Binnenland. m op verscheidene andere punten van hun front afgeslagen en hun aanzienlijke verliezen toegebracht. Alles bijeengenomen hebben wij bijna overal vorderingen gemaakt, met name bü enkele dorpen tusscben Atrecht en Albert, op de heuvels op den rechter oever der Aisne, beneden Soissons en ten noorden van Verdun. Een medewerker van het Zwitsersche blad Democrate heeft vergunning weten te krijgen tot bezichtiging van de ves tingwerken van Belfort. Hij bevestigt dat er in de laatste weken met koorts- achtigen ijver aan de versterkingen is gewerkt. Uit de verovering van Luik en Namen heeft men de les getrokken dat Belfort de aanvallen van het zware Duitsche belegeringsgeschut niet alleen zal hebben te beantwoorden, maar dat een, trouwens reeds lang voorbereid, krachtig en werkzaam defensief zal moeten worden gevoerd. Reeds in Augustus is men met den aanleg van sterke verdedigingswerken begonnen. Kanonnen van 't zwaarste kaliber zijn er opgesteld. Alle plaatsen, gelegen binnen den vestingomtrek, zijn in kleine vestingen veranderd. Overal zijn diepe grachten en verschansingen gemaakt. Vooral aan de Oostzijde moet het ter rein door tal van kanalen doorsneden zijn, welke het mogelijk maken het land op elk gewild oogenblik onder water te zetten. Bovendien zijn tal van batteryen verdekt opgesteld. Men meent ook er voor te hebben kunnen zorgen dat de Duitsche belegerings artillerie geen stellingen voor haar mortieren kan vinden. De dorpen in den omtrek zyn vol soldaten. De streek van Dammerkirch tot Pfetterhausen moet bizonder krachtig zijn versterkt. N. R. Crt De stryd in het Oosten. De Russische legatie te 's Gravenhage heeft de volgende mededeelingen ont vangen omtrent de krijgsverrichtingen der Russische legers I. Aan de overzijde van den Weichsel is het geheele gouvernement Warschau gezuiverd van vijandelijke strijdkrach ten, wier achterhoeden door de Rus sische troepen teruggedrongen werden op het front Lodz Zavihosf, De krijgs buit, door de Russische troepen vermee- sterd, omvat o.a. groote hoeveelheden ammunitie, zware artillerie en vliegtui gen. Op 29 October is in de streek van Tarlova de terugtocht der Oosten rijksche strijdkrachten afgesneden door Russische troepen, die den Weichsel waren overgestoken ten zuiden van Josephowo. Tussclien twee vuren ge nomen leed de vijand zware verliezen aan dooden en gewonden en moest 1000 krijgsgevangenen achterlaten. II. In Oost-Pruisen blijft het Russische leger de hardnekkige aanvallen der Duitsche troepen in de streek van Bakalarzewo met goed gevolg afslaan. A. R. Crt. De St. Peterburgsche cosrrespondent van de Daily Mail geeft de volgende voorstelling yan de jongste krygsverrich tingen in Polen „Het Duitsche krijgsplan was, den overgang over dsn Weichsel te forcee- ren, door het Russische centrum heen te breken, de vesting Iwangorod te ver meesteren en de Russische legers uiteen te slaan, voor de winter inviel. Toen de grocrte generale staf op 11 dezer te Radom zijn laatste beschikkingen trof, vroeg de (Duitsche) Kroonprins met de taak belast te mogen worden om den vijand den doodelijken slag toe te brengen. De Duitschers hadden zeer sterke troepen samengetrokken en rekenden op de bewegingen van een anderDuitsch leger in de richting van Warschau, om het verzet van de Russen te fnuiken en een wig tusscben hen in te dry ven. De beste Pruisische troepen werden ter beschikking van den Kroonprins in het centrum gesteld en versterkt met Oostenrijksche infanterie brigades en een groote hoeveelheid kannonnen, waaronder zware belegeringsartillerie, waarmee men Iwangorod in een paar dagen klein hoopte te krijgen. Op den linkervleugel stond generaal van Hin denburg" met de Beieren, en aan den rechtervleugel waren de Oostenrijkers. Het algemeen® denkbeeld was, om, terwijl het centrum Iwangorod aanviel beide vleugels de Russen te laten om vatten en hen geheel te verpletteren. Maar de Kroonprins hield geen rekening met wat de Russen zouden doen. Niet alieen beletten zij den Duitschers om den Weichsel over te trekken, maar zij staken zeiven die rivier over en dreven de Duitschers op de vlucht. De onverwachte en hevige tegenaan val der Russen brak allen tegenstand. Het leger van den Kroonprins weel&in het centrum en liet veel oorlogsmate- rieel achter, o. a. zes en-dertig zware kanonnen, die diep in de modder waren weggezonken. Het Duitsche leger trachtte zich staande te houden langs een linie van stellingen, die voorat in 'gereedheid waren gebracht, maar de vervolging was te hevig. Een tweede poging werd gedaan, om de verstrooide troepen opnieuw te groepeeren met den rug naar den spoorweg toe, maar op nieuw dwong de krachtige aanval van de Russen de Duitschers tot den terug tocht. Dinsdagavond was de Kroonprins te Radom teruggekeerd, dat hij veertien dagen met zoo groote verwachtingen verlaten had. Hij hoopte toen zijn leger langs de linie EdlinskIga op te kunnen stellen met Radom als centrum. Maar ook dit plan werd spoedig opgegeven. De Russische ruiterij zat den Duitschers den volgende dag op de hielen en trok Radom binnen. Tezelfdertijd werd het leger van ge neraal v. Hindenburg aan den linker vleugel te Esien uit al zijn stellingen ten N. van de Pilitsa geworpen, ondanks dapper verweer, en was ook in vollen aftocht. De rechtervleugel van de Oos tenrijkers werd spoedig op de vlucht gedreven. Intusschen gaat de vervolging van het Duitsche leger, dat van voor War schau teruggedreven is, voort. Op het Oostelijke front is het Duitsche opperbevel in nog geen drie maanden vijfmaal veranderd. Het ziet er naar uit, of er weer een verandering in gebracht zal worden." Aldus de correspondent van de Daily Mail. N. R. Crt. De stryd ter zee. Volgens een Lloyd's telegram zyn torpedobooten waarvan de naam on bekend is gebleven, voor het aanbreken van den dag de haven van Odessa ingevaren en hebben ei de kanonneer boot Donetz in den grond geboord Een deel der bemanning is verdronken gedood of gewond. Drie Russische stoomschepen en een Fransch zijn beschadigd. Enkele inge zetenen van Odessa zijn gedood of gewond. (De Donetz was een oud schip van 1250 ton, in 1887 van stapel geloopen Het voerde twee kanonnen van 20 c.M 1 van 15 c.M. en 6 snelvuurkanonnen De maximum-snelheid was 11 knoop.) N. R. Crt. Bij het aandeel van de vloot in de laatste gevechten tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden hebben vijf Fransche oorlogsschepen met de Engelsche sche pen aan de beschieting van den Duit- schen rechtervleugel medegewerkt. N. R. C Het hospitaalschip Rohilla is op de vaart naar Queensferry, met gewonden voor Engeland bestemd aan boord, tijdens een storen bij Whitby op de rotsen geloopen. Vier lijken zijn aan land gespoeld. Reddingbooten hebben met buitengewoon groote moeite twee maal, een aantal schipbreukelingen van de Rohiila gehaald, doch verdere po gingen zijn opgegeven. Alle vrouwen aan boord van het schip zijn gered. Er klemmen zich nog 50 tot 80 men- schen aan het wrak vast, waarover hooge zeeën spoelen. Het achterschip is weggeslagen. A. R. Crt. De Russische marinestaf ipaakt de volgende bizonderheden bekend over het verlies van den kruiser Schemtschug by Penang Den 28sten dezer 's ochtends te vijf uur naderde de kruiser Egaden, die een vierden valschen schoorsteen had op gezet, in het duister de wachtschepen, die hem voor een schip der verbonden vloten hielden. De Emden voer onder vollen stoom op de Schemtschug aan en opende het vuur. Een door de Emden afgeschoten torpedo ontplofte vlak bij de boeg van de Schemtschug, die het vuur beantwoordde. Even later schoot de Emden een tweede torpedo af, die de Schemtschug deed zinken. Van de bemanning zijn 85 omgekomen, 250 gered, waarvan 112 gewond zijn. N. R. Crt. Oorlog tusschen Rusland en Turkyc. Turksche oorlogsschepen zijn de Rus sische oorlog8haven Odessa ingevaren en hebben de Russische oorlogsschepen aldaar beschoten. De Russische gezant te Konstantinopel is teruggeroepen. A. R. Crt. De Kölnische Ztg. betoogt dat Turkije tusschenbeide is gekomen, omdat het begrepen heeft, dat Duitschland zyn eenige oprechte vriend in Europa is en dat het Turkije's ondergang niet wenscht maar het veeleer wil vrijwaren tegen een overstrooming door Rusland. In Zuidoostelijk Europa is nu door het besluit van Turkije de steen aan het rollen gebracht en de eerste steun voor Duitschland en Oostenrijk geko men. „Wij willen het kalm zeggen, dat wij veel verwachten ten gevolge van de tusschenkomst van Turkije, maar wij willen ook niet juichen. Of deze tusschenkomst een werke- lyken steun voor de verbonden centrale mogendheden zal brengen, zullen de eerstvolgende weken leeren." N. R. Crt. LONDEN, 30 Oct. (Reuter.) O.fficiëel bericht van 11 u. 25 m. 's avonds De strijd duurt by na zonder ophouden langs de geheele linie der bondgenooten, vooral in het noorden, met hevigheid voort. De Duitschers bieden hardnekkig tegenstand en ondernemen vele krach tige tegenaanvallen. Niettemin winnen de EngelBchen onophoudelijk terrein. Een brigade deed een schitterenden tegenaanval met de bajonet, die de Duitschers duur te staan is gekomen. Hun verliezen zijn belangrijk. A. R. Crt. PARIJS, 30 Oct. (Reuter.) Officiéél bericht van 11 uur 's avonds Aan de laatste berichten uit de streek Nieuwpoort—Dixmuiden is niets toe te voegen. Op onzen linkervleugel richt de vijand hevige aanvallen tegen het front der Engelsche troepen en op beide oevers van het kanaal van La Bassée zonder eenig resultaat te verkrijgen. In de streek van Reims en op de Maasbeuvels ten zuiden van Fresnes in Woëvre woedt de strijd weer met toenemende hevigheid. A. R. Crt. Het is Hare Majesteit eene voldoening 1 te ontwaren met hoeveel liefde het ge heele Nederlandsche volk zich gewijd i heeft aan de vervulling van de pl chten geboden door gastvrijheid en meusci.elijk medegevoel. Het comité, dat zich in het voorjaar in Nederland heeft gevormd met het doel aan België buide te brengeD bij gelegen- A heid van de inwijding van het kanaal, I dat Brussel verbindt met de zee, heeft, I zoo meldt de Telegr., gemeend te handelen I in den geest van hen, die bijdragen 1 schonken door, nu België en zijn inwoners J zoo wreed en smartelijk zijn getroffen V een deel der in kas zijode gelden te besteden tot hulp en tot leniging van de nooden van de Belgische vluchtelingen. Valsche zilver bons Er zijn valsche zilverbons in omloop. Een onzer abonnés zoo meldt het Amsterdamsch Handelsblad was zoo welwillend, in het belang van het pu bliek onze aandacht te vestigen op zulk een nagemaakte 2.50 bon, welke men op het eerste gezicht niet dadelijk als valsch herkent. Vergelijkt men haar met een echte, dan ziet men spoedig, dat de handtee- kening met inkt erop geschreven is. De naam Bertling heeft de namaker blijkbaar niet goed kunnen lezen. Voorts is de, onder aan de zilverbon gedrukte strafbepaling met grooter letter gedrukt en neemt ze 3 regels in, terwijl op een echte bon slechts 2A/« regel daarvoor noodig is. Het serie-nummer van de valsche bons moet 345 zijn. Men zy dus op zijn hoede! 8 pCt. Uitvoerrechten. Naar wy vernemen, kan binnenkort de indiening worden tegemoet gezien van een ontwerp van wet, waarbij wordt voorgesteld, alle uitvoeren te belasten met een recht van acht percent. N. R. Crt. Graan en mals voor de regeering. Wij vernemen, dat de regeeriDg onlangs een aantal Nederlandsche stoomschepen heeft bevracht, om graan en mais of haver van Noord en Zuid-Amerika naar Neder land te vervoeren. Van Noord-Amerika naar Rotterdam of Amsterdam zijn bevrachtde Kortenaer laadvermogen 3000 ton, en de Tromp 4300 ton, en van Zuid Amerika (Plata rivier) naar Amsterdam - Rotterdam zijn gecharterd de stoomschepen Westerdijk, laadvermogen 5000 ton, Noorddijk, idem 5000 ton, Poeldijk, idem 3200 ton, Elle- woutsdijk, idem 3300 ton, Oostdijk, idem ongeveer 4500 ton. Heemskerk, idem 3000 ton, en de Sophie H., idem 4800 ton. Van laatstgenoemd stoomschip is reeds bekend dat het naar Rotterdam komt. Het stoomschip Sophie H. is reeds onderweg van Norfolk v.a. naar Rosario en de Tromp is, op reis van Rotterdam naar Charleston, Vrijdag St. Michael's A. R. Crt. De Koningin en de Belgische uitgewekenen. De minister van binnenlandsche zaken, mr. Cort van der Linden, maakt in de St.vt. bekend Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd mij op te dragen openlijk uit te spreken, dat Hare Majesteit diep getroffen is door de talrijke uitingen van dank baarheid, door de Belgische uitgewekenen lot Haar gericht, voor de hulp en den steun, alom in Nederland ondervonden. Hare Majesteit betuigt voor die gevoelens Hare hooge waardeering. Mosselen. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité, waardeerende het gevolg, dat gegeven is aan zijn opwekking aan de plaatselijke steuncomité's enz. om het gebruik van mosselen te bevorderen, teneinde werk loosheid onder de visschers te voorkomen en werkloozen door het venten van mos selen aan werk te helpen, meent nog de aandacht van alle steuncomité's, vluchte lingencomité's, enz., die mosselen betrek ken, te moeten vestigen op de wensche lijkheid, om de bestellingen zooveel mogelijk te doen plaats hebben door bemiddeling van het Centraal Bureau voor de bevordering van den afzet van Zeeuwsche mosselen, gevormd uit burge meesters en notabelen uit de voornaamste Zeeuwsche visschersplaatsen. Dit bureau zorgt voor een billijke distributie van de inkomende bestellingen over de verschillende visschersplaatsen en vervolgens over de visschers, zoodat de bestelliugen niet ten bate van enkele, maar van alle visschers komen.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2