Een zwarte Minorca Haan Binnenland. Gemengd Nieuws. Advertentien. LEERAAR Rijkslandbouw-winterschool te GOES. Jiowiec (aan de Bobr, 40 K.M. ten Z.O. t>d Lyck) en is begonnen met de be jChietiDg van de vesting. De pogingen van de Duitschers om de Memel over te trekken bij Drosken yky zijn door ons vuur verijdeld. De Duitsche artillerie heeft ons offen lief niet kunnen tegenhouden. By Sopotskin wordt de terugtocht van je Duitschers naar het gouvernement joewalki algemeen. De vesting Osowiec blijft met succes weerstand bieden aan het Duitsche [belegeringsgeschut. In den bergpas van Uzsok (30 K.M. ten Z.Z.W. van Turka in de Karpatben op Hongaarsch gebied) hebben wij een vijandelijke afdeeiing verslagen, haar artillerie genomen en tal van gevange nen gemaakt. Wij zetten de vervolging voort en zijn Hongarije binnengedrongen. De gevechten in Galicië worden ge kenmerkt door een buitengewone heftig beidvooral in den bergpas waar de floDgaren eon drietal stellingen hebben moeten ontruimen en ten slotte tot een jammerlijken aftocht moesten overgaan. Wij hebben een geheele battery ge nomen en verscheidene gevangenen gemaakt. De vervolging wordt voort- gezet. De verbindingen van Przemysl zijn alle afgesneden. De verdediging van de plaats blytt een passief karakter dragen. Deserteurs melden dat er erns tige onlusten onder het garnizoen zijn uitgebroken. De Oostenrijksche achterhoede trekt terug op de Dunajec (een zijrivier van de Weichsel). N. R. crt. De stryd ter zee. Vrijdagavond heeft de admiraliteit een verklaring gegeven over het zinken v&n de drie kruisers iu de Noordzee. Dit feit zal een geweldige verandering brengen in de gedragslijn, tot nu door de Britsche oorlogsschepen gevolgd, bij de redding van overlevenden van ïinkende schepen. Het zinken van de Aboukir is alleen een toeval geweest tijdens een onder zoekingstocbt, maar de Hogue en de Cressy zijn gezonken, omdat ze gestopt hebben om menschen te redden. Het natuurlijk gevoel van raenschelijkheid in dit geval getoond heeft aldus tot zware verliezen geleid, welke voorko men zouden zijn geweest, wanneer men zich strikt had gehouden aan krygs- kundige overwegingen. Deze vërgissing is te vergeven onder de omstandigheden van de moderne oorlogvoering, maar de admiraliteit ver klaart, dat het noodzakelijk is voor de toekomst deze gedragslijn voor Britsche oorlogsschepen vast te stellen wanneer een schip averij krijgt door een mijn of bloot staat aan een onderzeeschen aanval, moet het ontredderde schip op zijn eigen hulpmiddelen zijn aangewe zen, ten minste als het groote oorlogs bodems betreft. Geen daad van menschlievendheid, 'tzij voor vriénd of vijand, mag de voorzorgen die in den oorlog geboden zijn, uit het oog doen verliezen en geen maatregelen van redding mogen worden genomen, als ze den militairen toestand kunnen schaden. De kleine oorlogs bodems moeten echter zoo spoedig mo gelijk worden opgeroepen om bescha digde schepen te hulp te komen. De verklaring zegt voorts dat het verlies van bijna zestig officieren en 1400 man niet zoo'n verbittering zou hebben gewekt, als het veroorzaakt ware door kanonvuur in een open ge vecht maar het is buitengewoon te betreuren onder deze omstandigheden. Ofschoon de opwinding vau het ge vecht bij den ondergang der 3 kruisers geheel ontbrak, is voorbeeldige tucht en een verblijdende moed en zelfop offering getoond door de geheele be manning. De omgekomenen zijn evengoed ten bate van en voor den roem van Enge land gestorven, als wanneer ze gesneu veld waren in een slag. Afgezien van het verlies der man- j waren wnarvau de uitvoer niet geoor- schappen, is het verlies der kruisers van weinig beteekenis vooï de vloot, daar zij behoorden tot de reeds ver ouderde schepen. Volgens rapporten der otserlevende officieren is op de kruiser Cressy de periscope van een duikboot op 300 yards afstand gezien. De Cressy opende er het vuur op en stoomde er met volle kracht op af. Daarna zwenkte de Cressy om de schipbreukelingen van de Abou kir en de Hogue te hulp te komen. Toen werd een andere periscoop gezien van een duikboot, die op ongeveer 500 yards afstand een torpedo afschoot, waarvan het spoor duidelijk waarneem baar was. Deze trof de Cressy aan stuurboord. Een tweede torpedo miste, maar een derde raakte de machine kamer. De Aboukir is gezonken 35 minuten, de Hogue vijf minuten, de Cressy 45 minuten nadat zij getroffen waren. De Hogue is tweemaal geraakt in 20 seconden. De admiraliteit brengt warme buide aan de Nederlandsche schepen Flora en Titan, waarop de Engelsche schip breukelingen zeer hartelijk zijn ont vangen, gevoed en gekleed. N. R. Crt. loofd is, toch over de grenzen te smok kelen, begonnen zulke afmetingen aan te nemen dat de Regeering zich verplicht zag krachtiger in te grypen dan door het toezicht van de ambtenaren der invoerrechten mogelijk was. Hcrt.) Vrijdag zijn voor het eerst weer pas sagiers van Maastricht naar Luik en ook omgekeerd vervoerd met de booten van den Maastrichtschen Stoomboot- dienst der firma Bonhomme. Het goe derenvervoer neemt steeds toe en heeft aanzienlijke prijsverhooging van boter, eieren en aardappelen ten gevolge. Bij benadering bedraagt het aantal Belgische vluchtelingen in Maastricht en omstreken een kleine 6000. Eenige ouders hebben hun kinderen hier naar school gezonden. N. R. Crt. Nederland en de oorlog. Een buitengewone Staatscourant Vry dagavond halftwaalf verschenen bevat een Koninklijk besluit houdende ver bod van uitvoer van suikerbieten en katoenafval. Voorts zijn uitvoerverboden uitgevaar digd van briketten, lijnzaad, kool- ec raapzaad, andere oliezaden (uitgezonderd karwijzaad, mosterdzaad en blauwmaan zaad) meel van ryst en rijstafval, meel van peulvruchten, lijnkoek en lijnmeel, raapkoek en raapkoekenmeel grond- notenkoek en grondnotenmeel, katoen zaadkoek en katoenzaadmeel, andere krachtvoederkoeken, alsmede meel en afval daarvan, gedroogde pulp en sui- kerpulp, gedroogde spoeling, bostel of bierdraf en vleeschmeel. De uitvoer van deze artikelen is ver boden van den dag der afkondiging van dit besluit. De kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te beffen of in bijzondere gevallen daarvan ont heffing te verleenen. Tijdelyk opgeheven is het uitvoerbod van cubeben. De Britsche gezant te 's Hage heeft in de ouderstelling, dat de te Maastricht neergekomen bommen door een Britsch vliegtuig bij een verkenningstocht in den mist naar Duitsch grondgebie'd zy'u verloren het oprechte en ernstige leed wezen van de Britsche regeering doen betuigen over het onwillekeurig vliegen over ons grondgebied en over het onge lukkige toeval van het uitwerpen van een bom, zich verheugende dat geen verliezen van menschenlevens te be treuren vallen. Vergoeding van schade is aangeboden. M. crt. Het bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Comité heelt, zoo meldt het Nederl. Landb, Wkbl., de aandacht van den directour generaal van den Land bouw gevestigd, op het feit, dat, door het verbod van uitvoer van paarden, ouder dan 1 jaar, de belangrijke handel in D/j-jarige paarden geheel is gestremd, en verzocht nader te willen overwegen, of het niet mogelijk zal zijn hot verbod onder de noodige voorwaarden, te be perken tot paarden, ouder dan l1/» jaar. Na de Zuidgrens wordt thans ook de Oostgrens van het land in staat van beleg verklaard. Naar wij vernemen, spelen bij deze laatste uitbreiding van het gebied dat in staat van beleg is verklaard, mili taire overwegingen niet de hoofdrol. De pogingen om de verschillende uitvoerverboden te' ontduiken en allerlei AXEL, 29 September 1914. Vrijdagavond werd op de bovenzaal van G. Gilijamse eene uitvoering ge geven door de algemeene zangvereeni- ging „Orelio" alhier. Het programma, bevattende een 6-tal zangnummers, twee duo's en een paar nummers voor piano en viool, werd afgaand op het applaus, ten genoege van het niet talrijk opgekomen publiek uit geroerd. Ook van militaire zijde was het bezoek niet groot. De opbrengst, welke ten bate van het plaatselijk steun comité alhier kwam, bedroeg na aftrek der onkosten plus minus 10. De Directeur van het Post en Tele graafkantoor alhier, brengt ter alge meeue kennis; dat de openingsuren van zijn kantoor nader zijn vastgesteld op 8 u. voorm. tot 8.30 nam. ter zake van overtreding der Wapen wet, tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht., met verbeurdverklaring en vernieling der in beslag genomen boksbeugel. A. W. K., onderwijzer en A. J. B., bierhuishouder, wonende te Sluiskil, ter zake van overtreding der Brandweer verordening, ieder tot eene boete van 0,50, subs 1 dag hecht. J. B. M., scharenslijper, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van tien gulden, subs. 3 dagen hecht. J. v. d. P., kleermaker; J. C. d. R., bootsmanA. N. N., fabrieksarbeider, allen te Ter Neuzen O. B., muziekon derwijzer te Vlissingen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van ƒ0,50, subs. 1 d. hecht. C. M. T. herbergierster; M. M. V., zonder beroep te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschap ieder tot eene boete van 3, subs. 3 d. hecht. H. J. W. L., kantoorklerk aldaar, ter zake als voren, tot «ene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. P. d. V. koopman te Zaamslag N. S., zonder beroep te Axel, ter zake van overtreding der Leerplichtwet, ieder tot eene boete van ƒ0,50, subs. 1 d. hecht. H. D., knechtS. H., knecht J. D., knechtP. J. B., werkman, allen te Axel, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van ƒ0.50, subs. 1 d. hecht. J. O., onderstationchef te Sluiskil, ter zake als voren tot eene boete van 0,50, subs. 1 d. hecht. Tem. Crt. Donderdagmiddag is, naar de N. R. Crt. meldt, een auto van den heer H., van Sneek aan den weg naar de Gala madammen, direct by Koudum, door een verkeerde wending van het stuur, tegen een boom gereden. De heer H. die zelf stuurde, bekwam een lichte kwetsuur aan den arm, doch de inzit tende, een fabrikant uit Duitschland kreeg een schedelbreuk en werd bewus teloos opgenomen. Zijn toestand ernstig. In het Academisch ziekenhuis te Leiden is een mau geopereerd in wiens maag een groot aantal metalen voorwer pen, centen, stuivertjes, dubbelrj spijkers, tot een timmermansbijtel toe werden gevonden. Men is er in geslaagd de voorwerpen te verwijderen en 'i mans toestand, welke ernstig was, is nu vooruitgaande. N. R. Crt. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 25 September 19L4. Veroordeeld zijn o. m.P. J. S. koop man te Axel, terzake van het niet voldoen aan een bevel van het Militair gezaj tot eene hechtenis van 2 dagen, met bevel tot teruggave van de opbrengst der verkochte in beslag genomen lieren P. J. d. N., koopman te Zuiddorpe ter zake als voren, tot eene hechtenis van 2 dagen, met bevel tot teruggave vau de opbrengst der verkochte in beslag genomen lieren J. F. B., voerman te Hulst, ter zake als voren, tot hecht, van 1 dag, met beval tot teruggave der opbrengst van het verkochte in beslag genomen zout. C. v. P., slager te Zaamslag, ter zake als voren, tot hecht, van 1 dag, met bevel tot teruggave der opbrengst vau de verkochte in beslag genomen goederen. C. v. d. B., voerman te Axel, ter zake als voren, tot hecht, vau 1 dag, met bevel tot teruggave der opbrengst van de verkochte iu beslag genomen goe deren. P. B., varensgezel te Ter Neuzen, Telegrafisch Weerbericht het Kon- Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 30 September Krachtige tot matige Noordwestelijke later wellicht afnemende en krimpende wind. Aanvankelyk nog kans op buien, later tijdelijk opklarend. Overdag iets zachter. Ten einde misverstand te voorkomen, bericht onderge tekende, dat door hem slechts voor- looplg geen bons worden verstrekt. Dit is echter van tijdelijken aard, na afloop der crisis gaat alles op ouden voet.. Pirma P. H. VEENHUIZEN. aan de Avondvakteekenscliool te Axel (waarschijnlijk in Nederl. taal, stijl en schrijven) kunnen sollicitaties inzenden tot 3 October bij den ondergetee- kende, die bereid is inlichtingen te geven. Salaris f0,90 per lesuur en vergoe ding voor reiskosten. De Secretaris, J. A. VAN HOEVE. Aangiften van nieuwe leerlingen, die den leeftijd van 16 jaren moeten hebben bereikt, worden vóór den ||e« October a. a. ingewacht by onder- geteekende, die op aanvraag gratis programma's sn alle gewenschte in lichtingen verstrekt. (12) De Directeur, I. G. J. KAKEBEEKE te Goes. broed 1914 voor bloedververscliing. Adres Bureau dezer courant.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3