Kruideniers- en Koloniale waren, enz. I Gemengd Nieuws. Voor de Belgische vluchtelingen. Ondergeteekende maakt het geacht publiek van AXEL en omstreken bekend, dat hij met ingang van Woensdag 28 October zijn zaak in iederen avond om 8 uur wenscht te sluiten. Axel, den 21 October 1914. Zich voortdurend aanbevelend, H. CLAESSENS. De Burgemeester van AXEL verzoekt andbouwers en bewoners der buitenwijken dringend, ingeval vluchtelingen die zij geher bergd hebben zich niet behoorlijk gedragen of brutaal of ongepast optreden hem persoonlijk 011- verw ijid kennis te geven, waarna deze personen onmiddellijk zullen verwijderd worden. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. AXEL, 23 October 1914. rerlieten hebben en, om het zoo eens uit te drukken, geen eten hebben, wan neer de regeering hen dadelijk naar hun woonsteden terugstuurt. Bepaald ongewenschte, slechte elementen gaan uilen naar Veenhuizen. i terugkeer der vluchtelingen uit yiissingeu en Middelburg gaat zeer [geleidelijk. Eiken morgen vertrekt een ïxtra trein. Deze week zijn er te Hon- enisse, een plattelandschgemeente, nog 18,000 vluchtelingen, te Hulst 7000, Sluis, 6000 én te Oostburg 2500. In Zeeuwsch Vlaanderen zijn op dit oogen- blik nog ten minste 50,000 vluchtelingen. Velen gaan ook terug met de stoom- tram van Oo3tburg over Aardenburg naar Maldeghem en met den trein van Hulst naar Sint Nicolaas. Er zijn werklieden, die overdag te Brugge werken en 's avonds voor alle tederheid naar Sluis of Aardenburg terugkeeren om er den nacht door te brengen. Massa's vluchtelingen van ds kust kwamen Donderdag te Sluis Oostburg aan. Bij dezen is van terugkeer vooralsnog geen sprake, daar vreezen, indien de Duitsche troepen worden teruggeslagen, tusschen twee ruren te komen. N. R. Crt. Graan voor de regeering. De Gorredijk en de Rijndam, die beiden een partij graan voor de regee ring hebben medegebracht, hebben ligplaats genomen aan de Wilhelmina kade te Rotterdam, waar ze met bekwa men spoed worden gelost. De Gorredijk heelt aan boord 5008 ton tarwe, 26,499 balen meel en boven dien nog een partij lijnkoeken en wol. De Rijndam heeft medegebracht 3927 ton tarwe en 4362 ton maïs. N. R. Crt. De minister van binnenlandsche^ taken heeft den commissarissen der Koningin meegedeeld, dat het by hem geen bezwaar ontmoet, dat vluchtelin gen zoo noodig voor rijksrekening wor den ondergebracht by particulieren. Daarbij zal echter de grootste zuinig heid moeten worden betracht en dus geen vergoeding kunribn worden gege ven boven een bedrag van 30 ct. per dag en per persoon. N. R. Crt. In eene te Voorburg gehouden rede voering deelde blijkens de N. R. Crt. prof. dr. Frans van Cauwelaert mede, dat het èn 'voor Belgie, én voor de vluchtelingen het best was spoedig terug te keeren, voorzoover zy er hun diensten aan de Maatschappy konden aanbieden. Den jonge mannen van 18 tot 25 jaar evenwel, ried dhr. van Cauwelaert aan om, als ze zichzelf voor den mili tairen dienst geschikt achten, nog te wachten met terug te keereu. Niet omdat zij eenige kans loopen door de Duitschers voor militaire doeleinden te worden gebruikt, doch wel, omdat zij voortdurend onder toezicht van de Duitschers zouden staan, uit angst, dat zij zich alsnog by het Belgische leger zouden voegen. In verband met dit laatste hoorden we van hiergekomen vluchtelingen uit Lokeren an St. Nicolaas, dat daar pro clamatiën wareu aangeplakt, volgens welke het aan mannen van 18 tot 45 jaar verboden was de gemeente te verlaten. AXEL, 27 October 1914. Naar men ons meedeelde bedraagt het aantal hulpbehoevende Belgische Tluchtelingen dat alhier vertoeft nog slechts een 80, wel een bewijs hoevelen reeds vertrokken zijn. De tent op het concours-hippique- terrein is bijna klaar. Daarin kunnen ruim 120 personen onderdak vinden. De menschen kunnen daar vertoeven tot het groote kamp te Hontenisse ge reed is om alsdan daarheen te worden k overgebracht. Met het oog op het bezoek van Z.Exc. den Commissaris der Koningin in Zeeland aan onze gemeente, is de raadsvergadering, die hedenochtend zou gehouden worden, uitgesteld. Men deelde ons mede, dat Z.Exc., alvorens zijn reis naar Hulst en Sas van Gent voort te zetten, eerst nog geluncht heeft in het hotel ,IIet Gulden Vlies". Zaterdag slaagde te Breda voor de akte vrye en orde-oefeningen der gymnastiek de beer A. J. Schieman onderwyzer alhier. Tot secretaris-ontvanger der water keering van de calamiteuze polder Nieuw Neuzen is benoemd de heer H. J. van den Ouden t« Ter Neuzen. Tern. Crt. Zondagochtend om 10 uren brak in de wijk „oud Antwerpen" te Hulst brand uit, die zich spoedig vrij ernstig liet aanzien en slechts met groote moeite bedwongen werd. Een drietal bij elkaar staande schuren van de land bouwers De Kok, Baart en de wed. Boel geraakten achtereenvolgens in brand. Na dezen omvang gekregen te hebben werden de daar opgehoopte schuren en huizen door de geweldige vuurmassa bedreigd en het is dan ook alleen aan het krachtig en tactisch optreden van de -brandweer te danken, dat grooter onheil voorkomen werd. Gelukkig kon men water krijgen uit de stadspompen, waarin (door afwente ling van de deksteenen) de slangen konden gelegd worden van een soort brandpompen, zal ik maar zeggen, die dan tydelyk de gewoDe pompen ver vangen en de vaten van de stadskar- retjes en militaire auto's zeer snel vulden. Hoewel de wateraanvoer groo ter had moeten zijn om de drie spuiten geregeld te dóen werken slaagde de brandweer er toch in door een doel matige besproeiing der belendende ge bouwen deze te beschermen tegen de dreigende vlammen. Het vuur aldus gelocaliseerd zijnde, werden de drie spuiten tusschen de binnenvest en de brandende puinhoopen in rij opgesteld en zoo het water uit de vest opzuigende en elkander voedende, gaven dezen eene geregelde vrij stevige waterstraal, waardoor de braud tegen den avond bijna geheel was gebluscht en het groote gevaar bezworen. Jammer genoeg is eene groote partij graan verbrand. De voornaamste land bouwwerktuigen en het vee op 3 kal veren na, zijn gered. Tern. Crt. Te Kloosterzande wordt een vluch telingenkamp opgericht bestaande uit 400 militaire veldtenten, ieder voor 10 personen, en verschillende loodsen voor bereiden van voedsel, enz. Een ander is reeds gedeeltelijk gereed. Er zullen onvermogende vluch telin gen uit deze en omliggende gemeenten worden ondergebrachtde bewaking geschiedt door militairen. Tem. Crt. Te Sluis is door de heejen Jac ques van Ackere, advokaat te Brussel Henri Delepière en Johan Demaegt en den burgemeester van Sluis, een comité gevormd, om de aldaar verblijvende Belgische kinderen onderwijs te doen geven door de daar vertoevende Bel gische onderwijzers. Door het voortdurende gedreun der kanonnen van de Belgische kust, ver trekken uit Sluis toch geen vluchte lingen en achtte men het beter op deze wijze de kinderen van de straat te houden. Er zijn hier nog 8000 vluchtelingen; een heel werk om hen allen voedsel te geven. Naar men meldt, mag de heer Malotaux wel eens extra genoemd wor den, want die zorgt voor de menage alleruitstekendst. Het gedrag der vluchtelingen is goed en ook de gezondheidstoestand. In het geheel hebben zich 5 gevallen van roodvonk en 2 van typhus voorgedaan tot nu toe. Midd. Crt. Tegen een ingezetene van den Haag, van vreemde nationaliteit, die zich in een koffiehuis aan het Achterom, volgens verklaring van andere bezoekers, in be- leedigende bewoordingen zou hebben uitgelaten over H. M. de Koningin, is door de politie ter zake van majesteits schennis proces-verbaal opgemaakt. N. R. Crt. Te Boxtel hadden twee Belgische dames, vluchtelingen, den nacht doorge bracht bij mej. Van DiedeD, in de Stationsstraat. Toen de dames vertrok ken, en mej. Van Dieden naar boven ging, ontdekte zij onder het bed een allies, dat zeer zwaar was. Zij opende het en vond een massa geld en geldswaar dige papieren. In allerijl werden de dames, die naar het station waren vertrokken, gewaar schuwd, maar zij ontkenden, dat het valies haar eigendom was. Daarna werd de burgemeester van Boxtel gewaarschuwd die terstond de zaak deed onderzoeken. Tegenover den burgemeester verklaarden de dames, dat zij het valies van een dame hadden gekregen op het Station te Vlis singen. De inhoud vertegenwoordigt een zeer groote waarde. N. R. Crt. - In de nabijheid van het fort St. Aagtendijk geschiedde gisternamiddag, waarschijnlijk tengevolge van slippen, een ongeluk met de auto, waarvan dage lijks de officier van gezondheid le klasse Van der Weerd, en de verplegings officier, de 1e luitenant Engelman, zich bedienen oor het afleggen hunner bezoeken aan de forten De auto geraakte door het wegglijden der wielen van den dijk en kwam terecht in een sloot. Luitenant Engelman kwam met den schrik vrij, doch de dokter beliep door den schok ernstige verwondingen en brak een arm. Na te Velsen voorloopig verbonden te zijn, werd de dokter naar het hospitaal te Amsterdam vervoerd. De chauffeur bekwam geen letsel. Hand. De directie der «toomtrammaatsch. Bresken8—Maldeghem heeft Tan de Duitsche overheid rerlof ontvangen de tram als voorheen door te laten rijden naar Maldeghem. N. R. Crt. - Inbrekers. In den nacht van Vrijdag hebben drie gemaskerde personen zich toegang verschaft tot de woning van den landbouwer J de Wilde te Hillegom. De vrouw, die pas was bevalleu, bevond zich alleen in de woning met de baker de man is onder de wapenen. De inbre kers ontvreemdden al het aanwezige goud en zilver, benevens een bedrag van f 70. Een van hen bracht de baker met een mes een wonde toe aaij het hoofd. Met politiehonden wordt naar de daders gezocht. N. R. Crt. Er is opgericht eeu centraal inlich tingsbureau voor Belgische vluchte lingen, waarvan het kantoor gevestigd is Kunstlei 69 Antwerpen maar zoolang het postverkeer tusschen Nederland en Antwerpen ongeregeld ia, doet men het best de stukken voor dat bureau te adrea8eeren aan den vertegenwoordiger van het Ned.-Belgisch inlichtingsbureau, Brugstraat 51, Roosendaal (N.-B.) Inlichtingen kunnen alleen gevraagd worden door bemiddeling van plaatse lijke inlichtingsbureaux voor vluchte lingen, die op aanvraag aan het adres van bovengenoemden vertegenwoordi ger en aan het Centraal Bureau (Den Haag L. Voorhout 45) kosteloos blanco formulieren kunnen verkrygen nood zakelijk voor de aanvragen. Waar geen dergelijk bureau bestaat dient men er een op te richten en daarvan aan het Bureau te Antwerpen kennis te geven. Voor de Belgen, welke hier ter plaatse nog vertoeven, zal het wellicht het best zijn, om zich te vervoegen tot het comiteit, dat alhier gevestigd is bij dhr. Gilyamse, café ,'s Lands Welvaren" naast het postkantoor. Om inlichtingen of adressen te be komen van geïnterneerden, wende men zich tot het Informatiebureau van het Roode Kruis, Lange Voorhout 6 te 's Gravenhage. Telegrafisch Weerberioht i het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (by Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 28 October Meest matige Zuidel. tot Westel. wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk regenbuien. Dezelfde warmtegraad.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3