beschouwing over den toestand op het oostelijk front „Dat de Russen er niet in geslaagd lijn, Polen van de Duitschers te zuive ren, is niet het gevolg van gebrek aan manschappen of moed, maar alleen, of althans voornamelijk, van de slechte rerbindingen. Zal dit euvel, nu het in Polen zelf aau den dag is gekomen, zich nog niet sterker doen gevoelen, wanneer de Russische legers opnieuw aan de grens van Silezië zullen staan Twee Russische legers zijn teruggedre- Ten, en tweemaal met zware verliezen bjjna uitsluitend doordat hun spoorwe gen de Duitschers in staat stellen, ou Terwacht op een beslissend punt troepen samen te trekken. Is dit niet te ver helpen Het eenige middel om hierin verandering te brengen, lijkt de onver wijlde verbetering van de bestaande lijnen, en met name de aanleg van dwarslijnen in Polen, waarlangs de Rus sische troepen en voorraden snel van den eenen kant naar den anderen over gebracht zouden kunnen worden. Het buitengewone vernuft en de handigheid die Rusland in 1904—05 toonde in het gebruik van den Transsiberischen spoor weg, brengen ons er toe, om aan te nemen, dat het zeer wel bij machte zal zijn, spoorlijnen aan te leggen in alle deelen van Polen ten westen van den middenloop van Weichsel met een snelheid van 16 tot 20 K.M. daags, als die lijnen zoo hard noodigzijn. Het is gevaarlijk daarmee te dralen, en zoo lang de Russische legers niet in gun itiger positie zijn wat hun spoorweg verbindingen betreft, zullen zij aldoor iterk in het nadeel zijn." N.R.Crt Uit St. Petersburg (Petrograd) wordt gemeld dat in de Karpathen nog altijd gevochten wordt. Er zijn twee bewe gingen van Oostenrijksche zijde onder uomen de eene heeft ten doel om Krakau, de andere om Przemysl te ontzetten. „Er is echter geen reden om aau te nemen, dat de Oostenrijkers in een van beide richtingen zullen slagen, hoewel er Oostenrijksche troepen van de Servische grens naar Galicië zijn overgebacht." Van het Westelijke gevechtsterrein wordt officieel uit Parijs gemeld, dat er een lichte vooruitgang valt waar te nemen tot aan zee, ten Noordoosten van Nieuwpoort, ten Zuiden van Yperen on langs den spoorweg naar La Bassée. De stpjd ter zee. De Messagero verneemt uit Triest, dat twee Oostenrijksche torpedobooten fn het Fasanakanaal, ten Noordwesten van Pola, op mijnen zijn gestooten en gezonken. Volgens een gerucht zouden de bemanningen van beide schepen zijn omgekomen. De Engelsche admiraliteit maakt be kend, dat de Duitsche vloot Woensdag ochtend een belangrijke beweging in de Noordzee heeft ondernohaen. Scar borough en Hartlepool zijn geborabar deerd en de Engelsche flotieljes zijn óp verschillende punten in gevecht ge wikkeld. Onnoodig te zeggen dat de aanval op de Oostkust een diepen indruk heeft gemaakt. Uit de berichten uit de be schoten steden blijkt, dat de schade niet onbelangrijk is. Een ooggetuige van het gebeurde te Scarborough heeft aau een verslaggever van de Yorkshire post verteld dat duizenden menschen uit hun huizen de straat opstroomden en weldra naar het station holden en in de richting van de voornaamste wegen naar 't binnenland. De meeste vrouwen liepen in hun haast met los hangend haar en moeders hielden haar kinderen tegen de borst geklemd. Maar weinigen hadden iets bij zich. De meesten verlieten te York den trein. Van den trein uit gezien was het op den hoofdweg een heele optocht van menschen die verschrikt 't binnenland in trokken, met kinderen op karren en alle. mogelijke voertuigen geladen. De correspondent van de Star te Whitby seint dat tusschen 9 en 10 uur twee vijandelijke kruisers die plaats hebben beschoten. Enkele granaten werden afgevuurd en de historische abdij werd beschadigd. Verscheidene huizen zijn in puin geschoten en men vermoedt dat een aantal personen ge wond zijn. De grootte van de schade is nog niet bekend. De vijandelijke kruisers verdwenen daarna in Noordoostelijke richting. De correspondent van de Exchange de Whitby zegt dat tusschen 9 en 10 uur twee Duitsche kruisers op 3 mylen afstauds van Whitby verschenen en de stad hevig beschoten, waarbij het sein station werd vernield en verscheiden menschen gekwetst raakten. Naar gemeld wordt is een persoon gedood en een aantal huizen verwoest door het granaatvuur. De historische abdij is gedeeltelijk vernield. Naar de Star uit Darlington verneemt zijn te West Hartlepool meer dan 20 menschen gedood en 80 gewond De granaten ontploften in de straten en sloegen er groote gaten in. Uit Scarborough wordt aan hetzelfde blad geseind Juist toen de dag aan brak werd een vijandelijk oorlogsschip van het kruiser type buiten de haven opgemerkt. Het naderde tot zeer dicht bij en schoot een half uur lang voort durend granaten op de stad, waardoor aanzienlijke schade is aangericht. Ëen vrouw, die achter een toonbank stond werd op de plaats gedood en haar man gekwetst. Ongeveer 40 granaten hebben de stad getroffen. Zij waren blijkbaar gericht op het stadhuis en het station voor draadlooze telegrafie. Dit laatste is onbeschadigd gebleven, het stadhuis is slechts licht beschadigd Andere gebouwen in de nabijheid hebben zeer geleden en vertoonen een schouwspel van algeheele vernieling. De ruiten zijn gesprongen, groote gaten zijn in de muren geslagen. Het oorlogsschip dat langzaam voorby de stad stoomde en onderwijl aldoor schoot, verdween in Zuidelijke richting Later werd dof kanongebulder, blijkbaar op grooten aistand gehoord. Volgens sommige berichten hebben twee schepen Scarborough beschoten. Aan de Star wordt uit Sunderland geseindWoensdagochtend om acht uur verschenen twee kruisers en een duikboot buiten West-Hartlepool en be schoten de stad ongeveer een half uur lang. In alle wijken der stad is groote schade aangericht. N. R. Crt, Met ingang van 16 dezer, kunnen, door bemiddeling van het Duitsche legerbestuur, briefkaarten en open brie ven, mits niet-aangeteekeDd, geschreven in de Nederlandsche, Duitsche, Fran- sche of Vlaamsche taal, worden ver zonden naar Oost- en West-Vla an der en, met uitzondering van het niet door het Duitsche leger bezette gedeelte. De stukken zijn te adresseeren naar een van de navolgende plaatsen, waar zij van de legercommandanturen moe ten worden afgehaald, te weten Aalst, Beernem, Dender- monde, Deynze, Eecloo, Ert- velde, Gent, Geraerds-bergen, x o r t r ij k, Lokeren, St. N i c o- aas, Oudenaerden' en Thielt. Op stukken voor andere dan de boven genoemde plaatsen, moet behalve de plaats van bestemming ook die worden vermeld, waar de naastbijgelegen leger- commandantuur is gevestigd, by voor beeld Grammene bij Deynze. Zijn de stukken niet binnen 10 dagen afgehaald, dan worden zij ter beschik king gesteld van den burgemeester ter plaatse, waar de commandantuur is gevestigd. Op alle adressen moet voorts de aanwijzing „via Sas van Gent" worden gesteld. Zoowel op de brieven, als op de briefkaarten moeten de naam en het adres van den afzender worden ver meld bij brieven op de achterzyde, bij briefkaarten op de voorzijde in den linker benedenhoek. Mededeelingen van militairen of poli- tieken aard zyn niet toegelaten. Van 1-15 Dec. 1914. Axel. Huwelijks-aang. 14. Jacobus van Doeselaar, 22 j., jm. en Dina Dieletnan, 21 j., jd. Geboorten. 1. Jan Johannes, z. van Hendrik Adriaan Kotvis en Elizabeth Pieternella Ruben. 3. Maria, d. van Cornelis Andries Verschelling en Jan- neke Bakker. 4. Willem Odilon Paulas, z. van Achilles Petrus Maes (van Puers, België) en Leontina Maria Theresia de Block. Overlijden. 14. Kathalina Jacoba van de Velde (van Gent, België), 73 j wed. van Carolus Ludovicus van Vooren. Evenals het vorige jaar is ondergeteekende weder bereid tot het in ontvangst nemen van voor de kinderen van de BEWAAR SCHOOL. J. A. VAN HOEVE, Nieuwstraat, Axel MARKT AXEL. onder directie van dhr. JOH. BAKKER. Optreden van Mevr. LASOIE, Hollandsche zangeres. dhr. LASIONE, Hollandsche humorist. 't duo KRI KRI. of Swee ouwe Bekenden. Men zie verder de programma's. AANVANG 6 UUR. .groot 409 pagina's Dertiende vermeerderde en verbeterde druk. INHOUDENDE Brieven en andere Opstellen over de meeste Onderwerpen, die in het maat schappelijk leven gemeenlijk voor komen met voorafgaande Bepa lingen over de geschiktste wijze van Samenstelling en Inrich ting der Brieven Betite lingen en Opschriften, benevens allerlei Koopmansbrieven. ALSMEDE Voorschriften bij Geboorten, Huwelijk en Overlijden Iets over Testamenten, Contracten van onderscheiden aard Minderjarigheid en Voogdij Borgtocht, Volmachten, Geldleeningen en Hypotheken, Wissels, Quitantiën Klachten, Verzoekschriften en Requesten Formulieren tot het inrichten van Schrijfboeken en Rekeningen; 't Voornaamste uit de Postwet Een Handleiding ten gebruike bij de Wet op het Recht van Zegel Modellen voor Telegrammen, Iets over Levensverzekering. BENEVENS Een Lijst der meest voorkomende ver kortingen, Namen der Maten en Ge wichten met verkorte Schrijfwijze en een tabellarische Herleiding van de Nederlandsche munt- in onderscheiden vreemde munten. <i. s. Zondag 20 December 1914. Ned. Herv. Kerk. Foorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Foorm. 9 ure Ds J. H. Lammertsma. (Bed H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. (Dankzegging.) Foorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. (Bed. H Avondm.) Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. (Dankzegging Foorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk.» 'sAv. 57, ure Leeskerk.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3