Binnenland. dat het er den Oostenrijkers om te doen was om de San ovèr te steken. Ed wat vertelt ons na de Oosten- ryksche generalestal? Niet de Oosten rijkers maar de Rassen zijn de San overgetrokken. 0Wy lieten den tegen stander op den Westelijken oever trek ken, om hem te kunnen aanvallen en verslaan", zoo heet het, wellicht voor den twijlelzuchtigen lezer niet geheel overtuigend. Zijn nu echter de Russen weer over de SanMieen gedreven Dat niet. Zij zijn ,op de rivier" terugge slagen. Hierna laten we enkele telegrammen volgen, welke wij ontleenen aan de N. R. Crt. Een officieel telegram uit Londen van 22 October, luidt Op aanvraag van de bevelhebbers der verbonden legers is een flottielje, van een groot aantal zware stukken scheeps geschut met groote draagkracht voorzien den 19den Oct. steun gaan bieden aan den Belgischen linkervleugel. Zij be schoot den Duitschen rechtervleugel in den rug. De groote Duitsche kanonnen beantwoordden het vuur zonder veel schade aan te richten, omdat het En- gelsche geschut verder dro8g. Sedert den 19den October heett de flottielje de beschieting van den Duit schen rechtervleugel onophoudelijk en op krachtige wijze voortgezet. Ballon nen boven de kust geven aanwyzingen voor de richting van het vuur tegen de ▼ijandelyke batteryen. Het richten is goed en den vyand worden ernstige verliezen toegebracht. Gisteren had een hevige ontploffing plaats, waarschijnlijk van een munitiewagen. De Engelsche verliezen zijn tot nog toe, in vergelijking met die van den vijand en in aanmerking genomen den aan het Belgische leger verleenden be langrijken steun, zeer gering. Alle door de admiraliteit ontvangen rapporten maken gewag van den moed en de vastberadenheid, waarmede het Belgische leger, beleid door de tegen woordigheid van zyn koning, de enkele vierkante mijlen van het nog niet door den vijand bezette Belgische grondge bied verdedigt. BERLIJN, 23 Oct. Mededeeling van het groote hootdkwartier. Aan het Yser-Kanaal zijn gisteren goede resultaten verkregen. Ten Z. van Dixmuiden zijn onze troepen vooruit gedrongen. naar de oevers der groote bevroren meren, naar de vlakten met sneeuw bedekt, die men te voet slechts op sneeuw schoenen kan doorkruisen. En zij spra ken over de jacht op bisons, over de vervolging van wilde paarden, over de tochten door de rotsgebergten, waar van uit den hooge de adelaar loert op den reiziger als op een verwachte prooi Met groote voldoening zag Paul laogza merhand voor zich ontwikkelen de waar lijke natuur van Lucie, hartstochtelijk en dweepend en hij bewonderde haar schitterende oogen, haar bezielend gelaat en liet zich medesleepen door de liefelijk heid van haar levendige taal. Aan enkele namen van het land, door hem zuiver uitgesproken, had zij gemerkt dat hij Engelsch kende en overgelukkig was zij met hem te kunnen spreken in haar moedertaal. Hij had daarin geantwoord en zoo babbelden zij door, vroolijk en opgeruimd, reeds als goede vrienden hij met een vuur, die zich verried uit den glans van zijn blik, de levendigheid van beweging, de moeite, die hij deed, te behagen. Reeds een oogenblik had mevrouw de Fontenay, als _geoefend gastvrouw, hun plotselinge gemeenzaamheid opgemerkt en zij wees er den markies op, meteen uitdrukking op het gelaat, die den ouden diplomaat volkomen duidelijk was. »0juist,* zeide hij, zonder eenige nadere verklaring op Mina's aanduiding Ten Westen van Rijssel zijn onze aanvallen met succes bekroond geweest. Wij hebben verscheidene plaatsen bezet. Op het overige gedeelte van het front heerschte er kalmte. PARIJS, 23 Oct. Officiëel bericht. Op onzen linkervleugel wordt de strijd met groote hevigheid voortgezet, vooral rondom Arras, La Bassée en Armentières. De bondgenooten hebben op enkele punten rondom La Bassée terrein verloren, doch ten Oosten van Armentières terrein gewonnen. Over het algemeen is de toestand aan dit gedeelte van het front niet veranderd. Ten Noorden van de Aisne heeft onze artillerie drie Duitsche batterijen vernield. De toestand samenvattend, kan men zeggen dat de vijand op het grootste gedeelte van bet front en in het bizonder tusschen de Noordzee en de Oise een nieuwe poging heeft willen doen om door de linies heen te breken. Daarbij bezigt hij nieuw gevormde troepen, samengesteld uit pas afgerichte man schappen, sommige nog zeer jong, anderen reeds vrij o.ud, en met kader dat zoowat van overal is bijeengebracht. BERLIJN, 24 Oct. (E. Van Duitsche zijde.) Over de gevechten in België meldt de Lokal-Anzeiger De Duitschers dringen uit het N. en O. tegelijkertijd op. Hun geheele sterke troepenmacht, die ze eerst aan de Noord kust saamgetrokken hadden, trok Zuid waarts naar Nieuwpoort, waar zich een slag ontwikkelde. Toen de Duitschers daar dreigden de linies der bondge nooten te omvatten, grepen nog ophot laatste oogenblik Engelsche oorlogssche pen in en redden zoodoende den toe stand. Ze hielden de Duitsche batte ryen bezig. Intusschen had het land leger der bondgenooten wat ruimte ge kregen en kon toen ten Westen van de Yser gaan opereeren. Ook bij Ryssel deden de Duitschers een forschen aanval. In een hardnek kig gevecht hielden de Pranschen stand. Dientengevolge kou het Belgische leger in de buurt van Veurne een beetje lucht krijgen. De Duitschers drongen, intusschen steeds meer in Zuidelyke richting op en kregen nog groote ver sterkingen. Voor alles trachtten zy bij Dixmuiden een zwaren druk uit te oefenen, om op iets grooteren afstand van de kust en van het Engelsche scheepsgeschut naar Duinkerken en Galais te kunnen oprukken. Nieuw poort werd in allerijl versterkt, maar toch konden Engelsche marinetroepen en geschut worden geland. De dorpen en steden, die van het bombardement hebben geleden, bieden een troosteloos beeld van verlatenheid en- vernieling. Fransche telegrammen uit particu liere bron, in Genève ontvangen, geven toe, dat men aau de Duitsche aanvallen zoowel in België als in Frankrijk merken kan, dat ze numeriek sterker zijn ge worden en grooter vertrouwen en meor élan toonen. Niet minder dan 21 Fransche gene raals zyn reeds gevallen. Naar berichten van de Frankfurter Zeitung vecht nu ook de Fransche cavalerie te voet met de karabyn en neemt aandeel in het opwerpen van verschansingen. te vragen, »dat zal alles in orde maken. Men heeft u slechts den weg te wijzen, waarde vriendin, eu dadelijk weet g(j de zaak te regelen. Niemand beter dan deze knappe jonge man zal dit bevallige meisje weten te behagen. Hij gedraagt zich tegenover haar met warmte en zij wil door hem zoo behandeld zijn. Alles gaat van zelf, laat hen nu maar stil begaan.c Wordt vervolgd.) De Daily Chronicle constateert de deelneming van een Fransch smaldeel aan den kuststrijd. De dijken zijn doorgebroken, zoodat de eerst doorweekte bodem thans ge heel overstroomd is. N. R. Crt. PARIJS 26 Oct. (Reuter.) Officieele kennisgeving van vanmiddag drie uur Gisteren hebben wij onze stellingen op het front van Nieuwpoort tot Dix muiden gehandhaafd. De Duitsche troepen, die tusschen deze 2 plaatsen de Yser zyn overgetrokken, hebben geen vorderingen kunnen maken in de streek tusschen Yperen en Rousselaere. Van een punt tusschen Armentières en Rijsel over een punt ten Westen van La Bassée en verder van Lens tot Atrecht loopt thans de lijn van ons front, welke zich in Zuidelijke richting voortzet over de reeds in vorige com- muniqué's aangegeven punten. In de gevechten der laatste dagen blykt de vyand belangrijke verliezen te hebben geleden. BERLIJN, 26 Oct, (Wolff. Officieel.) Mededeeling van hedenochtend van den grooten generalen staf uit het groote hoofdkwartier Westelijk van het Yser-kanaal, tus schen Nieuwpoort en Dixmuiden, welke plaatsen nog door den vyand bezet zijn, hebben onze troepen den zich daar nog hardnekkig verdedigenden vyand aan gevallen. Het Engelsche eskader, dat aan den strijd deelnam, is door zwaar artillerievuur tot den terugtocht ge dwongen. Drie schepen zijn getroffen het geheele eskader is daarom in den namiddag van 25 dezer buiten het gezicht gebleven. Bij Yperen is het gevecht tot nu toe onbeslist gebleven. Zuidwestelijk van Yperen en Westelijk en Zuidwestelijk van Rijsel hebben onze troepen bij den aanval voordeelen behaald. Bij een verbitterden stryd uit de huizen hebben de Engelschen groote verliezen geleden en meer dan vijfhonderd gevangenen in onze handen gelaten. Ten Noorden van Atrecht is een hevige aanval der Franschen op ons vuur afgestuit. De vyand heeft zware verliezen geleden. De stryd In het Oosten. Het Russische gezantschap te 's Gra- venhage heeft de volgende berichten ontvangen over de krijgsverrichtingen der Russische legers Het Russische leger gaat voort op den linkeroever van de Weichsel met de vervolging van het terugtrekkende Duitsche leger, dat teruggeworpen is op Skierniewiceverder, ten zuiden van de Pilitsa, heeft zich een gevecht ontwikkeld over een front van 40 K.M. in den loop waarvan de Duitschers, bestookt door de Russische troepen, krijgsgevangenen en mitrailleuses moes ten achterlaten. Ten zuiden van de Iljanka, een zy rivier van de Weichsel, frachten de Oostenrijkers nog stand te houden, maar zijn er niet in geslaagd den over tocht van de Russische troepen te be letten. Aan de San, ten zuiden van Przem- ysl, te Jaroslaw, te Stryj, duurt de slag met hardnekkigheid voort, maar met beslist voordeel aan den Russischen kant en met verlies van mitrailleuses, munitie en vele duizenden krijgsge vangenen voor de Oostenrijkers. Het officieel bericht van den grooten generalen staf uit het groote hoofdkwar titr. der Duitschers luidt aldus: Op het Oostelijk oorlogsterrein zetten wij ons aanvallend optreden tegen Augu- stof voort. Bij Iwangarod staat de strijd gunstig voor ons. De beslissing is nog niet gevallen. N. R. Crt. De stryd ter zee. LONDEN, 24 Oct. Aangaande de door de Duitsche kruisers in den grond ge boorde Engelsche stoomschepen heeft de admiraliteit de volgende verklaring Men schat, dat zich in den Atlanti- schen, Stillen en Indischen Oceaan 8 of 9 Duitsche kruisers bevinden. Meer dan 70 Engelsche, Japansche, Fransche en Russische kruisers, zonder do hulp- kruisers te rekenen, werken samen om die Duitsche schepen op te sporen. De groote oceaangebieden en de dui. zenden eilanden maken het den vijan- deiijken kruisers mogelijk bijna tot in het eindelooze te manoeuvreeren. De ontdekking en vernieling van die vaar tuigen is dus vooral een kwestie van tijd, geduld en geluk. Het is te wyten aan niet-nakoming van de voorschriften van de admirali- teit, dat er Engelsche koopvaardijsche pen in handen van den vijand zijn ge vallen. Het percentage der verliezen is echter veel minder hoog, dan men verwacht had op 4000 Engelsche bo dems van de groote vaart zyn slechte 39 in den groDd geboord of minder dan 1 percent. Op de 8 tot 9 duizend overtochten tusschen Engelsche en vreemde havens zijn er minder dan 5 op de duizend door den vyand ver hinderd. Van een betrekkelijk beperkt aantal zich op zee bevindende Duitsche schepen zijn er 133 buit gemaakt, dat is by na vier maal zooveel als van zoo talrijke Engelsche koopvaardijvloot N. R. Crt. De Engelsche torpedojager Badger heeft uit de Ne ierlandsche kust een Duitsche duikboot geramd en in den grond geboord. De boeg van de Badger is eenigszim beschadigd. Bij Kon. besluit van 23 dezer is, met ingang van 24 dezer lo. op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend aan den heer A. E. J. Bertling, als minister van financiën, met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan de Koningin en aan den lande bewezen 2o. eervol ontslag verleend aan den heer mr. M. W. F. Treub, als minister van landbouw, nijverheid en handel, met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hem aan de KoningiD en aan den lande in die be trekking bewezen; 3o. benoemd tot minister van finan ciën, mr. M. W. F. Treub 4o. tijdens de ontstentenis van een minister van landbouw, nijverheid en handel, het beheer van het departement van landbouw, nijverheid en handel, ad interim, opgedragen aan den benoemden! minister van financiën, den heer mr. M. W. F. Treub. Het huis van H. M. de Koningin- Moeder heeft met ingang van Zondag voor acht weken den rouw (en. wel voor zes weken halven en voor twee weken lichten rouw) aangenomen we gens het overlijden van prins Wolrad Friederich van Waldeck en Pyrmont Nederland en de oorlog. De heer J. R. Snoeck Henkemam, die als gedelegeerde voor Zeeland van den regeeringscommissaris, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, de belan gen der vluchtelingen behartigt, heett in een persgesprek als zijn algemeenen indruk van den toestand gegeven, dat deze niet bijster gunstig is. In Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, te Sas van Gent en Sint Jansteen neemt wel is waar het aamal vluchtelingen af, maar in het Westelijk deel, te AardeDburg, Oost burg en Sluis neemt het toe. Groote Scharen vluchtelingen komen daar van het slagveld aan de Belgische kust, by Ostende, enz. Bewoners van Antwerpen en omtrek keeren geregeld uitZeeuwscb Vlaanderen terug, maar het vervoer over de Schelde gaat begrijpelijkerwyi niet zoo heel vlot. Bij Honteni8se komt nu een kamp voor 15,000 personen, bestaande uit de elomonten, die eigenlijk niets meer te

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2