Binnenland. Rechtszaken. handgranaten en andere werptuigen. Op enkele punten, waar de tegenover elkaar liggende loopgraven dicht bij •lkaar gelegen waren, trachtte ie vijand een bajonet-aanval te onder nemen, doch hij werd teruggeslagen. Een waar gevaar voor de bondge- nooten was het plotselinge opduiken van troepen Duitschers, die zich een onderaardschen weg naar onze linies hadden gebaand. Toen het bevel om voorwaarts te rukken werd gegeven, ondernamen de bondgenooten een bajonetaanval. De loopgraven werden bestormd. De ma chine geweren werden naar de vuur linie gebracht en richtten groote ver liezen aan onder den vijand, terw ijl de groote kanonnen aanmerkelijke schade toebrachten achter de eerste rijen der Duitsche loopgraven. Het Duitsche offensiet ging in een wanhopig defen sief over en veranderde toen in een reeks terugtochten op verschillende punten. Hunne verliezen waren zeer groot en werkelijk hebben zij vele dooden achtergelaten. Hun loopgraven bleven door de bondgenooten bezet. De Daily News verneemt uit Belgis Door een handigen zet hebben de Bel gische troepen verscheidene loopgraven van de Duitschers aan de Yser geno men. Zij maakten toebereidsels voor een schijnaanval met vlotten, en be werkten, dat de tegenstanders daarop een aanval deden, terwijl de Belgen op een andere plaats een aanval op de Duitsche loopgraven deden en de bezetting met de bajonet verdreven. Zij wonnen 1 K. M. terrein. Dinsdagmorgen vielen Duitsche gra- .naten te Veurne. Een granaat kwam neer naast een trein met Belgische ge wonden en drie man werden verwond, terwijl alle ruiten sprongen. Te Hasebrouck werden door een bom men aanslag per Taube 14 menschen gedood en 25 gewond. BERLIJN, 9 December. fWolffi) Amb telijke mededeeling vau hedenmorgen uit het groote hoofdkwartier Op het westelijk oorlogsterrein moest bij Reims de hoeve Pêcherie. ofschoon daarop de Roode Kruisvlag woei, door onze troepen iu brand geschoten worden omdat door onze vliegers door middel van photographeering was vastgesteld, dat zich dicht achter de hoeve een zware batterij verborgen hield. De aanvallen der Franschen op Souain en de plaatsen Varennes en Vauquois aan den oostelijken rand van het Argonnerwoud zijn met verliezen voor den vijand afgeslagen. In het Argonnerwoud zelf is op ver schillende plaatsen terrein gewonnen. Hierbij hebben wij een aantal gevan-. genen gemaakt Bij de gisteren gemelde gevechten ten noorden van Nancy hebben de Franschen zware verliezen geleden. Onze verliezen waren betrekkelijk gering. R- Crt. Het Duitsche groote hoofdkwartier deelt mee: In de streek bij Souain bepaalden de Franschen zich Woens dag tot een heftig artillerievuur. Een nieuwe Fransche aanval op Vauguois en Doureuilles, slaagde niet en stuitte af op den muur onzer artillerie. 'De vijand leed blijkbaar zware verliezen. Het Duitsche groote hoofdkwartier deelt mee Ten Oosten der Masurische meren worden alleen artilleriegevechten geleverd. In Noordelijk Polen, op den rechter Weichseloever nam een onzer daar opereerende colonnes in storm Przas nyse, waarbij 600 gevangenen werden gemaakt. Eenige machinegeweren wer den daarbij veroverd. Links van de Weichsel wordt de aanval voortgezet. In Zuid-Polen werden de aanvallen der Russen afgeslagen. Be strijd In het Oosten. De generale stat van den generalis simus deelt mede, dat de gevechten, welke zich ontwikkelen in de streek van Prasnysz nog niet geëindigd zijn. Ook hadden schermutselingen plaats in de streek van Petrokow, waar we gedeeltelijke successen behaalden. De veldslag, welke op 5 December ten zuid-oosten van Krakau, bij Wie- liczka, aan de Deriuty, begonnen is, ontwikkelt zich in ons voordeel. Na dapper den doorgang van Saodez te hebben geforceerd, brachten onze ver sterkingstroepen den Duitschers de nederlaag toe. Deze troepen vormden in 't dal der Lososina den Duitschen rechtervleugel, welke de ontwikkeling voortzette. Het 24ste Duitsche leger corps, van België naar hier gevoerd, opende het gevecht; het liet een auto mobielen batterij aanrukken, die gedeel telijk buiten gevecht gesteld werd en op de vlucht werd gejaagd. We brachten voorts verschillende stukken zwaar geschut tot zwijgen, ver meesterden 5 batterijen veldgeschut en enkele kanonnen en maakten velen krijgsgevangen. Duitsche soldaten zeggen, dat hunne gelederen ontzettend gedund zijn; van sommige compagnieën bleven niet meer dan 40 man over. We zetten het offen sief voort. Volgens ofïiciëele berichten die te Boedapest zijn ontvangen, is de her nieuwde aanval der Russen in het komitaat Zèmplin mislukt. Zij zijn op hun marsch naar het Zuiden door onze troepen tegengehouden, teruggeslagen en vervolgd. Op bun terugtocht naderen zij reeds de Galicische grens. Ook in het komitaat Saros is de op- marsch der Russen tot staan gebracht. Aan de grens van het komitaat Bereg hebben zich gisteren onbeduidende Rus sische strijdkrachten vertoond, welke onverwijld met groot succes door onze troepen zijn aangevallen, zoodat zij na het eerste treffen met bekwamen spoed over de grens terugtrokken. Het Engelsche eskader heeft verschei dene overlevenden van de Gneisenau en de Leipzig gered. RN. Crt. Verschillende berichten. Volgens een telegram uit Berlijn is de Keizer ongesteld. Hij lijdt aan een bronchiaalkatarrh-en heeft koorts. Hij moet het bed houden, doch kan de rapporten van de generale staf nog steeds volgen. Van Duitsche zijde meldt men De Paus heeft aan de staatshoofden van de oorlogvoerende naties de bede gericht om ter eere van de christelijke vredes gedachte op Kerstmis een wapenstil stand van één dag to sluiten. N. R Crt. In zijn boodschap aan het Congres zegt president Wilson, na te hebben opgemerkt dat de oorlog op vreeswek kend groote schaal menschen en hulp bronnen vernietigt, dat de Europeesche volken rekenen op den handel en de nijverheid der Vereenigde Staten, om hun uitgeputte voorraden aan te vullen. Wilson uit dan zijn oprechten wensch dat Amerika in de, aan bijna geen volk ooit geboden gelegenheid zal zijn, door zijn bemiddelend optreden den vrede te herstellen. N. R. Crt. Een Servisch bericht maakt melding van een groote Servische overwinning. Valjewo en üzitse zijn hernomen, twee Oostenrijksche legerkorpsen verslagen, 20.000 Oostenrijkers gevangen genomen en 50 kanonnen buitgemaakt. M. Crt Naar verschillende Berlijnsche bladen melden, heeft een groote Russische legeraldeeling bij het overtrekken van de Raba in Galicië zware verliezen geleden. Toen ze de Oostenrijksch- Hongaarsche stellingen wilde aanval len, kwam ze niet alleen onder het vernietigend vuur van de zware Oosten rijksche artillerie, maar daarenboven brak bij het oversteken van de rivier het ijs ea vele Russen kwamen om. De strijd ter zee. Uit Londen seint men dd. 9 dezer De Duitsche kruisers Scharnhorst, Gneisenau en Leipzig zijn in de buurt van de Falkland-eilanden in volle zee in den groud geboord. Van het Duitsche eskader dat in de Stille Zuidzee lag, zijn door dit belang rijke wapenfeit de sterkste schepen vernietigd. De Falkland eilanden liggen in den Atlantischen Oceaan, ten Oosten van de Zuidpunt van Zuid Amerika. Blijk» baar is dus het Duitsche eskader, na den slag bij de Chileensche kust, om Kaap Hoorn gevaren. Het Engelsche Eskader bemerkte op 8 December half acht 's ochtends bij de Falkland-eilanden de 3 Duitsche kruisers. In den loop van het gevecht dat zich vervolgens ontspon, zijn de Scharnhorst, de Gneisenau en de Leip zig in den grond geboord' De Dresden en de Nürnberg, die tijdens het gevecht zijn ontsnapt, worden vervolgd. Twee Duitsche kolenschepen, die het eskader vergezelden zijn genomen. De verliezen aan Engelsche zijde zijn niet groot. Bij Kon. besluit van 5 dezer is in gesteld een commissie tot regeling van de voorziening in noodzakelijke levens behoeften in Belgische grensgemeenten en zijn in die commissie o.m. benoemd tot leden de heeren L. G. James, notaris te Sluis en F. J. L. M. van Waesberghe, burgemeester van Hulst en is tevens benoemd tot regeerings- commissaris ter behartiging van de be langen der commissie in België, de heer mr. dr. J. van Best, te Eindhoven, voorzitter van de commissie ter beharti ging van de belangen van Nederlanders in België. Belanghebbenden ter zake hebben zich te wenden tot den voorzitter der commissie, den heer A. N. Fleskens te Geldrop. N. R. Crt. Het grensverkeer. De Duitsche militaire commandant heeft volgens De Tijd de volgende be perkingen vastgesteld bij het overgaan der Nederlandsche grens. Het verkeer over de Belgisch-Neder landsche grens is slechts geoorloofd langs de wegen KemzekeHulst, Sel- zaete -Sas van Gent, Watervliet—IJzen- dijke, spoorweg Clinge—Selzaete Wa tervliet, het kanaal langs Selzaete. Alle andere wegen zijn verboden. Het verkeer is geoorloofd van 8 uur 'a morgens (Duitsche tijd) tot de scheme ring. De reizigers naar Nederland moe ten" van een biljet voorzien zijn, geleverd en gestempeld door de Duitsche over heid. De personen, van Nederland komende, moeten papieren hebben, die het doel van hun reis duidelijk aan gaven. Bij terugkeer naar België moet men zich voorzien van een Duitsch paspoort Het transport van wapens, munitie en ontplofbare stoffen is ver boden. De verkoop van couranten is slechts geoorloofd met speciaal verlof der over heid. Het is verboden brieven ter bezorging mede te voeren. Het is geoorloofd couranten mede te brengen (slechts één exemplaar), maar zij moeten de over heid ter inzase aangeboden worden. Zij, die handelen tegen bovenge noemde bevelen stellen zich bloot om gestraft te worden volgens de krijgswet. Volgens telegrafische mededeeling van onzen gezant te Konstantinopel verbindt de Turksche regeering zich om de scheepvaart van onzijdige staten in het Suez kanaal niet te bemoeilijken. N. R. Crt. AXEL, 11 December 1914. In navolging van andere plaatsen besloot men ook hier om den Sint Nicolaasdag voor de kleine Belgische vluchtelingen niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Vol verwachting van de Ter Neuzen- sche Sint Nicolaas was men niet, want het weer was alles behalve aanlokkelijk voor de reis. Men had er daarom zoo wat op gerekend voor een Axelsche Sint Nicolaas te moeten zorgen. Met een meer modern voertuig, dan het bekende witte paard, tufte de goede Sint naar de tent op het concoursterrein, waar nog 140 behoeftige vluchtelingen, groot en klein, vertoeven. Deze waren niet weinig verrast door dit bezoek en de kinderen vielen in tranen op hun knieën. Spoedig gerustgesteld, veran derde de angstige stemming der kleinen en begonnen ze hem liedjes toe te zingen, waarop een tractatie als be looning volgde. Ook de grooten maak ten een „paradepas" met trompetter voorop ter eere van Sint Nicolaas. Met een groet aan allen, nam Sint Nicolaas afscheid en dankbaar toege juicht, verliet het gezelschap de tent. Jammer, dat het plan niet eerder gerijpt was, dan had zeker een tocht door de gemeente aan velen een vroolijü oogenblik bezorgd. Bij de Dinsdag te Hoek gehouden stemming voor een lid van den ge meenteraad, ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het ontslagnemen van den heer J. van Drongelen, werden uitgebracht 310 geldige stemmen van onwaarde waren 8 biljetten. Herstemming moet plaats hebben tui- schen de heeren D. Koster die 116 en J. de Jonge die 110 stemmen verkreeg. De heer H. van Doeselaar verkreeg 76 ■temmen. De herstemming heeft plaats op Vrij dag 18 December aanstaande. Tem. Crt. Door Ged. Staten is besloten de jacht op klein wild in Zeeuwsch-Vlaan- deren te openen op Maandag 14 Dec. a. s. met zonsoDgang, met uitzondering van een strook ter breedte van 5 K.M. langs de Belgische grens de jacht op waterwild op genoemd tijdstip te her openen en beide jachten te sluiten op 31 Dec. 1914 na zonsondergang, met deze uitzondering dat het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen van eendvogels in de eendenkooi of daarmede gelijkstaand toestel tot nader order geoorloofd zal blijven. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. Arrend. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 11 Dec. 1914. A. K., 34 j., commissiouuair te Ter Neuzen, is wegens niet voldoen aa« het bevel van een ambtenaar veroorfl tot 10 of 10 dagen hecht. Th. d. R, 59 j., timmerman, F. d. 39 j zonder beroep, beiden te Assenede, is wegens poging tot verboden uitv°® Zondag 13 December 1914. Voorm. 91/', ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholt! Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. J. H. LammertMll. (Voorb. H. Avondm.) Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 are Ds. Chr. Bruins. (Voorb. H, Avondm.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 's Av. 57, ure Leeskerk.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2