Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Buitenland. De heer Neeteson acht dezen weg noodzakelijker nog dan den weg van Zeeland naar Noord-Brabant en beveelt het amendement Maarleveld aan. De heer Van Rompu (lid van G. S.) wijst er op, dat toen het verzoek in kwam men nog geen oorlog voorzag en zeker niet een afsluiting van den z.g. Vrijen dijk. Dan had men wellicht tijdig maatregelen kunnen netnen voor een anderen verbindingsweg over land. De hooge kosten zijn echter een over wegend bezwaar. Wat de bedijking betreft is overleg met de Belgische regeering, indien men slechts partieele bedijking wil, niet noodig. Komt deze bedijking tot stand en daar is onder deze omstandigheden wel kans op, dan kan men niet alleen met minder kosten een weg aanleggen, doch bovendien zal deze veel korter worden. Daarom ontraadt spreker het amendement. Bovendien bedenke men toch, dat de afsluiting van den „Vrijen dijk" slechts van tydelijken aard is, door den oorlog veroorzaakt. Het kos- tenbezwaar geldt niet zoozeer voor de provincie, die onder dezelfde omstandig heden is blijven verkeeren, als wal het ryk. Dit verkeert in moeilijke om standigheden waardoor belangrijke op centen moeten worden geheven. Gaat nu de provincie over tot groote werken dan worden voor haar inwoners die opcenten nog vermeerderd. De heer Maarleveld zegt, dat de be doeling van zijn amendement is, dat Gedep. Staten, zich op een door hen gewenscht tydstip tot den minister zul len wenden. Het amendement werd verworpen met 18 tegen 17 stemmen. Ged. Staten stellen een wyziging voor in 't besluit van 12 Juli 1912 tot ver leening van eene bijdrage aan het rijk in de kosten van het maken van los- en laadplaatsen te Ter Neuzen. In alle afdeelingen vereenigen zich de leden met het voorstel. Z. h. s. aldus besloten. Ged. Staten stellen voor om gedurende 3 jaren een subsidie van 100 'sjaars toe te kennen voor den omnibusdienst Philippinestation Philippine en van 1000 'sjaars voor den autodienst Wolfaartsdijk8che veer-Goes. Z. h. s. aldus besloten. Nadat besloten was tot verlenging van eenige termijnen gesteld voor het veriaenen van een subsidie en renteloos voorschot aan de Z.-Vl. tramwegmij. en tot verkoop van een stuk grond langs den weg Hulst—Walzoorden en id. langs den weg Buitenlust Groede, was aan de orde het voorstel van Ged. Staten tot toekenning van een subsidie van ƒ100 voor 1915 aan de provinciale Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding van de tuberculose. Het voorstel averd aangenomen met 21 tegen 11 stemmen. Ook is nog behandeld het voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland om subsi die te verleenen voor het laudbouwhuis houdkundig onderwijs. De heer Hocke een amendement voor om een subsidie van 500 te geven. Dit amendement werd verworpen met 21 tegen 14 stemmen. Op voorstel van Ged. Staten werd voor 1915 weer een subsidie van 100 verleend voor proefvelden bij door het rijk gesubsidieerde cursussen in land bouwkunde. Z. h. s. aangenomen. In alle afdeelingen werd door de leden gewezen op den dienst Hoedekens- kerkeHansweert, die blijken geeft van geen succes te hebben. De heer Fruytier vraagt of Gedep. Staten op dit oogenbh»., overtuigd ziju van de overbodigheid van den dienst HoedekenskerkeHansweert. Spreker Hoogenboom stelde wijst op de belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen en vooral van het vijfde district die door den tegenwoordigen toestand ten zeerste worden geschaad. De dienst Walzoorden—Vlake is als 't ware gehalveerd en dat. terwijl de bevolking door de toestrooming der vluchtelingen bijna verdubbeld is en door het afsluiten van het verkeer met België alle goederen en personenver voer langs de Schelde gaan moet. Spr. haalt verschillende voorbeelden aan, waaruit blijkt dat een meer uitge breide dienstregeling zeer noodzake lijk ig. Het vervoer naar Hoedekenskerke beteekpnt volstrekt niets. Van 16 Nov.I Dec. werden 22 personen en 2 colli's vervoerd. Het gebeurt dat de boot alleen maar even in Hoedekens kerke den agent gaat begroeten. En daaronder lijdt niet alleen het goederen vervoer op den dienst Hansweert Walzoorden maar ook de aansluiting op de treiDen, waarop volstrekt niet meer kan worden gerekend. De heer Van Rompu (lid van G. S.) erkent dat de diensten in dezen tijd zeer gebrekkig worden uitgevoerd. Het gedoofd zijn der lichten maakte het onmogelijk te varen voor zonsop- of na zonsondergang. Toen de heer Fruytier had weten te verkrijgen, dat de lichten op bepaalde uren zouden branden werd een betere dienstregeling samengesteld, döch deze kon wegens het mijnengevaar niet in werking treden. Inmiddels was en bleef de Woensdag sche dienst op Hoedekenskerke van Neuzen uit gestaakt. Nu werd van de gelegenheid dat de boot van Walzoorden daarvoor voldoenden tijd te Hansweert stil lag, gebruik gemaakt om van daar uit een dienst op Hoedekenskerke in te leggen. Dat de boot door deze reis in den gewonen dienst vertraging zou brengen kan beslist worden tegengesproken. Wel is de boot vaak te laat door het groote goederenvervoer, doch dit heeit ook op de lijn BreskensVlissingen Neuzen plaats. Bovendien wordt de dienst vaak in de war gebracht door het veel te laat komen der treinen, waarop gewacht wordt. Spr. zag zich genoopt een motie in te dienen waarin werd uitgesproken dat de dienst op Hoedekenskerke met het s.s. Walzoorden behoort te worden 'gestaakt. Deze motie werd verworpen met 18 tegen 13 stemmen. Nederland en de oorlog. Daar door het toenemend bedrag van de ondersteuningen, die het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 moet ver leenen een blijvende versterking van tie fondsen noodzakelijk is, heeft Hare Majesteit de Koningin nogmaals een gift ter beschikking van dit comité gesteld, ditmaal van honderd duizend gulden. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 heeft met groote waardeering de mededeeling ontvangen vau de belang rijke gift van H. M. de Koningin, die op zulk een krachtige wijze aan- zijn financiëele behoefte tegemoet komt. Deze gift is uiterst welkom, daar het Kod. Nat. Steuncomité geenszins onbe perkt uit 's rijks schatkist kan putten, zooals velen ten onrechte meenen, en ook in verschillende persorganen is ver ondersteld. Wel heeft de regeering zich bereid verklaard, blijkens het thans bij de Staten Generaal aanhangige wetsont werp, een zeer belangrijke bijdrage aan het Steuncomité te geven, doch waar deze toeslag gegrond is op het beginsel, dat uit 's rijks schatkist teu hoogste hetzelfde worde gegeveu, wat de parti culieren bijdragen, kan deze toeslag slechts strekken om de offervaardigheid der burgerij aan t® moedigen, waar deze aldus de overtuiging kan hebben, dat feitelijk elke gave verdubbeld wordt. Dezer dagen zal een beschrijving het licht zien, die een beeld geeft van het geen het Kon. Nat. Steuncomité gedu rende de 4 maanden, die sedert zijn oprichting verloopen zijn, verricht heeft. Uit dit overzicht der werkzaamheden zal blijken, hoezeer het getracht heeft het verkeer te bevorderen, de belangen van de nijverheid te behartigen, voor zieningen te treffen ten behoeve van de volksvoeding en wat het comité doet ter leniging van den nood, zoowel door middel van financiëele ondersteuningen, als door het verschaffen van kleeding en- dekking. De geldelijke verplichtingen, die het Koninklijk Nationaal Steuncomité reeds op zich genomen heeft, en die nood zakelijk nog zeer zullen toenemen, zullen dan alleen naar behooren kunnen vervuld worden, indien het Nederl. Volk het voorbeeld volge, van Haar, die het Comité in het leven geroepen heeft, en die met groote belangstelling zich dagelijks op de hoogte houdt van de werkzaamheden van hare stichting. iV. R. Crt. Het internationaal vredescomité, ge vestigd bij den heer C. E. J. Brands, Heèrengracht 521 te Amsterdam, heeft aan H. M. de Koningin een adres ge zonden, waarin zij H. M. in naam vau de heilige rechten der volkeren, in naam van de beschaving en de men- schelijkheid, verzoeken, bij de regee- riugen van de oorlogvoerende landen Hare koninklijke bemiddeling aan te bieden ten einde een vredes-conferentie te houden of die maatregelen te nemen, die H. M. noodig zou achten om tot een spoedigen en voor alle oorlogvoe renden eervollen vrede te komen. N. R. Crt. Het Nederlandsche Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers heeft tot dusver in totaal ontvangen ƒ434,600, Fr. 5608, M. 138. Ofschoon het comité met erkentelijk heid mag wijzen op het eindcijfer met deze 18de verantwoording bereikt, acht het zich door de omstandigheden ge dwongen reeds te voren de wellicht bij velen bestaande veronderstelling teniet te doen, als zou het thans volkomen in staat zijn den nood van alle hier te lande vertoevende uitgewekenen te lenigeD. De uitgaven houden, hoe zuiDig het beheer ook is, geen gelijken tred met de inkomsten, vooral nu vele vluchtelingen, die aanvankelijk zelf in staat waren in hun onderhoud te voor- zieD, op den langen duur van den oorlog niet voorbereid waren en zich thans genoodzaakt zien zich tot het comité om steun te wenden. N. R. Crt. AXEL, 15 December 1914. De Directeur vau het post en tele graafkantoor .alhier verzoekt ons het volgende ter algemeene kennis te brengen Tot nader bericht zal des Zondags middags ten 272 a 3 uur eene briefpost bestelling worden uitgevoerd. In verband hiermede wordt de ge legenheid tot het afhalen van corres pondentie tusschen 3 en 4 ure inge trokken. Door Ged. Staten is benoemd tot lid van den Raad van Beroep voor de personeele belasting in Zeeland, de heer J. C. Paap te Vlissingen, thans plaats vervangend lid en tot plaatsvervangend lid de heer Mr. F. B. Evers te Middel burg, ter voorziening in de vacature van wijlen den heer A. Moerdijk te Zuiddorpe. Aan mej. de Wed. D. Tolhoek, adj.-commies ter secretarie en deurwaar der der plaatselijke belastingen te Ter Neuzen is een pensioen toegekend vau ƒ475 'sjaars. Men schrijft uit Koewacht aan de N. R. Crt. Nu de afsluiting der grenzen zoo goed als volledig is, wordt door de Duitsche soldaten nauwlettend toegezien en mag niemand meer in of uit België. Toch wagen nog enkelen door honger gedreven het naar Nederlandsch grondgebied te gaan, maar de Duitsche schildwachten houden scherp de wacht en schieten op allen, die bij de eerste aanmaning niet blijven staan. Vrijdag zijn er twee kort na elkaar getroffen. Naar men uit Ter Neuzen meldt, ii gisteren in de omgeving van Breskens een Eugelsche militaire tweedekker geland, wegens een defect aan den motor. Aan de vliegmachine was nog een bom bevestigd. De bestuurder ea de machine zijn geïnterneerd. In de week van 2 tot en mot 8 Dec. kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad van typhus of frebis typhoïdea 6 gevallen te Hontenisse, 1 te Vlissingen, te Zierik- zee en te Axel, van roodvonk 1 geval te Hoek, te Hontenisse en te Sluis en 'van diphtheritis 2 gevallen te 's Heeren- hoek, te Hontenisse en te Zierikzee, 1 geval te Noordgouwe en te Ovezande. De advocaat generaal bij den Hoogen Raad, Mr. Tak, concludeerde tot ver werping van het hooger beroep van W. J. Marij nissen, arbeider te Sluis, die, door de rechtbank te Middelburg vrijgesproken, door het gerechtshof werd veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf, wegens den bekenden moord te West Sayville, op 23 Febr. 1913. M. Crt. Te Vlissingen viel Zaterdagavond het zesjarig zoontje van een Belgisch vluch teling in de Binnenhaven. Zondag werd het lijkje van den kleinen ge vonden. Bloedvergiftiging. Een ruim 5 jarig zoontje van den heer W. Wagter. con cierge van de Rijks rietvlechtschool te Noordwolde, had een klein puistje bij den neus. Bloedvergiftiging ontstond, zoodat het hoofd in erge mate opzwol. Overbrenging naar het ziekenhuis te Zwolle werd noodig geoordeeld, 't Mocht echter niet meer baten. Na één dag vreeselijk lijden is de arme kleine over leden.. Door de mailboot „Oranje Nassau" zijn twee personen gered, die in een hydroplane op de Noordzee drijvende werden aangetroffen. Het Nederl. atoomschip „Bogor", toe- behoorende aan de Rotierdamsche Lloyd is op de uitreis van Nederland naar Zuid-Amerika op de Portugeesche kust vergaan. Voor zoover thans bekend, zijn 25 personen der bemanning ver dronken. DE OORLOG. I)e stryd in het Oosten. Volgens particuliere berichten, te Weeuen ontvangen, zijn de Russen Noordoostelijk, Oostelijk en Zuidelijk van Krakau, tot op 40 K.M. van Kra- kau teruggeworpen. N. R. Cit. BERLIJN, 13 Dec. (Wolff.) Het groote hoofdkwartier meldtIn Noord-Polen hebben wij een aantal vijandelijke stel lingen genomen. Daarbij maakten wij 11000 krijgsgevangenen en vt-nnees terden 43 machinegeweren. In WestGalicië is de zuidelijke vh-u gel vau de Russeu bij Limauowo v-r slagen. Alle aanvallen op ons overige ge vechtsfront zijn, evenals voorheen, mislukt.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2