1 Hsrhalingsondsrwys Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Advertentien. Lijnkoek en Maïs Zaterdag 10 October fl-. f 1,50. PatrimoniQin's Chr. Volksbibliotheek Onze tegenaanvallen op de lijn Atrecht-Albert—Roye hebben nog niet tot een beslissing geleid. Op het front tusschen Oise en Maas, bü Verdun en in Elzas-Lotharingen is je toestand onveranderd. LONDEN, 6 Oct. (Reuter.) Het be richt, dat de bondgenooten op sommige punten hebben moeten terugtrekken, behoeft in geen enkel opzicht hst ver trouwen in een gunstigen einduitslag te schokken. Dit lichte terugwijken moet slechts als iets bijkomstigs in de groote algemeene beweging beschouwd worden. BERLIJN, 6 Oct. (E. uit Duitsche bron.) De Duitsche rechtervleugel op het westelijk oorlogstooneel heeft in den omtrek van Atrecht een zwaren strijd voeren tegen de verbondenen. Een sfdeeling Fransche kavallerie, vooruit gedrongen tot 25 kilometer noordooste lijk van Atrecht, ten einde het Duitsche leger in den flank te kunnen aantasten, heeft geen succes gehad. PARIJS. Behalve op de twee vleugels, waar de aanvallen der Duitschers zijn ifgeslagen, heeft er Woensdag bijna algeheele kalmte aan het front ge- heerscht. Op onzen linkervleugel is de Duitsche cavalerie ten Noorden van Rijsel, waar heen zij was teruggeslagen, vastge houden. Tusschen Chaulnes en Roye (de streek, ten N.W. van Noyon en ten Z.W. van Péronne) is het verloren terrein her overd. In het centrum zijn wy op enkele punten gevorderd. Van onzen rechtervleugel is niets te Termeiden. De strtyd in het Oosten. De pogingen van de Duitschers om de Njemen over te trekken, zijn hun op zooveel verliezen te staan gekomen, omdat zij in een strik ziin gevallen. Petersburgsche correspondent van Daily Telegraph, die dit seint, ver telt dat den 23en Sept. de achterhoede van generaal Rennenkampf's leger op den rechteroever der rivier was terug getrokken en verdekt opgesteld, toen den volgenden avond de Duitschers sankwamen. Daar zij geen teekenen van tegenstand opmerkten, begonnen tij den dag daarop pontonbruggen te liaan. De Russen lieten hen hun gang gaan, en eerst toen de bruggen vol Duitsche soldaten waren opende de artillerie het vuur en schoot in den dichten drom. Na korten tijd waren de bruggen schoongeveegd eu begon een artilleriegevecht. Toen dat eenigen tjjd had geduurd, zweeg het Russische geschut en de Duitschers, in den waan igebracht dat zulks aan hun vuur was te danken, deden nogmaals een poging om troepen over de rivier te zetten. Weer werden toen de bruggen schoon geveegd en toen d$ Duitschers ten slotte in wanorde terugtrokken, ver volgden de kozakken hen over hun eigen bruggen. In deze gevechten zouden de Duit sobers een 20,000 man hebben verloren. N. R. Crt. Verschillende berichten. Onversaagdheid van vrouwen. Roda Ruda itertelt in de Neue Freie Fresse het tolgende uit den Oostenrijksch-Ser- vischen oorlog. Het Slavonische dorp Klenak ligt •chuin tegenover Schabatz, 3 of 4 K.M. ie Save op. Van het oogenblik der bezetting totdat 't station weer ontruimd werd, had de reserve vaandrig Rudolf Bier van het regiment telegrafisten daar dienst. Het telefoonkantoor werd door ie Serviërs hevig met granaten bescho ten. De projectielen outploften vlak toor de vensters, doch de vaandrig hield niettemin den commandant op de hoogte foor telefonische mededeelingen over ien toestand. In den nacht van 16 op 17 Augustus, toen de eerste granaat insloeg, waren 3 van de 4 mannelijke postbeambten plotseling vertrokken. De vierde werd ziek. Slechts tweeServische meisjes, Zlata Gregorilcie en Eva Barac genaamd, de laatste nog half een kind, bleven op haar post en bedienden de toestellen in plaats van hun mannelijke collega's onder het granaat vuur van de langdurige beschieting. Zij deden dit dag en nacht door, zonder ook maar een minuut te verslappen en met zulk een ijver en moed en met zoo groote bescheidenheid, dat de corpscomman dant eerst na het bombardement hoorde van den nood op het telefoonkantoor. Een dergelijk geval is voorgekomen bij de beschieting van Bazias, welk plaatsje aan den Donau ligt. De postbeambten waren gevlucht. Honka Palinkas, een der vrouwelijke beambten bleef en hield alleen telefoon- en telegraafdienst gaande. Rudolf Bier heeft de zilveren medaille 2e kl. voor dapperheid gekregen, de drie moedige vrouwen zijn voor een bijzondere onderscheiding voorgedragen. N. R. Crt. Het Belgische Grijsboek werpt nieuw licht op de onderhandelingen die aan de oorlogsverklaring zijn voorafgegaan. Na onderscheidelijk op 31 Juli en 2 Augustus aan het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken te hebben verzekerd dat België's onzijdigheid zou worden geëerbiedigd, heeft de Duitsche gezaut om 5 uur in den namiddag van 2 Augustus het bekende ultimatum overhandigd en op 3 Augustus meege deeld van zijn regeericg order te hebben ontvangen de Belgische rogeering in te lichten dat Fransche luchtschepen bom men hadden geworpen en dat een Fransche ruiterij afdeeling de grens had overschreden, waardoor het volkenrecht was geschonden. De secretaris-gene raal heeft toen gevraagd: „Waar?" De gezant antwoordde: „In Duitsch- land". De secretaris-generaal merkte toen op dat hij in dat geval de bedoe ling van de mededeeling niet begreep. De gezant antwoordde dat deze hande lingen in strijd met het volkenrecht deden veronderstellen, dat nog meer van dergelyke handelingen door Frank rijk zouden zijn begaan. Den volgenden dag bracht de gezant de oorlogsverkla ring over. A. R. Crt. De Figaro zegt waarschijnlijk op grond van officieuse voorlichting dat het nog wel een dag of vijf zal duren voor de slag in Frankrijk tot een be slissing komt. Wel schijnen de Duitsche troepen hier en daar uitgeput te zijn, doch de Fransche aanvoerders willen hun soldaten niet noodeloos opofferen. Het opperbevel van het Fransche leger heeft bekend gemaakt, dat elke Duitscher in burgerkleeren, die achter het f ransche frout wordt aangetroffen, als spion zal worden behandeld. Elke Duitscher die, aangeroepen, niet dadelyk blijft staan, zal worden doodgeschoten. A. R. Crt. Tegen de bewering dat reeds in 1911 door agenten van Krupp in Frankrijk terreinen zouden zijn aangekocht, waar dan laten beton vloeren zijn gelegd, die in dezen oorlog voor het zwaar geschut hebben gediend, komt de „Humanité" op. Dat verzinsel is al in 1911 weer legd. Toen zijn de terreinen bij Mau b^uge aangekocht door een Belgisch kapitalist, en werd het praatje over Krupp verspreid, doeh afdoend weer legd. Volgens een bericht van een ooggetui ge van 5 dezer uit Ajounchery, in de streek van Reims, had daar een Duitsch vliegtuig, van het Aotiakik type, over de Fransche linies gevlogen en zou het juist terugkeeren, toen de sergant vlie ger Frantz en de soldaat mecanicien Quenault op hun mat een mitrailleur gewapend toestel opstegen. Zij joegen den Duitschen vlieger na. Het gevecht werd met spanning door de uit hun loopgraven gekomen Fransche en Duit sche soldaten gevolgd. Op groote hoogte viel het Fransche vliegtuig het Duitsche, dat door twee personen bemand was, in de flank. Een van de Duitschers werd gewond, en de Duitsche motor getroffen. Deze ontplofte bijna onmiddelijk en stak het toestel in brand, dat op de Fransche linies neerviel. De twee Duitschers vond men als ver koolde lijken terug. De Fransche vliegers werden met de toejuichingen van hun kameraden ont vangen. N. R. Crt. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 10 October Meest zwakke, veranderlijke wind. Nevelig tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde warmtegraad. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Het groene Kruis. Er bestaat te Axel een Groene Kruis- Vereeniging. Hoe zij zal werken? Wie uit andere plaatsen zich metter woon hier vestigde, zal de werking van zulk een nuttige vereeniging wél met eigen oogen hebben aanschouwd. Er is zelfs op korten afstand van onze woon plaats een Groene Kruis Vereeniging, zoodat, wie zich de moeite wil getroosten om te Zaamslag te informeeren, daarvan uit eigen onmiddellijke omgeving het goede kan hooren. Hoe zulk een vereeniging dan werkt Zy toovert een ziekenkamer in een doelmatig verplegings vertrek. Bestaat zulk een vereeniging niet, dan is er op dit gebied gebrex aan het allernoodigste. Gebrek aan hulpmiddelen voor de ver pleging, gebrek in de wijze van voeding van den patiënt, gebrek in de ligging, gebrek in de ventilatie. Maar anders begint dit te worden, wanneer ge deze vereeniging in werking zietDan is er een ruime keuze van verplegings materiaal, waarvan, wat noodig is, gratis uit het magazijn wordt gehaald rationeele voeding, geschikte ligging, ruime ventilatie. Kunt ge u b.v. wel indenken in het verschil tusschen de verpleging van een lyder aan longontsteking of een kind met croup, wanneer er een Groene Kruis Vereeniging is of niet? Straks liggen deze lyders op zoo ge heel andere wijze. Voor allen zal zijn een vrij ledikant, met een degelyk trekscherm er om heen. Ze kunnen gebruik maken van een kamercloset met afsluiting, een ondersteek, een irrigator, een croupketel of ïnthalatie- toestél, een windkussen of een waterbed, zoo noodig hospitaaldoek, een veldbed bij het verbedden, en tegen den tyd, dat ze op mogen zitten, een langen ruststoel. Ook voor patiënten, die buiten moeten liggen, zal het anders worden Evenals bij de welgestelden zal, b.v. met borst- lijders, bij de woning van een arbeider of kleinea burgerman een draaiende ligtent worden geplaatst, opdat de patiënt heel den dag buiten kan liggen op een gemakkelijk rustbed, zonder hinder te hebben van tocht en wind. Moeten er ook nu en dan niet eenige cursussen worden gehouden, niet slechts in ziekenverpleging, gelijk dit kort ge leden met vrucht vanwege „het Roode Kruis" hier door dokter Bom geschiedde, maar ook in eerste hulp bij ongelukken, in kraamverpleging en zuigelingen- verzorging? Er heerschen op dit ter rein nog zooveel verkeerde denkbeelden en vooroordeelen bij het volk, die weg genomen dienen te worden, in aller belang. Maak daarom doenlik, dat de werking van „het groene Kruis" zóo omvangryk en zóo krachtig mogelijk kan zijn. Het lidmaatschap dezer vereeniging is als minimum niet meer dan 1,— en voor een corporatie slechts 5, Opgave van lidmaatschap kan geschie den bij één der Bestuursleden. Het Bestuur van voornoemde Vereeniging A. E. C. KRUYSSE, voorzitter. P. LE FEBER, secretaris. J. DE KRAKER Rz., penningm. L. H. BURM. A. DE VISSER. J. DE KRAKER Cz. Ds. J. H. LAMMERTSMA. Deze zaak wordt ten zeerste aanbe volen door de Heeren Ds. CHR. BRUINS, pred. Geref. Kerk. J. C. F. BUYSROGGE, pastoor R. C. Kerk. Ds. J. B. TH. HUGENHOLTZ, pred. Ned. Herv. Kerk. Dr. J. C. BOM, arts. Dr. P. A. JENS, arts. Burgemeester en Wethou ders van AXEL, maken be kend, dat zij, die wenschen deel te nemen aan het met 2 November 1914 aan te vangen zich daartoe tot en met 24 October a.s. kunnen aanmelden bij het hoofd der openbare lagere school aan huis. Axel, 9 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Coöperatieve en andere Vereenigingen voor gemeen- schappelijken aankoop van veevoeder, in de afd. AXEL der Z. L. M., die wen schen opgaven te doen voor de door de Regeering aan te koopen gelieven zoo spoedig mogelyk aan onderstaand adres de vol gende vragen te beantwoorden* 1. Of, en zoo ja, welke andere voe derartikelen door hunne ver eeniging worden aangekocht 2. Welke hoeveelheden hunne ver eeniging meende noodig te heb ben 3. Tegen welken datum die artike len worden verlangd De prijs is die door de Regeering betaald, plus de ctokosten en a contant. Het bemiddelingsbureau voor den Landbouw v/d. Afd. Axel. De Secretaris, W. DIELEMANPz. Bij gunstig weer zal foto graaf BUT van Ter Neuzen fotografeeren, op van 10 tot 3 uur, ten huize van dhr. G. GILIJAM3E te Axel. TER VERBETERING. is geopend: eiken Zaterdagavond van 5— 61/» uur, in de Consistorie der Weref. Kerk tegenover de Nieuwstraat, alhier.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3