Gemengd Nieuws. Buitenland. worden aangenomen, dat een bedrag van f B.OuO.OOO dichter bij de werkelyk heid zal komen. Dit bedrag wordt nu aangevraagd. De omvang van hetgeen noodig is ter hulpverschaffing hangt ten slotte at van den loop der krijgsverrichtingen in België. AXEL, 30 October 1914. Het bericht in ons vorig nummer vermeldende, dat alhier nog slechts 80 hulpbehoevende vluchtelingen vertoef den, berustte op een misverstand. Die 80 menschen waren aan de zorgen van één lid van het comité toever trouwd en waren in dezelfde schuur ingekwartierd. Het volledige aantal is, hoewel sterk verminderd, nog veel grooter. Van bevoegde zijde werd ons medegedeeld, dat het aantal behoeftigen, hetwelk op 24 dezer nog 1500 bedroeg, gisteren was gedaald tot 750. Dit zijn de juiste cijfers. Behalve deze vertoeven nog een aan tal gevluchte zuiderburen in onze ge meente, die in hun eigen onderhoud voorzien. Woensdag is alhier aanbesteed het bouwen van een hulpkazerne voor ongeveer 150 man. Voor f3790 is het werk gegund aan de heeren A. van 'tHoff en H. van Luyk, timmerlieden alhier. Naar we vernamen, moet het werk in 28 dagen voltooid zijn. Alsdan kan de openbare school weder voor het geven van onderwijs in gebruik wor den genomen. Door onbekende oorzaak brandde Dinsdagnacht alhier een stroomijt af van den landbouwer D. F. De brand werd het eerst waargenomen door de militairen, die er met een spuit heen trokken om hulp te verleenen. De bur gerij, die anders bij brand door hoorn geschal gealarmeerd wordt, heeft van het geval weinig of niets gemerkt en werd dan ook over 't geheel niet in haar nachtrust gestoord. Door Gedep. Staten is aan den heer J. C. de Koning, hoofd der bij zondere school te Axel, vrijstelling ver leend tot het bekleeden der betrekking van tusschenpersoon ter uitvoering van de artt. 369 en 370 der Invaliditeits wet. M. Crt. Te laat om nog in dit nummer te worden opgenomen, ontvingen we hedennamiddag de nieuwe dienstrege ling van de provinciale stoombooten Neuzen Vlissingen Breskens en Walzoorden Hansweert. We volstaan thans met de medeeling dat met ingang van 1 November de winterdienst weer haar gewoon verloop zal hebben, tenzij buitengewone om standigheden weer verandering noodig maken. „Het Groene Kruis". Door het Bestuur van „Het Groene Kruis" alhier werd ons medegedeeld, dat het deze week vanwege den voorz. van de Algemeene Nederlandsche Ver- eeniging „Het Groene Kruis" een aan bieding ontving van een noodzieken huis, voorzien van de noodigste verple- gingsmiddelen. Aangezien 'reeds van gemeentewege een ziekenbarak was ingericht, heeft het Bestuur voor deze zoo royaal aan geboden hulp beleefd bedankt. Opdat vooral in de tegenwoordige tijdsomstandigheden zoo spoedig moge lijk door bovengenoemde vereeniging hulp zou kunnen worden verleend, heeft zij bereids het meest noodige verplegingsmateriaal aangeschaft. Men zond ons ter publicatie de eerste lijst verplegingsmateriaal en we voldoen gaarne aan het verzoek om plaatsing. Het is toch te verwachten, dat als men weet welke artikelen de vereeni ging beschikbaar stelt, het gebruik ervan zoo ruim mogelijk wordt. Het is hiermee als met de goederen van een winkelierdie Welke het meest en geregeld worden geadver teerd, gaan het vlugst van de hand. Zoo zijn dan aanwezig l. Ballonspuiten, 2' Borstglazen, 3. Croupketejs, 4. Glycerinespuitjes, 5. IJszakken, 6. Inhalatie toestellen, 7. Irrigators (spoelers), 8. Onderstekers (steekpannen), 9. Ziekenstoelen, 10. Tochtschermen, 11. Waterflesschen, 12. Windkussens. Deze artikelen worden op medisch voorschrift beschikbaar gesteld voor alle inwoners van Axel en ook voor de vluchtelingen, die tijdelijk hier ver toeven. Wie voor een zieke één of meer van deze artikelen in bruikleen begeert hoofd op, toen xij het rijtuig hoorde en Armand herkende Lucie Zij glimlachte en gaf hem door een teeken te kennen stil te houden. Hij hield zoo haastig zijn span in, dat de dieren bijna met hun achterdeel den grond raakten Hij was bleek geworden van ontroering en zijn hart klopte zoo snel dat hij daeht in zwijm te zullen rallen. Onwillekeurig had hij den hoed in de hand genomen en keek hy het jooge meisje aan. Zooals zij daar stond aan den kaDt ran den weg met een kalm en frisch gelaat, gekleed in een eenroudig zwarte japon, het hoofd bedekt door een zwart kapje, zonder sluier, scheen zij hem nog aanvalliger dan ooit. »Maakt gij het goed Pc vroeg zij, kalm, als had zij hem den vorigen dag nog gezien, »en mevrouw Footenay ook Hoe komt het, dat wij u hier ontmoeten op dezen eenzamen weg? Zijt gij ver dwaald als Klein Duimpje en moeten wij u den weg wijzen Pc »Ik dank u zeer,c antwoordde hij ter wijl hij trachtte te glimlachen, »ik ken hier den weg door en door, maar gij, wat doet gij hier Pc Zooals gij ziet ik wandel, dat is de voornaamste bezigheid van miss Griffith en mij. Maar gij kent miss Griffith niet 't Is een best meisje, dat een voorbeeld van geduld heeft willen geven door met mij te leven. Laat ik haar aan u voor stellen. Miss Griffith.Mijn neef graaf de Fontenay.c De reusachtige blonde Engelsche boog en zeide »0 ik ken den graaf al zeer goed.c »Ja,c voegde Lucie er bij, »ik heb miss Griffith veel over u gesproken. .c »Ten goede of ten kwade Pc vroeg Armand. »Hm zoowel in dezen als in genen zin. Niet waar, Griffith.c »Veel ten goede,c verklaarde de juf frouw van gezelschap. >Kom !c zeide juffrouw Andrimont lachend, »ik heb toch niet overdreven De paarden van den graaf, wien dit langdurig oponthoud niet beviel, trappel den en snoven, maar door een krachtige hand in bedwang gehouden, bedekte zich hun gebit met schuim. »Ki.jk, uw paarden worden ongeduldig,c zeide het jonge meisje. >Laat hen gaan en vaarwel. Mijn beste groeten aan de gravin c Armand had niet veel zin dadelijk aan haar verlangen te voldoen, doch Lucie wuifde hem goeden dag en den arm van miss Griffith nemende, sloeg zij met deze een voetpad in naar 'X dichtste deel van het bosch Armand volgde haar met de oogen toen reed hij verder, het hart vol van de liefde, die plotseling wederom in hem was ontwaakt. Sedert dien dag was het ge daan met zijn voornemenshij begreep dat hij Luoie nooit anders zou kunnen te hebben, vrage aah een der plaatse lijke geneesheeren om een bewijs en daarmede gaat men naar het dagelijksch bestuur, den heer Kruijsse, of den heer Le Feber. Reeds zijn enkele artikelen ten ge- bruike afgestaan en alzoo gemak bij de verpleging en verzachting van het lijden verkregen. Het spreekt van zelf, dat op die wijze het nut der vereeniging eerst algemeen bekend zal worden, en het ledental bij' tientallen zal toenemen, waardoor ook weer meer verplegings materiaal aangeschaft kan worden. Zooals bekend, bestaat de gelegen heid tot toetreding als lid nog dage lijks bij een der voornoemde heeren, of de andere bestuursleden, wier namen ook vroeger reeds vermeld zijn. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 1 November 1914. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Ds Chr. Bruins. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gereformeerde Gémeente. Voorm. 9 ure Leeekerk. Nam. 2* ure Leeskerk. 's Av. 6V, ure Leeskerk. Toen men hem opnam onder gastvrfl dak, en hij zijn schatten toonen moest, kwam er te voorschijn.... een kindje van drie dagen. Door alle ellende neen, door kou en gevaar had hy het veilig gebracht Daar Holland. Eu hij vertelde Vader was aan 't front en moeder, te bed, zag den dood komen. Toen had ze haren oudste gezegd Neem mee en vlucht en zoo had ze haar kinderen zieD gaan, de oudste en de jongeren, en ook 't allerjongste, en zij wist niet wat er van hen worden zou, maar aan den knaap van dertien jaren had ze het toevertrouwd.Het kindje leeft ei maakt het goed. Ds. Vermeer te 's Gravenbage deelde het verhaal Zondag mee, in zijn predi king in de Willemskerk. Terecht sprak hij van die moeder als eene heldin. (Aed.) De gemeentepolitie te Hoogeveen heeft ten huize vau deu oudsten wet houder den heer R. v. Hees, een groots party rogge ontdekt vermengd met haver. Van deze wetsontduiking is kennis gegeven aan bevoegde autoritei den te Assen. Mxdd. c-t. Bij de militaire overheid te Hengelo heeft zich een Belgische krijgsgevangene aangemeld. Na by Leuven gevangen genomen te zijn, was hy naar Duitsch- land overgebracht, vanwaar hij wist te ontvluchten. De man .vertelde, dat hy drie dagen en drie nachten had geloopen om Nederland te bei eiken. N. R. Crt. Als een merkwaardigheid wordt gemeld, dat de hoofdprijs van f 100,00Q van de Staatsloterij Maandag bij den aanvang van de trekking der vijfde klasse is gevallen op het nummer (no. 1513), dat het eerst uit de bus getrokken werd. Dinsdagmiddag had te Katwijk aan den Rijn een botsing plaats bij den Noordwijkerweg tusschen de electrische tram, die om 12 uur uit Leiden vertrekt en een munitiewagen van het 15e Regi ment Intauterie. De bestuurder had gewaarschuwd, maar bij de bocht van den weg scheen noch de tram, noch de munitiewagen te houden te zijn. De beide voertuigen botsten tegen elkaar op. Gelukkig geraakten noch paarden, noch berijder onder den tram, alleen de wagen werd totaal vernield en ook de electrische beliep voor ernstige be schadiging. De munitiewagen was ge laden met patronen, die gelukkig niet ontploften. De materieele schade is vrij groot. M. Crt. Een heldin. Dezer dagen kwam bij „de groote vlucht" in een onzer grenspaatsen ook een groepje kinderen binDen. Het oudste ervan, een knaap van een jaar ot dertien, droeg zorgzaam een pakje tusschen de plooien van zijn blousehy hield het teeder vast en sloeg er beschermend de handen om heen. Wat was het, dat hij bewaarde als een schat? Een gered huisdier wellicht bemionen dan hij dat deed eD dat alle pogingen, die liefde terug te dringen, ijdel zouden zijn. Hij boog zich dus voor het noodlot en trachtte niet rr eer er tegeu te strijden. {Wordt vervolgd.) lan JC ip 5( Jaterd de ku poort Engeh DE OORLOG. Het staat nu wel vast, dat de Duit- schera en Oostenrijkers in Polen een zware nederlaag hebben geleden. Dat is het belangrijkste feit, waarmee onze wetenschap over de oorlogsgebeurte nissen is verrijkt. Men weet nu, aldus de N. R. Crt. dat de Duitschers in Polen zijn ver slagen en wel zoowat over de geheele linie, want de nieuwe Russische strijd krachten, die zij „uit den weg zijn ge gaan", kwamen van Warschau, van NowoGeorgiësk (30 K.M. ten Noorden van Warschau) en van Ivangorod (90 K M. ten Zuiden van Warschau). Nu zullen zich de troepen overeen komstig den nieuwen toestand opnieuw opstellen. Men krijgt den indruk dat de Duitsch Oosteurijksche terugtrekkende bewe ging nog met tot staan is gekomen of, zooals het Duitsche beriebt zegt, de nieuwe opstelling van de legers in ver band met den toestand nog niet is voltooid. Het ziet er naar ot zulks voor de Silezisch-Galicische grens zal geschie den. Indien zulks mocht gelukken, dan nog kunnen de Russen hun op marsch naar Berlijn niet aanvangen zonder eerst met het daar geconcen treerde leger at te rekeDen. Intusschen beeft het er hoe langer hoe minder van, dat de Duitschers voor dat in het Oosten een nieuwe slag zal worden geleverd, er in zullen slagen in Frankrijk een zoo beslissend voor deel te behalen, dat zij vandaar ver sterkingen naar het O. zullen kunnen aanvoeren. De geweldige aanvallen toch op de Yserlinie hebben geen re sultaat opgeleverd en zijn, volgens de Fransche berichten, in kracht vermin derd. Ook hier dus een toestand van betrekkelijk evenwicht ingetreden. Volgens berichten aan het Belgische ministerie van oorlog worden de ver liezen aan Belgische zijde in de ge vechten aan de Yser op 10,000 dooden en gewonden geschat. Die van de Duitschers moeten veel grooter zijn. Na aankomst van Fransche en Engel sche versterkingen is de stand van zaken voor de bondgenooten op dit gedeelte van het front veel gunstiger geworden. Aan de „Times" wordt uit Noord* Frankryk geseind dat na hevige nach telijke gevechten 2500 lyken van Duit schers in het Yserkanaal dreven. Het water was rood van het bloed. De straten van Dixmuiden waren met dooden bezaaid. Het nachtelijke gevecht was een ware hel geweest. Van 't vallen van den avond tot 't aanbreken van den dag

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2