Binnenland. Landbouw. schers hebben wij kanonnen vermees- terd, waarvan sommige met volledige bespanning. Over het geheele front tusschen den Weichsel en de Warthe staan wij er in den veldslag gunstig voor. AaD het front Czenstochowa-Krakau Tvmbark (zuidoostelijk van Krakau) hebben wij belangrijke resultaten ver kregen. Ónze troepen hebben meer dan 4000 gevangenen gemaakt. Ons offensief was vooral geiukkig in de itreek van de beneden-Srzeuiawa (lin kerzijrivier van den Weichsel, noord oostelijk van Krakau), waar zich een geheel bataljon van het 31ste honved regiment heeft overgegeven. Onze troe pen hebben ook een krachtig versterkte «telling der Oostenrijkers aan den lin keroever van de Raba (rechterzijrivier v/d. Weichsel, oostelijk van Krakau) veroverd. N. B. Crt Van het westelijk oorlogsterrein zijn geen bijzonderheden te vermelden. Tariefwet. De minister van financiën beoogt, zoo meldt men aan de N. B. Crt. met zijn voorgenomen ontwerp-Tariefwet uitslui tend een technische tariefsherziening. Het samenstellen van een concept-ont werp heeft hij opgedragen aan den heer Slotemaker, directeur der directe be lastingen in de directie Breda, die onder het ministerie-Heemskerk belast is ge weest met het samenstellen van de tariefwet van minister Kolkman. Tabaksbelasting. De commissie van advies voor een ontwerp-tabaksbelasting, onder voorzit terschap van den heer S. P. van Eeghen, voorzitter der Kamer van Koophandel te Amsterdam, is thans definitief samen geiteld. Een groot aantal belangheb benden bij den tabakshandel en de tabaksnijverheid heeft zitting in die commissie. N- B. Crt. Briefwisseling met Gent en Oost-Ylaanderen. De consul der Nederlanden voor Oost-Vlaanderen schrijft aau de N. B.Crt: Tenzij het publiek er zich voortaan «tipt aan zal houden alleen briefkaar ten te gebruiken voor de particuliere correspondentie, zal ik genoodzaakt zijn den postdienst via Sas van Gent te staken. Brieven worden alleen aanvaard voor handel- en nij verheidsaangelegenheden. Deze moeten open zijn, zooalï ook gemeld werd, maar niettegenstaande worden zoo goed als alle gesloten ont vangen. Men misbruike de eenige gelegenheid tot correspondeeren niet en bedenke, dat overtreding van de met de Duitschë overheid overeengekomen bepalingen het genot om met hun betrekkingen in België te kunnsn blijven correspondee ren op eenmaal aan duizenden Belgen en Nederlanders voor goed kau worden ontnomen. Voor particuliere correspondentie dus alleen „briefkaarten", en voor handelszaken »open brieven of briefkaarten" te gebruiken. Verder wordt eraan herinnerd, dat men zich volstrekt onthouden moet van politieke of militaire beschouwin gen en dat de correspondentie aan een strenge censuur van het consulaat en van de Duitscbe overheid onderwor pen is. Het adres blijftConsul Kuyk, Pos te restante, SasvanGent met vermelding op enveloppe ook van naam en adres van den bestemmeling. Bnitenlandsclie geldswaarden. De Ministers van Financiën en van Waterstaat Gelet op artikel 20 van de Muntwet 1901 in verband met het Koninklijk besluit van 29 Juni 1901 Staatsblad n°. 198), zooals dat is gewijzigd laatstelijk bij het Koninklijk besluit van 25 Juni 1914 Staatsblad n°. 292)', maken bekend, dat, met ingang van 1 December 1914 tot een nader te be palen datum, in de onderstaande ge meenten alle betalingen aan ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accynzen en aan de kantoren der posterijen en telegrafie zullen kunnen geschieden in de hierna, voor de ver schillende gemeenten, genoemde buiten landsche betaalmiddelen. Do evenbedoelde buitenlandsche waar den zullen in betaling worden aange nomen tegen atwisielende koersen, welke op de betrokken kantoren op eene voor het publiek duidelijk zicht bare plaats door aanplakking of op andere wijze zullen worden bekend gemaakt. Met inachtneming van het voren staande zullen worden aangenomen a. Duitscbe en Belgische bankbil jetten, muntbiljetten, gouden en zilveren munten in alle gemeenten in de provincie Limburg b. Duitschë bankbiljetten, muntbil jetten, gouden en zilveren munten in de gemeenten Beerta, Nieuwe schans, Bellingwolde en Vlagtweddein de provincie Groningen in de gemeenten Schoonebeek, Coe vorden en Sleen in de provincie Drenthe in de gemeenten Losser en Lonneker in de provincie Overijssel in de gemeenten'Wisch, Dinxperlo, Gendringen, Bergh, Zevenaar, Herwen en Aerdt, Millingen, Ubbergen en Groes beek in de provincie Gelderland c. Belgische bankbiljetten, gouden en zilveren munten in de gemeenten Axel, Cadzand, Retranchement, Eede, Aardenburg, St. Kruis, Biervliet, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Overslag, Koewacht, St. Jansteen, Clings, Graauw en Langendam, Sluis, IJzeudijke en Hulst in de provincie Zeeland in de gemeenten Ossendrecht, Putten, Huybergen, Ginneken, Chaam, Baarle- Nassau, Reusel, Borkel, Soerendonk, Rosendaal, Hilvarenbeek, Luyksgestel en Budel in de provincie Noord Brabant 's-Gravenhage, den 24 Nov. 1914. waarop verkoopers door uwe gevol machtigden gedwongen worden ver beneden den marktprijs te verkoopen, dan nog is inzage van vakbladen, welke uw adviseurs u niet zullen onthouden, voldoende om te constateeren, dat de tarwe-prijzen sinds meer dan 1 maand vrijwel onveranderd zijn. Verder wenscht adressante de vol gende feiten ouder 's ministers aandacht te brengen a. Het departement vraagt een ere diet van 21/s millioen gulden voor ver lies op graan en meel. Dat verlies had niet mogen geleden worden, omdat de prijzen van in- en verkoop hiertoe geen aanleiding behoefden te geven. b. Verschillende importeurs hebben aangeboden, den invoer van meel ter haDd te nemen onder handhaving van de contröle van het departement, maar dit is niet aanvaard, niettegenstaande de schatkist hierdoor gevrijwaard zou zijn tegen een verlies als in sub a ge noemd. c. Alhoewel de tarwe- noch de meel prijzen gestegen zijn, wordt door den minister voorgesteld een verhooging van meelprijzen, welke deels een nood zakelijk gevolg is van de opzettelijke, stelselmatige schaarschte, welke 's mi nisters gevolmachtigden veroorzaakt hebben. Indien dit weersproken wordt, zal adressante gaarne hiervan de be wijzen leveren. Adressante spreekt verder van het „anti-sociale bedrijf" van 's ministers gemachtigden. Dat bezorgt, zoo zegt zij, ongetwijfeld aan enkele firma's onbe rekenbare winsten, doch belemmert het bedrijf van duizenden middenstanders, en maakt het voedsel der meest behoe- venden ontzaglijk veel duurder en slechter. N- B. Crt. Het Nederlandsch Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers heeft in totaal ontvangen 403.016.36, frs. 5366.81Vi en M. 98.13. N. B. Crt. - Bij beschikking van den Heer Directeur-Generaal der Posterijen en Telegraphie te 's-Gravenhage no. 6264g le afd. van 27 November is de koers voor den Belgischen frank vastgesteld op 44VS cent. hij met deu rug naar haar zat gekeerd, had hij zeker, oin Dief door haar gezien te worden, geweeud. Zij had er het bewijs van op door het ïilte na^ zijner oogen verkreukelde blad papier. Wordt vervolgd.) De Minister van Financiën TREUB. De Minister van Waterstaat, C. LELY. Tarwebloem. Met ingang van 1 December zal de aah de meelfabrikanten verleende be voegdheid tot het vermalen van regee riDgstarwe tot bloem aldus worden uit gebreid, dat zij behalve aan de bestel lingen voor ongebuild meel, waartoe zij in de eerste plaats verplicht zijn, ook Zullen mogen gevolg geven aan die voor bloem, zonder verplichte bij levering van ongebuild meel. Tegen duur brood. De Nederlandsche vereeniging van handelaren-in buitenlandsch meel zegt in een aan den minister van landbouw gezonden adres, dat zij tegen de in het vooruitzicht gestelde verhooging van de brood- en meelprijzen, met 1 Decern ber krachtig wenscht te protesteeren en wel op de volgende gronden Noch de prijzen der tarwe, noch die van meel zijn in den laatsten tijd noe menswaardig gestegen, zooals blijkt uit i de inkoopen van 's Ministers gevolmacb j tigden, die dagelijks Amerikaansch meel koopeu tot 15 pet. beneden den prijs van inlandsch meel. Indien Uwe Excellentie, zoo zegt adressante verder, deze inkoopen even wel niet als basis wenscht te nemen, afkeurende de bedenkelijke wijzej AXEL, 1 December 1914. Op de gisteren alhier gehouden janr lijksche veemarkt waren aangevoerd 125 stuks hoornvee, 2 paarden, 61 var kens en 1 schaap. De handel was zeer levendig. De dienst van den trein naar Gent heeft eenige verandering ondergaan Alle vertrekuren zijn iets vervroegd. Ingaande heden vertrekt de trein van Neuzen v.m. 6.15 en 11 uur en n.m. 3.25. Van Gent v.m. 8.05 en n.m. 12.55 en 5.15. Tern, crt - Ged- Staten van Zeeland hebben de verkiezing voor een lid der Prov. Staten, vacature wijlen de heer A. Moerdijk, voor het kiesdistrict Hulst bepaald op Vrydag 18 December, de stemming en herstemming op Dinsdag 29 en Vrijdag 8 Januari a. Te Biervliet werd Vrijdag Maria de Marèe honderd jaar. Haar woning, behoorende aan de Nederl. Hervormde Diaconie, was versierd. Voormiddags brachten Predikant en Kerkeraad hun verpleegde een bezoek, en schonken haar een warm waterstoof van notenhout en koperen bak, en ver snaperingen. Een commissie uit de ingezetenen bezorgde een deken en een stoelkussen en hield nog een sommetje geld over om haar volgende levensdagen te ver aangenamen. Het oudje, dat nog helder van geest is en goed bij de hand, was zeer in haar schik. Jammer dat ze de laatste tien jaren het gezicht mist. 's Avonds zou de Harmonie de teest vierende een muzikale visite brengen In de omgeving der honderdjarige werd algemeen gevlagd. M. Crt De verplichte keuring van dekhengsteD, die nog niet gekeurd zijn en die men gebruiken wil voor den dekdienst 1915 zullen gehouden worden Maandag 1 Februari te Kattendijke 1 uur 30 m. Dinsdag 2 Februari te Hulst 10 uur 30 m. Zaterdag 20 Februari te Oostburg 9 uur. Wat betreft de dekhengsten, die voor den dienst 1914 reeds zijn goedgekeurd, deze kunnen, in afwachting van nadere voorschriften daaromtrent, voorden dienst 1915 gebruikt worden. Zceuwsch Landbbl, Zeenwsclie Landbouwmaatschappjj. Vrijdagmorgen te elf uur werd te Middelburg de najaarsvergadering v&n het hoofdbestuur van bovengenoemde maatschappij gehouden onder voorzitter schap van den heer J. H. O. Dominicus, Na vast stellen der notulen herinnert de voorzitter met zeer veel genoegen aan de benoeming van den hejr Posthum»_ tot minister van landbouw, zelf had menj geen betere keuze kunnen doen, ook in deze tijden. De aanwezigen gaven blijk met deze woorden in te stemmen. Vervolgens hadden verschillende be noemingen plaats. Voorgesteld woidt jn het reglement op het verleenen van aanhoudingsbijdrageD voor merriën met subsidie uit de Prov, fondsen zoodanige wijziging aan te bren gen dat als uiterste termijn voor het wer pen van een bekroonde merrie na de bekroning gesteld wordt: »vóórden 1 sten Juli volgende op het jaar der bekroning.! Bij de nu bestaande regeling die spreekt van »voor, 1 Dec.c enz. waren moeilijk heden ondervonden bij hel uitbetalen der bijdragen. De afdeeling Axel zond een voorstel in om het verplichtend vertoon van kroonde merries met haar veulen geheel achterwege te laten, in verband met de bezwaren aan het vervoer verbonden. 1 De heer Vorsterman van Oyen lichtte het voorstel van het hoofdbestuur toe. De heer Van Dixhoorn, afdeeling Axel, verklaarde, dat men in die afdeeling de zaak van alle kanten bekeken heeft en niets dan onbillijkheid in de regeliDg heeft kunnen 7inden. De heer Vorsterman van Oyen meent, dat door het voorstel van het dagelijksch bestuur de onbillijkheid geheel is wegge nomen. De heer I. G. J. Kakebeeke neemt ook het voorstel van het hoofdbestuur ie bescherming De heer Van Oyen meende nog, dat er beslist een termijn moet worden gesteld hij is echter niet tegen een anderen datum, maar een onbepaalde dag, namelijk, die waarop de laatste merrie werpt, is onaan nemelijk. Het voorstel Axel werd hierop verworpen met alleen de twee stemmen van Axel voor. Het voorstel van het hoofdbestuur werd hierop zonder stemmen aange nomen. Hierna gaf de heer I. G. J. Kakebeeke eenige inlichtingen over de werking van het Provinciaal Bemiddelingsbureau. Het bleek hieruit dat er verschil va» meening is tusschen het provinciaal het centraal bureau over het al of niet bmdend zijn van de voorloopige opga" van het superphosphaat, dat benoodig» is. Er zal worden getracht, dat toch de opgave uit Zeeland aan de Directie vso Landbouw zal worden bekend gemaakt De heer Kakebeeke weeR er nog op. dat de prijs niet bekend was; en date' eerst nog hoop was op concurrentie tnd België, maar thans is de uitvoer verbod® De heer van Oyen kon hieraan toe voegen, dat zelfs de gecontracteerde supor phosfaat niet mag worden uitgevoerd Naar aanleiding van een opmerking van den heer Kakebeeke, deelde de heer van Oyen mede, dat de poging om toe stemming te krijgen tokhengsten o" fokmerries naar Amerika uit te voeren, schipbrouk hebben geleden.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2