Binnenland. duivels hen op de hielen eaten. Enkelen maakten van de verwarring gebruik om kleine plunderingen en diefstallen te ondernemen, die echter gewapender hand werdeD onderdrukt. Ik moet hierbij opmerken, dat de erge gevan genen reeds eerder naar een veilige bewakingsplaats waren overgebracht. Vrijdagmorgen zond de Duitsche bevelhebber een vierden parlementair, om de overgave te eischen. Toen zy geweigerd werd, maakten de Duitschers onder een laatsten regen van granaten alles gereed voor de bestorming van de laatstgehandhaafde stellingen. De over gebleven manschappen der bezetting en hulptroepen waren echter stillekens aan teruggetrokken. Ook de gemakkelijk vervoejrbare kanonnen werden stad waarts gehaald in de richting van Boom. De laatste Engelsche verdedigers trok ken over de noodbrug bij het hoofd van Vlaanderen, die zij achter hen met dynamiet opbliezen. Toen de Duitschers tot den stormloop waren overgegaan, vonden zy de verdedigingslinie verlaten. Troepen cavalerie drongen het eerst de stad binnen en bezetten het stadhuis, het postkantoor, de tijdelijk gebruikte gouvernementsgebouwen en officieele gebouwen, de Groenplaats, de Keizerslei en de havenwerken. Naar we in de N.R.Crt. lezen, waren de voorwaarden, dat de garde civique niet gevangengenomen en ontwapend zou worden en ook geen lieden van 18 jot 30 jaar gevangen werden ge nomen. De oorlogsschatting zou een half milliard bedragen. Baron von der Schuetz is tot gouverneur benoemd. Deze heett bekend gemaakt, dat de burgers rustig terug kun nen keeren. Een gedeelte gaf daaraan toe, maar anderen vluchtten weer. De verwoesting deir stad noemt men onbeduidend, behalve bij het Zuider station. De huizen in de Schoenstraat stonden in brand en werden met hulp van Duitsches gebluscht. Een bom heeft de Lievevrouwekerk beschadigd. In Bed- en Ramstraat zijn huizen stukge schoten, maar de verwoesting is over dreven voorgesteld. Het paleis des Konings op de Meirplaats en het Cen traalstation zyn onbeschadigd. Over den toestand deelt de N.R.Crt. nog het volgende mee Woensdag hebben de Duitschers ten Zuidwesten van Dendermonde den overgang over de Schelde geforceerd. Dientengevolge was de toestand bij Antwerpen geheel gewijzigd, aangezien daardoor de terugtocht van 't Belgische en Engelsche leger in gevaar was gebracht. Inderdaad zijn dan ook de Duitschers naar het Noorden opgedron gen en hebben ze Vrijdag Moerbeke bereikt. Nu is de vraag of daardoor aan het g e h e e 1 e Belgische leger den terugtocht is afgesneden. De Eu- gelschen zijn later van Antwerpen ver trokken dan de Belgen. Men mag dus vermoeden, dat de geïnterneerden de achterhoede vormden, al is hot ook dat Belgische onderofficieren beweerden, dat hun leger uit elkaar was geslagen en duizenden waren gevallen of over de grenzen geloopen. Het voordeel, dat het bezit van Ant werpen den Duitschers oplevert kan nu alleen voordeel opleveren als van daaruit geheel Vlaanderen beheerscht wordt en men ook Oostende heeft be holder geworden. Zij maakte zich onge rust over de zedelijke smart, die zij had verduurd. Voor haAr practischen geest was die droefheid iets nieuws. Was dit het begin der woelingen waarin zij zou moeten leven, als zij het voorstel aannam, dat haar was gedaan Zy was nog meer ter neer gedrukt en ongerust dan den vorigen dag. Wordt vervolgd.) machtigd, wat wel het doel zal zijn. Zy krijgen dan een landingsplaats voor Engelsche troepen in bezit en kunnen wellicht den uitersten linkervleugel der bondgenooten bedreigen. Zaterdag is er gevochten by Zeven- eecken en Lochristy. Vandaaruit wordt gemeld, dat het groote veldleger reeds Moerbeke was gepasseerd voor de vijand er was. Naar gemeld wordt, is bij de beschie ting der vluchtende soldaten in de richting Moerbeke ook schade toege bracht aan de suikerfabriek. Het Belgische gezantschap te 's-Gra venhage meldt De Belgische regeering heeft uitvoe rige inlichtingen ontvangen omtrent hongersnood, die zich in alle provinciën, welke door de Duitschers zijn bezet, doet gelden. Na Luik, dat reeds hongersnood lijdt sedert langen tijd, is die thans ook uitgebroken in Brussel en de voorsteden. Te Namen, in Luxemburg en in Henegouwen met de talrijke bevolking achter Charleroi en Bergen, ontbreken de noodzakelijkste levensmiddelen. Nogmaals het volkerenrecht en met name artikel 43 van de 4de Haagsche conventie schendend, laat het Duitsche leger de Belgische bevolking, na haar alle hulpbronnen te hebben ontnomen, van honger sterven. Met verontwaardiging protesteert de Belgische regeering tegen deze daad van stuitende barbaarschheid, welke zy overlaat aan het oordeel van de be schaafde landen. tN. R. Crt. De strijd in Frankrijk. De toestand tusschen de Duitsche troepen en die der verbonden legers in Frankrijk blyft schier onveranderd. Een officiëele mededeeling uit Parijs van Zondagmiddag 3 uur, meldt volgens een Reuter-telegram aan de N. R. Crt. dat de Duitkche ruiterij, wier operaties ten oosten van Aire (aan de Lys, 40 kilometer ten zuiden van*Duina:erken) mislukt zijn, terug naar het district Armentières. Hevige aanvallen der Duitschers tusschen Atrecht en de Oise zijn afge slagen. Ten noorden van de Aisnezijn wij eenigszins opgeschoten, met name in de streek ten noordwesten van Soissons. Nachtelijke aanvallen van den vijand tusschen Craonne en Reims zyn afge slagen. In Lotharingen en de Vogezen is niets van belang gebeurd. Over den strijd in en om Rijssel wordt in bovengenoemde courant melding gemaakt van gevechten op Zondag j.l., om als in de stad. Om halfelf bracht een trein, die ongeveer 500 M. buiten het station stopte, een sterke Duitsche troepenafdeeling. Fransche reservisten waren bezig werkzaamheden te ver richten voor de intendance. De Duit schers sprongen uit den trein en open den een geweervuur op de reservisten. Glasruiten in het station en andere gebouwen werden getroffen. Het plan van de Duitschers was zich in kleine patrouilles te verdeelen, maar dat werd hun belet door de reservisten en andere Fransche troepenafdeelingen. De Duitschers waren gedwongen dek king te zoeken in hun trein. Inmiddels was bericht gekomen van de verschij ning van groote Duitsche afdeelingen ruiterij in de voornaamste boulevards der stad. In Rijssel zelf werd dan ook hevig geschoten Dit was omstreeks waalf uur 's middags. De uhlanen werden echter verdreven. Op hetzelfde tijdstip werd ook bij Lesquin gevochten, waar de Duitschers een batterij van zes stukken hadden opgesteld. Omstreeks vier uur begon dicht bij Rijssel een artillerieduel. De Duitschers werden ten slotte uit hun stelling geschoten. Velen waren gedood. Verder staan in de N. R. Crt. nog de volgende tydingen Een officieel Reuter-telegram uit Parijs van 10 Oct. meldt De uit het groote hoofdkwartier ontvangen inlichtingen maken slechts melding van gevechtèn tusschen cava lerie ten zuidwesten van Rijssel. Voorts van pen hevig gevecht ten zuiden, ten oosten en ten noorden van Atrecht (Arras), terwijl de vijand zeer vinnige aanvallen onderneemt op de Maas heuvels. Officiéél bericht uit Parijs van Vrijdag 11 uur 'a avonds Er is niets anders te vermelden dan een hevig gevecht in de streek bij Roye (linkervleugel), waar wy in twee dagen 1600 gevangenen genomen hebben. De Temps verneemt uit Reims, dat de Duitschers Donderdag weer begonnen zijn Reims te bombardeeren. De com missie, belast met een onderzoek naar handelingen in strijd met het volken recht, is te Reims aangekomen. De strjjd in het Oosten. De groote generale staf uit St. Peters- burg heeft het volgende meegedeeld Den 8sten October zijn onze troepen aan het Oost-Pruisische front voortge gaan druk uit te oelenen op den vijand, die twee strijdmachten had gevormd. De eerste trad op in de streek Wla- dislawof-Wirballen. Onze troepen ver dreven haar van Wladislawof en maak ten aan de noordzijde een omtrekkende beweging. Intusschen handhaafde deze strijdmacht zich den 8sten October nog in haar stellingen ten oosten en ten zuiden van Wirballen. Alle pogingen van den vijand om van hier uit tot het offensief over te gaan zijn met groote verliezen mislukt. Een tweede zeer sterke Duitsche strijdmacht opende op krachtige wyze het gevecht in de streek van het meer Gantsja en Bakalarjewo. Donderdag morgen maakten wij een omtrekkende beweging aan zijn beide vleugels en begonnen tegelijkertijd een krachtige aanvallende beweging tegen zijn front. De vijand schijnt zich onder dekking van een krachtige achterhoede van het gevechtsterrein terug te trekken. Onze troepen bestormen en vermeesteren de stellingen, waarin de Duitschers zich achtereenvolgens nestelen. Wij hebben Lyck bezet. Ons offensief wordt op het geheele front krachtig voortgezet. N. R. Crt Naar uit Esseg aan de Stidslavische Korrespondenz gemeld wordt, maken de berichten van de grens melding van voortdurende hevige gevechten in het binnenland van Servië op het gebied ten Zuidoosten van Kroepanj. In weerwil van de onloochenbare dapperheid der Servische troepen mis lukten de pogingen om onze uit krijgs kundig oogpunt zeer gunstige stellingen te heroveren. De herhaalde Servische stormaanvallen werden op bloedige wijze door de Oostenrijksch Hongaarsche troe pen afgeslagen. Bij de gevechten, die in de laatste dagen opnieuw hebben plaats gehad, leden de Serviërs nogmaals ernstige verliezen aan officieren, manschappen en oorlogsmateriaal. Zy bleken ook bij deze gevechten een vijand te zijn, die zich om weinig bekommert en onmen- schelijke handelingen pleegt. Gedurende de laatste dagen is het weer slecht en is het koud. De gezond heidstoestand en de stemming van onze troepen blijft goed. N. R. Crt. Verschillende berichten. De commandant van het Engelsche luchteskader en twee luitenants kwa men te Dusseldorf boven de loods der bestuurbare luchtschepen en wierpen bommen van een hoogte van 500 voet, die door het dak heen boorden. On middellijk sloegen er vlammen hoog op, blijkbaar afkomstig van het ontbran dende gas van eenige Zeppelins. De drie officieren zijn ongedeerd. Hun vliegtuigen zyn verloren. N. R. Crt. Aan de Temps uit Toulon Vrijdag morgen tusschen 6 en 7 uur zijn in volle zee bij het eiland Porqucrolles (een van de Hyères eilanden, Zuidoost©- lijk van Toulon} de torpedobooti u 338 en 347 in botsing gekomen en gezonken. Dank zij de koelbloedigheid der offii eieren en matrozen werd van beide booten de bemanning gered, hoewel een matroos zwaar gewond is. De torpedo booten kunnen niet gelicht worden. N. R. Crt. Zaterdag is Koning Karei van Roe- menië aan hartverlamming overleden. Hij was geboren te Sigmaringen in 1839 en is in 1866 tot vorst van Roe menië uitgeroepen. Onophoudelijk doorkruisen kleine Duitsche patroeljes de Belgische Kem pen. Zij vallen de bevolking niet lastig en betalen contant wat zij gebruiken. Veel vluchtelingen uit Turnhout enz. keeren weer terug. Ook in deze streken laten zich voortdurend Belgische sol daten aan de grens interneeren. Te Baarle Nassau zijn thans ongeveer 1800 vluchtelingen. Ia Hoogstraten is hoegenaamd geen voedsel meer. A7. R. Crt. Ter kennis der Belgische uitge wekenen, wordt gebracht, dat de ge legenheid is opengesteld in Holland uitbetaling te verkrygen op Belgische Spaarbankboekjes (Caisse générale d'épargne et de retraite), doch alleen voor hen, die in behoeftige omstandig heden verkèeren, en die op voldoende wijze hunne identiteit kunnen bewijzen. Nadere inlichtingen worden ten post kantore verstrekt. Binnenkort zal het uitgesteld examen voor adspirant-opzichter der telegrafie worden gehouden. Zij, die zich daarvoor nog wenschen aan te melden, kunnen dit alsnog doen vóór 16 October 1914. Inlichtingen zijn te verkrygen bij den Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te dezer plaatse. AXEL, 13 October 1914. Gisteren en heden vertrok van hier een trein met ongeveer 1000 vluchte lingen, waardoor er eenige verlichting te bespeuren valt. Het was dan ook voor onze plaats een al te zware taak om al die duizenden te voeden en onderdak te bezorgen. Toen Vrijdag en Zaterdag de groote stroom Belgische gevluchten aankwam, had het comité meer dan de handen vol, doch het moet tot eer van de heeren gezegd worden, dat zy zich op zeer loffelijke wijze van hun reuzentaak gekweten hebben, want zoover we weten hebben al die duizenden een onderdak gekregen en ook voor de voeding is al gedaan, wat gedaan kon worden. Ook de bakkers hebben moeilijke dagen beleefd, doch we hebben gezien, dat door eendrachtige samenwerking zeer veel kan tot stand gebracht worden. De stroom van Belgische militairen is ook tot staan gekomen. Er zijn hier minstens een paar duizend op de markt geweest, waar ze koffie en brood kregen, om daarna per trein te worden door gezonden. Ook eenige Engelschen be vonden zich onder de geïnterneerden. Duizenden geweren liggen hier opge stapeld, alsmede een groote hoeveelheid ransels, ammuqitie, enz. Dat er bij zoo'n opeenhooping van menschen bijzondere maatregelen moe ten genomen worden uit hygiënisch oogpunt, spreekt vanzelf. Zoo is het gebouw op het concoursterrein ingericht voor het Roode Kruis, terwijl de con sistonekamer van de Ger. kerk A is ingericht voor lijders aan besmettelijke ziekten. Ook Hulst is letterlijk overstroomd met vluchtelingen uit Antwerpen en omstreken.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2