Rechtszaken. die vijand was, dat wist mea Diet, maar waar was het. Waar zouden anders die gewonden vandaan komen Tot opeens een zwaar gewonde sol daat, zijn hoofd was haast onzichtbaar door de doeken, xyn hand zat in zwach tels en zijn been scheen ook verwond, een aardig meisje, dat vol medelijden het schouwspel stond aan te zien, vroo- lijk goeden dag riep. Toen wist men, dat de pijnen niet zoo hevig waren, en als een enkele gewonde zijn gezicht al eens vertrok, was dat klaarblijkelijk slechts om zijn lacheD te verbijten. Toen wist men, dat het hier alleen een oefening gold van het Roode Kruis. Een oefening, intusschen, die uitstekend is geslaagd. Het transport van de ge wonden uit de schuiten naar de fabriek geschiedde op voortreffelijke wijze en met verbluffende snelheid. In een oog wenk lag de zaal van de fabriek, die door de directie, als evacuatie-plaats ter beschikking van het Roode Kruis is gesteld, vol gewonden, die door jeug dige verpleegstertjes, zeker niet tot hun verdriet, met bouillon en koffie werden versterkt. Nadat de gewonden wareD gelaafd, de verbanden nagezien en zoo noodig wat verschikt en nadat een tweetal persfotografen hun taak hadden vervuld, werden de gewonden weer naar buiten gebracht, waar eenige wagens van de gemeentetram gereed stonden om hen op te nemen en naar het hospitaal aan de Sarphatistraat te vervoeren. En reeds denzelfden dag konden alle gewonden als hersteld worden ontslagen De Roode Kruis-oefening werd door een aantal militaire autoriteiten byge- woond. Wij merkten o. a. op den com mandant van de stelling Amsterdam, luitenant generaal A. R. Ophorst, gene raal-majoor A. A. J. Quanjer, inspecteur van den geneeskundigen dienst, kolonel A. van de Moer, dirigeerend officier van gezondheid le klasse, in Amsterdam, alsmede den rroegeren commandant van de stelling Amsterdam, den ge pensioneerden generaal-majoor A. N. J. Fabius. Van het comité van het Nederland ache Roode Kruis waren aanwezig, prof. dr. J. Rotgans, voorzitter, dr. J. L. C Wortman, vice voorzitter, en de dames bestuursleden mevrouw Wertheim-Bic kor en mevrouw Rahusen-Hooft. De dekking der lecning. Hieronder laten wij nog eens volgen hoe in de eerstkomende drie jaren de praten over de keuze van een echtgenoot en de gevolgen daarvan. Lucie had hem zijn stelling laten ontwikkelen, die dieDen moest om te bewijzen dateer in de wereld geen gevallen waren zóó lastig of men kan er met moed en verstand toch altijd iets goeds uithalen. »Gij hebt volkomen gelijk,* zeide het jonge meisje, »mijn vader heeft mij wel eens verteld hoe in verbeteriogsgestichten huwelijken tot stand komen tusschen de veroordeelden. Er komt een hoeveelheid veroordeelden aan van beide seksen Men brengt se bij elkaar en ziet huwe lijken tusschen dieveggen en moordenaars, Het blijkt dat daar niet meer slechte huishoudens sija dan in Europa, waar men huwelijken sluit tusschen brave lieden. En daar weet men tenminste waaraan zieh te houden. Men komt later met, vaak te laat, tot de smartelijke ontdekking, dat men een schurk heeft getrouwd of een slechte vrouw. Als de man of de vrouw elkaar voldoende zijn en eenige deugd toonen, is dat een vol doende zegeD.* »U heett mijn redeneering uitgebreid tot een paradox,* heraam de markies.* »Maar gelooft gij niet dat een man, be gaafd met veel verstand en wilskracht, zonder vrees een vrouw kan huwen, die grillig en ijdel is, als hij weet door haar bemind te worden »Ik geloof dat die man aan liet einde zfya» levens zal kunnen komen en dan rente en aflossing voor de eorlogsleening zullen worden gevonden. Dat geschiedt door opcenten en wel20 op grondbe lasting en personeel33 op bedrijts- en vermogensbelasting 50 op de zegel rechten van buitenlandsche effecten 10 op de rechten en boeten van regis tratie en hypotheek; 10 op de gedistil- eerd-accijns die in het tijdperk van 1 Jan. 1915—31 Dec. 1917 vorderbaar wordt; 20 op den suikeraccijns (welke echter tegelijk wordt verlaagd) en 20 op den wijnaccijns. M. Of. Een Nederlander gefusilleerd. Men meldt uit Klundert aan de Tel. dat D. S.', zoon van een boer uit deze omgeving naby Esschen woonachtig, die verdacht werd een Belgisch paard te hebben gestolen, door de Duitschers zou zijn gefusilleerd. Te Uden wordt een vluchtelingen kamp ingericht voor 7000 personen. AXEL, 18 December 1914. Aan den Burgemeester alhier is van Regeeringswege machtiging verleend tot het doen bouwen van een tweede barak om de behoeftige Belgische vluch telingen, die elders in de gemeente verblijven, aldaar onder dak te bren gen. De te bouwen barak zal een lengte hebben van vijftig meter en ruimte bevatten voor honderd vijftig personen. Gisteren werd alhier bij den heer G. Gilijamse de jaarvergadering ge houden van de Maatschappij .Axel- Station". Van welwillende zijde zond men ons daarvan het volgende verslag Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester bleek, dat is aangekocht in het atgeloopen jaar 235975 Kg. amm.-superph., 319800 Kg. superph.,- 206400 Kg. chili-salpeter, 12600 Kg. kaïniet, 10500 Kg. thomas phosph., 100 Kg. Belg. klaverzaad, zoodat de ontvangsten bedragen ƒ47943,065 en de uitgaven ƒ47496,84, zoodat er een goed slot in kas blijft van /'446,225. Als bestuurslid werd herkozen de heer L. de Putter. Verder werd besloten om voor de Maatschappij de Kon. goedkeuring aan te vragen. Het ledental bedraagt 42. Voor de betrekking van gemeente veldwachter te Zaamslag hebben zich 19 sollicitanten aangemeld en voor bode noccierge 5. zijo dagen zal doorgebracht hebben in een onafgebroken strijd tegen alle moei lijkheden eu alle verdriet die de grillig heid eener vrouw hem kunnen veroorza ken. Maar waarom zou hij toestemmen het te doen, als hij er niet toe gedwongen was »Kan hij er niet toe gebracht worden door de liefde, die deze vrouw voor hem koestert »Bemind worden zeide juffrouw Andrimont met verachting. »Wat betee- kent dat De markies keek haar scherp aan, toen hernam hij levendig »U veracht de liefde I Wordt gij dan niet bemind Bij die woorden lachte Lucie koel. «Bemind antwoordde zij. «Alle vrouwen worden bemind, doch weinigen worden het op de wijze als zij het zouden wenschen.* «En is het mogelijk dat u mij toever trouwt welke uwe denkbeelden zijn op dit punt «Maar dat is een programma dat u mij vraagt uit te willen werken,* zeide juffrouw Andrimont met schertsend gelaat. «Op mijn leeftijd behoeft u niet te vreezen dat ik er misbruik van zal maken.* «O, neen sprak zij levendig, maar voor anderen kondt gij er gebruik van maken gij kondt raad geven in dien zin Om de Belgische grens te kunnen passeeren, moet voldaan worden aan de volgende eischen, aldus wordt uit Sas vau Gent gemeld een pas en de andere daarbij behoorende papieren, geen brieven, geen krantenverder moet men zich laten welgevallen een onderzoek aan den lijve. De inhoud van de portemonnaie mag omgezet worden in Duitsch papier. Koers fr. 1.25 de Mark. Heeft men goud bij zich dan wordt gevraagd, of men dat wenscht in te wisselen. Hiervan is men natuur lijk niet gediend. Dan wordt de geheele geldvoorraad geconfiskeerd zonder een cent vergoeding. Zaterdag is deze nieuwigheid voor het eerst in werking getreden. Verder zijn Zondag talrijke broches en armbanden van dames in beslag ge nomen, omdat daarop het portret stond van een familielid, beminde, of lid van de Belgische koninklijke familie. Avp. Door Z. D. H. Mgr. Hopmans, bis schop van Breda, is benoemd tot kapelaan te Bergen op Zoom, de Wel Eerw. heer A. Smet te Ter Neuzen en tot kapelaan aldaar de Wel Eerw. heer J. de Hoof, priester in het seminarie tot rector van het Liefdehuis te Hulst is benoemd de Wel Eerw. heer A. van Jole. Tern. Crt. Door de centrale R. K. kiesvereeui ging is officieel candidaat gesteld voor op aanstaanden Vrijdag te houden ver kiezing voor een lid der Provinciale Staten in het Kiesdistrict Hulst, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. Moerdijk, de heer B. C. Puylaert, land bouwer te Zuiddorpe, met 314 stemmen op den heer C. Van Esbroeck te Hengst dijk waren 141 stemmen uitgebracht en 4 op den heer E. L. Plasschaert te Koewacht, die heeft verzocht, wegens gevorderden leeftijd niet in aanmerking, te komen. Daar de antirevolutionaire kiesver- eeniging blijkens haar schrijven aan de centrale liberale kiesvereeniging de candidaatstelling aan de Roomsch Katholieke kiesvereeniging wenschte over te laten, en de liberale kiesver eeniging ditmaal geen strijd wenschte te voeren, is de verkiezing van den heer Puylaert bij enkele candidaatstel ling te verwachten. Tem. Crt. Omtrent de reeds vermelde lan ding van een Engelsch vlieger in De markies zeide tot zich zelf«Ik ben in de kaart gekeken zij heeft mijn taktiek begrepen en ik zal geen open hartig woord meer uit haar halen, zoo zij al niet van den beginne van dit onder houd met mij den spot heeft gedreven. Laat ik vóór alles de gravin behoeden voor elke vermoeden dat zij zou gebab beld hebben.* «Het komt u misschien eigenaardig voor dat ik theoriën verkondig over het huwelijk,* hernam hij, >ik, die steeds vrijgezel bleef.* »U kunt die gemakkelijker maken dan een ander, daar gij verblind werd door de voordeelen en niet verbitterd door de nadeelen van het huwelijk.* «Inderdaad, ik geloof niet dat er een beter staat is voor de vrouwen dan het huwelijk en geen ongunstiger voor de mannen. Het huwelijk is voor haar een zegen, voor hen een opoffering.* De markies had bij die woorden zijn stem verheven, zoodat baron de Cravant die gedurende het diner de oogeu niet van Lucie had afgewend, de uiting dezer beginselen hooren kon. Hij zeide dadelijk daarop «Als men waarlijk bemint, is die op offering een vreugde. En is het niet zeer natuurlijk dat men zijn geluk offert aan dat van een aangebeden vroyw «Baron, u heeft dat heel lief gezegd*, zeide juffrouw Andrimont vroolijk. «Die heldenmoed staat u goed Zeeuwsoh-Vlaanderen W. D, meldt men nader Te Breskens daalde om half twee een vliegmachine op een stuk bouwland gelegeD in den polder „Oud en Jong Breskens"; het was een tweedekker en van Engebiche nationaliteit. De ma chine werd bestuurd door een eersten luitenant-vliegenier. Bij de komst van den gemeente veldwachter, die aldaar het eerst verscheen, gaf hij zich ge willig over. Eveneens zijn wapens. De veldwachter geleidde hem voor den burgemeester, deze vervoerde hem verder per auto naar deu chef van den daar gevestigden stafvolgens ver klaring van den vliegenier was het een noodlanding door een defect aan de machine, zijn koers was naar Duin kerken. De machine bevatte nog een bom, terwyl er plaats aanwezig was voor zes. M. Crt. Dinsdag eD Woensdag zijn te Cadzand weder eenige vluchtelingen uit Heyst aangekomen. Zij vertelden dat de Duitsche soldaten hen hadden aange raden om naar Nederland de wijk te nemen, daar er iets ernstigs op til zou zijn. Zij waren te voet langs het strand komen loopen en zijn niet gehinderd door de Duitsche wachtposten welke op de duinen stonden. N. R. Ctt. Te Hansweert zijn Maandag klee deren aan de vrouwelijke Belgische vluchtelingen uitgedeeld. De spijziging der ruim 2000 Belgen gaat zeer geregeld en behalve een enkeling zijn ze te vreden en weten zij zich in hun lot te schikken. Met de Telegraatbooten vertrekken er zeer weinig. Het s.s. Lady heeft den passagiersdienst gestaakt. M. Crt. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Door bovengenoemde rechtbank is buiten vervolging gesteld P. J". d. P., 45 jaren, brievengaarder te St. Jansteen, aangeklaagd van verduistering. J. P., 44 jaar, koopman te Hoek, gedetineerd te Middelburg, ter zake van verduistering van een rijwiel, is verwezen naar de terechtzitting met last tot gevangenhouding. A. Z., 42 jaar, vischkoopman, zonder vaste woonplaats gedetineerd, ter zake van landlooperij te Ter Neuzen, is ver wezen naar de terechtzitting met last tot gevangenhouding. «O als u den spot met mij drijft, zal ik al mijn zeggingskracht verliezen.* «Och kom u is niet zoo bloode I Tracht niet mij te verteederen.* «Ik streef daar inderdaad naar, het is myn vurigst verlangen.* Het onderhoud, tusschen Lucie en den markies begonnen, was onderwijl alge meen geworden en allengs werd van het eene onderwerp tot de bespreking van het ander overgegaan doch niets bizonders bracht den diplomaat eenig licht in de duisternis, waarin hij rondtastte. Hij ging slechts verder op het gevoel af, doch minder dan ooit geloofde hij aan een vereeniging van den knappen baron Paul met de trotsche juffrouw Andrimont. Hij bestudeerde het fraaie van den jongen man zijn blank voorhoofd, met de kastan je bruine lokken, de blauwe oogen, zijn fraaie opgestreken knevels en voor zich zelf dacht hij «Niet gij, mijn waarde vriend, zult dit schoone eigenzinnige schepseltje in uw huis brengen. Zij zal nooit gelooven dat ge het ernstig meent. En hoe zou dat ook kunnen Gij zijt geen man, gij zijt een vrouw, met uw zachtheid, uw edele vormen uwe ijdel heid. Op mijn woord, gij hebt meer ringen aan uw hand dan zij 1 Ik weet wel waar de man ii. En zijn blik dwaalde af naar Armaud's somber gelaat. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2