i __D Binnenland. Eenige gedeelten van Zeebrugge staan in brand. De bevolking vluchtte naar alle richtingen. Burgerhuizen en villa's zijn verwoest. De admiraliteit te Londen maakt be kend, dat twee Engelsche linieschepen alle uit militair oogpunt van belang zijnde punten van Zeebrugge krachtig beschoten hebben. De Duitschers boden zwakken tegenstand. Het is onbekend, •welke schade aangericht is. Een correspondent van de A. R. Crt. vernam van een der vluchtelingen, dat de beschieting een ontzettenden indruk op de bewoners maakte. Alles vluchtte in de richting Knocke en landwaarts in. Velen zochten een schuilplaats in hun kelders. Een der eerste granaten moet ont- plott zijn onder de Duitsche soldaten, welke bij de onderzeeërs aan het werk waren. Er vielen 17 dooden en velen werden gewond, vertelde men mij. Het verleden jaar nieuwgebouwde Palace Hotel werd geheel vernield, het loodsen-gebouw en de brikettenfabriek deelden dat lot. Verder werden ge troffen 17 burgerwoningen, 2 hotels, 1 molen en de kerk, door welker ramen een granaatscherf vloog. Een gerucht, dat ook te Heyst schade was berokkend, werd tegengesproken. Men schrijft uit Zeeuwsch Vlaanderen aan de N. R. Crt. Door het Duitsch bestuur is in alle grensdorpen in de Nederlandsche, Fran sche en Duitsche taal aangeplakt, dat het ten strengste verboden is couranten of dagbladen in België in te voeren, die niet door het Duitsche censuur zijn gezien en goedgekeurd. Overtredingen worden gestraft met langdurige gevan genisstraf. Alle berbergen, winkels, zelfs particuliere woningen van alle dorpen van het Land van Waes moeten om 8 uur Duitsche tijd gesloten worden, terwijl den herbergiers der grensdorpen verboden is sterken drank te verkoopen. Het Duitsch bestuur heeft in de plaat sen van het land van Waes laten bekend maken, dat alle personen, die behooren tot de Belgische burgerwacht, zich vóór a.s. Zondag moeten aanmelden. Zij die dit verzuimen, zullen volgens de Duit sche krijgswet gestraft worden. Ook worden de burgers nogmaals aange maand de wapens, die nog in hun bezit mochten zijn onverwijld in te leveren. Niet voldoen aan dit bevel zal zwaar gestraft worden. leenden, bezegelde de broederschap der beide legers. De verliezen der Duit schers bedragen meer dan 120,000. dun tegenspoed belet hun het offensief op Parijs te hernemen. Sedert de oorlog begon stonden er vijftig Duitsche legerkorpsen tegenover ons vijftien Duitsche legerkorpsen met bijna alle Oostenrijkers bestrijden de Russen. R- R- Crt De strijd in België en Frankryk. Het Fransche legerbulletin geeft een gedetailleerd verslag van het optreden der bondgenooten openbaar. Uit een overzicht van de krijgsverrichtingen gedurende de laatste zes weken blijkt, dat de Duitsche bevelhebbers, de kroon prins van Beieren, de generaals van Tabeck en von Deimling en de hertog van Wurtemburg alle mogelijke aan sporingen en opwekkingen tot hun troe pen richtten en niets verzuimden en toch niets dan een nieuwe mislukking bereikten. Joffre, die de legers der bondgenooten aanvoerde in het noorden, zond gedurende drie weken in allerijl versterkingen, dag en nacht, met treinen en auto's. De legermacht der bondge nooten was geringer in aantal dan die van den vijand, de geest was prachtig, wat het succes verzekerde. De om trekkende beweging van den vijand mislukte en zijn pogingeu om zich van Duinkerken, Calais en Boulogne meester te maken, waren geheel nutteloos, on danks de massa zware artillerie en man schappen. Na het mislukken van hun poging om om te trekken, trachtten de Duit schers door het front te breken. De roekelooze slag bij Ypereu volgde. Drie weken lang sloegen wij de roeke looze aanvallen van zware legermassa's af. Onze samenwerking met het Engel sche leger vormt een vaD de schoonste bladzijden onzer militaire geschiedenis. De beslissende hulp, die wij den En- gelschen op een kritiek moment ver- De stryd in liet Oosten. De Russen erkennen in hun officiëele telegrammen dat hun voorposten tus- schen Weichsel en Warta tot de rivier de Bzoera moesten wijken. Men weet dat dit een linker zijstroom van den Weichsel is. Daarmee werden die at deelingen een heel stuk op deu weg naar Warschau teruggeworpen. Dit hebben dus blijkbaar de Duitschers gedaan, die uit Thorn een flankaanval ondernamen. Tusschen Tsentochau en Krakau zeggen de Russen, hun tegenstanders tot de vlucht te hebben genoodzaakt. Uit Weeuen komt de tijding, dat de bondgenooten hun aanvallen ten Oosten van Tsenstochau en ten N.O. van Krakau voortzetten. Daar ze hierbij blijkbaar geen succes hebben behaald, wijken de beide lezingen niet sterk van elkaar af, als men maar aanneemt, dat mot de aanvallen der soldaten uit de midden Europeesche rijken tegen-aan- vallen worden bedoeld. Overeenkomst is er eveneens tusschen de Russische voorstelling, dat de Oostenrijkers naar het Z.O. der Karpathen vluchten en die uit Weenen, dat zij eenige passen van dien bergketen aan de Russen prijs moesten geven. Voorts schijnen deze Krakau te nade ren, doch zich bij het aanleg van Prze- mysl tot eeu bombardement te moeten bepalen. De mededeeling van den grooten Rus- sischen staf luidde Dinsdag aldus De veldslag bij Lodz duurt steeds voort. Op een punt van dezen slag heeft onze cavalerie een charge op de terugtrekkende Duitsche infanterie uit gevoerd, haar aanzienlijke verliezen toegebracht en kanonnen van groot kaliber vermeesterd. Aan het tront CzeustochowaKrakau ontwikkelt de strijd zich op voor ons t voordeelige wijze. Eergisteren hebben we meer dan zes duizend ge vangenen gemaakt. De pogingen van den vijand om tegenaanvallen te onder nemen mislukten. Uit Weenen seint Wolff's bureau de volgende mededeeling van den grooten generalen staf van het Duitsch-Oosten rijksche tront De veldslag in Russisch Polen wordt bij strenge koude van beide zijden met kracht voortgezet. Onze troepen heb ben verscheiden steunpunten veroverd en hebben met name in de streek van Wolbrom aan beide kanten van het stadje Pilica terrein gewonnen. Wij hebben weer tal van gevangenen ge maakt. Overigens is de toestand onveranderd. In het binnenland van de monarchie bevinden zich 110 000 krijgsgevangenen o. w. ongeveer 1000 officieren. Onder de Turken. De .Times" hecht groote waarde aan de inneming van Bassora door troepen van het Engelsch Indische leger, die, 1500 mijlen van huis, nog geen veertien dagen hebben noodig gehad om deze belangrijke Turksche haven aan de Perzische Qoll te vermeesteren. Het blad wijst er op, dat Bassora het eind punt zou worden van den Bagdad- spoorwegeen deel van het graatwerk tusscheji Bagdad en Bassora was al verricht. Bassora is als haven van Mesopotamië van veel beteekenis. De laatste jaren hadden de Duitschers er handelsbetrekkingen aangeknoopt en de Hamburg Amerika-lijn onderhield een stoomvaartdienst op die haven. Sedert 1668 is Bassora in het bezit van de Turken geweest. N. R. Crt. Omtrent den strijd tegen de Tukenr meldt de generale staf van het Kauka- sische leger, dat de strijd aan de Tsjo- roch Maandag tot ontwikkeling is ge komen. In de richting van Erzeroem zijn de Turken over het geheele front terug geworpen en tot een overhaaste vlucht gedwongen. Ze worden krachtig ver volgd. In de andere streken is de toestand niet veranderd. Verlenging diensttyd. Bij dë wet van 3 Augustus 1914 Stblno. 346is bepaald, dat de miliciens die naar den gewonen regel op 1 Augustus 1914 naar de landweer zouden zijn overgegaan ot op dien datum uit den dienst zouden zijn ontslagen, in dienst worden gehouden tot uiterlijk 31 December 1914. Een soortgelijke bepa ling houdt de wet van 3 Augustus 1914 (Stbl. no. 347) in ten aanzien van de dienstplichtigen der laudweer, die op 1 Augustus 1914 recht op ontslag zouden hebben gekregen. Thans is een wetsontwerp in voorbe reiding om voor bedoelde manschappen van de militie en de landweer dendienst tijd andermaal te verlengen. Meel. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft per circulaire aan de bur gemeesters bericht, dat het in zijn voor nemen ligt, met ingang van 1 December de aan de meelfabrikanten gegeven be voegdheid tot het vermalen van ïegee ringstarwe tot tarwebloem (gebuild) in dien zin uit te breiden, dat zij, behalve aan de bestellingen voor tarwemeel (ongebuild), waaraan zij in de eerste plaats hebben te voldoen, ook zullen mogen gevolg geven aan die voor tarwebloem (gebuild, uitsluitend één soort) zonder verplichte bijlevering van tarwemeel (ongebuild). Het ligt tevens in ,s min. bedoeling, op den bovengenoemden datum eenige wijziging in prijzen iD te voeren, waar van de strekking zal zijn, dat bruinbrood niet in witbrood 1 cent duurder zal worden een nadere circulaire, dit onder werp betreffende, volgt over enkele dagen. Een en ander deelt de minister mede, om de burgemeesters in de gelegenheid te stellen, desgewenscht een broodregeling voor fe bereiden, welke daD op of na den 1 sten December in werking zal kunnen tredeD, indien ten minste de uit voering van 's ministers voornemens niet door onvoorziene omstandigheden verhin derd wordt, in welk geval de minister da burgemeesters nog zal belichten. A. R. Crt. Rogge. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft den heer I. G. J. Kake beeke, rijkslandbouwleeraar voor Zeeland te Goes belast met de distributie van de in Zeeland door alle gemeenten aange kochte rogge. A. R. Crt Geïnterneerden. In verband met het bericht, dat bij beschikking van deu minister van oorlog 46 Duitsche militairen, onder, wie 4 officieren, die te Bergen waren geïnter neerd, zijn vrijgelaten op grond van de conventie van Genève, kan nog worden meegedeeld, dat op denzelfden grond ook 20 Belgische militairen, die in Gaasterland waren geïnterneerd, vrijgelaten zijn. Maandag hebben zich aan de Kon. Mil. Academie te Breda twee Belgische soldaten ter interneering aangemeld. Zij kwamen reeds voor de derde maal de beide vorige keenm waren zij alge wezen, daar zij niet in het bezit waren van hun uniform en de noodige papieren. Thans voldeden zij aan alle eischen en werden zij aangenomen. Dinsdag zijn nabij Zundert twee Bel gische militairen over de grens gekomen en naar Breda opgezonden. Belgische spaarbankboekjes. Blijkens mededeeliDg van den direc teur der Rijkspostspaarbank, zijn onder de bestaande omstandigheden de terug betalingen op Belgische spaarbankboek jes hier te lande beperkt tot 50 francs in 14 dagen per huisgezin (vader, moeder, minderjarige kinderen). Brieven naar België. Men meldt aan de N. R. Crt., dat er voortaan geen brieven of briefkaarten, ook niet ten behoeve van den Nederland schen handel, naar Brussel of andere plaatsen in België, door tusschen komst van het departement van buitenlandse^ zaken worden verzonden. Aan hen, die met personen in België wenschen te cor- respondeeren, wordt in overweging gege ven, hun brieven op de gewone wijze op de post te bezorgen, met vermelding op het adres over Aken. Voor het overmaken van geld blijft het ministerie van buitenlandsche zaken op den ouden voet zijn tusschenkomst verleepen. AXEL, 27 November 1914 Nog eDkele uren werkeus en de hulp- kazerne is gereed. Het is een houten loods vau 62 Meter lengte en 6 Meter breedte. Het dak is bekleed met asphalt, zoodat aan doorregenen met gedacht kan worden. Ook het bezwaar, dat de kazerne in het natte getijde ouder water zou staan het terrein is er erg laag gelegen is ondervangen, doordat de vloer flink hoog is gelegd en de zij kanten met aarde zijn opgehoogd. Id de nabijheid is een practische gelegen heid voor zekere behoeften aangebracht. Dit voorzoover het uitwendige betreft, Binnengekomen kijkt men in eene diepe, maar goed verlichle ruimte, die verdeeld is in drie vakken. Natuurlijk moet men het wachtlokaal passeeren, voordat men verder in het militaire gebouw kan doordringen. Dao komt man in de groote zaal, waar onze jongens uitrusten van hunne marschen of andere oefeningen waar ze hun nat en droogje verorberenwaar ze zich amuseeren met gezelligen kout, of wat ook, en eindelijk waar ze 's avonds, als taptoe geblazen wordt en geen nachte lijke reveille hun rust verstoort, zich neervleien op hun stroozak en droomea van vrouwliei, ot wie hun liefste panden en zijn, waarvan ze zoo wreed gescheiden werden. Moge hun de algemeeDe deelneming van het Nederlandsche volk in deie dagen tot troost strekken en de gedachte, dat zij nog geen bloed hebben te ver gieten en ook zij zelf nog geen gevaar te duchten hebben hun tot daukbaar- heid stemmen. De zaal is, zooals we zeiden, flink verlicht en blijkens de vele gaspijpsn, zal ook 's avonds de zaal goed verlicht zijn met gaslicht; we telden er totaal 14 pitten. Midden in de zaal staat over de E' heele lengte een tafel, waar aan beidt zijden lange, verplaatsbare banken staan, Een tweetal vulkachels zullen de zaal ver warmen. Op het oogeublik dat we de kazernt bezichtigden was men bezig, om boven de slaapplaatsen voor ieder soldaat eet kapstok te timmeren. Naar men on3 mededeelde zullen er 160 mannen in moeten overnachten. Achter de groote zaai treedt men nog een kamer binnen, welke bestemd i' voor de onderofficieren. Voor deze kat, wat betreft verlichting en verwarming hetzelfde gelden als voor de groote za» en de wacht kamer. Tegen het hoofdgebouw is op rechterzijde het atelier voor de koKi getimmerd, die natuurlijk in dit nieuwe vertrek hun best zullen doen om den kost voor hunne kameraden zoo smake lijk mogelijk te maken, opdat die wal smaak en voedsel betreft zoo min moge lijk afwijkt van de huiselijke pot. Van bevoegde zijde deelde men ons mede, dat de groote verhuizing van de openba op 1 C hopen, zoen i kort n gewom trekke gemee ling di man leden als di Hol e Cz., ir van A door c ingam verlee gemee Een Er een i gave be wal land burg meest vrouv meest Dot versp De ons d edele Op en 1 behoc oorloj Gr< voor moed geroe hoogt Me waar aller een wier tigstt toeki Zij heid, van deel U drac aller vaal land rend ontv waa vroi offei alta S Uw T ziet draj te wal fort aan den zon I .1 is 7 1 is na; het we 10 t

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2